e
sv

Hiroşima Gezi Rehberi

277 Okunma
Hiroşima Gezi Rehberi

Hiroşima Gezi Rehberi

Yaşadığı büyük felaketin ardından kendisini hızla toparlamayı başaran Hiroşima; günümüz Japonya’sının en önemli şehirlerinden birisi haline gelmiştir. Şehir, tarihi değerlerinin yanı sıra doğal güzelliklerini içeren parklarıyla da, Japonya’da gezilmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Ayrıca birbirinden eşsiz adaları ve tarihi tapınakları da bulunmaktadır.

Hiroşima Gezi Rehberi

Hiroşima Gezi Rehberi

Hiroşima, bir ada ülkesi olan Japonya’nın tüm doğal güzelliklerini en özgün biçimde korumaya devam eden nadir şehirlerden birisidir. Bununla birlikte hem binlerce yıllık Japon tarihine, hem de İkinci Dünya Savaşı’nın mihenk taşlarını içeren; son derece önemli kültürel ve tarihi değere de sahiptir. Hiroşima gezilecek yerler arasında Hiroşima Anıtı Müzesi, Çocuk Barışı Anıtı, Atom Bombası Kubbesi, Hiroşima Kalesi gibi önemli tarihi mekanlar yer almaktadır. Ayrıca Japonya’nın samuray dönemlerinden kalan Shukkei; Miati-Dera ve Fudoin Tapınakları ile hem tarihi, hem de dini değerleri de korumaktadır. Momjidani Parkı, Hiroşima Şehri Hayvanat Bahçesi ve Itsukushima Adası gibi doğal güzellikleriyle dikkat çeken mekanlarla dolu bir şehirdir.

Hiroşima Gezilecek Yerler

Hiroşima Barış Anıtı Parkı

Japonya’da bulunan en büyük parklardan birisi olsa da; taşıdığı anlam ve tarihi dolayısıyla diğerlerine göre çok daha fazla önem taşımaktadır. ABD’nin nükleer saldırısına uğramış olan Hiroşima kentine ithaf edilmiştir. Sadece Hiroşima kentinde 1945 yılının sonunda nükleer saldırının etkisiyle 140 bin kişinin hayatını kaybetmesi nedeniyle yapılmıştır. Patlamanın etkisiyle dümdüz olan şehrin tam merkezindedir. İçerisinde çok sayıda anıt, müze ve konferans salonu bulunmaktadır. Kent yönetimi tarafından her yıl 6 Ağustos Barış Anıtı Töreni bu park içerisinde gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Hiroşima Barış Anıtı Parkı içerisinde; Atom Bombası Kubbesi, Çocuk Barış Anıtı, Atom Bombası Anıtı Tepeceği, Koreli Kurbanlar Anıt Mezarı; ayrıca Ana Anıt Mezar, Barış Çanı, Barış Meşalesi, Hiroşima Ulusal Barış Anıtı Salonu; Hiroşima Barış Anıtı Müzesi ve Barış Kapıları gibi eserler bulunmaktadır.

Hiroşima Barış Anıtı Parkı

Barış Anıtı Parkı

Hiroşima Anıt Müzesi

Hiroşima’ya atılan atom bombasının şehre ve ülkeye verdiği yıkımın unutulmaması; bu atom saldırısında hayatını kaybeden, evinden olan, izlerini ömrü boyunca taşıyan Japon halkını onurlandırmak amacıyla yapılmış olan bir müzedir. Müze içerisinde kente atılan atom bombasının etkisinin daha iyi anlaşılmasını gösterecek nitelikte bir şehir haritası bulunmaktadır. Özellikle atom bombasının patlamasıyla taş üstünde taş kalmayan şehrin, önceki ve sonraki dümdüz halini göstermektedir. Patlamanın tüm etkisini derinden hissetmenizi sağlayacak fotoğrafların yanı sıra; patlamadan gelen kıyafetler, bozulan saatler, notlar ve o günlerden gelen daha pek çok farklı obje müzede sergilenmektedir. Hiroşima Barış Anıtı Parkı içerisinde bulunan Hiroşima Anıt Müzesi’ne giriş için 50 Yen civarı ödeme yapmanız gerekmektedir.

