e
sv

Doha Gezi Rehberi

187 Okunma
Katar Gezi Rehberi

Dünyanın en zengin ülkelerinden biri olan Katar’ın başkenti Doha, aynı zamanda 1.351.000 kişilik nüfusuyla ülkenin en kalabalık şehri. Basra Körfezi kıyısındaki muhteşem konumu, mimari yapıları, kültürel zenginliği ve hızla gelişen yapısı ile; dünyanın her yerinden turistlerin ilgisini çekmektedir.

1820’lerde Doha’nın Al Bidda bölgesi altında kurulan Doha, 1971’de Katar’ın bağımsızlığını ilan etmesiyle resmen başkent ilan edildi. Şehrin adı; Arapçada “büyük ağaç” anlamına gelen “ed-dawa” kelimesinden gelmektedir. Sürekli gelişen kent nüfusunun büyük çoğunluğunu inşaat ve hizmet sektöründe çalışan yabancı işçiler, mühendisler veya yöneticiler oluşturmaktadır. İnşaat projelerine her geçen gün bir yenisinin eklendiği Doha’da, Dubai ile rekabet halinde olmasından dolayı sonsuz bir gökdelen inşaatı yaşanıyor. Hedefleri; Doha’yı Orta Doğu’nun önde gelen alışveriş ve ticaret merkezi yapmak ve Dubai’nin önüne geçmektir.

2012 yılında uluslararası havalimanının tamamlanması ile şehrin önemi artmış; şehir uluslararası bir transfer noktası haline gelmiştir. 1940’tan önce, hâlâ uygun fiyatlı incilerin bulunduğu Doha, geçimini inci ve balıkçılıktan elde etmekteydi. Ancak petrol zenginliğinin keşfedilmesi ile şehrin ve ülkenin kaderi değişti. Doğalgaz rezervleri sayesinde kişi başına milli gelire göre dünyanın en zengin ülkesi olan Katar’ın başkentinden beklentiniz eski Arap dokuları yerine; gökdelenler, lüks restoranlar ve alışveriş merkezleri olmalı. Bu sebeple Doha, modern ve lüks mimari yapıları sevenler için eşsiz bir deneyim yaratabilecek şehirlerden biridir.

Doha Nerede ?

Katar Yarımadası’nın doğusunda, Basra Körfezi kıyısında yer almaktadır. Komşuları arasında Bahreyn, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri bulunmaktadır.

Doha Gezilecek Yerler

Modern, lüks mimari yapıları sevenler için eşsiz bir deneyim yaratabilecek şehirlerden biridir.

İslam Eserleri Müzesi

Doha’nın en değerli simgelerinden biri konumundaki İslam Eserleri Müzesi, ihtişamlı koleksiyonundan önce görkemli tasarımı ve mimarisiyle görenleri büyülüyor. Kıyıdan uzakta yapay bir ada üzerine inşa edilen ve 45.000 metrekarelik alana sahip olan müzenin mimarisinin arkasında, ünlü mimar Leoh Ming Pei bulunuyor. Paris’in en estetik yapılarından biri olan Louvre Müzesi‘nin cam piramit bölümünden, Hong Kong’daki Masal Kulesi‘nden, Boston’daki Kennedy Kütüphanesi‘nden ve daha birçoğundan Çinli-Amerikalı mimarın adını hatırlamak mümkün. Eski İslam mimarisinden büyük ölçüde etkilenen tasarımda farklı modern mimari unsurları görmek mümkün. Mimar Pei, bu özel yapıda İslam mimarisini daha yakından tanımak için altı ay boyunca İslam ülkelerine seyahat etmiş; daha sonra orijinalinde yapılması kararlaştırılan yeri, eserin ihtişamını asla kaybetmeyecek şekilde değiştirerek yapay bir ada yaptırmıştır.

Doha Gezi Rehberi

Doha Gezi Rehberi, İslam Eserleri Müzesi.

