e
sv

Portekiz Gezi Rehberi

204 Okunma
Portekiz Gezi Rehberi

Portekiz Gezi Rehberi

Portekiz’e gitmek için gerçekten çok fazla sebebiniz var ! Her şeyden önce, bu ülkenin köklü tarihine hayran kalacaksınız. Aynı zamanda, eşsiz kültürel mirasıyla iyi ki buraya gelmişim dedirtecek türden bir ülkedir. Portekiz; sahip olduğu doğal güzelliklerle de dünyanın birçok ülkesinden geri kalmamaktadır. Ayrıca Atlantik Okyanusu’nun kıyısında bulunan Portekiz’in bir diğer avantajı ise iklimidir. Çünkü ülkede yılın 300 günü güneşlidir. Tüm bu sebeplerden dolayı, Portekiz’e, her yıl milyonlarca insan gelmektedir.

Her şeyden önce, bu ülke, Avrupa’nın belki de en eski yerleşim yeri olma özelliğini taşıyor. Bu yüzden, başka hiçbir yerde bulamayacağınız kadar renkli bir kültüre sahiptir. Fenikelilerden başlayarak Yunanlılar, Romalılar, Cermenler ve Endülüs Emevileri’ne kadar birçok devlet bu topraklarda hüküm sürmüştür. Bu noktada, Portekiz, müziğinden mutfağına, sanatından mimarisine kadar birçok noktada Avrupa’nın diğer ülkelerinden ayrılmaktadır. Tüm bunların yanı sıra soğuk iklime sahip Rusya ve Norveç gibi ülkeler size hitap etmiyorsa Portekiz’in iklimine yüzde yüz hayran kalacaksınız. Çünkü bu ülkeye Akdeniz iklimi hakimdir. Yaz aylarında hava sıcaklıkları oldukça yüksektir. Bunun yanı sıra, bahar ve kış aylarında insanların sokaklarda rahatça gezmesini sağlayacak türden ılık havaya rastlanmaktadır. Bu yüzden, Portekiz’i yılın dört mevsiminde rahatlıkla ziyaret edebilirsiniz.

Portekiz Gezi Rehberi

Portekiz’i yılın dört mevsiminde rahatlıkla ziyaret edebilirsiniz.

Portekiz Hakkında Kısa Bilgiler

Portekiz; doğal güzellikleri başta olmak üzere tarihi yapıları, zengin bir kültürüyle de öne çıkmaktadır. Bu sebeple ülkedeki her şeyin çok pahalı olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak, zannedilenin aksine her şeyin son derece ucuz olduğu bir ülkedir. Moskova, Oslo, Paris gibi şehirlerdeki inanılmaz rakamları burada asla göremezsiniz. Bilhassa konaklama yerleri hem son derece ucuz, hem de birden çok alternatife sahiptir. Bunun yanı sıra, restoran ve kafe fiyatları çok uygundur. Hediyelik eşya satan dükkanlarda da uygun rakamlara birçok şey satın alma şansına erişebilirsiniz. Özellikle Portekiz mutfağı; hayran kalacağınız nitelikler taşımaktadır. Deniz ürünlerinden tutun da lezzetli et yemeklerine, iştah kabartan tatlılara ve hamur işlerine kadar birçok yemeği yeme şansına erişebilirsiniz. Portekiz mutfağı; geniş menü seçenekleri barındırmasına rağmen fiyatlar son derece ekonomik !

Şarap denildiği zaman akla hemen Portekiz gelmesi tesadüf değildir. Dünyanın en güzel kırmızı ve beyaz şarapları Portekiz’de bulunan şarap bağlarından çıkmaktadır. Şarap üretimi son derece gelişmiş olduğu için ülkedeki şarap fiyatları da son derece uygundur. Portekiz; Avrupa’nın diğer ülkeleriyle kıyaslandığında capcanlı ve enerjik bir gece hayatına sahiptir. Bilhassa Porto ve Lizbon’da çok hareketli bir gece hayatı bulunmaktadır.

Aynı zamanda ülkede dünyanın en güzel plajlarına rastlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra, deniz mağaraları ve Avrupa’nın en milli parkları da bu ülkede bulunmaktadır. Bu bağlamda, hem tatil yapmak, hem de eşsiz doğa manzarasında harika vakit geçirmek isteyenlerin tercihi Portekiz olmaktadır. Portekiz’e gitmenin son derece basit olduğunu da eklemek gerekir. Günün birçok saatinde İstanbul’dan Portekiz şehirlerine direkt uçuşlar bulunmaktadır. Uçak bileti fiyatları da son derece uygundur. Gelin hep birlikte, Portekiz’in özelliklerine daha yakından ve detaylı bir şekilde bakmaya devam edelim !

Portekiz Nerededir ?

Portekiz; Avrupa kıtasının en batısında yer almaktadır. İspanya ve Atlas Okyanusu arasında bulunan bu ülke; birçok açıdan elverişli bir coğrafi konuma sahiptir. Ülkenin yalnızca İspanya ile kara sınırı bulunmaktadır. Ancak, ülke kıyılarının tamamı Atlas Okyanusu ile çevrilidir. Bunun yanı sıra, ülkeye bağlı özerk yönetime sahip Madeira ve Azor Adaları; Orta Atlas Okyanusu’nda bulunmaktadır. Ülkenin başkenti ise Lizbon’dur. Yüzölçümü; 92.082 km olarak bilinmektedir. Resmi dili; dünyanın birçok ülkesinde konuşulan Portekizcedir. Ülkenin dini Hristiyanlık olarak bilinmektedir. Esküdo para birimine sahiptir. Kuzeyden güneye uzunluğu 560 km olmakla beraber genişliği de 215 km’dir.

Portekiz; Avrupa’nın en önemli ülkeleri arasında bulunmaktadır. 2020 yılının Eylül ayının verilerine göre ülkede 10 milyon 196 bin 709 kişi yaşamaktadır. Ülkenin yaş ortalaması ise 46’dır. Nüfus bakımından tüm dünya ülkeleri arasında 89. sırada bulunmaktadır.

Portekiz’de Hangi Dil Konuşulur ?

Ülkenin resmi dili; daha önce de söylediğimiz gibi Portekizce’dir. Bu dil; Hint Avrupa dil ailesinin bünyesinde bulunmaktadır. Aynı zamanda, Latin alfabesi kullanılmaktadır. Portekizce; yalnızca 10 milyonluk Portekiz nüfusu tarafından konuşulan bir dil değildir. Dünya üzerinde 200 milyondan fazla insanın bu dili konuştuğu bilinmektedir.

