e
sv

İsfahan Gezi Rehberi

İsfahan Gezilecek Yerler
avatar

admin

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

İsfahan Gezi Rehberi: İsfahan Gezi Rehberimiz, İran’a gitmeyi düşünenler için önemli bir kılavuz niteliğindedir. Pek çoğumuz İsfahan’ı duymuşuzdur; “İran” denilince akıllara ilk gelen şehirlerden birisidir İsfahan. Daha öncesinde İran’da bulunduysanız; “İsfahan’a gittiniz mi” sorusuyla mutlaka karşı karşıya kalmışsınızdır. İsfahan, İran’ın turistik şehirlerinden birisidir. Turistlerin en popüler mekanlarından birisi demek daha doğru olacaktır zannımızca. Bu kadar sevilen gözde şehirlerden birisi olmasının sebebleri arasında, tarihi Pers İmparatorluğu’ndan ve pek çok tarihi imparatorluktan kalma ihtişamının hâlâ, birçok noktada gezilebiliyor olmasıdır. Yolunuz İran’a düşerse mutlaka İsfahan’a uğrayın. Kahverengi tonlarının şehrin gözkamaştırıcı tarihi mimarisiyle buluşmasına tanıklık edin.

İsfahan Gezilecek Yerler:

İsfahan bir zamanlar “dünyanın yarısı” lakabına sahipti. Dünyanın en büyük şehirlerinden biriydi. O dönemlerden kalma hem kültürel hem de manevi mirası hala korunuyor. Özellikle de camileri, köprüleri ve sokaklarıyla muhteşem bir tarihe ev sahipliği yapıyor.

İsfahan Gezilecek Yerler. İsfahan Gezi Rehberi..

İsfahan, tarihi ve turistik değerleriyle İran’ın en güzel ve görülmeye değer şehirlerinden birisidir..

Zayende Nehri:

Zayende Nehri ve Siosepol Köprüsü

Siosepol veya Allahverdihan Köprüsü olarakta bilinmektedir. Uzunluğu 297 metredir..

Zayende Nehri, İsfahan’ın içinden geçer. Tarih boyunca tarım merkezi ve önemli destinasyonlarından birisi olmuştur. Yerleşim alanları da nehir ve etrafında yer almaktadır. Şehre can veren bu muhteşem nehir, Zagros Dağları’ndan ulaşıyor. Nehrin üzerinde yükselen Siesepol Köprüsü ise size tam anlamıyla şehrin kültüründen esintiler sunmaktadır.

Nakşı Cihan Meydanı:

Nakşı Cihan Meydanı. İsfahan Gezi Rehberi..

Nakşı Cihan Meydanı, Güneybatı Asya’nın en büyük ve geniş meydanı olarak bilinmektedir. Ayrıca meydan, UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır..

İsfahan’ın sembolü haline gelen yerlerden birisi olma özelliğine sahiptir. Şehrin en sosyal alanlarından birisidir. Halk ve turistler burada zaman geçirip, kafelerde oturuyorlar. Dünyanın en büyük ikinci meydanı olan Nakşı Cihan, UNESCO Miras Listesi’nde yer almaktadır. Büyüklüğü ve kültürel mirası içinde barındıran özellikleriyle, hayranlık uyandırıcı bir yer.

İsfahan Grand Bazaar:

İsfahan Grand Bazaar - İran

İsfahan Grand Bazaar, İran’da kapalı bir turistik çarşıdır. Pek çok hediyelik eşya ve takı bulabilirsiniz..

İran’ın kapalı çarşısı. En büyük kapalı çarşı olan İsfahan Grand Bazaar’da pek çok dükkan bulunuyor. Seyahatiniz sırasında hatıra ya da hediyelik eşya almak istiyorsanız mutlaka buraya uğramalısınız. Rengarenk kumaşlardan, oyuncaklara kadar pek çok ürünü kapalı çarşıda bulabilirsiniz.

Soffeh Dağı:

Soffeh Dağı. İsfahan Gezi Rehberi..

Soffeh Dağı’nın mavi saatlerde İsfahan’dan bir manzarası..

İran halkının bunaltıcı sıcaklardan kaçıp biraz serinlemek için kullandığı bir yer diyebiliriz. Buraya uğrayıp alışık olmadığınız sıcaklardan uzaklaşırken, aynı zamanda şehri tepeden izleyebilirsiniz.

İsfahan’da Alışveriş:

İsfahan'da Alışveriş

İsfahan’da alışveriş yaparken göreceğiniz; halılar, kilimler ve minyatür eserlere hayran kalacaksınız..

İsfahan’da İran’ın en büyük alışveriş merkezi yer alıyor. Bir moda tutkunu ve alışveriş meraklısıysanız mutlaka uğramalısınız. Alışverişinizi tamamladıktan sonra da şehir merkezinde yer alan kafelerden birinde kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

İsfahan’a Nasıl Gidilir?

İsfahan Havalimanı’na Türk Hava Yolları ile uçabilirsiniz. Havalimanı, şehir merkezine 25 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Taksi ile merkeze ulaşım sağlayabilirsiniz. Ancak İran’da taksiler şehir dışından gelenleri tam merkeze bırakmıyorlar. Onları terminallere bırakıyorlar. Daha sonra otelinize ya da merkeze ulaşmanız için bir daha taksi tutmanız gerekiyor. İki kere taksi tutmak sizi maddi açıdan korkutmasın. Türkiye’ye nazaran İran’da taksi fiyatları oldukça ucuz. Uzun mesafede 10 TL, kısa mesafede 3 TL gibi fiyatlarla ulaşım ihtiyacınızı karşılaşabilirsiniz.

İsfahan Konum: Konuma git

İsfahan Gezi Rehberi ve Kent Turu..

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

İsfahan Gezi Rehberi