Ayrıca binanın dışında, iç ve dış cephelerin Fransa’dan çıkarılan kireçtaşı ile monte edildiği hilal şeklinde bir dalga kırıcı da bulunuyor. Müzeye girdiğinizde mimari özelliklerinden dolayı güzel ışık oyunları ziyaretçiyi selamlıyor. 5 katlı müzenin geometrik şekiller üzerindeki tasarımı ziyaretçiler üzerinde farklı etkiler yaratıyor. Konumu ve ihtişamı ile şehre hâkim olan yapının koleksiyonu efsanedir. İçeriğinde farklı dokuma örnekleri, fildişi, değerli taşlar veya el yazmaları görmek mümkündür. 7. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar el yazmaları, seramik, metal, cam, fildişi, ahşap, tekstil ve değerli taş koleksiyonları var. Bunların İznik’ten örnekleri de mevcut.

Souq Waqif (Eski Pazar)

“Souq“, Batı Asya ve Kuzey Afrika’da özellikle Müslüman ülkelerde açık pazar yerlerine verilen isimdir. Bazen “çarşı” olarak yazılır. Souq Waqif, Doha’nın gösterişli gökdelenlerinden sıkılanların da ilk tercih ettiği yerlerden biridir. Bu ‘Eski Pazar’ alanı, taştan yapılmış binaları ile eski Arap dokusunu yansıttığı için oldukça ilgi çekicidir. Musherib Caddesi ile Al Rayya Yolu arasında kalan bölgede çok sayıda hediyelik eşya dükkânı, otel, mağaza ve restoran görmek mümkün. En az 100 yıllık bir geçmişe sahip olan bu çarşı, en son geleneksel mimari özellikler dikkate alınarak 2006 – 2008 yılları arasında yenilenmiştir.

Doha Gezi Rehberi

Doha Gezi Rehberi, Souq Wakif.

Bu arada, geleneksel ısıtma yöntemlerini kullanmaya devam etmek için Asya’nın birçok bölgesinden özel ahşap ve bambu ürünleri getirildi. Özellikle akşam saatlerinde yerel halkı, farklı kıtalardan insanları, sokak sanatçılarını, satıcıları görebileceğiniz bir eğlence mekânıdır. Ayrıca bölgedeki “Altın Çarşı” en uğrak noktalarından biridir. Nisan ayında sanat galerilerinin ve birçok etkinliğin düzenlendiği Souq Waqif‘te bahar şenlikleri düzenleniyor. Ayrıca bölgede Al Rayyan Tiyatrosuadında 980 kişilik bir tiyatro da var. Burada gösterileri izlemek turistler için ilginç. Sanat merkezi balık pazarına yakındır. Sergi alanları ve galerilerin yanı sıra bölgeye özgü tasarım ürünleri içeren mağazalar da bulunmaktadır.

İnci (The Pearl)

“İnci”, Doha’da bulunan yapay bir adadır. Yaklaşık 4 milyon metrekare üzerine kurulan bu yapay ada, gökyüzünden bakıldığında incili üç istiridyeye benziyor. Buraya “inci” denmesinin nedeni, buranın geçmişte Katar’da inci dalışı için kullanılmış olmasıdır. Bilindiği gibi Katar uzun süredir Asya’da inci ticareti ile adından söz ettiriyor. Japonlar bu işi daha hesaplı hale getirene kadar… Gerçekten şahit olabileceğiniz, Katar’da yaşamanın en güzel örneklerinden biridir. İnşaatına 2007 yılında başlanmış ve 2010 yılında yerleşime açılmıştır.

Doha Gezi Rehberi

Doha Gezi Rehberi, İnci (The Pearl, Qatar).

2015 verilerine göre Katar’da yabancı uyrukluların mülk sahibi olabileceği ilk bölge olan The Pearl‘de 12 bin kişi yaşamaktadır. Ancak inşaat çalışmaları devam ediyor. 2018 yılı için hedeflenen 32 kilometre sahil şeridindeki 18.831 evde 45 bin kişinin yaşaması planlanıyor. Tüm bu çalışmaların bütçesinin yaklaşık milyar dolar olması bekleniyor. Otantik bir atmosfer sunan The Pearl‘de ünlü markalara ev sahipliği yapan göz alıcı alışveriş merkezleri, denize bakan daireler veya birbirinden güzel restoranlar yer alıyor. Burada Güney Amerika’dan Fransa’ya kadar pek çok ülkenin mutfağının en özel yemeklerini tatmak mümkündür. Bunlar arasında Alison Nelson’s Coffee Bar, Midori, Burj Al Hamam, Royal Tandoor, Armani Caffe veya Pampanobulunmaktadır.

