e
sv

Tokyo Gezi Rehberi

168 Okunma
Tokyo Gezi Rehberi

Japonya’nın başkenti Tokyo, Japonya gezinizin ilk durağını oluşturmalıdır. Özellikle Türkiye’den veya dünyanın herhangi bir ülkesinden Japonya’ya ulaşım konusunda en fazla seçeneğinizin ve en pratik ulaşım imkanınızın bulunması; Tokyo’nun gezinizde öncelikli olmasında önemli bir faktördür. Aynı zamanda Yükselen Güneş Ülkesi Japonya’nın başkenti olan Tokyo; Uzakdoğu’nun en tanınan ve en gelişmiş ülkelerinden birisidir. 35 milyonu aşkın insanının yaşamını sürdürdüğü olabildiğince kalabalık bir şehir olan Japonya, yaşanabilirlik açısından da oldukça pahalıdır. Ayrıca Tokyo şehrinin ismi ilk kurulduğu 1603 yıllarında Edo şeklindedir. 1868 yılında şehrin adı Tokyo olarak değiştirilmiştir.

Tokyo; Japonya’nın doğusunda yer almaktadır. Ülkenin en büyük adalarından Honşu’nun orta kısımlarındaki “Tokyo Körfezi” kıyısında bulunan bir şehirdir. Gelişmişlik düzeyi en yüksek seviyede ve dünya şehirlerinden biri olmasının yanı sıra; aynı zamanda Japonya’nın kendisine has ve son derece renkli olan yapısını da doğrudan görebilme şansı veriyor. Ayrıca kırsal alanlarına göre daha kozmopolit bir yapıya sahip olsa da; özellikle Japonya’nın başkenti Tokyo’da Japon kültürünün güçlü dinamikleri etkin bir şekilde toplumsal yaşama yön vermektedir.

Tokyo Gezi Rehberi

Tokyo Gezi Rehberi

Tokyo Gezilecek Yerler

İmparatorluk Sarayı

Tokyo kent merkezinde yer alan bu saray; Japonya İmparatoru tarafından aktif şekilde kullanılan resmi bir konuttur. Ayrıca şehrin ilk dönemlerinde Edo Kalesi şeklinde isimlendirilen bu yapı; Japonya’nın oldukça sert olan kast yapısını güçlü bir şekilde yansıtan en somut örneklerden birisidir. Zira İmparatorluk Sarayı’nın iç ve dış mimarisini yakından görebilmeniz için sunulan fırsatlar oldukça sınırlıdır. Japonya’da yaşıyor veya dışarıdan turist olarak gelmiş olun fark etmeksizin İmparatorluk Sarayı’na her zaman istediğiniz gibi giremiyorsunuz. Bu sebeple İmparatorluk Sarayı’nın içerisine girebilmeniz için yılda sadece 2 tarih bulunuyor. Bu tarihlerden ilki 2 Ocak olarak belirlenmişken, ikincisi ise İmparatorun doğum günü olan 23 Aralık’tır. Yani Japon İmparatorluk Sarayı’nın içini merak ediyor ve gitmişken mutlaka görmek istiyorsanız mutlaka 2 Ocak ile 23 Aralık’ta şehirde bulunuyor olmanız gerekmektedir. Ayrıca İmparatorluk Sarayı, kale olarak kullanıldığı dönemden kalan su dolu hendekleriyle dikkat çekmektedir. Japon mimarisini ve kültürünü güçlü bir şekilde yansıtan mimarisiyle İmparatorluk Sarayı’nı dışarıdan bile görseniz, yeterli gelecektir.

İmperial Palace

İmparatorluk Sarayı, Tokyo.

Sensoji Tapınağı

Japonya’da “Asakusa Kannon Tapınağı” şeklinde de isimlendirilmektedir. Özellikle Tokyo genelinde bulunan en dikkat çekici renklere ve mimari stile sahip olan yapıların başında geliyor. 645 yılında tamamlanan tapınak, Tokyo kentinde bulunan en eski tapınak olma özelliğine de sahiptir. Bu nedenle Japon mimarisi, kültürünü ve tabii ki dini inanç yapısının tarihini görmek ve öğrenmek istiyorsanız kentteki mutlaka görmeniz gereken noktalardan birisi konumunda bulunuyor. Sensoji Tapınağı’nı ziyaret etmek istiyorsanız her gün 06.00 ile 17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Üstelik tapınağı ziyaret etmek için herhangi bir ücret ödemenize de gerek yoktur.