Portekizce; Portekiz dışında Brezilya, Angola, Doğu Timor, Mozambik ve Ekvator Ginesi’nde resmi dil konumundadır. Portekizce ve İspanyolca arasında birçok benzerliğin olduğunu söyleyebiliriz. Bu yüzden, bu iki dili karıştıranların sayısı az değildir. Aynı zamanda, Portekiz’de yaşayan insanların ciddi bir kısmı İspanyolca konuşmaktadır. Portekiz’e gitmek istediğiniz takdirde illaki Portekizce öğrenmek zorunda değilsiniz. Ülkedeki insanların önemli bir kısmı İngilizce bilmektedir. Buna ek olarak, İtalyanca ve Almanca konuşanlar da bulunmaktadır. Sonuç olarak, Portekiz’de gezmek, toplu taşıma kullanmak, alışveriş yapmak, halkla diyalog kurmak adına İngilizce bilmeniz yeterlidir. Bunun yanı sıra, ülkeye gittiğinizde işinize yarayacak birkaç Portekizce cümle yazmak istedik !

 • Merhaba, nasılsın ? = Ola, como vai voce ?
 • Adın nedir ? = Qual e o seu nome ?
 • Sana adres sorabilir miyim ? = Posso te perguntar um endereço ?
Portekiz Gezi Rehberi

Portekiz Gezi Rehberi, Portekiz’de Hangi Dil Konuşulur ?

Portekiz’de Dini İnanç

Portekiz vatandaşları için dinin bir hayli önemli olduğunu söyleyebiliriz. Ülke nüfusunun %81’lik kısmı kendilerini Katolik olarak tanıtmaktadır. Bunun yanı sıra, %6.8’lik kısmı ise ateist olduğunu; yani herhangi bir dini inancının olmadığını ifade etmektedir. Geriye kalan kısım arasında Protestan, Hristiyan, Sih, Doğu Ortodoks Kilisesi mensubu, Budistler, Yahudiler, Yehova Şahitleri ve ruhlara inananlar bulunmaktadır.

Portekiz; Katolik inancına mensup bir ülkedir. Ancak, birçok Avrupa ülkesinin aksine Müslümanlar başta olmak üzere diğer dine mensup insanlara son derece ılımlı bir tavır sergilenmektedir. Bu durumun en önemli sebepleri arasında Müslüman kesimin eğitimli olması bulunmaktadır. Portekiz; çok eski zamanlarda bir dönem Müslümanların hakimiyeti altına girmiş bir ülkedir. Aynı zamanda Portekiz’in kültürel açıdan İslam’dan etkilendiği de iddia edilmektedir. Ancak, birkaç mimari yapı dışında ülkede İslam’a dair herhangi bir iz bulmak mümkün değildir. Günümüzde ise Portekiz’de 50 bin kadar Müslümanın yaşadığı tahmin edilmektedir.

Portekiz’in Kısa Tarihi

1143 yılında bağımsız bir ülke olarak kurulan Portekiz’in ilk zamanlardaki ülke sınırı; şimdiki halinin yarısı bile değildi. Ancak, yıllar geçtikçe Endülüslülerden daha fazla toprak koparabilmek adına sınırlarını genişletme faaliyetlerine başlanmıştır. 1249 yılında ise fetih sürecini tamamlamışlardır. Bunun yanı sıra, Portekiz tarihinde birçok ayaklanma bulunmaktadır. 1383 – 1385 krizi önemli bir ayaklanma olarak dikkat çekmektedir. Portekiz’in 1373 yılında İngiltere ile yapmış olduğu ittifak halen daha devam etmesiyle dünya tarihinin en uzun süren ittifakı olma özelliğini taşımaktadır. Bu ittifak sayesinde 1373 ve sonrasında Portekiz’in dünya keşifleri yapmasına ön ayak olunmuştur. Hatta, Keşif Çağı, Portekiz sayesinde başlamıştır. Portekiz’in dünyanın farklı yerlerini keşfetme arzusu; şu anki dünya sınırlarının çizilmesini sağlamıştır. Sömürgecilik faaliyetlerinin başlamasında da Portekiz’in önemli bir yeri bulunmaktadır.

Portekiz tarihindeki en önemli olaylardan birisi de 1498 yılında Vasco da Gama’nın deniz yoluyla Hindistan’a ulaşması olmuştur. Bu olay sayesinde o dönemde bir milyon olan Portekiz nüfusu; ciddi bir refah seviyesine ulaşmıştır. 1500 yılında ise Portekiz İmparatorluğu’nun temellerini atan gelişmeler yaşanmıştır. Brezilya’nın Portekiz topraklarına katılmasının ardından Hint Okyanusu ve Güney Atlas Okyanusu’ndaki ticaret yolları Portekiz hakimiyetine girmiştir. 1580 ile 1640 yılları arasında Portekiz’in bağımsızlığı ciddi anlamda zedelenmiştir. Portekiz Kralı’nın savaş sırasında ölmesi ve ardında varis bırakmaması dolayısıyla İspanya kralı taht üzerinde hak iddia etmiştir. Bu durum yüzünden bölgedeki Osmanlı hakimiyeti güçlenmiştir. Bunun yanı sıra, yaşanan ayaklanmalardan dolayı Brezilya bağımsızlığını kazanmıştır. Sonuç olarak, bu dönemde Portekiz, ciddi zarar görmüştür.

Askeri Darbe

Portekiz; 20.yy’a kadar devam edecek bir çöküş dönemi yaşamıştır. Ancak, 1910 yılındaki cumhuriyetçi devrim sayesinde Portekiz monarşisi ortadan kalkmıştır. Fakat, halk arasındaki kaos ortamının devam etmesi ve Birinci Dünya Savaşı’nın vermiş olduğu tahribattan dolayı ülkede askeri darbe meydana gelmiştir. Bu gelişmelerin ardından Salazar; faşist bir diktatörlük kurmuştur. Uzun süre varlığını devam ettiren bu yönetim anlayışı; bilhassa İkinci Dünya Savaşı’nda İttifak Devletleri’ne yardımlar yapmıştır.

1960’lı yıllara gelindiğinde ise bağımsızlık savaşları yüzünden çok ciddi zararlar görmüştür. Sırasıyla Angola, Portekiz Ginesi ve Mozambik’te meydana gelen bağımsızlık hareketleri yüzünden Portekiz Sömürge Savaşları meydana gelmiştir. 1974 yılındaki kansız askeri darbe sayesinde hem Afrika devletleri bağımsızlığını kazanmıştır, hem de günümüzdeki demokratik rejimlerin kurulmasına ön ayak olunmuştur. Bu sürecin ardından kısa sürede gelişmeye devam eden Portekiz; 1986 yılında Avrupa Birliği’ne üye olmuştur. 1999 yılından bu yana ülkede Euro kullanılmaktadır.

