e
sv

Katar Gezi Rehberi

189 Okunma
Katar Gezi Rehberi

Katar Gezi Rehberi

Katar Devleti, Arap Yarımadası’nın doğusunda yer alan bir Basra Körfezi ülkesidir. Kara sınır komşusu Suudi Arabistan’dır ve diğer taraflar da Basra Körfezi ile çevrilidir. Ayrıca Kuzeybatıda Bahreyn, batı ve güneyde Suudi Arabistan, doğuda Birleşik Arap Emirlikleri ve kuzeyde İran bulunur.

Katar’ın başkenti Doha’dır. Aynı zamanda Katar, en büyük idari birim olan 7 ayrı belediyeye ayrılmıştır. Bunlar Ad Doha, Al Rayyan, Umm Salal, Al Khor, Al Wakrah, Al Daayen ve Al Shamal belediyeleridir.

1971 yılında bağımsızlığını kazanan Katar, 19. yüzyılın ortalarından beri Al Thani ailesi tarafından yönetiliyor. Katar’ın resmi dili Arapça olmasına rağmen, İngilizce, Urduca, Fransızca, Malayalam ve Tagalog dilleri burada yaşayan birçok yabancı nüfusun etkisiyle yaygın olarak kullanılan dillerdir. Ancak ülkede en çok konuşulan yabancı dil İngilizce’dir. Ayrıca Katar’da hafta sonu tatilleri Cuma ve Cumartesi günleri olarak belirlenmiştir. Bu sebeple dükkânların çoğu Cuma namazında kısa bir süreliğine kapalı olabileceği gibi hafta sonları açıktır.

Katar Gezi Rehberi

Katar Gezi Rehberi

Katar Hakkında Bilgiler

Katar’ın nüfusunun yarısından fazlası Asya ülkelerinden çalışan insanlardan oluşur. Ülke, eğitim ve araştırmaya adanmış büyük bir ekonomi merkezinin yanı sıra uluslararası seminer ve zirvelerin merkezidir.

Aslen Katar’da yaşayan 400.000 kişinin % 25’i Katar’dan. Katarlıların çoğunun kökleri Pers İmparatorluğu’na dayanmasına rağmen neredeyse tamamı Necdi’nin merkezi yani Arabistan’dan. İlginç bir detay ise tüm temel ihtiyaçların olduğu Doha’da, cuma günleri camiden çıktıktan sonra başlayan alışveriş çılgınlığı. Burada, lüks ve aşırı tüketim ile dini muhafazakarlık bir araya geliyor. Son zamanlarda bir hafta sonu aktivitesi olarak dışarıda kahvaltı yapmak ülke çapında popüler hale gelen bir aktivite.

Muhafazakâr bir İslam ülkesi olan Katar’da giyinme konusunda zorunlu kurallar bulunmuyor; yerel halk bu konuda geleneksel yapıya uygun hareket etmektedir. Başörtüsü ve tesettür gibi katı kuralların uygulanmadığı ülkede diz ve omuzlu giysiler tercih edilmektedir. Ayrıca Katarlıların büyük çoğunluğu İslam’ın katı mezhebi Vahhabilik’e mensuptur. Ancak diğer İslam ülkelerine kıyasla Katar’da İslam’ın kuralları çok daha rahattır. Aynı zamanda ülke çapında diğer dinlere saygı duyulur.

İş ve sosyal hayat İslam ülkeleri genelinde olduğu gibi ay takvimine göre düzenlenir. Çalışma günleri Pazar günü başlar ve Perşembe günü biter. Cuma ve Cumartesi günleri hafta sonu tatili var. Ayrıca Ramazan ve bayram tatilleri ülkedeki en uzun tatillerdir. Bayram döneminde resmi kurumlar, bankalar ve birçok nokta kapalı olup; belirli saatlerde hizmet vermektedir. Ulusal Spor Günü (her yıl Şubat ayının ikinci Salı) ve Katar Ulusal Günü (18 Aralık) resmi tatilleridir. Ayrıca körfezi dolduran geleneksel ahşap Arap yelkenlileri, Katar’ın köklü tarihini hissettirmektedir.

