e
sv

Dünyanın Muhtemelen Bilmediğiniz 3 Çarpıcı Yerini Keşfedin

Lençóis Maranhenses, Brezilya
avatar

admin

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Dünyanın Muhtemelen Bilmediğiniz 3 Çarpıcı Yerini Keşfedin: Dünya bin bir çeşit güzellikle dolu, kimisi ise hayranlık uyandıracak kadar var. En güzelleri de doğal olanlar. Gelin bunların birkaçını inceleyelim.

Lord Howe Adası/Avustralya

Lord Howe Adası, Avustralya

Lord Howe Adası, Avustralya

Tasman Denizi’nde Avustralya ile Yeni Zelanda arasında bulunan hilal şeklinde ve uzunluğu sadece 10’km olan bir adadır. Çok fazla ziyaretçi almıyor ancak bunun sebebi adaya gelebilecek turist sayısında bir kota bulunması. Evet yanlış duymadınız turist sayısı sınırlandırılmış. Sadece 400 turist aynı anda adayı ziyaret edebiliyor, nüfusun çoğunluğu ise Avustralya vatandaşı.

1788’de İngiliz bir denizci tarafından tesadüf eseri keşfedilen adanın, başka bir deyişle 7 milyon yıllık bir yanardağın kalıntılarından oluştuğu söyleniyor. Özellikle jeolojik yapısı, kuşları, bitkileri ve deniz habitatı ile eşsiz bir güzelliğe sahip olan bu adada ulaşım ise bisikletle sağlanıyor.

Lord Howe Adası’nın bu kadar değerli olma sebebi ise balta girmemiş ormanları. Dünya’da sadece bu adada bulunan ender bitkiler ve hayvanlar var. Aynı zamanda küresel öneme sahip bir Dünya Miras Alanı olarak da tescillenmiştir.

Balamku (Jaguar Tanrısı Mağarası)/Meksika

Balamku-(Jaguar-Tanrısı-Mağarası),-Meksika

Balamku-(Jaguar-Tanrısı-Mağarası),-Meksika

Balamku Mağarası henüz çok yakın bir zamanda yeniden (önceden 1966’da keşfedilip garip şekilde kaybediliyor) keşfedilmiştir. Antik Maya kenti Chichen Itza’da bulunan mağara odaları, çeşitli ritüeller için kullanılmaktaydı. Çeşitli vazo, tütsü brülörleri gibi yaklaşık 150 adet ritüel eşyasını içerisinde barındırıyor.

Bu mağara ilk olarak 1966’da keşfedilmiştir, sonrasında nasıl olduysa unutuldu. Aynı zamanda uzunca bir süre kimse uğramadı. Yaklaşık 1000 yıllık olduğu tahmin edilen yeraltı mağarasının içinde, yerden 24 metre aşağıda labirent şeklinde bir tünel mevcut. Maya kültüründen önemli izler barındıran mağaranın henüz tamamı keşfedilemedi, bunun yanında arkeologlar çalışmalarını sürdürüyor.

Dünya’nın Paraşütlü Atlama İçin En iyi 6 Yeri

Lençóis Maranhenses/Brezilya

Lençóis Maranhenses, Brezilya. Dünyanın Muhtemelen Bilmediğiniz 3 Çarpıcı Yerini Keşfedin..

Dünyanın Muhtemelen Bilmediğiniz 3 Çarpıcı Yerini Keşfedin, Lençóis Maranhenses, Brezilya

Brezilya’nın Kuzey Atlantik kıyısında bulunan koruma altındaki bir alandır. Beyaz kum tepeleri, mevsimsel yağmur suyu lagünleri ve geniş çöl manzarasıyla bilinmektedir.

Bölgenin ismi Brezilya’da bu alanı kapsayan eyalet olan ‘’Maranhao’nun Çarşafları’’ anlamına geliyor. Kum tepeleri 600 kilometrelik dev bir kıyı şeridine sahip. Yıl boyu çokça yağmur alan bu bölgede yaklaşık 3-4 metre derinliğinde kristalimsi bir berraklığa sahip küçük gölcükler oluşuyor.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Dünyanın Muhtemelen Bilmediğiniz 3 Çarpıcı Yerini Keşfedin