Portekiz Gezi Rehberi

Portekiz Gezi Rehberi

Portekiz’e Ne Zaman Gidilir ?

Portekiz; uygun iklim şartlarından dolayı yılın her döneminde ziyaret edilmeye uygundur. Çünkü, ülkedeki sıcaklık değerleri son derece normaldir. Bu sebeple Akdeniz ikliminin özelliklerini taşıyan ülkede yılın her mevsiminde gezmek mümkün olmaktadır. Portekiz’in bilhassa Rusya ve Norveç gibi ülkelere kıyasla bu açıdan avantajlı olduğunu söyleyebiliriz. Ziyaret etmek adına yılın belirli dönemlerini beklemenize gerek yoktur. Yüksek dönem diye tabir edilen belirli aylarda yoğun turist ziyaretinin söz konusu olmamasından dolayı ülkede konaklama yerleri yıl içerisinde her zaman uygun fiyatlıdır.

Bahar ve yaz aylarında güneşli olan Portekiz, kış ve sonbahar aylarında ise yağmurlu ve rüzgarlı olmaktadır. Bunun yanı sıra, ilkbahar aylarında çiçeklerin açması ve temiz havadan dolayı ziyaretçiler adına çok daha uygun bir ortam meydana gelmektedir. Portekiz’de insanların Haziran ayının başından Eylül ayının sonuna kadar denize girmesi mümkündür. Bu açıdan, Türkiye ile benzerlik taşımaktadır. Ancak, sonbahar dönemi son derece sessiz geçmektedir.

Portekiz’de Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında ise sıcaklıklar genel olarak 30C’nin üzerinde olmaktadır. Güneşin yakıcı etkisine karşı dikkatli olunmalıdır. Yine bu aylarda sahiller son derece kalabalıktır. Ağustos ayı dışında ülkede tatil yapmanın çok yüksek maliyetlerde olmadığını söylemeliyiz. Erken rezervasyon sayesinde Ağustos ayında da son derece ekonomik şartlarla tatil yapma şansına erişebilirsiniz.

Portekiz’e Nasıl Gidilir ?

Avrupa’nın en batısı ve Kuzey Atlantik sahilleri gibi eşsiz bir coğrafi konuma sahip olan Portekiz; birçok kişinin gitmek istediği bir ülke olarak dikkat çekmektedir. Ancak, her ülke için geçerli olduğu gibi Portekiz’e gitmek için de geçerli bir sebebe sahip olmalısınız. Hangi nedenden dolayı bu ülkeye gitmek istediğinize göre belirli prosedürleri yerine getirmeniz istenecektir. Türkiye’den Lizbon veya farklı bir Portekiz şehrine ortalama beş saatlik sürede varabilirsiniz. Ancak, her şey, uçak bileti almakla sınırlı değil!

Bu yazıyı okuyan birçok kişinin yapmak istediği gibi turist olarak Portekiz’e gitmek istiyorsanız sizinle aynı düşüncede olan binlerce insanın olduğunu bilmelisiniz. Portekiz; turistik anlamda Avrupa’nın en çok tercih edilen ülkelerinden birisi olmaktadır. Porto ve Lizbon başta olmak üzere Cascais ve Faro gibi birçok güzel şehir Portekiz sınırları içerisindedir. Bu noktada, Portekiz’in masallardan fırlamış bir ülke olduğunu söylemek mümkündür.

Turist olarak Portekiz’e gitmek istiyorsanız her şeyden önce iyi bir planlama yapmanız şarttır. Uçak biletleri biraz pahalı olduğu için erken rezervasyon yaptırmalı veya indirim ya da kampanya dönemlerini takip etmelisiniz. Bunun yanı sıra, vize ve konaklama yeri sorunlarını çözmeniz gerekmektedir.

Portekiz’e istediğiniz takdirde tek başınıza gidebilirsiniz. Ancak, düzenlenen turları da incelemenizde fayda var. Bilhassa Endülüs turlarının çok rağbet gördüğünü biliyoruz. İspanya ve Fas gibi ülkeleri dahi içerisine katan son derece kapsamlı turlar bulunmaktadır. Üstelik bu turların tek başınıza yapacağınız gezilere kıyasla daha ekonomik olacağını da söylemeliyiz. Bir diğer seçeneğiniz ise öğrenci olduğunuz takdirde Erasmus olacaktır. Birçok Türk öğrencinin Erasmus sayesinde Portekiz’e gitmek istediği bilinmektedir. Portekiz’de yer alan birçok okulun Türk okullarıyla anlaşması bulunmaktadır. Bu sayede, hem alacağınız hibeyle ekonomik açıdan zorluk yaşamazsınız, hem de bu ülkede eğitim alarak burada yaşamanın ve dil becerinizi geliştirmenin tadını çıkarırsınız.

Portekiz’e yalnızca dil öğrenmek için dahi gidebilirsiniz! Dünya üzerinde 200 milyondan fazla insanın konuştuğu Portekizce’yi yerinde öğrenmek size birçok avantaj sağlayacaktır. Bu dili öğrendiğiniz takdirde bilhassa iş hayatında özel sektör için oluşturulan pozisyonlarda avantaj elde edersiniz. Bunun yanı sıra, Portekiz’de yüksek lisans yaptığınız takdirde Avrupa Birliği diploması alma şansına erişirsiniz.

“Ben Portekiz’de kalmak istiyorum”
Portekiz'e Nasıl Gidilir ?

Portekiz’e Nasıl Gidilir ?

Ancak Portekiz’de kalmak istiyorsanız farklı prosedürlerle karşılaşacaksınız. Avrupa Birliği üyesi olan Portekiz’de diğer Avrupa ülkelerine benzer prosedürler işlemektedir. Küçük bütçelerle iş kurma şansına sahip olabilirsiniz. Portekiz; belirli bir yatırım karşılığında vatandaşlık veren AB ülkelerinden birisi olmaktadır. Buna ek olarak, Portekiz vizesi konusunda çok sorun yaşamazsınız. Daha doğrusu, Portekiz’e giderken standart Schengen vizesi almanız gerekmektedir. Portekiz; diğer Avrupa ülkelerine kıyasla Schengen vizesi verme konusunda daha cömert davranmaktadır.