Katar Gezi Rehberi

Katar Gezi Rehberi

Katar’ın Kısa Tarihi

Katar, uzun yıllar bölgesel aşiret beylerinin komutası altında yönetilmiştir. Bölge genellikle göçebe aşiretlerin yaşadığı yer olduğu için yönetiminde sık sık değişiklikler olmuştur. 19. yüzyılda bölgenin idaresi, bugünkü Emir’in büyük dedesi Muhammedal Sani‘ye geçmiştir. Ayrıca ülkede fiili Osmanlı idaresi ilk olarak 1852’de; daha sonra ve kesin olarak 1871’de Muhammed el-Sani‘nin daveti üzerine başladı. Ancak Osmanlı Devleti 1913’te Katar üzerindeki haklarından vazgeçti. Son Osmanlı askeri de Ağustos 1915’te Katar‘dan çekildi. I. Dünya Savaşı’nın patlak vermesinin ardından Katar, 1916’da İngiliz işgaline girdi; 1971 yılında ise İngiliz yönetiminden ayrıldı. Dolayısıyla resmi olarak bağımsız bir devlet oldu.

Katar’da Din ve İnanç

Katar’ın resmi dini İslam’dır. Nüfusun yüzde 67’sinin Sünni Müslüman olduğu ülkede ikinci en yaygın din ise yüzde 13 ile Hinduizm. Daha sonra bunu Hıristiyanlık ve Budizm izlemektedir.

Katar’a Ne Zaman ve Nasıl Gidilir?

Katar’da hava yazları sıcak ve nemli, kışları ise ılıman ve ılıman geçer. Yaz mevsimi, Temmuz ve Ağustos aylarında sıcaklık genellikle 50 dereceye ulaşır. Ancak kış ayları geceleri soğuk olmasına rağmen gündüzleri ılıktır.

Yazın hava sıcaklıkları çok yüksek olduğu için akşamları hava biraz daha soğur; ancak insanlar genellikle yaz aylarında içeride kalmayı tercih eder. Kış ayları çok daha serindir ve dışarıda vakit geçirmek için daha uygun bir mevsimdir. Ekim – Kasım – Aralık, Katar’ı ziyaret etmek için en uygun zamandır.

Ayrıca Katar’a İstanbul ve Ankara’dan neredeyse haftanın her günü direkt ve aktarmalı uçuşlar var. Bu uçuşlar Doha’ya yapılmaktadır. İstanbul’dan Katar’a Türk Hava Yolları, Qatar Airways, Air Arabia ve Pegasus ile 4 saatlik bir yolculuktan sonra ulaşmak mümkün. 2014 yılında hizmete giren Hamad Uluslararası Havalimanı, şehir merkezine oldukça yakın. Yalnız Katar’da otobüs, minibüs gibi bir sistem yok; ya araba kiralıyorsunuz ya da normal taksiyle seyahat ediyorsunuz. Tüm taksilerde taksimetre olduğu için fiyat konusunda pazarlık yapılmamaktadır.

Katar’da Ne Yenir ?

Katar’ın geleneksel mutfağındaki yemekler son derecede çeşitlidir. Özellikle alışveriş merkezlerinde bulunan restoranların menüleri mutfak açısından çeşitlilik göstermektedir. Orta Doğu yemeklerinin yanı sıra şehrin her yerinde Avrupa mutfağına rastlamak mümkündür. 5 yıldızlı otellerde, Amerikan fast food markalarında ve lüks restoranlarda her zevke göre yemek bulabilirsiniz. Machbūs adı verilen geleneksel yemekler, pirinç pilavı ve sebzelerden oluşmaktadır. Pirinç pilavı, et ve sebzelerden yapılan baharatlı Kabsa; şeker, safran, tarçın, kakule ile pişirilen ve üstüne yumurta ile servis edilen balaleet ve Ghuzi; deniz ürünleri ve hurmalar, geleneksel mutfakta önemli bir rol oynamaktadır. Ayrıca bunların dışında pirinç ve kavrulmuş kuzu eti; baharatlı pirinçle servis edilen haşlanmış koyun veya keçi etleri de bulunmaktadır. Bu yemeklerin yanına da genellikle tavuk, balık, sebze ve salatalar gibi çeşitli yan yemekler eşlik eder.