Çocuk Barış Anıtı

Şehirdeki atom bombası saldırısı sonucu, hayatını kaybeden çocuklara ithafen yapılmıştır. Kollarını iki yana açmış ve başında kağıttan turna kuşu maketi bulunan bir kız çocuğu heykelidir. Ayrıca heykel, bombanın patlamasıyla oluşturduğu basıncın etkisiyle hayatını kaybeden Sadako Sasaki isimli genç kızın hayat öyküsünü simgelemektedir. Yerel halka göre söz konusu çocuğun; 1000 turna kuşu yapması halinde iyileşeceği inancı bulunmaktadır. Bundan dolayı dünyanın her yerinden bu inanca katılım gerçekleştirilmiş; çocuklar tarafından Hiroşima’ya bu maketlerden gönderilmiştir. Aynı zamanda bu maketler de heykel yanında sergilenmektedir.

Hiroşima Gezi Rehberi

Hiroşima Gezi Rehberi, Çocuk Barış Anıtı.

Atom Bombası Anıtı Tepeceği

Atom bombası saldırısında ilk patlamayla hayatını kaybetmiş olan 70 bini aşkın Japon vatandaşın küllerinin saklanmakta olduğu, üzeri çimlerle kaplanmış bir tümsekten oluşmaktadır.

Koreli Kurbanlar Anıt Mezarı

Atom bombası sırasında kent genelinde on binleri aşkın Korelinin bulunduğu belirtilmektedir. Bombanın patlamasından sonra kent genelinde hayatını kaybeden; oluşturduğu yüksek basınca maruz kalan 400 bini aşkın kişinin yaklaşık 45 bininin Koreli olduğu kayıtlarda yer almaktadır. İlk yapıldığı yer tartışmalara neden olduğundan, 1999 yılında bugünkü yerine taşınmıştır.

Hiroşima Barış Anıtı Parkı Ana Anıt Mezarı

Parkın tam merkezinde; saldırıda hayatını kaybetmiş olan tüm Japon vatandaşlarının yer aldığı bir anıt mezardır. Üzerinde eyer biçimine sahip bir anıt yer almaktadır. Ayrıca bu anıt mezar 6 Ağustos 1952 tarihinde Şinto biçiminde tasarlanarak yapılmış; anıtın yay biçiminin de bombanın kurbanlarının ruhlarını koruduğuna inanılmaktadır.

Hiroşima Barış Anıtı Parkı

Barış Anıtı Parkı

Hiroşima Barış Anıtı Parkı Barış Meşalesi

Park içerisinde bulunan Barış Meşalesi 1964 yılında yapılmış ve yakılmıştır. İlk yakıldığından itibaren halen kesintisiz olarak yanmaya devam etmektedir.

Hiroşima Barış Anıtı Parkı Barış Çanı

Simgesel bir öneme sahip olan bu çan, Japon çanı şeklinde tasarlanmıştır. Parkı ziyaret eden herkes bu çanı dünya barışı adına çalmaktadır. Yapısal özellikleri sayesinde çan çalındığında devasa parkın her noktasından çanın sesinin duymak mümkündür.

Atomik Bomba Kubbesi

Hiroşima Barış Anıtı Parkı içerisinde yer alan bu yapı, atom bombası saldırısı sonrasında ayakta kalmayı başarabilmiş nadir şehir yapılarından birisidir. Atom bombası saldırısı öncesinde bina, tiyatro binası olarak kullanılmaktaydı. Bombanın patlamasından sonra ayakta kalan binalardan biri olmasının dışında; aynı zamanda en büyük bina olması, bir süreliğine halkın sığınma ve iletişim noktası olarak kullanılmıştır. O günden beri patlamadan sonra aldığı hali korunmaya devam etmektedir. Parkı ziyaret edenler için patlamanın yıkıcı izlerini görebilme fırsatı sunmaktadır.