Ayrıca Portekiz gezinizin ne kadar tutacağı hakkında bilgi vermek gerekirse; uçak biletlerinin pahalı olması ve Schengen vizesi başvuru ücreti maliyetleri arttıran unsurlar arasında bulunmaktadır. Ancak, yeşil pasaport sahibi iseniz bu maliyeti biraz daha azaltabilirsiniz. Çünkü, istediğiniz takdirde önce Avrupa’nın farklı bir ülkesine gidebilir; buradan da daha düşük maliyetteki bir uçuş bileti fiyatıyla da Portekiz’e geçebilirsiniz. Bu sayede, ekstradan bir ülkeyi gezmenin tadını çıkarabilirsiniz.

Portekiz; Fransa, İspanya veya Hollanda gibi ülkelerle kıyaslandığında daha ucuz bir ülkedir. Avrupa’nın popüler başkentlerine kıyasla her şeyin fiyatı neredeyse yarı yarıyadır. Ancak, Türkiye ile kıyaslandığında her şeyin bir kat daha pahalı olduğunu söylemeliyiz. Son olarak, burada yaşamanın bir Akdeniz insanı olarak sizi hiç zorlamayacağını hatta size büyük bir zevk vereceğini ifade etmeliyiz. Portekizliler; tıpkı Türkler gibi son derece sıcakkanlıdır. Bu sayede, bu ülkeye çok rahat bir şekilde uyum sağlayabilirsiniz. Portekiz; yaşam standartları bakımından bir Norveç veya Almanya değildir. Gelir düzeyi biraz daha düşüktür. Ancak, halkı, yine de fena olmayan standartlarla yaşamını sürdürmektedir. Ülkede Türklere olan bakış açısının son derece olumlu olduğunu söyleyebiliriz. Bilhassa Türkiye’de oynamış Quaresma, Pepe, Simao, Almeida, Fernandes gibi futbolculardan dolayı Türkiye’nin tanınırlık seviyesi yüksektir.

Portekiz Gezi Rehberi

Portekiz’e Nasıl Gidilir ? 

Portekiz İklimi ve Hava Durumu

Portekiz; Avrupa’nın en batısında bulunan coğrafi konumu dolayısıyla avantajlı iklim özelliklerine sahiptir. Ülkede Akdeniz ikliminin etkileri görülmektedir. Avrupa’nın en sıcak ülkelerinden birisi olması dolayısıyla yaz turizmine son derece elverişlidir. Yaz ve bahar dönemlerinde oldukça sıcak bir havası bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, kuru ve güneşli bir coğrafyaya sahiptir. Ancak, sonbahar ve kış mevsimlerinde durum biraz değişmektedir. Yağmurlu ve rüzgarlı günlerin sayısı artmaktadır. Fakat, yine de ülkenin kış aylarında dahi çok soğuk olduğunu söylemek mümkün değildir. Portekiz’de yıllık ortalama sıcaklıklar 8 ile 12 derece arasında değişkenlik göstermektedir. Bunun yanı sıra, dağlık iç kuzey bölgelerde ise 16 ila 19 derece arasında sıcaklıklar söz konusu olmaktadır.

Portekiz’in kuzey bölgelerinde ılıman bir iklim yer alırken ülkenin güneyinde ise sıcak iklim hüküm sürmektedir. Kış ayları boyunca batıdan yağmur taşıyan soğuk rüzgarlar esmektedir. Ancak, yaz aylarının yaklaşmasıyla güneyden sıcak kuru hava dalgası ülkeye ulaşmaktadır. Bu dönemde, ülkedeki yağış miktarı son derece düşüktür. Ülkenin kuzey kısmı ise güney kısmına kıyasla daha soğuk bir iklime sahiptir. Ayrıca, yılın birçok döneminde batıdan esen okyanus rüzgarlarından dolayı bu bölgeler ciddi miktarlarda yağış almaktadır. Tagus nehrinden başlayarak güneye doğru gidildiği zaman yağış miktarı da azalmaktadır. Ayrıca ülkede, sıcak ve kuru yaz dönemi uzun süre devam etmektedir. Portekiz kıyısında ise sıcaklıklar genel olarak aynıdır. Batı kıyısının ortasında yer alan Lizbon şehrinde sıcaklıklar; Ocak ayında 7 ile 15 derece arasında değişkenlik göstermektedir. Temmuz ayında ise 18 ile 28 derece arasında değişen sıcaklıklara rastlanmaktadır.

Bitki Örtüsü

Portekiz coğrafyasının %35’lik kısmı ormanlıktır. Aynı zamanda, ormanların yüzde 90’lık kısmı meşe ağaçları ile kaplıdır. Buna ek olarak, incir, kestane, badem ve keçiboynuzu ağaçları bulunmaktadır. Portekiz’de sanayinin çok fazla gelişmemesinden dolayı tarım en önemli ekonomik faaliyet olarak dikkat çekmektedir. Hatta, ülkedeki bitki örtüsü ve yer şekilleri dahi bu faaliyete yardım etmektedir. Örneğin, meşeden şişe mantarı yapma konusunda Portekiz dünyada ilk sıralarda bulunmaktadır. Ülkenin vahşi hayvanlar bakımından zengin olmadığını ifade etmek gerekir. Yabani tavşan ve tilki gibi türlerin ülkede yer alması söz konusudur. Ülkenin dağlık kısımlarında ise geyikler bulunmaktadır. Portekiz’in yeraltı zenginlikleri ise bakır, demir, tungsten, mermer, granit ve arduvaz olarak dikkat çekmektedir.

Portekiz Mutfağı

Portekiz; farklı kültürlerin bir araya geliş noktası olmasından dolayı birçok konuda çeşitliliğe sahiptir. Portekiz mutfağı da ülkedeki bu çeşitliliğin bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Bu noktada, Portekiz yemek kültürü; bir Meksika veya Hindistan kadar olmasa da güzel detaylar taşımaktadır. Yemeklerin güzelliği kriterine göre dünyada ilk ona girmesine kesin gözüyle bakılmaktadır. Aynı zamanda Portekiz mutfağı denildiği zaman akla baharatlar gelmektedir. Gelin hep birlikte bu ülkeye geldiğiniz takdirde muhakkak tatmanız gereken lezzetlerden bahsedelim !

Sardinhas Assadas

Portekiz mutfağı; bilhassa deniz ürünleri konusunda çok iddialıdır. Belki de görüp görebileceğiniz en lezzetli deniz ürünleri yiyecekleri bu coğrafyada bulunmaktadır. Bilhassa sardalya ile yapılan ızgaranın son derece farklı bir tadı vardır. Ancak, Portekiz pişirme tekniklerine göre balığın kafası ve kemiği sağlam bırakılmaktadır. Izgara balıklar; gerçekten de kaliteli bir şekilde pişirilmektedir. Sardinhas Assadas yemek adına özellikle Lizbon’a gitmelisiniz.