Katar Gezi Rehberi

Katar Gezi Rehberi. Katar Mutfağından Harees.

Aynı zamanda tipik bir Katar yemeği, hurmalar, taze meyveler ve helva veya Umm Ali gibi tatlılarla tamamlanır. Ayrıca Doha’da Orta Doğu mutfağının yanı sıra İtalyan, Çin ve Hint mutfakları sunan restoranlar da var. Doha’da size unutulmaz bir mutfak deneyimi yaşatacak restoranlar arasında Belgia Cafe, La Dolce Vita ve Chopsticks bulunuyor. Souq Waqif ise alışverişin yanı sıra çeşitli kafe ve restoranlara da ev sahipliği yapıyor. Bu restoranlarda meyve suları ve köpüklü içecekler bulabileceğiniz seçenekler mevcuttur. Bunların dışında büyük otellerin barları vardır; ancak yalnızca müşterilere veya üyelere izin verilir.

Katar’da kahve, kakule ile ya da genellikle kendi şekeri veya hurma ile tatlandırılır. Qahwahelw isimli Katar kahvesi turuncu renktedir ve kahvenin kakule, safran ve şeker ile karıştırılmasıyla elde edilen içecek genellikle sütle servis edilir. Ayrıca nane limonata da oldukça ferahlatıcı ve lezzetli bir geleneksel içecektir. Elbette ki, çok zengin olan ülkede çok pahalı yiyecekler de görmeniz muhtemeldir.

Katar Otelleri

Dünyanın en iyi tesislerine ve en yüksek standartlarına sahip olan şehirdeki otellerin dörtte üçü, 4 ve 5 yıldızlı oteller tarafından sağlanmaktadır. Başkentin büyük otellerinin çoğu bağımsız tatil otelleridir. Ancak merkezi iş bölgesine ve şehrin başlıca turistik yerlerine birkaç adım mesafede bulunmaktadır. Tüm otellerin çok çeşitli kurum içi tesisleri ve hizmetleri; birçoğunun da kıyı şeridi boyunca özel tesisleri vardır. Seçkin butik oteller ve servisli dairelerle beraber şehir merkezindeki çeşitli işletmeler bu otelleri tamamlamaktadır.

Lüks ve kaliteli hizmet anlayışıyla Katar’ın başkenti Doha’da gökdelen oteller arasında öne çıkan Shangri-La Hotel Doha, modern ve gösterişli mimarisiyle beğeni toplamaktadır. 50 katlı Batı’da konaklama tesisi olan otel Bay bölgesi; tüm dünya kültürlerinden izler taşıyan restoranları, ferah odaları, modern mobilyaları ve müşteri memnuniyetini ön planda tutan hizmet anlayışıyla misafirlerini ağırlamaktadır. Ayrıca daha düşük bütçeli bir konaklamayı tercih ederseniz; InterContinental Doha ve Musheireb-Souq Waqif Boutique Hotels sizin için doğru adresler olabilir.

Katar Otelleri

Katar Gezi Rehberi, Doha şehri.

Doha’nın gece hayatı söz konusu olduğunda, uluslararası otellerin çevresinde genellikle canlı müzik mekanları, barlar ve kulüpler bulunur. Ziyaret ettiğiniz yer otele ait değilse; kimliğinizi yanınızda taşıdığınızdan ve varış yerinin sadece üyelerin girebileceği bir yer olup olmadığını kontrol ettiğinizden emin olun. Ayrıca uluslararası oteller dışında alkol tüketiminin tamamen yasak olduğunu lütfen unutmayın. Otelin müşteri hizmetleri, bu konularla ilgili en ayrıntılı bilgileri alabileceğiniz yerdir.

