e
sv

Bakü’de Görmeniz Gereken Yerler

179 Okunma
Bakü'de Görmeniz Gereken 12 Harika Yer

Bakü’de Görmeniz Gereken Yerler

Bakü, Azerbaycan Cumhuriyeti’nin başkenti ve en büyük şehridir. Aynı zamanda ülkenin doğusunda, Hazar nehrinin kıyısında yer alır. Bir liman şehri olmasından ötürü, sanayi ve ticaret bakımından da oldukça önemli bir merkezdir. Kafkasların Paris’i olarak ün yapmıştır. Ayrıca şehirdeki halkın büyük çoğunluğu yerlilerden oluşur. Azerbaycan ülke nüfusunun neredeyse üçte biri Bakü’de yaşamaktadır.

Bakü kültürel aktiviteler bakımından da önemli bir merkez. Ayrıca şehirde çok sayıda sinema, tiyatro, sergi merkezleri ve kütüphaneler bulunuyor. Aynı zamanda görülmeye değer tarihi yapılara ve hareketli bir gece hayatına da sahip. Bu sebeple seyahat severler için oldukça gözde şehirlerden.

Nasıl Gidilir ?

Uçak ile ulaşımı tercih ederseniz eğer, bulunduğunuz yerden Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanı’nı kullanmanız gerekecektir. Havalimanından şehir merkezine geçiş için ise yine havalimanı servislerini ya da taksileri tercih edebilirsiniz. Ayrıca şehir içi ulaşım için metro, otobüs, minibüs ve taksileri de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Aynı zamanda şunu da söylemek isteriz. Bakü karasal iklim yaşayan bir şehir. Yılın dört mevsimi de rüzgarlıdır. Kış mevsimi karlı ve çok soğuk, yaz mevsimi ise sıcak geçmektedir. Dolayısıyla Bakü ziyaretini ilkbahar ve sonbahar aylarında yapmak daha rahat olur, diyebiliriz.

Bakü’de Ne Yenir ?

Dünyanın en lezzetli mutfağına sahip olan Azerbaycan, son derece zengin yemek çeşitlerine sahiptir. Bunun en güzel örneklerini de elbette Bakü’de bulabilirsiniz. Özellikle duşbara, bakü baklavası, mersin balığı ve Azeri plovu meşhur lezzetlerinden. Duşbara Bakü’ye bir börek, Azeri plovu da aynı bizim bildiğimiz pilav gibi. Ancak malzemeleri farklı olarak yapılıyor. Bakü baklavasını da bir yiyen bir daha yemek istiyor. Ayrıca yaprak dolmaları ile tike kebabının da mutlaka tadına bakın deriz.

Bakü’ de Gezilecek Yerler

İçeri Şeher

Şehrin ilk yerleşim yerlerinden biri ve adeta Bakü’nün kalbi diyebileceğimiz bir bölgedir. Bu bölgede çoğunlukla tarihi yapılar ve mahalle kültüründe yaşayan insanlar mevcut. Aynı zamanda etrafı surlarla kaplı olan bu bölge UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alıyor. İçerisinde bulunan en önemli tarihi yapılar ise Şirvanşahlar Sarayı ve Gızgalası’dır.

Bakü'de Görmeniz Gereken Yerler

İçeri Şeher tarihi yapılarıyla beraber mutlaka Bakü’de görmeniz gereken yerlerden…

Şirvanşahlar Sarayı

İçeri şeher bölgesinde yer alan bu saray, 15. yüzyılda Şirvanşah Devleti şahı İbrahim Halilullah zamanında yapılmıştır. Devletinin görkemini yansıtması için ihtişamlı bir şekilde inşa edilmiştir. Mimari özellikleriyle son derece dikkat çekmektedir.

Sarayda 52 adet oda bulunuyor. Aynı zamanda içerisinde cami; şahın ailesi için yapılmış bir türbe ve saray hamamı mevcut. Ayrıca o dönemlerde sarayın bütün su ihtiyacını karşılayan bir yeraltı su deposu da var. Keykubad mescidi ve Şah Mescidi, ayrıca Osmanlılar zamanında yapılmış olan Murat Darvazası da görmeniz gereken yerlerden. Ayrıca Şirvanşahlar Sarayı’nı haftanın her günü ziyaret edebiliyorsunuz. Şehrin iç kısmında yer alan saraya ulaşım, yürüme mesafesindedir.

