e
sv

Kyoto Gezi Rehberi

149 Okunma
Kyoto Gezi Rehberi

Günümüz Japonya’sının en önemli, en büyük ve en kalabalık şehirlerinden birisi olan Kyoto; Japon tarihi açısından da oldukça büyük bir öneme sahiptir. 794 yılından, 1868 yılına kadar Japon İmparatorluğu’nun başkenti olmuştur. Bu önemli tarihinin getirmiş olduğu birikimin doğal güzellikleriyle bir araya gelmesi; Kyoto gezilecek yerler açısından oldukça önemli alternatiflerin oluşmasını sağlamıştır. Aynı zamanda büyüklük açısından Japon adasının en büyük yedinci şehri konumunda bulunan Kyoto; ulaşım açısından da oldukça rahattır.

Japonya’da bulunan en önemli eğitim kurumları Kyoto şehrinde bulunmaktadır. Bu yönüyle de Kyoto şehri tam manasıyla bir öğrenci şehri konumunda bulunuyor. Özellikle şehirde Zen Budizmi ile ilgili olarak tapınaklar öne çıkıyor. Ayrıca Japon geleneklerini ve kültürünü yansıtan ve dünyaca tanınan geyşalar, sahne sanatları, kiraz ağaçları, çayları, sarayları ve geleneksel kıyafetleri ile Kyoto; Japonya gezisi sırasında mutlaka ziyaret edilmesi gereken şehirlerden birisidir. Kyoto şehrine Türkiye’den direk uçuş imkanı bulunmuyor. Bu yüzden Japonya’nın Kyoto şehri yanında bulunan Osaka şehrine uçuş gerçekleştirilmelidir. 11 saatlik bir uçak yolculuğuyla Osaka Kansai Havalimanı’na ulaşacaksınız. Daha sonra buradan Kyoto’ya gidebilmek için “Harulka Express” trenini kullanabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz Osaka’dan Kyoto’ya otobüsle de seyahat edebilirsiniz.

Kyoto Gezilecek Yerler

Fushimi İnari Tapınağı

Kyoto şehrinde ziyaret edilebilecek en önemli tapınaklardan birisidir. Adını ise bulunduğu Kyoto şehrindeki İnari Dağı’ndan almaktadır. İnari Dağı eteklerine kurulu olan Fushimi İnari Tapınağı, yemyeşil bir ormanlık alan içerisinde yükselmektedir. Üstelik yeşilliğin içerisinde turuncu torileri ve mimari özellikleri ile; her yerden fazlasıyla dikkat çekici bir mimari yapıya sahiptir. Kentte bulunan tüm Şinto tapınakları arasında en görkemli olanı olarak kabul edilmektedir. Ayrıca kent merkezine sadece 6 kilometre uzaklıkta bulunan tapınak; Japonya’da Pirinç Tanrısı için adanmıştır. Her gün binlerce ziyaretçiye ev sahipliği yapan tapınakta dilek dilenmektedir. Ayrıca uzun ve görkemli torileri arasında eşsiz bir yürüyüş imkanı sunan tapınağın her yerinde tilki heykelleri bulunmaktadır. Tapınağa giriş için herhangi bir ücret ödemenize gerek bulunmamaktadır.

Kyoto Gezi Rehberi

Fushimi İnari Tapınağı

Nijo Sarayları

Japonya’daki “Tokugawa Şogunluğu” dönemi olan 1603 yılında yönetim sarayı olarak kullanılmış bir saraydır. Birden fazla yapı, kule, hendek ve bahçeden oluşan bir yerleşke üzerine kuruludur. Nijo Sarayları şeklinde isimlendirilmesinin en önemli nedenlerinden birisidir. Saraylar içerisinde en önemli olan koridorlarla birbirine bağlanan ve Kano Tanyu’ya ait resimleri içeren dekorasyona sahip olan 5 ayrı yapılı Ninimaru Sarayı’dır. Ayrıca Katsura Sarayı, bu saray kompleksine 1600’lü yıllarda ilave edilmiştir. Her bir sara genellikle estetik ve Japon geleneksel sanatlarına ilişkin eserleri içeren bir mimari ve dekorasyon stiline sahiptir.

