e
sv

Porto Gezi Rehberi

180 Okunma
Porto Gezi Rehberi

Porto Gezi Rehberi

Porto denildiği zaman birçok Türk için güzel düşüncelerin akla geldiğini söylemek mümkündür. Lizbon’un ardından Portekiz’in en büyük ikinci şehri olarak bilinmektedir. Ülkenin kuzeyinde yer almaktadır. Porto; bilhassa şarabıyla son derece popülerdir. Bunun yanı sıra, Porto Borsası; dünyanın ilk açılan borsası olmasından mütevellit önem taşımaktadır. Aynı zamanda Porto; 4.yy’da Roma İmparatorluğu döneminde kurulmuştur. Çok eski zamanlardan bu yana ticaret limanı olarak kullanılan Porto’nun uluslararası ticaret adına belirleyici bir konumunun olduğunu söyleyebiliriz.

Porto’da görülmesi gereken birçok tarihi ve turistik nokta bulunmaktadır. Ancak, bu noktaların ne kadar önemli olduğunun yanı sıra bugüne kadar nasıl özenli bir şekilde korundukları da son derece önemlidir. Sonuç olarak, bu şehre en az iki üç gün ayırdığınız takdirde ne kadar mükemmel özelliklere sahip olduğunu siz de göreceksiniz.

Porto Gezi Rehberi

Porto Gezi Rehberi, Porto Gezilecek Yerler

Porto Gezilecek Yerler

Soares Dos Reis Ulusal Müzesi

Portekiz gibi müzelerle dolu bir ülkede ilk ve en önemli sanat müzesi olmasından dolayı dikkat çekmektedir. 1833 yılında açılmıştır. Sahip olduğu ismini Portekizli ünlü sanatçı Antonio Soares dos Reis’ten almaktadır. Dünyanın belki de en farklı özelliklere sahip eserlerini taşıyan bir müzedir. İçerisinde yağlı boya tablolarından tutun da heykellere, seramik dekorasyon ürünlerine, antika parçalarına kadar çok sayıda eser bulunmaktadır. Buna ek olarak, 19.yy’dan bugüne kadar ulaşmış olan eserlerin bu müzede sergilendiğini söyleyebiliriz. Geçmişteki konumundan farklı bir yere taşınan müze; 1940 yılından bu yana Carrancas Sarayı’nda ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Neo klasik bir mimari tarzıyla inşa edilen bu sarayın ayrı bir güzelliğinin olduğunu ifade etmeliyiz. Bu müzeyi Pazartesi günü dışında haftanın her günü 10.00 ile 18.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Aynı zamanda, her ayın ilk Pazar günü ücretsiz giriş imkanı sunmaktadır.

Soares dos Reis Ulusal Müze

Soares Dos Reis Ulusal Müzesi

Porto Şarap Müzesi

Porto denildiği zaman akla daha önce de söylediğimiz gibi Porto şarapları gelmektedir. Dünyadaki şarap üretiminin önemli bir kısmı Portekiz’in Porto şehrinde gerçekleşmektedir. Bunun yanı sıra, Porto Şarap Müzesi; birçok turistin gitmek istediği ilk mekan olarak dikkat çekmektedir. Bu müze sayesinde Porto’nun tarih içerisinde nasıl bir yükselişe geçtiğine tanıklık edebilirsiniz. Şarap ihracatı sayesinde Porto’nun hem ekonomik hayatı hem de sanatsal ve kültürel faaliyetleri yükselişe geçmektedir. Douro Nehri’nin tam kıyısında bulunan Porto Şarap Müzesi; yalnızca hafta sonlarında ücretsiz girişe imkan tanımaktadır. Bunun yanı sıra, bu müzede, Porto şarabının yapımını anlatan kitapları satın alarak okuyabilirsiniz.

Romantizm Müzesi

Sahip olduğu özelliklerle yalnızca Portekiz’in değil dünyanın en ilginç müzeleri arasında bulunmaktadır. Portekiz’in en görkemli parkı olarak bilinen Kristal Saray Bahçeleri içerisinde bulunan bir malikanede yer almaktadır. Dünya edebiyatında önemli bir yere sahip olan Romantizm akımının etkisinde kalınarak inşa edilmiş bir saraydır. Saray içerisinde son derece ilgi çeken odalar bulunmaktadır. Bilhassa kralların bir zamanlar kullandığı odaların turistler tarafından dikkat çektiğini söyleyebiliriz.

Serra Do Pilar Manastırı

Hem Porto, hem de Portekiz tarihinde son derece önemli bir yeri bulunan ibadethanedir. Aynı zamanda, 1996 yılından bu yana Unesco Dünya Mirasları Listesi’nde yer almaktadır. Manastırın hem içi, hem de dışı son derece dikkat çekicidir. Ancak, bu manastır, 1800’lü yıllardan bu yana Portekiz ordusuna aittir. Ancak, rehberli turlar sayesinde ziyaret edilmesi mümkündür.

Guindais Füniküleri

Bir Moskova metrosu kadar etkileyici olmasa da Porto’nun dikkat çeken ulaşım araçları arasında bulunmaktadır. Cedofeita adındaki mahallede yer alan bu füniküler; 1993 yılından bu yana hizmet vermektedir. Her biri 25 kişilik olan iki araçtan meydana gelmektedir. Yalnızca üç dakika süren yolculukta Porto’nun nasıl bir tarihi şehir olduğunu görmek mümkündür.