Şirvanşahlar Sarayı, Bakü.

Şirvanşahlar Sarayı, Bakü.

Haydar Aliyev Kültür Merkezi

Ünlü mimar Zaha Hadid tarafından tasarlanan ve fütüristik bir mimariye sahip olan Haydar Aliyev Kültür Merkezi mutlaka görmeniz gereken yerlerden. 57 bin metrekarelik bir alanda kavisli bir stile sahip olan bu yer, turistler tarafından oldukça ilgi çekmektedir. Merkezde Azerbaycan tarihinin tanıtımı ve araştırması; aynı zamanda bilim, sanat, kültür ve spor alanlarının gelişimi için araştırmalar ve çalışmalar yürütülmekte. Aynı zamanda forum, konser, sergi ve konferanslara da ev sahipliği yapmaktadır. Dolayısıyla adeta Bakü’nün simgesi haline gelmiştir. Konum için tıklayabilirsiniz.

Bakü'de Görmeniz Gereken Yerler

Haydar Aliyev Kültür Merkezi, göz alıcı mimarisi ile aynı zamanda Bakü’nün simgesi durumunda.

Ateşgâh

Ateşgâh, ateş mabedi anlamına gelen bir mecusi tapınağıdır. Ayrıca dünya da ayakta kalabilmiş üç mecusi tapınaktan biridir. Mabedin ortasında zamanında kendiliğinden çıkmış olan, şimdilerde ise doğalgaz ile yakılan bir ateş bulunur. Mecusiler bu ateşin hiç sönmeyeceğine inanırlar. Ayrıca bu ateşin etrafında da odalar bulunmaktadır. Eskiden buraya gelen Zerdüştler bu odalarda kalır, ateşe bakarak ibadet ederlermiş. Günümüzde ise Zerdüşt dinine inananlar halen burayı ziyaret edip, ibadet için kullanırlar.

Ateşgâh Bakü şehir merkezine 30 kilometre uzaklıktadır. Bu sebeple şehir içi minibüslerini kullanarak Ateşgâh’a ulaşım sağlayabilirsiniz.

Ateşgah

Ateşgah, dünyada ayakta kalabilmiş üç mecusi tapınağından biridir. Ayrıca günümüzde hala ibadet için ziyaret edilmektedir.

Azerbaycan Halı Müzesi

Azerbaycan’ın ünlü halıcısı Letif Kerimov’un katkılarıyla inşa edilmiş ve bu durumdan ötürü de müzeye Letif Kerimov ismi verilmiştir. Dünyanın en büyük halı müzesi olma özelliğini taşımaktadır. 1967 yılında hizmete açılan müzenin çatısı da halıya benzer rulo şeklindedir.

Bakü'de Görmeniz Gereken Yerler

Azerbaycan Halı Müzesi mimarisi.

Müzede farklı tarihi dönemlerden olma 6bin’in üzerinde halı bulunmaktadır. Aynı zamanda bu halılar kronolojik şekilde sınıflandırılmıştır. Ayrıca müze pazartesi günleri kapalı, diğer günler ziyarete açıktır. Konumu için tıklayabilirsiniz.

Bakü'de Görmeniz Gereken Yerler

Müzede yaklaşık 6 bin’in üzerin halı sergilenmektedir.

Kız Kulesi

12. yüzyılda inşa edilen bu kulenin bir zerdüşt tapınağı olduğu söyleniyor. Aynı zamanda 18. yüzyılda ise deniz feneri amacıyla kullanılmıştır. 8 katlı olan yapı, içeri şeher bölgesinde yer almaktadır. Günümüzde ise satıcı ve sergilere ev sahipliği yapmaktadır. Birçok oyun, şiir ve bale için ilham olmuştur.  Ayrıca UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alır. Şehrin mükemmel manzarası için ise kalenin en üst katına çıkabilirsiniz.