Sensoji Tapınağı, Tokyo

Sensoji Tapınağı, Tokyo

Ueno Park

Bir adalar ülkesi olan Japonya; Uzakdoğu’nun dillere destan doğal güzelliklerini, faunasını ve iklimsel özelliklerini tüm şehirlerinde somut bir şekilde gösteriyor. Kültürüne ve tarihine büyük bir önem gösteren toplum olmaları sayesinde de başkent Tokyo gibi gelişmiş bir şehirde dahi bu özelliklerin izlerini görebilirsiniz. İşte 1873 yılında tamamlanan Ueno Park’ta bunlardan birisidir. Ueno Park içerisinde çok sayıda müze ve tapınak, bu eşsiz doğal atmosferle uyumlu mimarileriyle dikkat çekiyor. Ayrıca kente gelen turistlere eşsiz doğal atmosfer içerisinde son derece keyifli bir Japon tarihi sunuyor. Kente gelen turistlerin en fazla ziyaret ettikleri mekanların en başında geliyor.

Parkta bulunan Shinobazu Göleti bu muhteşem atmosferi tamamlayıcı bir görsellik sunmaktadır. Ayrıca parkın içerisinde devasa büyüklükte ve zengin hayvan çeşitliliğinin yer aldığı Tokyo Hayvanat Bahçesi’de bulunmaktadır. Bu hayvanat bahçesinin en önemli özelliği ise ülkedeki en eski hayvanat bahçesi olmasıdır. Park içerisinde yer alan müzeler arasında Tokyo Ulusal Müzesi, Batı Sanatı Ulusal Müzesi, Tokyo Metropolitan Sanat Müzesi, Ulusal Bilim Müzesi gibi ülkenin en önemli müzeleri yer almaktadır. Ayrıca Tokyo’nun en büyük tapınağı olan Kanenji Tapınağı’da park içerisinde yer almaktadır. Parka girebilmek için her gün 05.00 ile 23.00 saatleri arasını kullanmanız gerekmektedir. Ayrıca giriş için herhangi bir ücret ödemenize de gerek yoktur.

Kanenji Tapınağı

Tokyo’nun devasa şehir parkı Ueno Park içerisinde bulunan ve kentin en büyük tapınağı olma özelliğine sahip olan Kanenji Tapınağı, 1625 yılında inşa edilmiştir. Ülkede yaşanan savaşlar ve İkinci Dünya Savaşı sırasında çok ciddi yıkım yaşamış olan tapınağın kalıntıları günümüzde halen korunmaktadır. Kalıntılar 5 kattan oluşan Pagoda Mabedi ile Toshugu Mabedi arasında, parkın geneline yayılmış şekilde bulunmaktadır. Şehirdeki diğer tapınaklar gibi Kanenji Tapınağı girişi de tamamen ücretsiz. Tapınak ziyaretlerini her gün 09.00 ile 16.00 saatleri arasında yapabilirsiniz.

Tokyo Ulusal Müzesi

Japonya’da kurulmuş ilk müze olmasının dışında en önemli müze olan Tokyo Ulusal Müzesi; 1872 yılından beri kesintisiz olarak hizmet vermektedir. Müze içerisinde Japon kültürünü yansıtacak gündelik, siyasi ve askeri çok sayıda eser bulunmaktadır. Metal eşyalar, kılıçlar, heykeller, resimler, dokumalar gibi daha pek çok farklı Japon toplumsal ve askeri yaşamından ve yanı sıra; aynı zamanda Japon sanatından dünyanın en zengin eserleri ziyaretçilere sunulmaktadır. Müzeye giriş pazartesi günleri hariç 09.30 ile 17.00 saatleri arasında 620 YEN civarı giriş ücreti ile giriş yapılabilmektedir.