Doha’nın iklimi ılıman ve harika kışlardan dayanılmaz derecede sıcak ve nemli yazlara kadar değişebilir ve sıcaklıklar 40 dereceye ulaşır. Hatta bazı günlerde 50 dereceye kadar yükselen sıcaklıklar çok ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirebilir. Kışın ve ilkbaharda çok sık olmasa da, zaman zaman kum ve toz fırtınaları görülebilir. Sıcaklıklar nadiren 22 dereceyi aşar ve nem oranı çok düşük kalır. Bu sebeple tüm bunları hesaba kattığımızda ziyaret etmek için en iyi ayın Ekim ve Nisan ayları arasında olduğunu söyleyebiliriz.

Katar’ın Ekonomisi

Petrol rezervlerinin keşfedilmesinden önce Katar ekonomisi, balıkçılık ve kovuşturmaya bağlıydı. Ancak 1940’larda petrol rezervlerinin keşfedilmesiyle ülke ekonomisinin tamamı değişti. Bu değişim beraberinde yüksek yaşam standartlarını ve büyük ülke vatandaşlarına sunulan sosyal hizmetleri de beraberinde getirdi. Aynı zamanda ülke, dünyada en çok doğalgaz arzına sahip ülkeler arasında yer almaktadır. Haliyle bu büyük faktör, ülke vatandaşlarının refah düzeyini en üst düzeye çıkarmıştır. Ülkede neredeyse hiç tüketim malı üretilmiyor, yurt dışından ithal ediliyor. Ayrıca ana gelir kaynağı doğalgaz ihracatıdır.

Katar Ekonomisi

Katar Gezi Rehberi

Katar Kültürü

Neredeyse hiç toplu ulaşım yok. Bu yüzden bir araba kiralamak zorunda kalabilirsiniz. ABD’deki zincir restoranların çoğunun da Doha‘da şubeleri var. Aynı zamanda Katar, Türkler olarak yemek yemekte zorlanacağımız bir ülke değil. Her yerde damak tadımıza uygun kebapları yiyebilirsiniz. Ayrıca sanılanın aksine benzin istasyonlarının sayısı da çok az. Cuma günleri 11.30-12. 30-30 saatleri arasında Cuma namazı nedeniyle market ve kafeler resmi olarak kapalıdır. Katarlı olmayan kadınlar için de kıyafet yasağı söz konusu değildir. Katar’ın tek içki dükkânı, QDC denen bir yerdir. Ayrıca bunun dışında içki içebileceğiniz yerler sadece 4 ve 5 yıldızlı otellerdir.

Katar Festivalleri

Katar’da her yıl büyük bir coşkuyla kutlanan dini günlerin yanı sıra, uluslararası ilgi çekici kültürel etkinlikler de düzenleniyor. Özellikle Mart ayında her yıl düzenlenen Doha Kültür Festivali, bunların en büyüğüdür. Ayrıca müzik, şiir, tiyatro ve dansın bir arada olduğu festivalde çok sayıda etkinlik düzenlenmektedir.

Aynı zamanda Nisan ayında Doha’da düzenlenen Erkek Su Kayağı ve Wakeboard Dünya Kupası, uluslararası katılımlı en önemli spor etkinliğidir.

Haziran ayında Doha’da başlayan ve iki ay süren Summer Wonders Festival of Fun; ailelerin ve çocukların keyifle katıldığı park gibi halka açık yerlerde birçok etkinliğin yapıldığı bir festival. Bu aktiviteler arasında deve ve binicilik aktiviteleri, sirkler, çeşitli yarışmalar ve tropikal yağmur ormanlarına geziler yer almaktadır. Ayrıca Katar Su Sporları Federasyonu tarafından Kasım ayında düzenlenen I. Sınıf Sürat Teknesi Yarışları, 5 gün boyunca tekne yarışları düzenlemektedir.

