e
sv

Dukhan Gezi Rehberi

147 Okunma
Dukhan Gezi Rehberi

Dukhan Gezi Rehberi

Dukhan, bir Katar şehri olarak karşımıza çıkıyor. Petrolün önemi ile gelişen ve ünlenen Dukhan, petrolün saldırıya geçmesinin ardından hızla gelişti. Aynı zamanda Dukhan’da bu durumla orantılı olarak konut, tıp, eğlence, eğitim kurumları ve hizmetleri de gelişmiştir. Şehirde yaşayan nüfusun büyük çoğunluğu petrol sahalarında iş yaptığından, şehirdeki tesislerin çoğu çalışan insanlar için inşa edilmiştir. Tıp merkezlerinden dil okullarına, alışveriş merkezlerinden spor alanlarına kadar her şeyin bulunduğu Dukhan’da keyifli vakit geçirebilirsiniz. Katar’ın devlet petrol kuruluşu Qatar Petroleum tarafından yönetilen şehrin nüfusu, yaklaşık 10 milyondur. Dukhan’dan başkent Doha’ya gitmek isterseniz dört şeritli otobanı kullanabilirsiniz.

Dukhan Gezilecek Yerler

Dukhan Plajına gitmek, şehirde yapabileceğiniz en eğlenceli aktiviteler arasındadır. Her zaman güneşi ve altın kumsallarından etkilenilen Katar, İslami kurallara tabiidir. Dukhan’ın emirliğin hâkim olduğunu gördükten sonra, hayal ettiğinizden farklı bir ihtişam ve bu ihtişamla beraber lükse de şahit olabilirsiniz. Petrol zenginliğinin şehrin her köşesinden görülebildiği Dukhan’da zamanın nasıl geçtiğini anlayamayabilirsiniz. Ayrıca şehirdeki alışveriş merkezleri de çekim noktaları arasındadır.

Dukhan Gezi Rehberi

Dukhan Plajı.

Dukhan’da iken, Zekreet Kalesi‘ni ziyaret etmeyi ve antik kalıntıları görmeyi unutmayın. Ayrıca başkent Doha‘yı görürseniz kaçırmamanız gereken duraklardan biri de İslam Eserleri Müzesi. Kumsalı ve denizi bu kadar övmemizin sebebi yaz kış sıcak kumlardan uçsuz bucaksız denize atlayabilmenizdir.

Dukhan Gezi Rehberi

Dukhan Gezi Rehberi, Zekreet.

Dukhan’a Ne Zaman Gidilir ?

Coğrafi konumu gereği her mevsim sıcak ve ılık olarak ikiye ayrılan Dukhan’ı ziyaret etmek için en uygun zaman sonbahar aylarıdır. Şehre kışın gitmeyi tercih edebilirsiniz ama o zamanlar biraz daha rüzgârlı olacaktır.

Dukhan Yeme İçme

Ortadoğu lezzetlerini harika bir sunumla sizlerle buluşturan Dukhan’da yemekleri tuhaf bulmayacağınızı düşünüyoruz. Lezzetimizin ortak yönlerinden dolayı yakın olabileceğiniz lezzetler arasında şüphesiz ilk akla gelen lezzet humus. Ayrıca mutfakta et ve tavuğun önemli bir yeri olduğu unutulmamalıdır. Şehir okyanus kıyısında olduğundan deniz ürünleri ve balıklar da menülerde yer alıyor. Ayrıca gideceğiniz restoranlarda çok çeşitli salatalar bulabilirsiniz. Özellikle rejim döneminde ziyaret edebileceğiniz bir şehir arıyorsanız Dukhan ve çevresi tam size göre.

Dukhan Gezi Rehberi

Dukhan Gezi Rehberi, humus.

Dukhan’da Alışveriş

Dukhan ziyaretinizde kullanacağınız para Katar riyali olacaktır. Alışveriş dendiğinde ilk akla gelen yerlerden biri olmasının nedeni, Katar’ın en büyük alışveriş merkezinin Dukhan’a çok kısa mesafede yer almasıdır. Çok yerel parçalar bulamasanız bile hiç sıkılmayacağınız bir alışveriş merkezini ziyaret edebilirsiniz. Mağazaların yanı sıra alışveriş merkezindeki restoranlar da anılırken The Cheesecake Factory‘nin ilk mağazasının da burada olduğunu unutmayalım. Bütün gününüzü buradaki aktivitelerle geçirerek zamanın nasıl geçtiğini anlayamayabilirsiniz.

Dukhan Konaklama

Dukhan’da konaklama alternatifleri oldukça başarılı ve konforludur. Oteller çoğunlukla Doha çevresindedir ancak Dukhan çevresinde de aradığınız konaklama alternatiflerini bulabilirsiniz. Burada aklınıza gelebilecek tüm büyük otellerin şubelerini görebilirsiniz. Fiyatlar ise 300 Türk lirasından başlayarak, 3.500 Türk lirasına kadar geniş bir fiyat yelpazesi sizleri bekliyor. Elbette yüksek meblağlar ödemeden tatil yapmanın anahtarı erken rezervasyon yapmaktır. ( Fiyatlar Ekim 2018’de güncellenmiştir. Periyodik olarak değişebilir.)

Dukhan Ulaşım

Dukhan’a gitmek isterseniz İstanbul’dan uçuş yapan havayollarını tercih edebilirsiniz. Yaklaşık 4 saat sürecek olan bu aktarmasız uçuşlarda gidiş-dönüş biletler için ortalama 1.600 TL ödeyebilirsiniz. Ancak döneme göre değişikliklerin olabileceğinin hesaplanması ve araştırılması faydalı olacaktır. Ayrıca rotanızı Katar Dukhan’a çevirdiyseniz petrol, bronz ten ve lezzetli yemekler sizi bekliyor olacak.

Dukhan’da Yıllık Ortalama Sıcaklık

 • Ocak 17.1 derece,
 • Şubat 18.9 derece,
 • Mart 22.1 derece,
 • Nisan 27.6 derece,
 • Mayıs 32.5 derece,
 • Haziran 34.9 derece,
 • Temmuz 35.9 derece,
 • Ağustos 35.4 derece,
 • Eylül 32.9 derece,
 • Ekim 29.4 derece,
 • Kasım 23.9 derece,
 • Aralık 19.1 derecedir.
ilgili içerik Katar Gezi Rehberi
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Dukhan Gezi Rehberi