Portekiz Gezi Rehberi

Portekiz Mutfağı, Sardinhas Assadas

Francesinha

Lizbon için Sardinhas Assadas demişken, Porto için Francesinha’dan bahsetmeliyiz. Portekiz usulü son derece doyurucu bir sandviçtir. İki parça ekmeğin arasına biftek, sosis, jambon ve chorizo konmaktadır. Buna ek olarak, isteyenler için sandviçin üzerine yumurta kırılması da söz konusudur. Francesinha’nın yanında özel bir sos ve patates kızartması sunulmaktadır.

Cozido a Portuguesa

Ülkenin farklı noktalarında farklı şekillerde pişirilen bir yemektir. Portekiz lezzetleri arasında ilk sıralarda bulunmaktadır. Etin yavaş yavaş pişirilmesinin yanı sıra yemeğin içerisinde farklı sebzeler yer almaktadır. Yemeğin Türkiye’de pişirilen yahni çeşitlerine benzediğini söylemek gerekir. Ancak, bazı bölgelerde bu yemeğin içerisine tavuk, kuzu ve domuz eti konmasına da rastlanmaktadır.

Açorda

Portekiz’de bilhassa köylerde yapılmaktadır. Günlük olarak çörek otu suyunda hazırlanır; içerisinde ekmek ve haşlanmış yumurta bulunur. Bazı bölgelerde içerisine av etleri de konmaktadır.

Peixinhos de Horta

Portekiz mutfağı; genel olarak et ağırlıklıdır. Ancak, bazı yemeklerin özellikle vejetaryenlere hitap ettiğini söylemek gerekir. Peixinhos de Horta; kızartılmış yeşil fasulyelerden meydana gelmektedir. Görünüm olarak kızarmış balık gibi durmaktadır.

Feijoada

Aynı zamanda Brezilya mutfağında da sıklıkla tüketilmektedir. Kuru fasulyenin içerisine dana veya domuz eti konmaktadır. Bunun yanı sıra, yemekte birçok baharat bulunmaktadır. Kimyon, kırmızı biber, sarımsak ve karanfil tatlarının olduğunu söylemeliyiz. Damak tadınıza pek uymayabilir. Ancak, yine de bu yemeği bir kez olsun tatmanız tavsiye edilmektedir.

Sopa de Pedra

Portekiz halkının geçmiş dönemlerde yaşamış olduğu yoksulluğu anlatan bir çorbadır. Taş çorbası olarak bilinmektedir. İçerisinde birçok şey bulunmaktadır. Sebzeler ve kuşbaşı et ile çorbadan ziyade bir yemek görünümüne sahiptir.

Alheira de Mirandela

Alheira; tavuk sosisi olarak bilinmektedir. Bu yemek; bilhassa uygun fiyatlı olmasından dolayı tercih ediliyor. 1500’lü yıllardan bu yana Portekiz mutfağında yer alan bu yemek; geçmişte gizlice yenmesiyle meşhurdur.

Arroz de Tamboril

Maymun balığı ve pirincin kullanıldığı geleneksel Portekiz yemeğidir.

Bacalhau

Deniz ürünlerinden faydalanmasını çok iyi bilen Portekiz halkı; özellikle morina balığından çok lezzetli ve farklı yemekler yapmaktadır. Ülkede birçok restoranda yalnızca bu balıktan yapılan özel yemeklere rastlanmaktadır.

Caldeirada de Enguias

Portekiz’de ülkenin neredeyse her bölgesinde yoğun bir şekilde balık tüketilmektedir. Bu noktada, Aveiro bölgesinde yılan balığının son derece popüler olduğunu söylemek gerekir. Biber ve safran kullanılarak hazırlanan yılan balığı yahnisi zevkle yenilmektedir. Ancak, bu yemeğin çorba statüsünde sunulduğunu eklemeliyiz.

Cataplana de Marisco

Deniz ürünleri yahnisi olarak dikkat çekmektedir. Birçok deniz ürününün pişirilmesi ve yanına pilav ya da patates cipsi konmasıyla servis edilmektedir. Portekiz’in Algarve bölgesinde sıklıkla yapılmaktadır. İyi bir şarapla beraber çok iyi bir lezzet kombini olacağını söyleyebiliriz.

Porco Preto

Portekiz coğrafyasında sıklıkla rastlanabilecek bir tür domuzdur. Portekiz mutfağında bu hayvanın etiyle birçok yemek hazırlanmaktadır. Hatta, fakir Portekiz halkı için altın değerinde bir lezzet olduğu ifade edilmektedir.

Polvo a Lagareiro

Ahtapotun doğrudan ateşte pişirilmesiyle hazırlanmaktadır. Üzerine biraz limon ve bazı baharatlar eklenmektedir. Bu sayede, ülkedeki birçok vatandaşın hayranlık duyduğu bir lezzet haline gelmektedir. Sonuç olarak, Portekiz’de ne yenir diye düşünüyorsanız ilk olarak bu yemeğin tadına bakmalısınız.

Posta Mirandesa

Kalın bir dana bonfilenin yoğun bir ateşte pişirilmesiyle hazırlanmaktadır. Dünyanın birçok ülkesinde hazırlanan bu yemeğin Portekiz’e özel tarafı ise etinden kaynaklanıyor. Etin yalnızca Portekiz’de yetişen mirandesa ineklerinden alınmış olması yemeği farklı kılmaktadır.

Sopa de Caçao

Köpekbalığı etinin kişniş, sarımsak ve limonla beraber marine edilmesiyle hazırlanmaktadır. Etin haşlanması neticesinde ortaya son derece lezzetli bir çorba çıkmaktadır. Mısır unu ile hazırlanan bir ekmekle beraber yenen bir çorbadır.

Piri Piri Chicken

Hem Portekiz’de hem de Portekiz dışında son derece popüler bir yemektir. Ülke genelinde çok fazla tüketilir. Ancak, ülkenin farklı yerlerinde değişik şekillerde hazırlanmaktadır.

Bifana

Portekiz; deniz ürünleri ve et yemekleri konusunda oldukça özel bir mutfağa sahiptir. Ancak, bilhassa sandviçlerinin de çok popüler olduğunu söyleyebiliriz. Bifana ise insanların çok aç olmadıkları bir zaman diliminde tercih edecekleri bir lezzet olarak dikkat çekmektedir. Hem sığır etiyle, hem de domuz etiyle yapılan versiyonları bulunmaktadır.