Katar Gezilecek Yerler

Doha

Nüfusu oldukça kalabalık olan kentin adı Arapça’da “büyük ağaç” anlamına gelen “ad-dawa” kelimesinden geliyor. 2012 yılında tamamlanan uluslararası havalimanı ile kent turizm açısından önemli bir merkez haline gelmiş; gökdelenleri, alışveriş merkezleri ve lüks restoranlarıyla adından söz ettiriyor. 1940 yılında petrol zenginliğinin keşfedilmesiyle zenginleşen şehir; modern ve lüks mimariyi sevenler için eşsiz bir tatil deneyimi sunuyor. Ayrıca Basra Körfezi’nde yer alması ve liman bölgesi olması; Doha’yı dünyanın en önemli ticaret merkezlerinden biri haline getirmiştir.

Doha’da gece hayatı oldukça renkli. Farklı eğlence seçenekleri sunan şehirde bulunan Ramaza, Grand Hyatt, Ritz Carlton gibi dünyaca ünlü otellerin gece kulüplerinde keyifli vakit geçirebilirsiniz. Ortadoğu kültüründen Avrupa kültürüne kadar her türlü eğlenceyi bulabileceğiniz Doha’da farklı eğlence tarzlarını görebilirsiniz. Pearl Lounge, Şampiyonlar ve Habanos; Doha’da en çok tercih edilen eğlence seçenekleri arasında yer almaktadır.

ilgili içerik Doha Gezi Rehberi

Dukhan

İlk ham petrol kuyularının açıldığı yer olma unvanını taşıyan Dukhan, 1937 yılından bu yana önemli bir gelişme göstermiş olup, şehrin harika plajlarıyla gidenler için bir tahtının olduğunu da belirtmekte fayda var. Ülke ekonomisinin can alıcı noktalarından biri olan Dukhan‘a giderek olanaklarla dolu bir Ortadoğu turu yapabilirsiniz.

Katar’dan Satın Alınacak Hediyelik Eşyalar

Mathaf’ın hediyelik eşya dükkânlarında; modern sanat müzesinde ve Doha’daki İslam Eserleri Müzesi‘nde lüks ve yüksek fiyatlı hediyelik eşya seçenekleri bulabilirsiniz. Bu seçenekler arasında mücevherler, ipek elbiseler ve porselen vazolar bulunur. Doha’daki bir diğer hatıra cenneti ise Souq Waqif pazarı. Ayrıca bunun dışında Katar’dan alınabilecek en popüler hediyeler oyuncak meyveler, yerel hurmalar, inciler ve mücevherlerdir.

Katar’da Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

  • İslami Yeni Yıl (Ocak)
  • Ulusal Spor Günü (Şubat’ın ikinci Salı)
  • Mart Başı Banka Tatili (Mart)
  • Ramazan Bayramı
  • Kurban Bayramı
  • Ulusal Günü (18 Aralık)

Katar Türkiye Dış Temsilcilikleri

DOHA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Al Katifiya Zone 66 Al Rabwa Street 310 Diplomatic Area Dafna DohaQatar P.O. Box: 1977
Telefon: +974 4495 1300
Faks: +974 4495 1320
embassy.doha@mfa.gov.tr
http://www.doha.be.mfa.gov.tr
Görev Bölgesi: Katar

Katar gezi rehberine dair bilinmesi gerekenleri bu şekilde sizlere aktardık. Katar’a daha önce hiç uğramamış bireylerin daha hazırlıklı olması ve nitelikli bir gezi deneyimini duyumsaması adına; tüm önemli destinasyon noktaları ve Katar’da işinize yarayacak bilgileri sizlerin istifadesine sunduk. Dolayısıyla bu rehber doğrultusunda harika bir gezi tecrübesi yaşayacağınızı temenni ediyoruz…

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Katar Gezi Rehberi