Tokyo Ulusal Müzesi

Tokyo Ulusal Müzesi

Tokyo Modern Sanat Müzesi

İçerisinde barındırdığı 4500’ü aşkın modern sanat koleksiyonu ile; Uzakdoğu’nun en zengin modern sanat müzelerinden birisi olan Tokyo Modern Sanat Müzesi; 1952 yılından beri hizmet vermektedir. Resim, heykel, moda, mimarlık, tasarım ve çağdaş sanattan oluşan binlerce eser sergilenmektedir. Pazartesi günleri hariç, haftanın diğer günleri 10.00 ile 18.00 saatleri arasında; aynı zamanda 500 YEN civarı giriş ücreti ile giriş yapılabilmektedir.

Yoyogi Park

İçerisinde göletler, ormanlık alanlar ve yemyeşil düzlükler içeren; Japon adasının doğasını yansıtan en büyük parklardan birisidir. 1967 yılında kurulmuş olan park daha öncesinde Tokyo Olimpiyatları için ev sahipliği yapmaktaydı. Tokyo’yla özdeşlemiş tapınaklardan birisi olan Meiji Tapınağı da bu park içerisinde yer almaktadır. Tokyo şehir merkezinden sadece 5 dakikalık bir yürüme mesafesindedir.

Yoyogi Park

Yoyogi Park, Tokyo.

Meiji Tapınağı

Bir Şinto tapınağı olan Meiji Tapınağı, şehrin en önemli tapınaklarından birisidir. Aynı zamanda 700 bin metrekarelik bir ormanlık alan içerisinde bulunan bu eşsiz ihtişamıyla dikkat çeken tapınağa, yine diğer tapınaklarda olduğu gibi herhangi bir ücret ödemeden giriş yapabilirsiniz. Ayrıca Japon halkına göre; İmparator Meiji  ve İmparatoriçe Shöken’in ruhları halen bu tapınakta yaşamaya devam etmektedir.

Shinjuku

Başkent Tokyo’nun başkenti gibi olarak belirtilebilecek düzeyde gelişmişliğe ve lokasyon önemine sahip olan merkezlerden birisidir. Eğer Tokyo’ya gitmişseniz, Shinjuku’da bulunmama gibi imkanınız bulunmamaktadır. Özellikle iş merkezlerinin, ulaşım merkezlerinin ve Tokyo yönetim merkezlerinin bulunduğu bir şehir merkezidir. Aynı zamanda oldukça büyük bir alanı kapsıyor olması nedeni ile de bölgelere ayrıştırılmıştır. Dünyanın en kalabalık ve en fazla sefer düzenlenen tren istasyonu unvanını elinde bulunduran Shinjuku Tren İstasyonu’da burada bulunmaktadır. Ayrıca Tokyo Hükümet Binası da yine buradadır. Aynı zamanda Shinjuku’nun batı bölgesi olan Batı Shinjuku Bölgesi içerisinde evler, lüks oteller, gökdelenler bulunmaktadır. Doğu Shinjuku Bölgesi ise alışveriş merkezleri, yeraltı elektronik mağazaları, Kabukicho mağazalarının ve bar gibi eğlence mekanlarının bulunduğu bir bölgedir. Shinjuku’nun doğu bölgesi ayrıca Japonya’nın ve hatta dünyanın en büyük ve en sıra dışı Red Light Distict’i de bu bölge içerisinde bulunmaktadır.

Tokyo Kulesi

Gördüğünüzde kesinlikle kendinizi Paris’teymiş gibi hissetmenize yol açabilecek; Tokyo’nun en önemli simgelerinden birisidir. Tokyo Kulesi, tıpkı Paris’te bulunan Eyfel Kulesi ile benzer bir mimariye sahiptir. Ancak Eyfel Kulesi’nden tam 13 metre daha yüksek uzunluğa sahiptir ve toplam 333 metreden oluşmaktadır. 1958 yılında yapılan Tokyo Kulesi, Japonya’nın özellikle İkinci Dünya Savaşı sonrasında resmen yeryüzünden silinmiş olan şehirlerinin yeniden yükselişini temsil etmektedir. Aynı zamanda kule üzerinde restoran, kafe ve hediyelik eşya mağazaları gibi turistlere yönelik mekanlar bulunmaktadır. Ayrıca kent merkezine yürüme mesafesinde olduğu gibi yüksekliğiyle gökdelenlerle dolu şehirde bile her yerden görülebilmektedir.

