e
sv

Sakıp Sabancı Müzesi – Emirgan

Sakıp Sabancı Müzesi
avatar

admin

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Sakıp Sabancı Müzesi: Sakıp Sabancı müzesinde at heykellerinin yanı sıra, tarihe ışık tutan birbirinden farklı eser sergilenir. Mekan Çubuklu Sarıyer Feribot iskelesinin civarında yer almaktadır. Belirli dönemlerde müze içerisinde çocuk etkinlikleri düzenlenir.

Müzenin Tarihi:

İlk sahipleri Mısır Hıdiv ailesi olan şuanki müze, 1927 yılında ünlü İtalyan mimarlardan Edouard De Nari’ye yaptırılmıştır. Uzun yıllar konut olarak kalan köşk, 1950 yılında ünlü sanayici Hacı Ömer Sabancı tarafından satın alınmış ve o dönemler de “Atlı Köşk” olarak anılmaya başlamıştır.

1966 yılında köşkte ünlü Türk iş adamı Sakıp Sabancı yaşamaya başlamış ve 1998 yılında köşkü, zengin hat ve resim koleksiyonuyla birlikte Sabancı Üniversitesi’ne tahsis etmiş ve günümüz faaliyet alanlarına kavuşturulmuştur.

Sakıp Sabancı Müzesi

Sakıp Sabancı Müzesi’nden eşsiz bir gece manzarası..  Copyright: ® Murat GERMEN

Müzenin içerisinde yer alan eserler:

Sabancı Müzesi Resim Tabloları

Sabancı Müzesi’nin resim tabloları bölümü, görülmeye değer..

Müzede, Osmanlı hat sanatının çok değerli eselerinden oluşan Osmanlı Hat Koleksiyonundan nadir el yazması Kuran-ı Kerimler de yer bulmaktadır. Ayrıca içinde murakkaalar, kıtalar, levhalar, berat, ferman, menşurlar ve hilyeler ile hattat aletlerinin içinde yer aldığı önemli 96 eser, 2008 yılında İspanya’nın Madrid şehrindeki Real Academia de Bellas Artes de San Fernando Güzel Sanatlar Kraliyet Akademisi’nde sergilenmiştir.

Müzenin resim koleksiyonu da oldukça önemli eserlere sahip. Osmanlı İmparatorluğu’nun yıkılış döneminde İstanbul’da çalışan Ivan Ayvazovski ve Fausto Zonaro gibi ressamların da eserleri bulunmaktadır. Müze ayrıca, Osmanlı döneminin ünlü ressamları; Şeker Ahmed Paşa, Osman Hamdi Bey, Fikret Mualla, Süleyman Seyyid ve İbrahim Çallı gibi isimlerin eserlerine de yer vermektedir.

Müzenin bahçe kısmı:

Sabancı Müzesi At Heykeli

Sabancı Müzesi’ndeki at heykelinden bir görünüm..

Sakın Sabancı Müzesi’nin bahçe kısmında iki at heykeli bulunmaktadır. Özellikle de köşkün hemen ön kısmında olan at heykeli insanlar arasında popüler hale gelmiştir. At ismi verilen bu heykel 1864 yılında heykeltıraş Louis Doumas tarafından Paris’te yapılmıştır. Daha sonra İstanbul Büyükdere sırtlarında yer alan Abraham Paşa’nın çiftliğine, sonra Mahmut Muhtar Paşa’nın Mermer Konağının önüne ve en son da Hacı Ömer Sabancı tarafından satın alınarak, Emirgan’da yer alan köşkün bahçesine yerleştirilmiştir. Atın satın alınıp, yerleştirilmesiyle birlikte burası herkes tarafından “Atlı Köşk” olarak nitelendirilmeye başlanmıştır. Müzenin ana kapı girişindeki diğer at heykeli de 1204 yıllarında Haçlı Kuvvetleri tarafından Hipodrom’dan alınarak Venedik’e San Marco Kilisesi’nin önün yerleştirilmiştir. Daha sonra ise yine Hacı Ömer Sabancı tarafından ülkemize kazandırılmıştır.

Sakıp Sabancı Müzesi Çalışma Saatleri ve Giriş Ücreti:

[mks_tabs nav=”horizontal”]
[mks_tab_item title=”Hafta içi:”]
Sakın Sabancı Müzesi hafta içi, Pazertesi günleri hariç; saat 10:00 ile 17:30 saatleri arasında hizmet vermektedir.
[/mks_tab_item]
[mks_tab_item title=”Hafta sonu”]
Müze hafta sonları faaliyet göstermemektedir. Ayrıca Pazertesi günleri de kapalıdır.
[/mks_tab_item]

[mks_tab_item title=”Giriş ücreti:”]
Giriş ücreti tam 30 TL, grup ücreti 25 TL, Öğrenci 5TL’dir.
[/mks_tab_item]

[/mks_tabs]

Müze adresi:

Sakıp Sabancı Caddesi, No. 42 | Emirgan, İstanbul 34467, Türkiye

Telefon: (0212) 277 22 00

Müze konum: Sabancı Müzesi konum

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Sakıp Sabancı Müzesi – Emirgan