Kinkaku–ji Köşkü

Kinkaku-ji Tapınağı ve Altın Köşk olarak isimlendirin bu yapı 14.yüzyılda “Shogun Ashikaga Yoshimitsu” tarafından dinlenme evi olarak yaptırılmıştır. Ancak kısa bir süre Zen Budist Tapınağı olarak faaliyet göstermeye başlamıştır. Yapının en önemli özelliklerinin başında üç katının üstteki iki katını oluşturan kısmın altın kaplamalarla dekore edilmiş olmasıdır. Dönem dönem restorasyondan geçirilen köşk 1950 yılında kapsamlı bir restorasyondan geçmiştir. Kyoto’nun Kita Ward bölgesinde yer almaktadır. 1994 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne dahil edilmiştir. Köşkü ziyaret edebilmek için giriş ücreti 400 Yen’dir.

Kyoto Gezi Rehberi

Kinkaku-ji Köşkü.

Yasaka Shrine

Ülkedeki en eski tapınaklardan birisi olan Yasaka Shrine Tapınağı’nın, bugünden tam 1350 yıl önce inşa edildiği belirtilmektedir. Kyoto şehrinin Gion bölgesinde bu muhteşem mimarisiyle dikkat çeken tapınak; kentin en önemli Şinto tapınaklarından birisi olarak kabul edilmektedir. Ayrıca her yıl temmuz ayında Kyoto’nun en büyük festivali olan Gion Matsuri gerçekleştirilmektedir. Japon kültürüyle özdeşlemiş olan ve dünyada furya oluşturan kağıttan yapılmış fenerlerin gökyüzüne bırakılarak; dilek dilenmesi geleneği bu festivalden gelmektedir. Bu tapınağı her zaman ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

Kiyomuizu Dera Tapınağı

11 başlı Budist merhamet tanrısı olan Kannon’a adanmış ve 790 yılında yapılan tapınak, zamanla deformasyona uğramıştır. Bu nedenle günümüzde mevcut olan halini 1693 yılında neredeyse yeniden yapımla almıştır. 30 metre yüksekliğe sahip tam 130 sütun üzerine inşa edilmiş olan ana salon kısmı, eşsiz bir Kyoto manzarası sunmaktadır. Özellikle sonbahar aylarında kızıl yapraklar açan ağaçları, yaz aylarında kiraz çiçekleri ile her mevsimde dünyada eşi benzeri olmayacak farklı bir manzara keyfi sunmaktadır. Kiyomizu Dera Tapınağı giriş ücreti 300 Yen civarıdır. Aynı zamanda hafta boyunca ziyaret edilebilmektedir.

Kiyomuizu Dera Tapınağı

Kiyomuizu Dera Tapınağı

Sanjūsangen-dö (Rengyoin) Tapınağı

1164 yılında yapılan bina büyük bir yangın geçirdiğinden 1266 yılında yeniden yapılmıştır. Ayrıca 120 metre uzunluğa sahip olmasıyla ülkedeki en uzun ahşap salona sahiptir. Rengyoin Tapınağı yerleşkesi içerisinde tanrıça Kannon’a ait 3.5 metrelik bir heykel; bin adet bin kollu heykeller bulunmaktadır. Aynı zamanda 33 Niş Tapınağı olarak da bilinmektedir. 33 farklı kişiliği sembolize eden, 33 sütundan oluşan bir dış mimariye sahiptir. Ayrıca Rengyoin Tapınağı giriş ücreti ise 600 Yen civarıdır.