Bolhao Pazarı

Porto’ya geldiyseniz bu pazarı ziyaret etmeden kesinlikle dönmemelisiniz. Türkiye’deki pazarlarda olduğu gibi yerli çiftçilerin kendi yetiştirdikleri ürünleri bu pazarda satması söz konusudur. Rua Fernandes Tomas Caddesi’nde bulunmaktadır. Pazarda sebze, meyve ve çiçeklerin haricinde hediyelik eşyalar ve şarküteri ürünleri de yer almaktadır. Pazarda alışveriş yapmanızın ardından çevrede bulunan kafe veya restoranlarda vakit geçirebilirsiniz. Pazar günü dışında haftanın her günü 07.00 ile 17.00 saatleri arasında bu pazarı görmeniz mümkündür. 19.yy’dan bu yana hizmet vermesinden dolayı kesinlikle görülmesi gereken bir pazardır.

Sao Bento Tren İstasyonu

Aziz Bento; yalnızca Portekiz’in değil Avrupa’nın en güzel istasyonları arasında bulunmaktadır. Sıradan bir tren istasyonu olmamakla beraber turistler için kesinlikle görülmesi gereken bir alanı temsil etmektedir. Gören herkesin hayran kalacağı bir iç dekorasyona sahiptir. 1800’lü yılların sonlarından bu yana tren seferleri yapılmaktadır. Mavi beyaz renklere sahip seramiklerin bu istasyona harika bir anlam kattığını söyleyebiliriz. Tren ile seyahat etmeyi düşünmeyenlerin dahi bu istasyonu görmesi ve fotoğraf çektirmesi tavsiye edilmektedir.

Sao Bento Tren İstasyonu

Sao Bento Tren İstasyonu

Sao Francisco Kilisesi

Francis tarikatı tarafından 1245 yılında açılmıştır. Yıllar içerisinde birçok düzenlemeden geçen kilisenin günümüzdeki halinde Barok ve Gotik mimarisinin etkilerine rastlanmaktadır. Kilisede dini nikahların gerçekleştirilmesinin yanı sıra vaftiz törenleri de yapılmaktadır. Bunun yanı sıra, klasik müzik konserleri de verilmektedir. Bu kiliseyi ziyaret etmek istiyorsanız her gün 09.00 ila 17.30 saatleri arasında orada olmanız gerekir.

Clerigos Kulesi

Porto şehrinin en dikkat çeken kulesi olduğunu söylemeliyiz. 18.yy’ın ortalarında İtalyan mimar tarafından inşa edilmiştir. 76 metrelik bir kule olarak dünyadaki ilgi çeken yapılar arasında bulunduğunu söylemeliyiz. Kilise olarak inşa edilmesine rağmen günümüzde kule olarak varlığını sürdürmektedir. 225 adımlık merdivenlerini çıkmak zor olmakla beraber en yüksek noktaya çıkılmasının ardından görülen manzarayla buna değecek bir aktivite olacağını ifade edebiliriz. Düşük bir giriş ücreti olmakla beraber her gün 09.00 ila 19.00 saatleri arasında ziyaret edilmesi mümkündür.

Clerigos kulesi

Porto Gezi Rehberi, Clerigos Kulesi

Palacio da Bolsa

19.yy’da inşa edilmiştir. Aziz Francis Kilisesi’nin hemen yakınında bulunmaktadır. Porto Borsası binası olarak kullanıldığını söylemeliyiz. Neo klasik mimari tarzında inşa edilmesi ciddi bir avantaj olarak dikkat çekmektedir. Porto piyasasının kalbi burada atmaktadır. Aynı zamanda, Porto’nun milli yapıları arasında bulunmaktadır. Hem dış hem de iç mimarisinin son derece etkileyici olduğunu söyleyebiliriz. Yarım saatlik rehberli turlara katılarak bu bina hakkında daha geniş bilgi alabilirsiniz.

Palacio da Bolsa

Palacio da Bolsa, Porto Gezi Rehberi

Porto Gece Hayatı

Portekiz’de gece hayatı denildiği zaman birçok kişinin aklına Lizbon gece kulüpleri ve barlar gelmektedir. Ancak, yine de Porto’nun da gece hayatı konusunda son derece ihtişamlı bir şehir olduğunu söyleyebiliriz.

Baixa Bar: Hem dans, hem de sohbet etmek adına ideal bir mekandır. Akşamüstü saatlerinde kapılarını açan bu bar; sabahın ilk ışıklarına kadar varlığını devam ettirmektedir. Pop ve rock ağırlıklı müzik çalınmaktadır.

Hard Club: Modern ve klasik karışımlı mimarisinden dolayı tercih edilmektedir. Sabah dörde kadar kapılarını açık tutmaktadır.

Passos Manuel: Geçmişte tiyatro sahnesi olan bu mekan; günümüzde DJ performansları sayesinde beğeni toplamaktadır.

Hot Five: Bilhassa canlı performanslardan dolayı dikkat çekmektedir. Burada birçok müzik grubu sahne almaktadır.

Plano B: Elektronik müzik sevenler için ideal bir mekandır. Kaliteli müzik seçeneklerinin yanı sıra göze hoş gelen tasarımıyla da beğeni toplamaktadır.

Porto’da barların yanı sıra son derece eğlenceli gece kulüpleri de bulunmaktadır. Lizbon’da olduğu gibi eğlence genel olarak sokaklara taşmaktadır.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Porto Gezi Rehberi