Corniche (Cornice)

İzmir’in Kordon’u Doha’nın Corniche‘si diyebiliriz. Türkçe’de Korniş olarak da adlandırılan bu bölge 5 kilometrelik sahil yolu. Bir yanda yeşil alan; diğer yanda denizin güzel manzarası eşliğinde keyifli bir yürüyüş yapabileceğiniz bir yerdir. Eskiden tek Sheraton Oteli olan ve boş olan bu yürüyüş yolu 21. yüzyıldan itibaren gelişmeye başladı. Özellikle kuzey kesimde birçok gökdelen inşa edildi. Bir ucunda Sheraton Oteli, diğer ucunda İslam Eserleri Müzesi‘nin bulunduğu Corniche‘de yürürken durup bir kahve molası vermek isterseniz tek seçeneğiniz maalesef Al Murjan. Bu lüks ve keyifli yerde, eşsiz olmanın avantajı ile fiyatlar şehir geneline göre biraz daha yüksek.

Doha Gezi Rehberi

Doha Gezi Rehberi, Corniche.

Ayrıca bu alanda Emiri Diwan, Doha Limanı, Katar Ulusal Müzesi; Katar Ulusal Tiyatrosu, Dubai Kuleleri, Doha Kulesi ve “7” heykeli bulunmaktadır. Amerikalı sanatçı ve heykeltıraş Richard Serra‘nın eseri “7”, 7 sayısının İslam kültüründeki bilimsel ve manevi önemini vurguluyor. İslam Eserleri Müzesi Sanat Parkı‘nda görülebilen ve sanatçının Ortadoğu’da sergilediği ilk eseri olan “7” heykelinin yüksekliği 24,6 metredir.

West Bay Bölgesi

Doha’nın son yıllarda gelişmekte olan bölgelerinden biri olan Batı Körfez Bölgesi büyük ilgi görüyor. Çarpıcı modern ve yeni bina ve gökdelenlerin yer aldığı bölge; dünyanın her yerinden iş insanlarını ağırladığı için Katar’ın ticaret merkezi haline geldi. En görkemli yapılardan biri Doha Kulesidir. Aynı zamanda “Burj Doha” olarak da bilinen binanın tamamlanması 7 yıl sürdü. Fransız mimar Jean Nouvel‘in tasarladığı 232 metrelik gökdelenin maliyeti 125 milyon dolardı. Ayrıca kulenin dışına inşa edilmesi için çok çalışılan ve güneşi engelleyen “Brise Soleil” adında bir kılıf var.

West Bay Bölgesi

Doha Gezi Rehberi, West Bay Bölgesi.

West Bay‘deki bir diğer önemli bina ise 254 metre uzunluğundaki “Kempinski Residences & SuitesDoha – Al Fardan Residences“. 2009 yılında tamamlanan ve otel olarak kullanılan gökdelenin yüksekliği oldukça heybetli. 220 metre yüksekliğindeki Navigasyon Kulesi, 200 metre yüksekliğindeki Tornado Kulesi, Al Baker Yönetici İkiz Kuleleri 189,5 metre yüksekliğinde; 167 metre yüksekliğindeki Katar İnternet Merkezi ve 157 metre yüksekliğindeki Al Jufarah, bu bölgede ve kaç kat olduğunu saymak isteyeceksiniz. Ya da belki bunu nasıl yaptıklarını merak edeceğiniz en önemli ve gösterişli gökdelenlerden biridir. Ayrıca her biri “Katar’daki En Yüksek Binalar” listesinde.