Sanjūsangen-dö (Rengyoin) Tapınağı

Sanjūsangen-dö (Rengyoin) Tapınağı

Kyoto İmparatorluk Sarayı

Japonya’da yerel halk tarafından Kyoto-Gosho ismiyle bilinmektedir. 794 yılında inşa edilmiş olsa da, 1855 yılında geçirdiği yangından sonra kısmen yeniden inşa edilmiştir. Ayrıca 1868 yılına kadar, yani başkentin İmparatorluk tarafından Tokyo’ya alınmasından önce resmi İmparatorluk Sarayı olarak hizmet vermiştir. İçerisinde Shinshinden, Seiryo-den ve Ko-gosho ile birlikte kütüphane ve kendisine has giriş kapılarına sahip; zarif ve geleneksel bir Japon mimarisine sahiptir. Ancak yapı yalnızca kısmi olarak ziyaret açıktır. İmparatorluk Sarayı yanında bulunan Sento Sarayı, bahçeler, asıl saray binası rehber eşlik etmesi koşuluyla ziyaret edilebilmektedir. Pazartesi günleri hariç her gün ziyaret edebilmeniz mümkündür. Aynı zamanda saray bahçelerini görmek veya saray ziyareti gerçekleştirmek için rehberli gezilere herhangi bir ücret ödemeniz gerekmemektedir.

Higashiyama Bölgesi

Kyoto şehrinde kesinlikle görülmesi gereken mekanlardan birisi olan Higashiyama bölgesi; geleneksel Japon mimarisini güçlü bir şekilde korumaya devam etmektedir. Dar sokakları, ahşaptan yapılmış binaları, geleneksel dükkanları  ile tam manasıyla bir Japon şehrini yansıtmaktadır. Ayrıca 2 kilometreye ulaşan bir alanı kapsamakta olan bölge içerisinde; Yasaka Anıtı, Chionin, Shorenin Tapınakları; Filozoflar Yolu ve Ginkakuji Tapınağı gibi önemli eserlerde yer almaktadır.

Fushimi Sake Bölgesi

Koyotu’nun güney kısmındaki Horikawa Nehri kıyısındaki bu bölge; ülkenin resmi içeceği olan sake üretim atölyeleriyle ün salmıştır. Bölge içerisinde 40’dan fazla sake üretim atölyesi bulunmaktadır. Japon içeceği Sake’nin gerçek lezzet deneyimini yakalamak isteyenler için bölgedeki bazı fabrikalar ziyarete açık olarak faaliyet göstermektedir. Ayrıca çok sayıda mağazada da sake satışı gerçekleştirilmektedir.

Kyoto Ulusal Müzesi

1897 yılında kurulmuş olan Kyoto Ulusal Müzesi, Asya sanatları üzerine yoğunlaşan bir içerik çeşitliliğine sahiptir. Katayama Tokuma tarafından Fransız Rönesansı tarzında inşa edilen yapı; ülkede Japonya’nın batı mimarisiyle ilk etkileşim örneğini oluşturmaktadır. Ayrıca müzeye giriş için 520 Yen civarı ödeme yapmanız gerekiyor. Ancak Pazartesi günleri giriş yapılamamaktadır.

Gyon Geyşa Bölgesi

Dünyanın her yerinde Japon kültürüne ilişkin olarak en fazla bilinen şeylerden birisi de tabii ki Geyşalardır. Kyoto’nun Gyon bölgesinde bulunmaktadır. Yüzlerce yıldır Geyşa kültürünün hakim olduğu bu bölgede gezerken, çok sayıda Geyşa görebilmeniz mümkündür. Ayrıca bölgede bulunan çay evleri, geleneksel stildeki ve mutfaklara sahip restoranları ile dikkat çekiyor. Aynı zamanda  bölgede 15.yüzyıldan kalan Ginkakuji ve Chion-in Tapınağı gibi son derece önemli tarihi mekanları da bulunmaktadır.

Kyoto Gezi Rehberi

Gyon Geyşa Bölgesi’nde çok sayıda geyşa görebilmeniz mümkündür.

Katsura İmparatorluk Sarayı

İmparator Goyozei’nin kardeşi Prens Hachijo Toshihito için 1624 yılında yaptırılmış bir saraydır. Ayrıca Kobori Enshu tarafından tasarlanmış olan bahçeleri, ön cepheden her bir detayın görülmesini mümkün kılmaktadır. Ayrıca sarayda bulunan Furu-Shoin Terası en özel noktalardan birisini oluşturuyor. Ay gözlemi için yapılmış olduğundan önü açık ve son derece eşsiz bir manzara tanık olabilme fırsatı sunuyor. Aynı zamanda ülkede giriş ücreti ödemeden girilebilecek saraylardan birisidir.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kyoto Gezi Rehberi