Terylene Sandwich

Atıştırmalık olarak kendisine yer bulan bir sandviç türüdür. Fakat, hazırlanması son derece uzun sürmektedir. Sandviçin içerisinde kullanılan et; yaklaşık bir gün öncesinden marine edilmektedir.

Porto Şarabı

Portekiz; şarap üretimi konusunda dünyada ilk sıralarda bulunmaktadır. Bu noktada, yemeklerin yanında ne içilmeli sorusuna ilk olarak Porto şarabı cevabını vermeliyiz. Ticaret ve liman ülkesi olan Portekiz’de istediğiniz takdirde sayısız farklı şarap alternatifine rastlayabilirsiniz. Bu noktada, ilk tercihiniz Porto şarabı olmalıdır.

Porto Şarabı

Porto Şarabı

Portekiz mutfağında genel olarak pirinç, patates ve yeşil sebzeler kullanılmaktadır. Brezilya ve Afrika yerlileri ile kültürel etkileşimde bulunan Portekiz halkı; aynı zamanda sömürgelerden kültürlerine katmış oldukları bilgi birikimini mutfaklarında da kullanmaktadırlar. Bu noktada, kahvaltı ve akşam yemeklerine ayrı bir önem verdiklerini söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra, ağır ve zor hamur işleriyle de dikkat çekerler. Portekiz mutfağı denildiği zaman akla genel olarak doyurucu lezzetler ve farklı baharat ya da soslarla karıştırılan soslar gelmektedir. Eldeki malzemelere birçok ekleme yapılmaktadır. Bilhassa et ve balık yemeklerine birçok sos ve baharat konmaktadır. Hatta, kırmızı et yemeklerinin içerisine tavuk veya balık konmasına dahi rastlanmaktadır.

Portekiz’de çorba kültürü pek gelişmiş değildir. Olanlar ise daha çok etli veya sebzeli çorba şeklindedir. Ayrıca, bu tür çorbaların çorba olarak değil de ana yemek olarak servis edilmesine rastlanmaktadır. Tatlı konusunda seçeneklerin çok olduğunu dile getirebiliriz. Bilhassa ülkenin en meşhur pastanesi olarak bilinen Elem Pastanesi; 175 yılı aşkın bir süredir faaliyetlerine devam etmektedir. Hatta, bu pastanenin kendine özgü bir tatlısı bulunmaktadır.

Portekiz Mutfağı

Portekiz Mutfağı

Portekiz’de Ulaşım

Portekiz; diğer Avrupa şehirleri kadar olmasa da vatandaşlarına ve bu ülkeye gelmek isteyenlere ulaşım konusunda birçok seçenek sunmaktadır. Ülkede genel olarak otobüs, tramvay, metro ve füniküler kullanılmaktadır. Porto veya Lizbon gibi şehirlerde şehir merkezine gitmek istiyorsanız tramvay kullanmanız doğru olacaktır. Bunun yanı sıra, daha küçük bölgelere gitmek adına ise metro ve otobüs kullanmanız gerekmektedir. Buna ek olarak, bir Hollanda kadar olmasa da ülkede bisiklet kullanımının yaygın olduğunu söylemeliyiz. Özellikle turistlerin yaz aylarındaki tercihi bisiklet yönünde olmaktadır.

Porto’da bulunan tramvay hatlarının birçoğunda otobüsler hizmet vermektedir. Tramvayın yalnızca üç hattının olduğu bilinmektedir. Ancak, bu üç hat dahi turistler için yeterli olmaktadır. Bu noktada, günlük veya tek seferlik olarak otobüs ya da tramvay bileti alabilirsiniz. Bunun yanı sıra, Andante biletlerinden satın almanız da tavsiye edilmektedir. Bu bilet sayesinde Portekiz’in birçok şehrindeki toplu taşıma hizmetinden ücretsiz olarak faydalanma şansına erişebilirsiniz. Andante bilet ücreti; tıpkı İstanbul kart gibi son derece uygundur. Bitmesinin ardından tekrar doldurulmasına rastlanmaktadır. İstediğiniz takdirde şoförden temin etmeniz mümkündür.

Ulaşım Seçenekleri

Porto ulaşım seçeneklerinden bahsetmek gerekirse 601, 602, 604 numaralı otobüslerin bütün gece boyunca hizmet veren otobüsler olduğunu bilmeniz gerekir. Buna ek olarak, Porto şehrinde daha önce söylediğimiz gibi füniküler hizmeti bulunmaktadır. Ancak, füniküler, yalnızca Porto’nun Batalha ve Ribeira semtleri arasında gitmektedir. Yukarıda bahsettiğimiz Andante sayesinde fünikülere binmeniz de mümkündür.

Porto’da metro seçenekleri de son derece gelişmiştir. Altı farklı metro hattı bulunmaktadır. Metro sistemlerinin eski olmadığını ve son derece kullanışlı olduğunu dile getirmeliyiz.

Bir turist olarak Porto’ya geldiğiniz takdirde toplu taşıma dışında yürümeyi de tercih edebilirsiniz. Çünkü, gezilecek yerler arasında çok fazla mesafe farkı yoktur. Porto başta olmak üzere Portekiz şehirlerinde taksi seçeneğinin çok fazla tercih edilmediğini ifade etmek gerekir. Yalnızca havaalanına gitmek isteyenlerin veya yanında çok fazla valizi olanların taksi tercih etmesi doğru olacaktır. Bilhassa şehir merkezlerinde taksi kullanımı çok fazla tavsiye edilmez. Bunun sebebi ise taksicilerin turist olduğunu anladıkları kişilerden çok fazla ücret talep etmeleridir. Bu noktada, durumunuzdan dolayı taksiye binmek zorunda kaldıysanız şoförden fiş veya fatura talep etmelisiniz.

Portekiz’de toplu taşıma araçlarının yeterli olup olmaması noktasında ciddi endişeleriniz olmamalıdır. Çünkü, ülkede neredeyse her türlü ulaşım seçeneği bulunmaktadır. Otobüs başta olmak üzere tramvay, metro, tren, taksi, havaalanı servisi gibi ulaşım seçenekleri yer almaktadır. Çok fazla valizinizin olmadığı durumlarda metroya binmeyi tercih etmelisiniz. Lizbon ve Porto’da metro kullanımı son derece yaygın olmakla beraber bir Moskova metrosu kadar olmasa da gelişmiş metro sistemlerinin olduğunu söylemeliyiz.