Shinjuku Tren İstasyonu

Başkent Tokyo’da bulunan Shinjuku İstasyonu; Tokyo’nun özel semtleri ile Batı Tokyo arasındaki şehir içi ulaşımın merkezi konumunda bulunuyor. Aynı zamanda İstasyon banliyö ve metro gibi raylı sistemlerinin bağlantı merkezi konumundadır. Günde yaklaşık 4 milyona yakın yolcuyu ağırlıyor olması sebebiyle; dünyanın en yoğun ulaşım merkezi unvanını kazanmıştır. Ayrıca tren istasyonu 1885 yılından bu yana kesintisiz olarak hizmet vererek; bu alanda da dünyanın en önemli ve en eski ulaşım merkezlerinden birisi olmuştur.

Ginza District

Rengarenk metropol yaşam alanlarıyla, tanıtımları gerçekleştirilen; Tokyo’nun bunu en güçlü şekilde yansıttığı bölgelerinden birisidir. Kente gelenlere geniş alışveriş fırsatları sunan mağazalarının yanı sıra; özellikle kentin gece hayatını da doruk noktasına çıkartacak birbirinden renkli bar ve eğlence mekanlarıyla dolu olan bir bölgedir. Geniş bir bölgeyi içerisine alan Ginza District’in merkezinde bulunan dükkanların; sadece 1 metrekaresi için bile 10 milyonu Yen’i aşkın fiyatların uygulandığı belirtilmektedir. Böyle devasa bir ekonominin söz konusu olduğu bölge; mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor. 1923 yılında yaşanan büyük Kanto depremi ardından bugünkü renkli ve gökdelenlerle dolu mimari yapısını kazanmaya başlamıştır. Ayrıca Kabukiza Tiyatrosu ülkenin sanat ve kültürüne önemli bir bakış gerçekleştirebilmenizi sağlıyor. Aynı zamanda Polis Müzesi ile de bölge ve şehir tarihine ışık tutuyor. Bölgede 1612 ile 1800 yıllarında gümüş para basımının gerçekleştirildiği, Eski Tokyo Darphanesi de bulunmaktadır.

Ginza District

Ginza District

Shibuya

Başkent Tokyo’da ülkenin moda ve eğlence alanlarındaki nabzının tutulduğu merkezlerden birisidir. Tokyo’daki en kalabalık bölgelerden birisi olduğu gibi; günün her saatinde son derece yüksek bir hareketliliğe sahiptir. Dünyaca ün kazanmış olan Hachiko isimli köpeğin hikayesi de bu bölgede yaşanmıştır. Bölgede bulunan Shibuya Metro İstasyonu’nun hemen girişinde Hachiko Heykeli yer alır. Ayrıca ülkede Kültür Köyü olarak bilinen Bunkamura isimli merkezde bu bölge içerisinde bulunuyor. Aynı zamanda Center Gai, Spain Slope ve Koen Dori gibi caddeleriyle Tokyo’nun gece hayatının dinamiklerini turistlere sunuyor.

Hachiko Heykeli

Hachiko Heykeli

Akihabara Electric Town

Henüz bölgeye yaklaşmaya başladığınız andan itibaren, renkli dünyasının kapısını size açmaya başlayan bir yerdir. Aynı zamanda Tokyo’nun ve dahi Japonya’nın renkli dünyasının en özel mekanlarından birisidir. Özellikle anime tutkunları için dünyada başka eşi benzeri bulunmayacak bir atmosfer sunmaktadır. Bu nedenle Tokyo’daki genç nüfusun en önemli ziyaret noktalarından biri olduğu gibi; genç turistler için de bir cazibe merkezi konumundadır. Bölge genelinde anime çizim sanatı, manga ve elektronik ürünlere merakı olanların mutlaka listesinde bulunması gereken yerlerden birisidir.