Kız Kalesi

Azeri ismi, Qız Qalası’dır.

Bakü Bulvarı

Bakü sahil şeridinde denizin doldurulmasıyla oluşturulmuş; anıtlar, eğlence merkezleri ve müzelerin olduğu bir cazibe merkezidir. 1909 yılında açılmış ve ayrıca Deniz Kenarı Milli Parkı olarak korumaya alınmıştır.

Kobustan Milli Parkı

Bakü’nün 64 kilometre uzağındadır. Bu bölgede tarihi 40 bin yıl öncesine dayanan kaya oymalar bulunmaktadır. Aynı zamanda mezarlıklar ve mağaraları görerek buranın geçmişi hakkında bilgi sahibi olabiliyorsunuz. Burası için bir nevi açık hava müzesi de diyebiliriz.

Kobustan Milli Parkı

Tarihi 40 bin yıl öncesine dayanan bu bölge, aynı zamanda açık hava müzesi niteliğindedir.

Çamur Volkanları

Burası adeta bir minyatür yanardağ gibidir. Volkanların tepelerinde çamur kaynıyor. Ayrıca ulaşım da pek öyle kolay değil ne yazık ki. Herhangi bir tur ya da otobüs sizi buraya götürmüyor. Yolları biraz bozuk olduğundan ancak eski bir araba ile buraya gelebiliyorsunuz. Bir doğa harikası olan bu volkanlar, doğal bir anıt niteliğinde. Ayrıca dünyadaki çamur volkanlarının üçte biri de burada bulunmakta.

Bakü'de Görmeniz Gereken Yerler

Çamur Volkanları.

Nizami Caddesi

Bakü’de görmeniz gereken yerlerden biri de Nizami Caddesi. Bu alan trafiğe kapalı, popüler alışveriş mağazalarının, otel ve restoranların bulunduğu; aynı zamanda Bakü’nün en aktif caddesidir. Ayrıca içerisinde tarihi birçok yapı bulundurmaktadır. Özellikle akşamları yapılan ışıklandırma sayesinde fotoğrafçılar için oldukça güzel bir atmosfer sunuyor. Ayrıca konumu için buyrun; Nizami Caddesi.

Nizami Caddesi, Bakü.

Nizami Caddesi, Bakü.

Şehitler Hiyabanı

Önceleri buraya Bakü muharebesinde şehit düşen Azeri ve Türk askerler defnedilmiş ve Şehitler Hiyabanı adı verilmiş. Ancak daha sonra Bolşevik kontrolüne geçen bölge bir süre eğlence merkezi olarak kullanılmış; 1990 yılında Kara Ocak olayının gerçekleşmesiyle tekrar aynı ismi almıştır. 15 bin mezar bulunan şehitlikte 1130 Türk askeri yer almaktadır.

Bakü'de Görmeniz Gereken Yerler

Şehitler Hiyabanı.

Bibiheybet Camii

Bakü’de görmeniz gereken diğer bir yer, Bibiheybet Camii. Bu cami Şirvanşahlar döneminde yapılmıştır. Aynı zamanda dünyanın en güzel camileri listesinde yer alır. 1936 yılında Bolşevikler camiyi tahrip edip, yıkmış; ancak 1997 yılında tekrar bugünkü haline getirilmiştir. Ayrıca normal bir cami gibi görünse de, süslemeleriyle oldukça dikkat çekmektedir. Konumu için tıklayabilirsiniz.

Bakü'de Görmeniz Gereken Yerler

Bibiheybet Camii

Ayrıca Bakü’de görmeniz gereken diğer yerler ise şu şekilde;

  • Bakü hayvanat bahçesi,
  • Kristal salon,
  • Minyatür kitap müzesi,
  • Çeşme meydanı,
  • Apşeron yarımadası,
  • Alev kuleleri,
  • Yeşil pazar,
  • Dağ üstü park,
  • Bakü televizyon kulesi,
  • Ve devlet bayrağı meydanıdır.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Bakü’de Görmeniz Gereken Yerler