İmam Muhammed bin Abdulvahap Camii

Devlet Ulu Camii” olarak da bilinen İmam Muhammed bin Abdulvahap Camii, Katar’ın başkenti Doha‘da ışıltılı gökdelenlerinin yanı sıra fark yaratan bir mimari eser olarak öne çıkıyor. 175 bin metrekare alan üzerine inşa edilen cami, sadece ülkenin değil; bölgenin en görkemli camilerinden biri olarak gösteriliyor. 16 Aralık 2006 tarihinde yapımına başlanan caminin toplam bütçesi 420 milyon rial değerindedir. Toplam 175.000 m2 alana sahip camide 30.000 kişi aynı anda namaz kılabilir. Hem küçük, hem de büyük 90 kubbeye sahip olan caminin görünümü; hem Arap mimarisi, hem de modern mimari özelliklerini taşıyor. 3 ana girişi olan caminin ayrıca 17 yan girişi vardır. 65 metre yüksekliğindeki minaresi fener şeklinde inşa edilmiştir. Caminin içi en az avlusu kadar büyük. Ayrıca camide ibadet bölümleri dışında geniş bir kütüphane ve hafız kursları için odalar var.

İmam Muhammed bin Abdulvahap Camii

Doha Gezi Rehberi, İmam Muhammed bin Abdulvahap Camii. Fotoğraf; Anadolu Ajansı.

Cami genişliği kadar temizliği ile de dikkat çekiyor. İç ve avludaki abdest alanlarından 24 saat sıcak su akıyor. Ayrıca cami, Katarlıların yanı sıra, ülkeye gelen yabancılar ve turistler tarafından da büyük ilgi görüyor. Katar’da yaşayan tanınmış bir din adamı olan Şeyh Yusuf el-Qaradawi, Cuma hutbesini birkaç haftadır bu camide veriyor. Cami özellikle bu günlerde daha da kalabalıklaşıyor. Erkeklere özel 12 bin metrekarelik alanda yaklaşık 20 bin kişi ibadet etmektedir. Caminin kadınlar bölümü 10 bin kişilik kapasiteye sahip. Cuma hutbelerini görsel olarak takip edebilmek için kadınların bulunduğu alana LCD televizyonlar yerleştirilmiştir. Ayrıca rahat kullanım ve ulaşım için 300 araçlık otopark da bulunmaktadır.

Villagio Mall

Villagio Mall, Venedik’i Doha‘ya götüren fantastik bir projedir. Aspire bölgesinde, Al Waab Caddesi üzerinde bulunan bu alışveriş merkezinde 200’den fazla mağaza mevcut. Aynı zamanda Amerikan, İtalyan, İngiliz ve Alman markalarını görmek mümkündür. Burayı turistik bir cazibe haline getiren en önemli özelliklerden biri de, tıpkı Venedik’te olduğu gibi gondollarla seyahat etme imkânı. Ayrıca Villagio Alışveriş Merkezi‘ndeki Gondolania Tema Parkı‘nda bir buz hokeyi alanı da bulunmaktadır. Katar, Buz Hokeyi Ligi‘nin düzenlendiği yerdir. Bu parkta ayrıca bowling alanı ve lunapark treni bulunmaktadır.

Villagio Mall

Doha Gezi Rehberi, Villagio Mall.

Doha’ya Ne Zaman Gidilir ?

Çöl ikliminin hâkim olduğu Doha’da yaz ayları Mayıs – Eylül ayları arasında yaşanıyor. Bu dönemde ortalama sıcaklıklar 38 derece olmakla birlikte genellikle 45 dereceye kadar çıkmaktadır. Nem nedeniyle algılanan sıcaklıklar daha yüksektir. Bu nedenle nemin düşük olduğu Doha’ya gitmek için Mayıs ve Haziran aylarını tercih edebilirsiniz. Şehirde az da olsa Ekim – Mart ayları arasında yağmur yağabilir. Kış döneminde sıcaklıklar en düşük 7 derecedir.

Doha’ya Nasıl Gidilir ?

Şehir merkezine yakın konumdaki Doha Uluslararası Havalimanı, Türkiye’den direkt uçuşlara sahiptir. Ayrıca uçuşlar ortalama 4,5 saat sürüyor. Şehir uluslararası bir ticaret merkezi olduğu için Afrika, Asya, Avrupa, Kuzey Amerika ve Güney Amerika’daki birçok şehirden Doha’ya uçuşlar var. Transfer için sadece Doha havalimanını kullanıyorsanız ve fazladan zamanınız varsa ücretsiz şehir turlarından da yararlanabilirsiniz. Ayrıca Doha’ya karayolu ile gidiyorsanız, Katar’ın sadece Suudi Arabistan sınırı olduğu için bu ülkeden geçebilirsiniz.

