e
sv

Dünyanın En Gizemli 9 Bölgesi

Petra, Ürdün
avatar

admin

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Dünyanın En Gizemli 9 Bölgesi:

Dünyanın En Gizemli 9 Bölgesi: Tarihimizden binlerce yıl önce kalmış bazı kalıntılar vardır. Bu kalıntılar şüphesiz pek çoğumuzun aşırı ilgisini çekmektedir. O kadar geniş yapı ve binalar vardır ki ne amaçla yapıldığı, neye hizmet ettiği henüz belirlenenemiştir. Aynı zamanda çok farklı şekilde ve standartından çok farklı şekilde yapılmış mimariler de aşırı ilgi uyandırmaktadır. Bazı ilginç yapıların da ne şekilde yapıldığı ve inşa edildiği veya nasıl oluştuğu da bilinmemektedir. Biz de sıra dışı olan ve gezip görülmesi gereken yerlerle ilgili sizler için 9 yer derledik. Beğenmeniz dileğiyle..

Stonehenge / İngiltere:

Stonehenge

Stonehenge

Bu yapıda kullanılan ağır kayalar yapının bulunduğu yere yüzlerce kilometre ötede bir taş ocağında yapılmıştır. Ne şekilde getirildiği bilinmese de efsaneye göre buradaki taş yapının büyücü Merlin tarafından yapıldığı iddia ediliyor.

Baalbek / Lübnan:

Baalbek, Lübnan

Baalbek, Lübnan

Bu yapıda bir tapınak topluluğunun yaşadığı bir şehir var aslında. Özellikle görselde gördüğünüz ise o şehirden kalan tek yapı. Kısacası bilim insanlarının dahi çözemediği bir gerçek varki oda 1000 ton ağırlığındaki taşlar ile bu yapının nasıl oluştuğu. Çünkü Roma’lıların o dönemde böyle bir yapı oluşturucak teknolojik alt yapısı yoktu.

Newgrange / İrlanda:

Newgrange, İrlanda. Dünyanın En Gizemli 9 Bölgesi

Newgrange, İrlanda

Görselde görmüş olduğunuz bu yapı İrlanda’da bulunup 300 yıl önce araştrmaya başlanılmıştır. Yapılan kazılar neticesinde aslında bir mezarlık olduğu ortaya çıkmıştır. Batıl inançlara sahip İrlanda’lılar buranın elf ve periler tarafından yapıldığına inanmaktadır.

Tikal / Guatemala:

Tikal Guatemala

Tikal Guatemala

Gördüğünüz yapı Tikal’de bulunan Maya yerleşimlerinden birisidir. Üstelik yemyeşil bir orman içerisinde gizlenmiş, içinde yapay göletler, saraylar ve top oynamak için alanlar bulunur. Kısacası o dönemde böyle bir yapının nasıl yapıldığı, hangi ihtiyacı karşıladığı hâlâ merak ediliyor.

Petra / Ürdün:

Petra, Ürdün. Dünyanın En Gizemli 9 Bölgesi

Petra, Ürdün

Görünen yapı Petra’da bulunan, deniz seviyesinin üstünde yaklaşık 900 metre yükseklikteki kayaların üzerine inşa edilmiştir. Bir türbe veya tapınak olduğu iddia ediliyor. Son olarak henüz iskele dahi yapılmadan nasıl böyle bir yapının yapıldığı ise merak konusu.

Taş Küreler / Kosta Rika:

Taş küreler, Kosta Rika

Taş küreler, Kosta Rika

Bu yapı Pasifik Kıyılarında bulunur. Özellikle bu küreleri bulan işçiler ise içlerinde altın olduğuna inanarak bazılarına zarar vermişlerdir.  Bunun yanında şimdilerde ise turist çekmek için şehir meydanlarında bulunan bu yapıların neden ve nasıl yapıldıkları merak ediliyor.

Terracotta Ordusu / Çin:

Terracotta Ordusu, Çin. Dünyanın En Gizemli 9 Bölgesi

Terracotta Ordusu, Çin

Qin Shi Huang’ın mezarlığında 8000’den fazla Çin savaşçısı ve at bulunmaktadır. Geleneklerinden bağımsız olarak hep birlikte gömülmüşlerdir. Son olarak M.Ö 200’den itibaren uzun uğraşlar sonucu yapılan bu yapıda her heykelin yüzü birbirinden farklıdır.

Timbuktu / Mali:

Timbuktu, Mali

Timbuktu, Mali

Gördüğünüz bu yapı yaşlı bir adam tarafından şans eseri ortaya çıkarılmıştır. Özellikle Ortaçağ masallarına da konu olmuştur.

Paskalya Adası Heykelleri / Şili:

Paskalya Adası heykelleri, Şili. Dünyanın En Gizemli 9 Bölgesi

Paskalya Adası heykelleri, Şili

Pasifik tarafında bir arazide bulunur. Bu yapıda heykellerin farklı noktalardan getirildiğine dair kanıtlar bulunmuştur. Heykellerden daha ağır olan yapılar varki oda standartlarıdır. Köle tüccarları yüzünden bu yapıların nasıl oluştuğuna dair kanıt bulmak için hiçbir yerli insana rastlanılmamıştır.

Dünyanın en ilginç hapishanelerini merak ediyor musunuz ?

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Dünyanın En Gizemli 9 Bölgesi