e
sv

Braga Gezi Rehberi

211 Okunma
Braga Gezi Rehberi

Braga Gezi Rehberi

Braga; oldukça küçük bir şehir olduğu için günübirlik bir gezi sayesinde bu şehri gezebilirsiniz. Katedralleri, kiliseleri, tarihi yapıları ve önemli dükkanlarıyla Lizbon ve Porto’nun ardından Braga’da da eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

Braga Gezilecek Yerler

Braga Katedral

Portekiz tarihinin ilk katedrali olmasından dolayı önemlidir. Üçüncü yüzyıla kadar uzanan bir tarihi bulunmaktadır. Roma İmparatorluğu dönemine ait olmasına rağmen bugünlere kadar gelmeyi başarmıştır. Romanesk stiliyle varlığını devam ettirmektedir. Bunun yanı sıra, Gotik, Barok ve Manuelin tarzlarına burada rastlamak mümkündür. Ayrıca günümüze gelene kadar birçok restorasyon çalışmasından geçmesine rağmen halen daha değerini korumaktadır.

Braga Gezi Rehberi

Braga Katedral

Santa Barbara Bahçesi

Braga’ya gelen herkesin mutlaka görmesi gereken ve aynı zamanda Portekiz’in tarihini öğrenmek isteyenler için ayrı bir öneme sahip olan bahçedir. Konumu son derece elverişlidir. Ana meydan başta olmak üzere katedrale ve Braga mekanlarına kolayca ulaşmasını sağlamaktadır. Ayrıca bu bahçenin şimdiki görünümünün ise 1955 yılına dayandığını söylemeliyiz. O dönemden bu yana romantik tarzıyla varlığını sürdürmektedir. Buna ek olarak, bu bahçeyi ziyaret etmek için herhangi bir zaman aralığının olmadığını söyleyebiliriz. İstediğiniz zaman rahatlıkla ziyaret edebilirsiniz.

Braga Gezi Rehberi

Braga Gezi Rehberi, Santa Barbara Bahçesi

İdolo Çeşmesi

Roma Dönemi’nden kalma bir tapınak olmakla beraber üzerinde yazıtlar ve oyulmuş figürler bulunmaktadır. Eski Roma şehirlerinde görkemli doğasıyla bilinen yerler arasındadır. Salı gününden başlayarak Cuma gününe kadar açık olmaktadır.

Porta Nova Kemeri

Eski Braga kasabasının batısında bulunmaktadır. 1512 yılında inşa edilmesine rağmen 18.yy’a kadar birçok kez restorasyon çalışmalarına maruz kalmıştır. Rokoko dekorasyonlarına sahip olan bu kemer; bilhassa turistler için önünde fotoğraf çektirme konusunda avantaj sunmaktadır. Kemerin üzerinde yer alan figürler; Braga şehrinin kinayeli bir gösterimi olarak dikkat çekmektedir. Aynı zamanda, kentin reklamının yapılmasında sıklıkla bu kemere yer verilmektedir.

Porta Nova Kemeri

Porta Nova Kemeri

Dağların İsa’sı Kilisesi

Mimarisi bakımından Portekiz’in en etkileyici dini yapısı olarak dikkat çekmektedir. Kente kuşbakışı olarak bakmak isteyenlerin buraya gitmesi tavsiye edilmektedir. Portekiz’deki en önemli hac yollarından birisi olduğunu söylemeliyiz.

Dağların İsa’sı Kilisesi

Dağların İsa’sı Kilisesi

Arcada da Lapa

Braga’nın kalbi olarak tabir edilebilir. Daha çok kentin çarşısı anlamına gelmektedir. Birçok tüccarın burada ürününü satmasına rastlanmaktadır. Şehir ekonomisine katkıda bulunan malların ticarileştirilmesi sayesinde önemli bir işleve sahip olmaktadır. Aynı zamanda, hayvanların ve malların alım satımı noktasında sergi alanı niteliği taşıdığını söyleyebiliriz.

Circo Tiyatrosu

Sahip olduğu bin 500 kişilik kapasitesiyle Portekiz’in en büyük ve görkemli tiyatrosu olduğunu söyleyebiliriz. 1999 yılında yapılan yenileme çalışmaları sayesinde şimdiki modern görünümüne sahip olmuştur. Aynı zamanda, geçmişten günümüze kadar bu sahneye çıkmış tiyatrocuların isimlerine sahnenin arkasında yer verilmektedir. Bu tiyatroyu görmek için herhangi bir tiyatro gösterisine bilet alma zorunluluğu yoktur. Sahne arkasını merak edenler Pazartesi ve Cumartesi günleri düzenlenen rehberli turlara katılabilirler.

Raio Sarayı

Binanın 10 odası; 500 yılı aşkın tarihe sahip olan koleksiyonun sergilenmesi adına kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra, yıl içerisinde burada birçok etkinlik düzenlenmektedir. Resimler, heykeller, belgeler, giysiler, kutsal sanatlar olmak üzere birçok şey burada bulunmaktadır. Yarım saatte gezilebilecek olan bu saray; aynı zamanda geçmiş yıllarda hastane olarak da kullanılmıştır.

Bischainhos Müzesi

Bischainhos Müzesi

Braga, Bischainhos Müzesi

Portekizli soylu ailelerin günlük hayatlarındaki dekorasyonun nasıl olduğunu merak edenlerin muhakkak görmesi gereken bir müzedir. Bu müzede soylu ailelerin evlerinin sahip olduğu olağanüstü dekorasyona yer verilmektedir. Eşsiz güzellikteki bahçeleri bulunmaktadır. Mobilya, mücevher, seramik ve müzik aletleri koleksiyonları müzenin önemli bir kısmını meydana getirmektedir. Bunun yanı sıra, görkemli İberik boyalı fayanslara burada rastlanmaktadır. Ayrıca Bischainhos Müzesi; iki asırlık bir binada bulunmaktadır. Pazartesi günleri kapalı olmasının dışında istenilen her gün ziyaret edilebilir.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Braga Gezi Rehberi