Doha Otelleri

Dünyanın en zengin ülkelerinden biri olan Katar’ın başkenti olan Doha’da; Hotels Doha son yıllarda popülaritesini artırarak dünyanın dört bir yanından çok sayıda ziyaretçi çekiyor. Zenginliklerinin yanı sıra dünyanın en kalabalık şehri olan Doha, Basra Körfezi kıyısında yer almaktadır. Körfez kıyıları ve tarihi zenginlikleriyle ziyaretçilerine muhteşem bir tatil deneyimi sunuyor. Dünyanın en zengin başkentlerinden birine gelince, Doha otelleri de büyüleyici tasarımı ve gerçekten inanılmaz lüks detayları ile misafirlerini ağırlıyor. Ancak Mayıs – Eylül arası en çok ziyaret edilen zaman olduğu için seyahat tarihinize göre erken rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir.

Şehrin ihtişamını otellerde değil, sokaklarda bulmak istiyorsanız; hemen hemen her ülkede olduğu gibi Doka ucuz otelleri arasından hostel ve pansiyonları tercih edebilirsiniz. Lüks detaylarıyla öne çıkan Doha Otelleri arasında zincir otel adı verilen pek çok isim var. Özellikle WyndhamHiltonKempinski ve daha fazlası gibi yüzlerce otel var. Doha merkez otelleri, şehir merkezine biraz daha uzaktaki diğer seçeneklere göre daha ucuz olsa da; otellerin hizmet kalitesi oldukça yüksek.

Doha Şehir İçi Ulaşım

Dünyanın en zengin şehirlerinden biri olan Doha’da yaşayanlar toplu taşımayı çok fazla kullanmasalar da şehirde geniş bir otobüs ağı var. Gold Souq‘taki otobüs durağından hareketle istediğiniz yere giden bir otobüs bulmanız mümkün. Ayrıca çöl iklimine sahip Doha’da tüm otobüsler sıcaktan etkilenmemeniz için klimalıdır.

Şehirde en çok tercih edilen araçlar taksiler. Karwa yönetimindeki klimalı yeşil taksiler bizim alıştığımız tiptir. Bunun dışında limuzin taksiler mevcuttur. Bu taksilerin yoldan ayrılması pek olası değildir; özel olarak çağrılmaları gerekir. Al Ijarah ise kadın şoförlü taksiler. Ailelere hizmet eden kadın taksicilerden daha fazla ücret alınır. Havalimanından merkeze 10 dakika gibi kısa bir sürede uygun bir fiyata taksiye de binebilirsiniz. Ancak havalimanının hemen dışında bulunan otobüs ve metro ile şehir merkezine 10-15 dakikada ulaşmak mümkün. Aynı zamanda dilerseniz araç da kiralayabilirsiniz. Sadece kredi kartı ve ehliyet sahibi olmak yeterlidir. Ancak, ülkede alkollü araç kullanmanın cezası oldukça ağırdır. Mahkemeye gitmenin yanı sıra para cezaları ve ihraç edilme durumu söz konusu.

Doha Mutfağı

Sınırlı tarımsal faaliyetlere rağmen, geleneksel Katar yemekleri şaşırtıcı derecede çeşitlidir. Aynı zamanda yerel balık her zaman boldur. Ancak çoğu temel gıdaların ithal edilmesi gerekmektedir. Yerel yemekler, yıllar boyunca Hint Yarımadası, İran, Doğu Akdeniz ve Kuzey Afrika mutfaklarından etkilenmiştir. Doha mutfağı özellikle deniz ürünleri veya etli baharatlı pilavdan ve yoğurtla servis edilen koyun etinden oluşan “machboos“; Pirinç ve sert kabuklu yemişlerin yatağında, kavrulmuş tam kuzu ve haşlanmış koyun veya keçinin aromalı pirinçle servis edilmesinden oluşan “ghuzi”. Ayrıca pirinç pilavı, et ve sebzelerden yapılan baharatlı “kabsa“; şeker, safran, tarçın ve kakule ile pişirilip yumurta ile servis edilen eriştelerden oluşan “balaleeti” de deneyebilirsiniz.

