e
sv

Yurt Dışı Tatili için Hazırlık İpuçları

Yurt Dışı Tatili için Hazırlık İpuçları

Yurt dışı tatili için yapılan hazırlıkların ne kadar telaşlı olduğunu çoğumuz biliriz. Uçak bileti, otel rezervasyonları, vize işlemleri, yanınıza alacağınız eşyalar gibi tüm detayları tamamlamak dikkat gerektiren bir iştir. Ayrıca keyiflidir de. Kimse tatili sırasında sorun yaşamak ya da keyfini kaçıracak bir terslikle karşılaşmak istemez.

Bizleri telaşlandıran biraz da hiç bilmediğimiz bir ülkeye gidiyor olmaktır. Gidilecek ülkenin hava durumu, gezilecek yerleri, günlük yaşantısı, ulaşım, yeme – içme gelenekleri, ve benzeri daha pek çok konuyu merak ederiz.

Eğer tatilinize bir tur vasıtasıyla gidiyorsanız, tatil planınız ve aktiviteleriniz seyahat şirketi tarafından zaten düzenlenmiştir. Uçuş bilgileriniz, konaklayacağınız otel, tarihi ve sanatsal etkinlikler önceden belirlenmiştir.

Ancak tatilinizi kendi başınıza düzenlediyseniz, sizin de aklınızda bir takım sorular belirecektir. ‘Gittiğim ülkede iyi bir restoranı nasıl bulabilirim?’ ya da ‘Taksi ücretleri ne kadardır?’ gibi soruların yanıtlarını arayabilirsiniz.

Yurt Dışı Tatili için Hazırlık İpuçları

Yurt Dışı Tatili için Hazırlık İpuçları. Photo by Jcomp

Peki Neler Yapabiliriz ?

Seyahatinize çıkmadan önce gideceğiniz ülkeyle ilgili genel bilgiler edinmeye çalışmanız yerinde olur. Günlük yaşam, tatil bölgesinin özellikleri, ulaşım, yeme içme ve aklınıza gelen her konuda, internette ve gezi blogları sayfalarında kısa bir araştırma yapın.

Ayrıca gideceğiniz ülkenin dilinde, işinizi kolaylaştıracak birkaç kelimeyi öğrenmeniz daha da iyi olacaktır.

Eğer vize evrakları ile uğraşmak istemiyor ve seyahat tercihinizi vizesiz ülkelerden yana kullanmak istiyorsanız, Vizesiz Ülkeler Listesi 2021 yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kredi kartı kullanıyorsanız, kartınızın size sağlamış olduğu hizmetlerin içinde, yurt dışı seyahatlerinizde kullanılmak üzere concierge hizmetleri olup olmadığını kontrol edin. Böylelikle hem tatile çıkmadan önce, hem de otelinize ulaştığınız andan itibaren kimlerden ve hangi merkezlerden bilgi alabileceğinizi de öğrenmiş, aynı zamanda seyahatinizin detaylarını da buna göre ayarlamış olursunuz.

Ayrıca otel resepsiyonundaki görevliler, müşterilerine en iyi hizmeti verme amacındadırlar. Bölgeyi iyi bildiklerinden sorularınıza hemen yardımcı olmaya çalışacaklardır. Çevredeki tarihi yerler, müzeler ve gezilecek yerler gibi pek çok konuda otel resepsiyonlarından bilgi alabilirsiniz. Ancak sorularınızı sorabilecek derecede yabancı dil bilmeniz gerekiyor tabii.

Tur Rehberleri

Eğer seyahatinizde size bir tur rehberi eşlik ediyorsa, rehberinizden de bilgi alabilirsiniz. Tur rehberlerinin seyahat ve tatil detayları ile ilgili hemen her konuda bilgileri vardır. Yalnızca tarihi bölgeleri tanıtmakla kalmayıp pasaport, gümrük, sağlık sorunları ve ilk yardım ihtiyaçları için de yardımcı olurlar. Hem turistik olarak, hem de yurt dışında karşınıza çıkacak her sorunda size yardım eder ve bilgi verirler. Ayrıca rehberin bildiği diğer ülkeler hakkında da bilgiler alıp bir sonraki seyahatinizi planlayabilirsiniz.

Bilgi edinebileceğiniz diğer bir kaynak da internettir. Aklınıza takılan her sorunun yanıtını internetten araştırabilirsiniz. Büyük olasılıkla kaldığınız otele ya da gitmiş olduğunuz bölgenin belediyesine ait bir internet sitesi vardır. Bu siteler sayesinde çevredeki etkinlikler, restoranlar ve eğlencelerle ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Bunun için cep telefonunuzun yurt dışı dolaşıma açık olması ve kaldığınız otelde internetin bulunması gerekir.

Seyahatlerimizde her ayrıntıyı mükemmel biçimde düşünüp uygulayamayabiliriz. Gözden kaçan detaylar için öncelikle kredi kartınızın danışma hizmetinden, sonrasında da çevrenizdeki görevlilerden ve yerel halktan da yardım alabilirsiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Yurt Dışı Tatili için Hazırlık İpuçları