Akihabara Electric Town

Akihabara Electric Town

Odaiba Adası

Bir adalar ülkesi olan Japonya’nın başkenti Tokyo’da bulunan insan yapımı bir adadır. Özellikle kentin adının Edo olduğu dönemlerde bu insan yapımı ada üzerinde çeşitli askeri savunma yapıları yer alıyordu. Aynı zamanda kentin denizden gelebilecek tüm saldırılara karşı ön savunmasını sağlıyordu. Kentteki 1980 yılında gerçekleştirilen köklü kentsel dönüşüm kapsamında daha çok fütüristik stilde inşaat gerçekleştirilmiştir. Ayrıca 1990 yılı itibari ile toplu yaşam alanından turistik bir merkez haline dönüştürülmüştür. Bu yapay ada 4 farklı bölgeden oluşmaktadır. İçerisinde Decks Tokyo Beach, Aquacity Odaiba ve Rainbow Bridge gibi önemli noktaları içeren Fuji TV Area ilk bölgeyi oluşturmaktadır. Ayrıca içerisinde Deniz Bilimleri Müzesi de dahil olacak şekilde çok sayıda müzeyi içeren Telecom Center Area ikinci bölgeyi oluşturmaktadır. Üçüncü bölge ise Toyota Mega Web ve Venüs Fort gibi teknoloji ve alışveriş merkezlerinin bulunduğu Palette Town’dır. Son bölge ise Panasonic Center’ı da içerisinde bulunduran Big Sight Area bölgesidir.

Tsukiji Balık Pazarı

Tokyo’da, dünyaca üne sahip balık pazarlarından birisidir. Aynı zamanda Pasifik Okyanusu’na özgü olan balık türlerinin satışının gerçekleştirildiği balık dükkanlarından oluşan bir alandır. Ayrıca balık restoranları da Pazar içerisinde çok sayıda bulunmaktadır. Dünyanın en büyük balıklarının yakalanarak, açık arttırma usulü satışa çıkartıldığı balık pazarında; milyonlarca dolar değerinde balık satışları dahi yapılmıştır. Her gün 05.00 ile 14.00 saatleri arasında balık pazarını ziyaret edebilirsiniz.

Tokyo Metropolü Hükümet Binası

Japonya’nın modern çağ mimarisinin en özel şekilde yansıtıldığı yer, Tokyo Metropolü Hükümet Binası’dır. Özellikle bu devasa gökdelenin içinde bulunan seyir teraslarıyla, muhteşem bir Tokyo panoramasını izleyebilirsiniz. İlk yapıldığı tarihten itibaren, 2007 yılına kadar; Tokyo’da bulunan en yüksek bina konumunda bulunuyordu. Binanın toplam yüksekliği 243 metredir. İki kulesinde de bulunan gözlem teraslarından, havanın temiz ve açık olduğu zamanlar Fuji Dağı dahi görülebilmektedir. Ayrıca Tokyo Skytree, Meiji Tapınağı, Tokyo Dome ve Tokyo Tower gibi şehrin önemli simgeleri de detaylı bir şekilde görülebilmektedir. Her gün 09.30 ile 23.00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

Kabukicho

Tokyo’nun daha ağırlıklı olarak yetişkinlere hitap eden; aynı zamanda son derece zengin renk çeşitliliğiyle dikkat çeken bölgelerinden birisidir. Adrenalin tutkunlarına yönelik olarak Pachinko isimli mekanların yanı sıra; aşk otelleri ve Peep Show etkinlikleri gibi yetişkinlere yönelik mekanları ve mağazalarıyla öne çıkan bir bölgedir.

Tokyo Disneyland

Tokyo Gezi Rehberi

Tokyo Disneyland

Şehirde her yaş grubuna hitap edecek farklı yapısal özellikleri içeren bölgeler bulunuyor. Özellikle bunlardan birisi, çocuk ve gençlere hitap eden Tokyo Disneyland’dır. Ayrıca 1983 yılında hizmete açılmış olmasıyla, ABD dışında açılan ilk Disneyland olma özelliğine sahiptir. İçerisinde Tomorrowland ve Toontown gibi farklı tesisleri içeren oldukça geniş bir alandan oluşmaktadır. Her gün 08.00 ile 22.00 saatleri arasında 7400 Yen civarı giriş ücreti ile girilebilen Tokyo Disneyland; Japonya için telaffuz edilen Küçük Amerika yakıştırmasının en önemli nedenlerinden birisidir.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Tokyo Gezi Rehberi