Tipik bir Katar yemeği, yerel olarak yetiştirilen hurmalar, taze meyveler ve helva veya Umm Ali gibi tatlılarla tamamlanır. Orta Doğu mutfağının hâkim olduğu Katar’da İtalyan, Çin ve Hint mutfaklarından lezzetler sunan restoranlar da bulabilirsiniz. Özellikle alışveriş merkezlerinde bulunan restoranların menüleri mutfak açısından çeşitlilik gösteriyor. Ayrıca çok zengin olan ülkede çok pahalı yiyecekler de görmeniz muhtemeldir. Ayrıca Katar’daki Uzakdoğu restoranlarını da mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. En az bir Uzakdoğu ülkesinin lezzetine sahip bu mutfağın Katar’da sunulduğunu göreceksiniz.

İpucu: Doha restoranlarında bahşiş bırakmanız beklenmiyor. Ancak hizmetten memnun kalırsanız bahşiş olarak hesabınızın % 10-15’ini bırakabilirsiniz.

Doha Gece Hayatı

Zengin bir şehir olan Doha’da gece hayatının oldukça pahalı olduğunu söyleyebiliriz. Ülkede alkol satışı sınırlı olduğu için sadece belirli yerlerde içilmesine izin verilmektedir. RamadaW HotelGrand Hyatt veya Ritz-Carlton gibi uluslararası zincir otellerde bulunan bar veya kulüplerde içki içip eğlenebilirsiniz. Ancak nereye giderseniz gidin pasaportunuzu yanınızda taşımalısınız. Çünkü içki içebilmek için turist olduğunuzu belgelemeniz gerekiyor. W Hotel‘de bulunan Crystal Lounge ve WahamSkyview Bar ve La Cigale özellikle burada çalışmak için yaşayan yabancıların uğrak yerleri. Ayrıca canlı müzikten hoşlanıyorsanız, Corniche bölgesindeki Sheraton‘da bulunan Irish Pub‘a gidebilirsiniz.

Doha Gezi Rehberi

Doha Gezi Rehberi

Doha’da Alışveriş

Turist yerine Doha halkını alışveriş yaparken görmek mümkün. Alışveriş, eğlence faaliyetlerinin başında geldiğinden; şehirde büyük boyutlu ve ilginç mimariye sahip birçok alışveriş merkezi var. Vilaggio Mall ve City Center Mall en çok tercih edilenler. Ayrıca Souq Waqif (Eski Pazar), geleneksel tarzda ürünler almak isteyenler için bir nimettir. Nargile, tütün, örtüler, geleneksel kıyafetler, oryantal tarzda koku ve parfüm şişeleri; aynı zamanda ince işçilikle üretilmiş metal duvar süsleri, ipek pamuktan özel dokuma kumaşlar; ayrıca bunlardan yapılmış eşarplar bulmak mümkün. Aynı zamanda Doha’da oyuncak develer, yerel hurmalar, inciler ve mücevherler de hediye olarak satın alınabilir. Mathaf Modern Sanat Müzesinin hediyelik eşya dükkânlarında ve Doha’daki İslam Eserleri Müzesi’nde lüks, yüksek fiyatlı ama çok şık hediye seçenekleri mevcuttur. Ayrıca bu seçenekler arasında mücevherler, ipek elbiseler ve porselen vazolar bulunur.

Doha Festivalleri

 • Doha Kültür Festivali (Mart)
 • Uçurtma Festivali (Mart)
 • Ajyal Film Festivali (Kasım-Aralık)
 • GCC Deve Yarışı (Nisan)
 • Golf Turnuvası (Şubat)
 • Tenis Turnuvası (Ocak)
 • Souq Waqif Festivali (Ocak-Şubat)

Doha için Faydalı Bilgiler

 • Acil yardım: 999
 • İtfaiye: 999
 • Polis: 999

Doha’da Yıllık Ortalama Sıcaklık

 • Ocak 17 derece,
 • Şubat 18 derece,
 • Mart 21 derece,
 • Nisan 26 derece,
 • Mayıs 31 derece,
 • Haziran 34 derece,
 • Temmuz 35 derece,
 • Ağustos 35 derece,
 • Eylül 32 derece,
 • Ekim 29 derece,
 • Kasım 24 derece,
 • Aralık 20 derecedir.
ilgili içerik Katar Gezi Rehberi
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Doha Gezi Rehberi