e
sv

Lizbon Gezi Rehberi

162 Okunma
Lizbon Gezi Rehberi

Lizbon Gezi Rehberi

Portekiz’in başkenti olarak bilinen Lizbon; tıpkı İstanbul gibi dünyanın iki yakası üzerinde bulunan şehirlerinden birisi olmaktadır. Aynı zamanda, AB üyesi olan şehirler arasında nüfus yoğunluğu bakımından 11. sırada yer alır. Lizbon’un toplam nüfusu üç milyondur. Portekiz nüfusunun yüzde 30’luk kısmının Lizbon’da yaşadığı tahmin edilmektedir. Lizbon’da bulunan Humberto Delgado Havaalanı; yıl içerisinde binlerce yolcunun uğrak noktası olmaktadır. Lizbon’un Paris, Madrid, Roma gibi şehirlerle beraber Avrupa’nın en çok turist çeken şehirleri arasında olduğunu ifade edebiliriz.

Lizbon; Batı Avrupa’nın köklü tarihe sahip olan şehirleri arasındadır. Fenikelilerden başlayarak Antik döneme ve sonrasında Romalılar; bir dönem İspanyollara kadar uzanan hakimiyet sürecinde Portekiz’in bağımsızlığını kazanması Lizbon açısından dönüm noktası olmuştur. Lizbon; tarihi açıdan son derece köklü bir geçmişe sahip olmakla beraber dünyanın en değerli şehirleri arasında bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, bu şehirde göreceğiniz her bir turistik yer sizi büyüleyecektir.

Lizbon Gezilecek Yerler

Lizbon Katedrali

Lizbon’daki en eski kilise olmakla beraber, Azize Meryem Katedrali olarak bilinmektedir. Bu katedrali önemli kılan detaylar arasında ise birden çok mimari yapının barınması yer almaktadır. Gotik, barok, romanesk, neo-klasik, rokoko mimarilerinin yer aldığı Lizbon Katedrali; dünyadaki en özel dini yapılar arasında bulunmaktadır. Lizbon’a gelen turistlerin ilk olarak burayı görmek istediği bilinmektedir. Buna ek olarak, 1910 yılından bu yana Portekiz milli eserleri arasında yer almaktadır.

Gulbenkian Müzesi

Lizbon’da Berna Bulvarı üzerinde yer almaktadır. Bu müze; 20. yy’da yaşamış en zengin insanlardan birisi olan Calouste Gulbenkian’ın hatırası adına açılmıştır. Müzeyi Salı günlerinin dışında her gün ziyaret edebilirsiniz. İki farklı kısmı bulunmaktadır. İlk kısımda Gulbenkian’ın dünyanın birçok yerinden toplamış olduğu sanat eserlerinden meydana gelen kişisel koleksiyonunun görülmesi mümkündür. İkinci kısımda ise daha çok modern sanat eserlerine rastlanmaktadır. Bu müzeyi muhakkak görmelisiniz. Çünkü, bu kadar geniş içeriğe sahip olan müzeyi dünyanın başka hiçbir yerinde bulamazsınız. Gulbenkian’ın sanata vermiş olduğu önemi göstermesi açısından son derece önemlidir.

Belem Kulesi

Bu kulenin inşaatına 1515 yılında başlanmıştır. Portekiz tarihi açısından son derece önemlidir. Bunun sebebi, Portekiz’in dünya tarihine damga vuran ve ülkenin Altın Çağ’ı olarak bilinen Coğrafi Keşifler döneminde inşa edilmesi olmaktadır. Bu kule; Lizbon Limanı’nda bulunmaktadır. 1755 yılında meydana gelen depremden etkilenen kulede yıllar içerisinde birtakım restorasyon çalışmaları yapılmıştır. Şehir merkezinden yaklaşık 2.5 km uzaklıkta olmasından dolayı ulaşımı zor olsa da; Lizbon ziyaretçilerinin kesinlikle görmesi gereken bir yerdir. Bilhassa kulenin en yüksek noktasına çıkmak ve şehir manzarasını izlemek; mutlaka yapılması gereken aktiviteler arasında yer almaktadır. 14 yaş altı ücretsiz olmakla beraber yetişkinler için belirli bir giriş ücreti vardır.

Lizbon Gezi Rehberi

Lizbon Gezi Rehberi, Belem Kulesi

Jeronimos Manastırı

Belem Kulesi’ni ziyaret etmişken hemen yanında bulunan Jeronimos Manastırı’nı da mutlaka görmelisiniz. Portekiz ile özdeşleşen Manuelin süslemelerine burada rastlanmaktadır. Burası; aynı zamanda Unesco Dünya Mirası listesinde yer almaktadır. Dünya tarihine damga vurmuş kaşif Vasco de Gama’nın mezarı burada yer almaktadır. Ayrıca manastır binasının bir kısmında Denizcilik Müzesi, bir kısmında ise Arkeoloji Müzesi bulunmaktadır. Bu bağlamda, manastır ve müzenin ziyaret saatleri değişkenlik göstermektedir. Fakat, isteyenler, kombine bilet satın alarak burayı daha ekonomik bir şekilde ziyaret etme şansına erişebilirler.

