e
sv

Kashan Gezi Rehberi

164 Okunma

Kashan Gezi Rehberi

İran’ın İsfahan eyaletinde bulunan Kashan, ülkenin en ilginç yerlerinden biridir. Şehrin yakınlarındaki Sialk Tepe‘de yapılan arkeolojik keşifler; bu bölgenin tarih öncesi çağların başlıca medeniyet merkezlerinden biri olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca tarihi kentin kuruluşu Elam uygarlığı dönemine dayanmaktadır. Sialk Tepe‘deki yerleşimin de M.Ö. 5500 yılına kadar uzandığı tahmin edilmektedir. Kashan, mimari yapıları, mistik atmosferi ve UNESCO tarafından koruma altına alınan bahçeleriyle; İsfahan ve Şiraz’ın yanı sıra İran’da en çok turisti ağırlayan şehirler arasında yer alıyor. Yaklaşık 350 bin kişiyi ağırlayan Kashan kenti, adını eski metinlerde adı geçen Mezopotamya halklarından biri olan Kasu aşiretinden almıştır. 1051 – 1220 yılları arasında Selçuklu hâkimiyetine girdiği dönemlerde çanak, çömlek, çini ve tekstilde adından söz ettiren Kashan; aynı zamanda ipek ve yün halılarıyla da ünlüdür.

Keşan Nerede ?

İran’ın İsfahan vilayetindeki şehirlerden biri olan Kashan, merkezi bir konuma sahip. Aynı zamanda Kashan – İsfahan arası 210 kilometre; Kashan ile Tahran arası da 257 kilometredir. Deniz seviyesinden 950 metre yükseklikte bulunan şehir, Kevir Çölü‘nün yakınındadır.

Kashan’a Nasıl Gidilir ?

Kashan, başkent Tahran’dan 2,5 saat uzaklıktadır. Tahran’dan Kashan’a ise her saat otobüs bulunmaktadır. Aynı zamanda Kashan’a bir diğer ulaşım alternatifi ise tren. Bender Abbas ve Yezd’den Kashan’a haftanın her günü tren seferleri oluyor ve yolculuk süresi yaklaşık dört saattir. Ayrıca Kashan’a en yakın havaalanı İsfahan’daki İsfahan Uluslararası Havaalanı‘dır. İstanbul’dan 3 saatlik uçuşun ardından İsfahan’a ulaştıktan sonra araç kiralayıp 1,5 saatte Kashan’a gidebilirsiniz.

Kashan Gezi Rehberi

Kashan Gezi Rehberi, Kashan’a Nasıl Gidilir ?

Kashan’a Ne Zaman Gidilir ?

Kashan’ı ziyaret etmek için ideal zaman bahar aylarıdır. İlkbaharda rengarenk çiçeklerin etrafını süslediği Kashan ayrı bir güzelliğe sahip. 21 Mart’ta başlayan ve 13 gün kutlanan Nevruz; İran’da hem bahar şenliği, hem de yeni yılın başlangıcı olarak kabul ediliyor. İlkbaharın başlangıcı, Nevruz döneminde her yıl şehirde farklı etkinlikler ve törenler düzenlenerek kutlanıyor. Haziran ve Ağustos ayları arasında aşırı sıcaklıkların hüküm sürdüğü Kashan şehrinde sıcaklık 50 dereceye ulaşıyor. Bu sebeple şehri ziyaret etmek için en uygun zaman sonbahar ayları da olabilir.

Kashan Gezilip Görülecek Yerler

Kashan merkezi küçük olduğu için yürüyerek kolayca ziyaret edebilirsiniz. Taksi, Tahran ve İsfahan şehirlerine göre oldukça pahalı olduğundan, bütçenize uygun bir yolculuk yapmayı düşünüyorsanız yerel otobüsleri tercih edebilirsiniz. Kashan gezilecek yerler listenize eklemenizi tavsiye ettiğimiz ilk tarihi yapılar ise şu şekildedir;

Bozorg Ağa Camii ve Medresesi: 18. Yüzyıl sonra Haj Sa’ban Ali tarafından yaptırılan dini kompleks, büyüleyici bir görünüme sahiptir. Çini işlemeli duvarları ile bu dini yapıyı ücretsiz ziyaret edebilirsiniz. Aynı zamanda kentin tarihi bölgesinde yer alan taş yalıların her biri görülmeye değer.

Kashan Gezi Rehberi

Kashan Gezi Rehberi, Bozorg Ağa Camii. Copyright: © Nicole Lynn Smoot

Tabatabei: 18. ve 19. yüzyıllarda Kashan’da yaşayan varlıklı tüccarlar tarafından yaptırılan konaklardan ilkidir. Pers mimarisinin en özel örneklerinden biri olan konağın, zarif vitray ve ayna detayları etkileyicidir.

Tabatabei

Kashan Gezi Rehberi, Tabatabei.

Boroujerdi Konağı: 100 yıl önce Kashan’a göç eden tüccar ailesine ait olan Boroujerdi Konağı‘nı da ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Sultan Amir Ahmed Hamamı: 16. yüzyılda inşa edilen Sultan Amir Ahmed Hamamı, iç mimarisi ve çatısındaki manzarasıyla görülmeye değer bir diğer yerdir.

Kashan Gezi Rehberi

Sultan Emir Ahmed Hamamı. Copyright: © Nicole Lynn Smoot

Fin Bahçesi: UNESCO Dünya Kültür Mirası’na girmeyi başaran Fin Bahçesi, özellikle bahar aylarında renkli bir görünüm kazanıyor. Keşan’ın merkezine 10 kilometre uzaklıkta bulunan Fin Bahçesi, sadece Orta Doğu’nun değil; aynı zamanda dünyanın en güzel tarihi bahçelerinden biridir.

Sialk Tepesi: Arkeoloji ve tarihle ilgilenenlerin kaçırmaması gereken bu yer, İran’ın geçmişine ışık tutuyor. Ülkenin en eski yerleşim yerlerinden biri olan Sialk Tepe, antik kentin M.Ö. 3000 yılına ait kalıntılarıdır. Halen kazı çalışmalarının devam ettiği antik kentin bazı bölümleri ziyarete açık. Aynı zamanda Sialk Tepe, Kashan‘a yaklaşık 4 kilometre uzaklıktadır.

Kashan Çarşısı: Kashan‘ın mistik atmosferini yaşayabileceğiniz ve halkla vakit geçirebileceğiniz şehrin tarihi çarşısıdır. Hem alışveriş yapabileceğiniz, hem de geleneksel yemeklerin tadına bakabileceğiniz; ayrıca muhteşem şehir manzarasını fotoğraflayabileceğiniz çarşının çatısına çıkmayı unutmayın.

Kashan Gezi Rehberi.

Kashan Çarşısı.

ilgili içerik İran Gezi Rehberi
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kashan Gezi Rehberi