e
sv

Nagasaki Gezi Rehberi

149 Okunma
Nagasaki Gezi Rehberi

Japonya’nın Kyushu adasında bulunan Nagasaki; ülkenin en önemli ve en büyük şehirlerinden birisi konumunda yer almaktadır. Aynı zamanda dünyaca tanınan en önemli şehirlerden birisi olmasının nedenleri arasında tarihi de yatmaktadır. İkinci Dünya Savaşı sırasında; ABD tarafından Japonya’ya atılan iki atom bombasından ikincisinin ve en büyüğünün atıldığı şehirdir. Atom bombası saldırısıyla şehir tamamen dümdüz olmuş ve hiçbir yapı ayakta kalamamıştır. Bu denli büyük bir saldırının arkasından yerle bir olan şehir; bugünkü görüntüsüyle Japonya’nın disiplin ve gelişime olan önemini en somut şekilde görebilme imkanı sunuyor. Özellikle turistik açıdan günümüzde Nagasaki gezilecek yerler oldukça zengin bir çeşitliliğe sahiptir. Aynı zamanda bir ada ülkesi şehri olmasının getirmiş olduğu sahilleri, yeşil bitki örtüsü ve bunların içerisinde yükselen modern şehir yapısıyla dikkat çekmektedir.

Nagasaki, 16. yüzyıl ile 19. yüzyıl arasında Portekiz ve Hollanda sömürgesi durumunda olduğundan, bu uzun dönemden gelen birbirinden önemli tarihi izleri de içerisinde barındırmaktadır. Ayrıca Japonya İmparatorluk Donanması, İkinci Dünya Savaşı’na kadar Nagasaki’yi en önemli üslerden birisi olarak kullanmıştır. Zaten ABD tarafından atom bombalarının bu şehre atılmasının en önemli nedenlerinden birisi de budur.

Nagasaki Gezi Rehberi

Nagasaki Gezi Rehberi

Türkiye’den Nagasaki’ye gidebilmek için Japonya’da aktarma yapmanız gerekiyor. Direkt uçuşların bulunmadığı şehre ulaşabilmek için ülkenin diğer şehirleri olan Tokyo, Şangay, Seul ve Osaka kentlerinden; havayoluyla kuzeyindeki Omura Koyu’nda bulunan havaalanına ulaşabilirsiniz. Ayrıca buradan da otobüslerle kent merkezine ulaşabilmeniz mümkündür. Nagasaki; Tarih Müzesi, Gunkanjima, Megane Köprüsü, Inasa Dağı, Çin Mahallesi; ayrıca Nagasaki Subtropikal Botanik Bahçesi ve Urakami Katedrali gibi birbirinden önemli eserleri ve değerleri içeren bir şehirdir.

Nagasaki Gezi Rehberi

Urakami Katedrali

Konfüçyüs Tapınağı

Uzakdoğu yaşam felsefesinin ve inançlarının önemli bir kısmının temelini oluşturmaktadır. Nagasaki şehrinde bulunan Konfiçyus Tapınağı, Çin dışındaki Çinliler tarafından yapılan tek Konfiçyus Tapınağı olma özelliğine sahiptir. Hatta tapınağın bulunduğu yer Çin Devleti’ne aittir. 1893 yılında Nagasaki kentinde bulunan Çinliler ve Qing Hanedanı tarafından sağlanan destek sayesinde yapılmıştır. Aynı zamanda ibadetin yanı sıra eğitim imkanı da söz konusudur ve çerisinde Konfüçyüs Manastırı ve ilkokulu bulunmaktadır. İkinci Dünya Savaşı sırasındaki atom bombası saldırısında ciddi hasar görmüş olsa da, 1957 yılında restore edilmiştir. Ayrıca tapınak dış kısmında 72 müridi temsil edecek 72 heykel vardır. Aynı zamanda Çin Tarihi ve Saray Müzesi bulunmaktadır. Eski İpek Yolu’na ilişkin son derece önemli fotoğraflar ve Çin icatlarının modellerine ilişkin eserler, müzede sergilenmektedir.

Glover Bahçesi

Nagasaki şehrinde bulunan bahçe, şehirde bulunan Thomas Blake Glover isimli bir İskoç tüccar için yapılmıştır. Çünkü bu İskoç tüccar; Japon toplumunun gemi inşası, maden çıkartma gibi pek çok alanda modernizasyonunun sağlanması açısından önemli bir rol üstlenmiştir. Bu park içerisinde Glover Evi bulunmaktadır. Binanın en temel özelliği Japonya’da, Batılı tarzda mimariye sahip olan en eski binalardan birisi olmasıdır. Park ünlü Nagasaki Limanı’na bakan mazaraya sahip olan Minamiyamate Tepesi eteklerine kurulmuştur. 1863 yılında Amakusalı Hidenoshin Koyama isimli bir mimar tarafından yapılan yerleşke, Japonya tarafından da Önemli Kültürel Varlık Statüsü ile onurlandırılmıştır. Ayrıca İtalyan opera kompozitörü Puccini’nin eserlerini yansıtan Madam Butterfly Evi bulunmaktadır. Glover’ın “Chöshü ve Satsuma” gruplarının isyancı samurayları ile buluştuğu ev olarak da bilinmektedir. Hong Kong ve Şangay gibi ülkelerde yaygın olan bungalov tarzdaki binalardan birisidir.

Nagasaki Gezi Rehberi

Glover Bahçesi.

Nagasaki Atom Bombası Müzesi

İkinci Dünya Savaşı sırasında, 9 Ağustos 1945 yılının saat 11.02.35’inde ABD tarafından atom bombası atılmıştır. Bu sebeple burası, atom bombası saldırısına ithafen yapılmış bir müzedir. Ayrıca Nagasaki Atom Bombası Müzesi’nin hemen yan kısmında “Atom Bombası Kurbanları için Ulusal Barış Hatırat Salonu” bulunmaktadır. 2003 yılında yapılmış olan müze binası, özellikle bombanın düştüğü yerin merkez noktasındadır. Müze içerisinde bombalama olayına ilişkin görsel kayıtların yanı sıra; o dönemden günümüze ulaşmayı başarmış olan çok önemli eserler, hatıratlar ve dokumanlar sergilenmektedir.

Nagasaki Suwa Tapınağı

Resmi kayıtlara göre 1614 tarihinde yapılmış olan Nagasaki Suwa Tapınağı, bir Şinto Tapınağı’dır. Ayrıca ülkedeki önemli festivallerden birisi olan Nagasaki Kunchi Festivali’de burada yapılmaktadır. Tam 277 basamaktan olan taş merdivenlerinden çıkılarak ulaşılabilmektedir. Çünkü tapınak, şehrin kuzey kısmında yer alan Tamazano-san Dağı eteklerine inşa edilmiştir. Aynı zamanda Hristiyan dinine geçişlerin önüne geçerek, şehirde geri dönüşlerin sağlanabilmesi amacı ile yapılmıştır. Günümüzde ise önemli bir toplum merkezi olarak hizmet vermektedir.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Nagasaki Gezi Rehberi