Lizbon Gezi Rehberi

Lizbon Gezi Rehberi, Jeronimos Manastırı

Lizbon Fado Müzesi

Fado; çok şaşıracağınız şekilde aslında bir müzik türüdür. Aşk acısı çeken ve en sonunda yalnız kalan kadınların müziği olarak bilinmektedir. 1998 yılında Lizbon’a Fado Müzesi açılmıştır. Bu müzede Fado müziği yapılan enstrümanlar başta olmak üzere bestelerin orijinal haline, bu müzikle uğraşan müzisyenlerin bugüne kadarki fotoğraflarına ve prova odalarına kadar birçok şeyi bulmak mümkündür. Buna ek olarak, bu müzede, Fado müziği öğrenmek isteyenlere özel kurs verilmektedir. Bunun yanı sıra, müzede iki farklı sergi türü bulunmaktadır. Kalıcı ve geçici olmak üzere iki farklı sergi türü ziyaretçilere sunulmaktadır. Bayram günleri dışında yılın her günü; 10.00 ile 18.00 saatleri arasında ziyaret edilmektedir.

Rossio Meydanı

Ortaçağ’a kadar uzanan köklü geçmişinden dolayı beğeni toplamaktadır. Buna ek olarak, bilhassa 13 ve 14.yy’da halkın ortak hareket etmek amacıyla toplandığı bir yer olmuştur. Bir başka deyişle, soylu sınıfından olmayan insanların burada toplanmasına rastlanmaktadır. Rossio Meydanı denildiği zaman akla şenlikler, konserler, ziyafetler gelmektedir. Turistler için de ayrı bir öneme sahip olan bu meydanda birçok restoran ve kafe yer almaktadır.

Antik Sanat Müzesi

Lizbon Chiado bölgesinde yer almaktadır. Avrupa’nın en önemli müzelerinden birisi olarak kabul edilmektedir. 14.yy’dan başlayarak 20.yy’a kadar uzanan birçok değerli sanat eserini burada görebilirsiniz. Bilhassa Portekiz Kraliyet Ailesi’ne ait eserler sayesinde köklü Portekiz tarihi hakkında bilgi edinebilirsiniz. Bunun yanı sıra, 16.yy’da Portekizli kaşiflerin Japonya’ya ayak basması sırasında oluşturulan eserler dünya üzerindeki birçok noktadan gelen kişilerin görmek istediği şeyler arasındadır.

Ajuda Sarayı

Portekiz tarihi dikkate alındığında bu sarayın hiçbir zaman tamamlanamamış olması dikkat çekmektedir. Fransız ordularının 1800’lü yılların başında Portekiz’i işgal etmesi üzerine Portekiz Kraliyet Ailesi’nin kaçmasından dolayı bu saray tamamlanamamıştır. Ancak, bu sarayın mimarisine hayran kalmamak elde değildir. Çünkü, son derece romantik bir dekorasyonu bulunmaktadır. Sarayın içerisinde son derece görkemli kanepe ve koltuk takımları vardır. Bunun yanı sıra, dekoratif biblo ve sanat eserlerinin yanı sıra Brezilya’dan getirilen ve işlenen pırlantalar bilhassa turistlerin ilgi odağı olmaktadır. Yemek ve taht salonu da bu sarayın dikkat çeken özellikleri arasında olmaktadır.

Fronteira Sarayı

Lizbon’un en şık saraylarından birisi olarak dikkat çekmektedir. Şehrin kuzeybatısındaki Benfica bölgesinde yer alır. 1640 yılında inşa edilmiştir. 17. ve 18.yy’a ait iç ve dış mimari özelliklerini taşıyan bu saraydaki her bir odanın güzelliği muhakkak dikkate alınmalıdır. Geçmişteki Portekiz krallarının büstleri de burada yer almaktadır. Ancak, bu saray, günümüzde özel mülk konumundadır. Bu yüzden, yalnızca rehber eşliğinde gezildiğine rastlanmaktadır. Fakat, bir iki gün öncesinden rezervasyon yaptırılması şarttır.

Cristo Rei Heykeli

Lizbon denildiği zaman akla Hz. İsa heykeli gelmektedir. Hz. İsa’nın kollarını açmış bir şekilde Lizbon şehrini kutsadığı iddia edilmektedir. Bu heykel; İkinci Dünya Savaşı’nın bitmesini kutlamak adına inşa edilmiştir. Tanrı’ya şükretme amacı taşımaktadır. Bu heykeli görmenin yanı sıra heykele çıkarak şehrin manzarasına yakından tanıklık edebilirsiniz. Bilhassa Hristiyan turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir. 82 metre yüksekliğe sahip olan heykelde asansöre binme ücreti için yetişkinlerden ve çocuklardan farklı bir miktar talep edilmektedir. Yaz döneminde 09.30 ila 19.00; kış döneminde ise 09.30 ila 18.00 saatleri arasında heykelin görülmesi mümkündür.

