e
sv

Hamedan Gezi Rehberi

229 Okunma
Hamedan Gezi Rehberi

Hamedan Gezi Rehberi

Sadece İran’ın değil; dünyanın da en eski şehirlerinden biri olan Hamedan EcbatanaOld Persian adıyla ülkenin kuzeybatısında yer alıyor. En eski İran şehirlerinden biri olmasının yanı sıra; aynı zamanda Hamedan‘ın en büyük antik şehirlerden biri olduğuna inanılıyor. Ayrıca antik Yunan tarihçisi Herodot; M.Ö. 1100 yılında Asurlular tarafından işgal edilmesi muhtemel kentle ilgili yazısında, buranın 700’lü yılların başında Medes’in başkenti olduğundan bahsetmektedir.

Hamedan, İran’ın orta batı kesiminde 3.574 metrelik Alvand Dağı‘nın eteğinde yeşil bir dağlık alana sahiptir. Aynı zamanda şehir, deniz seviyesinden 1.850 metre yüksekte; İran’ın başkenti Tahran‘ın yaklaşık 360 kilometre güneybatısında yer alıyor. Pek çok tarihi değer ve kalıntıya ev sahipliği yapan kentin ana sembolleri; Gence Yazıtı, İbn-i Sina Anıtı ve Baba Taher Anıtı‘dır. Ayrıca İran Kültür Mirası Teşkilatı, kentteki 207 tarihi ve kültürel öneme sahip alanı listelemektedir. Aynı zamanda nüfusun çoğunluğunun Farsça konuştuğu Hamedan’da; hatırı sayılır bir Azeri dili de bilinmekte ve kullanılmaktadır.

Hamedan’a Nasıl Gidilir ?

Türkiye’den ve Tahran’dan direkt uçuşun olmadığı Hamedan‘a, aktarmalı seferler şehre gelmenin en çok tercih edilen yolu. Diğer bir seçenek ise Tahran’a geldikten sonra buradan Hamedan’a düzenli seferler yapan otobüsleri kullanmaktır.

Hamedan Gezi Rehberi

Hamedan Gezi Rehberi. Hamedan’a Nasıl Gidilir ?

Hamedan’dan Alınabilecek Hediyelik Eşyalar

Hamedan birçok şairin ve kültürel ünlünün evidir. Aynı zamanda deri, seramik ve halı gibi el sanatlarının oldukça geliştiği bir şehir olmasıyla da ünlüdür. Bu nedenle hediyelik olarak satın alabileceğiniz birbirinden farklı ve güzel zanaat ürünleri sizi bekliyor olacak.

Hamedan’da Gezilecek Görülecek Gereken Yerler

Hamedan Ali Sadr Mağaraları

Hamedan’ın 70 kilometre kuzeyinde bulunan bu büyük nehir mağara sistemi, özellikle İranlı turistler tarafından çok beğeniliyor. Baştan söyleyelim; bu topraklanmış mağaraları tekneler ve küçük teknelerle gezmek; yabancı turistlerin giriş için yerli turistlere göre daha fazla para ödediği yer altı adalarında yürümek çok özel bir deneyim. Ali Sadr Mağaralarını ziyaret etmek kültürel olduğu kadar doğal bir deneyim olarak da kabul edilir. Turun 45 – 90 dakika sürdüğü mağaralar özellikle hafta sonları oldukça kalabalık olduğu için fırsatınız varsa hafta içi gezintiye çıkmanızı tavsiye ederiz.

Hegmataneh Zirvesi

Bu alçak ve açık tepenin zirvesine ulaştığınızda sizi sarıp sarmalayan uzak dağların manzarası; özellikle öğleden sonra büyüleyici ve aynı zamanda da arkeologları heyecanlandıracak türden. Eski bir Medyan ve Ahameniş kenti olan bölge, 1990’lı yıllarda son yüzyılda arkeolojik kazıların merkezlerinden biriydi. Ayrıca barınak ve çentikli hendeklerle ahşap iskelelerde yürüyebileceğiniz bu tarihi kokan tepe, aynı zamanda Hamedan Üniversitesi‘nin bir parçasıdır; dolayısıyla da devam eden birçok araştırmanın en önemli noktalarından biridir.

Ganjnameh

Kelimenin tam anlamıyla Hazine Kitabı olan Ganjnameh; bir zamanlar Medyan hazinesinin sırlarının, çivi yazılı kaya oymalarıyla şifreli ipuçları olarak düşünülüyordu. Dolayısıyla adını da buradan almıştır. Günümüzde ise yazıtların hemen yanında veya yakınındaki şelalenin önünde fotoğraf çekmek isteyen insanlarla dolu turistik ve tarihi bir yerdir. Aynı zamanda Hamedan’ın merkezine 8 kilometre uzaklıkta bulunan bölge, görkemli Alvand Kuh‘a doğru yürüyüşe açılan kapıdır. Özellikle düzgün bir şekilde tercüme edilmiş metinler; buradaki yazıtların aslında Ahameniş hükümdarı Xerxes’ten (MÖ 486-466), Zerdüşt tanrısı Ahura Mazda‘ya mektuplar olduğunu gösteriyor.

Ganjnameh

Hamedan Gezi Rehberi, Ganjnameh

Alviyan Kubbesi

12. yüzyıldan kalma bu yeşil kubbe, şair Khaqani‘nin eseri referans alınarak ölümsüzleştirilmiştir. Aynı zamanda o dönemden beri defalarca hasar gören tuğla kule; Moğol İlhanlıları döneminde eklenen sümük dolgulu çiçek sıvaları ile ünlüdür. Bu süsleme; Crypta (içten aşağı) adak ve düz mavi süslemeli Alavian ailesi mezar bölümlerinden oluşmuş; aynı zamanda nefes kesici bir anıt yapı olan Oxiana yolu üzerindedir.

İbni Sina Türbesi

Hamedan’ın ikonik figürlerinden biri olan İbni Sina Mozolesi; ünlü bilgin İbni Sina‘nın ismine ve başarılarına bir saygı duruşu niteliğindedir. Şehir meydanının ortasında yer alan bu yapı, cennete işaret eden bir alegori ile inşa edilmiştir. Ayrıca Gonbad-e Kavus’taki 1000 yıllık Kâbus kulesinden esinlenen türbede; İbn Sina‘nın özel eşyalarının sergilendiği tek odalı bir müze, bir mezar taşı; ayrıca küçük bir kütüphane ve şifalı bitkilerin sergilenmesine izin veren bir oda bulunuyor.

İbni Sina Türbesi, Hamadan.

Hamedan Gezi Rehberi, İbni Sina Türbesi.

Aziz Stephen Gregoryen Kilisesi

1600’lü yıllarda inşa edilen bu kilise, Ermeni Aziz Stephen ve Gregory’ye adanmıştır. Aynı zamanda ince taş işçiliği ve Ermeni kültürünü içeren motifleri ile dikkat çekmektedir. Özellikle Hamedan’ın geçmişten getirdiği çok kültürlü yapısını ve farklı kültürlerin nasıl kaynaştığını deneyimlemek istiyorsanız bu kilise hâlâ ibadete açık.

ilgili içerik İran Gezi Rehberi
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Hamedan Gezi Rehberi