Portekiz'de Ulaşım

Portekiz’de Ulaşım

Tren Sistemleri

Portekiz’de tren sistemlerinin de son derece gelişmiş olduğu bilinmektedir. Ülkedeki her büyük şehri birbirine bağlayan son derece gelişmiş bir ağı bulunmaktadır. Ana tren servisi; Caminhos de Ferro Portugueses olarak bilinmektedir. Güzergah ve ücretleri resmi sitede yer almaktadır. Buna ek olarak, tüm tren biletleri; tren istasyonlarında satılmaktadır. Ülkedeki toplu taşıma araçları son derece büyüktür. Bu yüzden, büyük şehirlerde gezmek son derece kolaydır. Portekiz denilince akla ilk gelen şehir olan Lizbon’da ulaşım Carris tarafından yürütülmektedir. Bunun yanı sıra, bütün büyük şehirler arasında faaliyet gösteren ara ulaşım hizmetleri de bulunmaktadır.

Taksi konusunda ise farklı renkteki taksilere rastlayabileceğinizi söylememiz gerekir. Bej, yeşil ve siyah renkteki taksilere rastlamak mümkündür. Son olarak, büyük şehirlere rahatlıkla ulaşabileceğiniz on farklı uluslararası havalimanı bulunmaktadır.

Portekiz Gezilecek Yerler

Lizbon

Porto

ilgili içerik Porto Gezi Rehberi

Braga

ilgili içerik Braga Gezi Rehberi

Guimares

Portekiz’in doğduğu yer olarak kabul edilmektedir. Köklü tarihinin yanı sıra mimari yapıları ve doğal güzellikleriyle de bilhassa turistler için son derece önemli bir cazibe noktasıdır. Bunun yanı sıra, endüstriyel açıdan da önemli bir şehirdir. Özellikle burada tekstil üretimi son derece yaygındır. Ayrıca Guimares’e gelmek son derece kolaydır. Porto’dan trenle yalnızca yarım saatte buraya gelebilirsiniz. Burada özellikle hafta sonu kutlamalar yapılmaktadır.

 • Guimares Kalesi: Şehrin sembolü olarak dikkat çekmektedir. Aynı zamanda, Portekiz’in en eski kaleleri arasında yer almaktadır.
 • Nossa- Senhora da Oliveira Kilisesi: 14. yüzyıldan bu yana ziyaretçilere açıktır. Gotik tarzda inşa edilmiştir.
 • Sao Miguel de Castelo Kilisesi: Romanesk yapıdadır. Büyük taşlardan yapılmış olmasından dolayı çok fazla ilgi görmektedir.
 • Martins Sarmento Müzesi: Avrupa’nın en eski ve ilginç müzeleri arasında yer almaktadır. Oldukça ilginç bir kurumdur.

Tüm bunların yanı sıra, Guimares; çok sayıda alışveriş merkezi ve butiklerin yer aldığı caddeleri sayesinde bilhassa turistlere güzel bir seyahat noktası olma özelliğini taşımaktadır.

Fatima

Fatima; 10 bin nüfuslu oldukça küçük bir şehirdir. Ancak, yine de bu şehre uğramanız tavsiye edilmektedir. Bir manastırın etrafında kurulmasından dolayı önem taşımaktadır. 1917 yılında yaşanan Meryem Ana Efsanesi ise bu şehri özel kılan detaylar arasında bulunmaktadır. Fatima’da bulunan Büyük Meydan; bilhassa bu hikayenin geçmesinden dolayı önem taşımaktadır. Meydana hakim konumda yer alan Ana Kilise’nin inşa süreci ise 1954 yılında tamamlanmıştır. Bunun yanı sıra, bahsettiğimiz meydanda son derece büyük bir mum yakma alanı bulunmaktadır. Dileklerin gerçekleşmesi adına mumlar yakılmaktadır.

Fatima; Portekiz’in kutsal şehri olarak dikkat çekmektedir. Buraya geldikten sonra bilhassa merkezde bulunan çok sayıda otel sayesinde konaklama ile ilgili herhangi bir sorun yaşamazsınız.

Fatima

Portekiz Gezi Rehberi, Fatima

Coimbra

Küçük bir şehir olmasına rağmen gezilecek birçok yer barındırmaktadır. Eski kiliseler başta olmak üzere meydanlar ve dolambaçlı sokaklar sayesinde bu şehrin güzel taraflarını keşfedebilirsiniz. Dünyanın en eski binaları arasında bulunan Coimbra Üniversitesi binası; uzun süredir Unesco Dünya Mirası listesinde yer almaktadır. Üniversitenin kütüphanesi olarak bilinen Joanina Kütüphanesi’nin de ayrı bir yerinin olduğunu söylemeliyiz.

 • Coimbra Üniversitesi: Dünya üzerindeki en güzel kampüse sahip üniversiteler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Ancak, yukarıda belirttiğimiz gibi bu üniversitenin bir de kütüphanesi bulunmaktadır. Bu kütüphaneye giriş herkes için ücretlidir. Okulun içinin çam kokması ise farklı bir güzellik olarak dikkat çekmektedir.
 • Portugal dos Pequenitos: Küçükler için Portekiz anlamına gelmektedir. Bir minyatür müzesi olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda, ülkenin ilk tematik parkları arasında bulunmaktadır. Pedagojik bir oyun alanı olan müzede son derece keyifli bir şekilde vakit geçirebilirsiniz. Çocukların kendi boyutlarına göre tasarlanmış evlere ve anıtlara girip çıkması ise onların %100 keyif almasını sağlayan bir unsur olmaktadır.
 • Eski Katedral: Romanesk tarzda inşa edilmesiyle dikkat çekmektedir. Şehrin ilk dini yapısı olması dolayısıyla önemli olduğunu ifade etmeliyiz. Ancak, 1772 yılında şehrin dini merkezi unvanı bu katedralden alınarak yeni yapılan katedrale verilmiştir.
 • Yeni Katedral: Eski Katedral’e kıyasla son derece geniş, ferah ve dikkat çekici olduğunu ifade edebiliriz.
coimbra

Portekiz Gezi Rehberi, Coimbra

Leiria

Atlantik Okyanusu’nda bulunan plajlardan dolayı şehirde turizm endüstrisinin son derece gelişmiş olduğu bilinmektedir. Oldukça güzel bir kasabaya ev sahipliği yapmaktadır. Şehrin merkezi caddesine ise Marques de Pombal adı verilmektedir. Tren istasyonu ve otobüs terminali; bu caddeye son derece yakındır. Bunun yanı sıra, Leiria’da hoşunuza gidebilecek türden birçok kafenin, restoranın ve mağazanın olduğunu söyleyebiliriz. Son olarak, bu şehirde bulunan Buda Parkı’nı ziyaret ederek son derece keyifli bir şekilde zaman geçirebilirsiniz.