Atomik Bomba Kubbesi

Atomik Bomba Kubbesi. Fotoğraf; Wikipedia.

Hiroşima Kalesi

Hiroşima Barış Anıtı Parkı içerisinde yer alan ve görülmesi gereken en önemli mekanlardan birisidir. 1590 yılında inşa edilen kale, atom bombasının yıkıcı gücü dolayısıyla tamamen yok olmuştur. Ancak anlamsal ve tarihi değeri dolayısı ile Hiroşima Kalesi, yeniden inşa edilmiştir. Kaleyi çevreleyen sakura ağaçları ve yemyeşil doğallıktaki atmosfer son derece huzur verici ve büyüleyici bir görsellik sunmaktadır. Tam anlamıyla Japon kültürünü yansıtabilmektedir. Kaleden Miyakojima Adası manzarası da muazzam şekilde görülmektedir. Ayrıca kaleyi ziyaret edebilmek için girişte 350 Yen civarı bir giriş ücreti ödemeniz gerekmektedir.

Shukkei-En Garden

En Bahçesi olarak da isimlendirilen bu mekan, 1620 yılında Edo döneminde yapılmıştır. Her dönemde yeni gelen “Han” ile birlikte yenilenmeye devam eden mekan, en son Japon bahçe uzmanı tarafından bugünkü halini almıştır. Şehirde bulunan Ota Nehri kıyısında bulunan bu bahçe, Japon adasının tüm doğal özelliklerini içerisinde barındırmaktadır. Bahçe içerisinde Meiji döneminde yer alan mimari yapı Asona Ailesi Villası olarak hizmet vermiştir. İmparatorluğun merkezini Hiroşima’ya taşımasının üzerine halka açılmıştır. Atom bombasından ciddi zarar gören yerlerden birisi olan bahçe, o dönemlerde hayatta kalabilenler için ciddi bir sığınak olmuştur. 1951 yılında restore edilmiştir. Bahçe içerisinde taş köprü, akarsular, yemyeşil bitkiler, Japonya’ya özgü ağaçlar bulunmaktadır. Hiroşima gezisi sırasında mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden birisidir.

Hiroşima Gezi Rehberi

Hiroşima Gezi Rehberi. Shukkei-En Garden

Mitai-Dera Tapınağı

Yemyeşil bir ormanlık alan içerisinde konuşlandırılmış olan Mitai-Dera tapınağı; bahçesi içerisinde buda, heykel ve şelaleler ile mutlaka ziyaret edilmesi gereken tapınaklardan birisidir. Ayrıca ünlü Japon bahçesi ile kentin en önemli merkezlerinden birisi konumunda bulunuyor.

Fudoin Tapınağı

906 yılında Nishitani bölgesindeki keşiş Saiko’nun 12 tapınağından birisini oluşturmaktadır. İmparatorluk döneminin en aktif olduğu yerlerden birisidir. Son derece sessiz ve dingin atmosferiyle hem yerel halk, hem de turistler için şehrin gürültüsünden kaçabilecekleri; aynı zamanda dünyada eşi benzeri olmayan bir atmosferi deneyim edebilecekleri bir mekandır. İçerisinde turistlere yönelik yerel lezzetlerden oluşan mutfaklarıyla çok sayıda restoran bulunmaktadır.

Itsukushima Adası

Miyajima (Itsukushima) Adası

Hiroşima Gezi Rehberi. Miyajima (Itsukushima) Adası

Japonya’ya gidiyorsanız kesinlikle görmeden dönmemeniz gereken yerlerden birisidir. Miyajima olarak da isimlendirilen Japon adalarından biri olan bu yere, çok kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca Seto İç Denizi’nin batı bölgesinde yer alan Itsukushima Adası, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne de alınmıştır. Deniz manzarası, büyüleyici doğası ile en önemli merkezlerden birisidir. Ada Japonya için dini yönden önem taşıyan mekanlarından birisidir.

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Hiroşima Gezi Rehberi