Cristo Rei Heykeli

Lizbon Gezi Rehberi, Cristo Rei Heykeli

Lizbon Gece Hayatı

Lizbon’da havanın kararması yaşamın bittiği anlamına gelmez. Bilhassa yaz aylarında bu şehirde yaşam yedi gün 24 saat devam etmektedir. Lizbon; birçok defa dile getirdiğimiz gibi turistlerin Avrupa’daki önemli seçenekleri arasında bulunuyor. Haziran ayında havaların ısınmasının bir sonucu olarak birçok festival yapılmaya başlanıyor. Ayrıca, eğlence mekanlarının sayısı ve faaliyetleri de her geçen gün artıyor. Lizbon gece hayatı demişken burada kendinizi Latin Amerika sokaklarındaymış gibi hissedeceğinizi söylemeliyiz. Barlar ve gece kulüplerinin yanı sıra birçok sokakta eğlenceler de bulunmaktadır. Hatta, gece yarısından itibaren sokakların dolmaya başladığını ifade etmeliyiz.

Lizbon Gece Hayatı

Lizbon Gezi Rehberi, Lizbon Gece Hayatı

Fado

Portekiz halk müziği türü olarak bilinen Fado; Lizbon sokaklarına son derece hakim bir müzik türüdür. Denizcilik ülkenin başlıca geçim kaynağı olarak bilinmektedir. Denizci bir eşe sahip olanların eşlerine duymuş oldukları özlemden dolayı ortaya son derece duygusal bir müzik türü olan fado çıkmıştır. Dünyanın başka hiçbir yerinde dinleyemeyeceğiniz bu müzik türünü özellikle Lizbon’da bulunan herhangi bir barda dinlemeniz tavsiye edilmektedir.

Lizbon gece hayatı son derece güzeldir! Ancak, yine de dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunuyor. Her şeyden önce, birçok sokakta hatta meydanda uyuşturucu satıcısı bulunmaktadır. Ancak, bu satıcıların insanlara karşı herhangi bir zorlaması yoktur. Lizbon’da bazı gece kulüplerinde casino bölümü vardır. Gece hayatı ise daha çok barların bulunduğu sokaklarda yaşanmaktadır. İnsanların barların içinden ziyade daha çok dışında vakit geçirdiğini ifade etmeliyiz.

Lizbon’da alkol fiyatları son derece ucuzdur. Bu yüzden, istediğiniz kadar alkol alabilirsiniz. Tüm gece içip eğlendikten sonra sabahın ilk ışıklarına doğru kendinizi serin sulara bırakabilirsiniz.

Bairro Alto bölgesi

Lizbon gece hayatının merkezi olarak dikkat çekmektedir. Bu bölgede bulunan dar sokaklarda gece yarısından itibaren çok ciddi kalabalık bulunmaktadır. Herhangi bir yerden alkol satın alıp burada eğlenmeyi tercih edebilirsiniz.

Dock’s Club

Lizbon’un en popüler gece kulüplerinden birisi olarak dikkat çekmektedir. Ancak, burası, yalnızca Cuma ve Cumartesi günleri açıktır. Açık olduğu günlerde ise içerisinde son derece büyük bir kalabalık bulunmaktadır. Ayrıca, Cuma ve Cumartesi günlerinin dışında Perşembe günleri de yalnızca kadınlar için açık olmaktadır.

Lux Fragil Club

Lizbon’un en önemli gece kulüpleri arasında bulunmaktadır. Üç katlı ve son derece büyük olmasından dolayı dikkat çekmektedir. Girişin kolay olduğunu söyleyebiliriz. Sabahın ilk saatlerine kadar buraya akın akın insanlar gelmektedir. Tüm bu özelliklerinden dolayı, Lizbon’da görülmesi gereken gece kulüpleri arasında ilk sırada bulunmaktadır.

Incognito

Rock müzik dışında elektronik ve pop müzik dinlemek isteyenler için önemli bir mekandır. Bilhassa öğrenci ve genç kesimin popüler mekanı olmaktadır.

Main Lisbon

Main; özellikle son dönemde Lizbon’un en yaygın mekanları arasında bulunmaktadır.

OpArt Cafe

Burası aslında bar olarak hizmet vermektedir. Ancak, hafta sonları için özel DJ performansları sergilenmektedir. Oturup bir Portekiz şarabı denemek isteyenler için ideal bir mekandır.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Lizbon Gezi Rehberi