Obidos

Oldukça şirin bir Portekiz kasabası olduğunu söylemeliyiz. Vaktiniz varsa bu kasabaya kesinlikle uğramalısınız. Tarihi kent merkezi son derece dikkat çekicidir. Bunun yanı sıra, labirent gibi parke taşlı sokaklarında gezmek dahi son derece zevklidir. Burada 3100 civarı kişinin yaşadığı bilinmektedir. Ancak, yine de turistler için tasarlanmış son derece kaliteli konaklama merkezleri bulunmaktadır. Obidos denildiği zaman akla tepede yer alan surlarla çevrili tarihi kent bölgesi gelmektedir. Bu özelliğinden dolayı Portekiz’in ilginç bir Ortaçağ kasabası olarak dikkat çektiğini ifade etmeliyiz.

Obidos

Obidos Orta Çağ Kalesi

Sintra

Portekiz’in güneybatısında; aynı zamanda, Lizbon bölgesinde yer almaktadır. Bu açıdan, Lizbon’a trenle yarım saat uzaklıkta olmasından dolayı turistlerin tercihi olmaktadır. Lizbon gezinizin ardından vaktiniz kaldıysa buraya da yarım gün ayırabilirsiniz. Romantik döneme ait mimari anıtları ve binalarından dolayı birçok kişinin beğenisini toplamaktadır.

Sintra

Sintra

Portekiz Gece Hayatı

Portekiz; yazının başında da söylediğimiz gibi gece hayatı konusunda sizlere çok fazla alternatif sunuyor. Ancak, gece hayatı noktasındaki tüm alternatiflerin Lizbon ve Porto’da olduğunu söylemeliyiz. Bunun için Lizbon Gezi Rehberi ve Porto Gezi Rehberi yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

Portekiz Festivalleri

Portekiz; eğlenceli gece hayatının yanı sıra farklı özelliklere sahip festivalleri ile de beğeni toplamaktadır. Kültürel temalı, dini temalı, klasik veya modern müzik konulu, kum heykellerini anlatan birçok festival bulunmaktadır. Sonuç olarak, siz de Portekiz kültürünü yakından tanımak istiyorsanız mutlaka bu festivallere katılmalısınız. Bilhassa Portekiz gezinizi bu dönemlere denk getirdiğiniz takdirde kendinizi çok avantajlı hissedeceksiniz.

Fatima Töreni

Portekiz’in en ünlü Hac festivali olarak dikkat çekmektedir. Her yıl 13 Mayıs tarihinde gerçekleşmektedir. 1917 yılında gerçekleştiğine inanılan Meryem Ana mucizesinin anılması noktasında burada bir anma töreni gerçekleştirilmektedir.

Rock in Rio- Lisboa

Brezilya merkezli bir organizasyondur. Lizbon kentindeki en geniş açık alanlardan birisi olan Bela Vista Park’ta düzenlenmektedir. Avrupa’nın en büyük rock festivallerinin başında gelmektedir. 2018 yılındaki organizasyonda Katty Perry, Muse ve Bruno Mars gibi dünyaca ünlü şarkıcı ve müzik grupları da sahne almıştır. Festivale katılmak için belirli bir ücret talep edilmektedir. Ancak, birden çok gün bu festivale katılmak isteyenlere son derece avantajlı bilet seçenekleri sunulmaktadır.

Boom Festivali

İki yılda bir olmak üzere Portekiz ile İspanya sınırında düzenlenmektedir. Sanat ve müzik faaliyetlerinin yanı sıra insanların birbiriyle iletişiminin sağlanması noktasında son derece önemli bir organizasyondur. Dünyanın birçok yerinden katılımcıların yer aldığı organizasyonda sanat galerilerinin yanı sıra sirk gösterileri ve sokak tiyatrosu gibi etkinlikler düzenlenmektedir.

The BPM Festival

20 ile 23 Eylül tarihleri arasında düzenlendiğini söyleyebiliriz. 84 saat süren bir festivaldir. Bilhassa maceracı ruha sahip olan insanların tercihi olmaktadır. 72 farklı ülkeden insanlar bu organizasyona katılmaktadır. Yüzlerce DJ’in yer aldığı organizasyonda insanlar müziğin en keyifli noktasını yaşamaktadır.

International Sand Sculpture Festival

Kumdan Heykeller Festivali olarak bilinmektedir. Alvara bölgesindeki Pera kasabasında düzenlenmektedir. 15 bin m2’lik bir alanı kapsamaktadır. 40 bin ton kuma biçim verilmesi amacıyla usta heykeltıraşlar ve uzmanlar burada becerilerini sergilerler. Bunun yanı sıra, festivalin teması her geçen yıl değişmektedir. 2003 yılından bu yana düzenlenen festivalde çocuklar için özel alanlar da bulunmaktadır.

Festival of the Trays

Hiç şüphesiz, Portekiz’in en önemli festivalleri arasında bulunmaktadır. Dört yılda bir düzenlenmesinden dolayı ayrı bir öneme sahiptir. Haziran veya Temmuz aylarında düzenlenmektedir. Tomar kentine gittiğiniz takdirde siz de bu festivale katılma şansına erişebilirsiniz. Tepsi üzerinde bulunan otuz somun ekmeği; mısır başakları veya gelinciklerden oluşan renkli çiçekler taşıyan kadınların kentin merkezinde yürümesiyle ilerlemektedir. Yürüyüş sırasında evlerin pençeleri de birçok farklı şekilde süslenmektedir. Portekiz’in zengin kültürel çeşitliliğini görmek isteyenler için harika bir organizasyon olduğunu söyleyebiliriz.

Portekiz’de Bulunan Türkiye Dış
Temsilcilikleri

Türkiye Cumhuriyeti Lizbon Büyükelçiliği
Adres: Avenida Das Descobertas, 22 Restelo 1400-092 Lisboa Portugal
Telefon: 351-213 003 110 (Genel) – 351-213 003 122 (Konsolosluk İşlemleri)
Faks: 351-213 017 934
E-posta: embassy.lisbon@mfa.gov.tr
İnternet sitesi: http://lizbon.be.mfa.gov.tr/
Çalışma Saatleri: Pazartesi – Cuma (09.00 -13.00 )(14.00 -17.00 )

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Portekiz Gezi Rehberi