e
sv

Araç Tutması Nedir? Araç Tutmasını Önleyecek Öneriler ?

Araç Tutması Nedir ?
avatar

admin

 • e1

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Araç Tutması Nedir?

Araç Tutması Nedir: Seyahat etmek çok sevilen bir şey olsa da bazı nedenlerden dolayı bir kabusa dönüşebiliyor. Bunların başında ise araç tutması geliyor. Hangi aracı kullanırsanız kullanın, başınıza gelebilecek bu durumdan dolayı pek çok yolculuk başlamadan bitebiliyor.

Özellikle baş dönmesi ve mide bulantısı olarak kendini gösteren araç tutması, bazı bünyelerde pek sorun olmasa da bazı kişiler için oldukça kötü sonuçları beraberinde getirebiliyor. Yapılan araştırmalara göre doğuştan bu hassasiyete meyilli bünyeler bile var. “Hareket Hastalığı” olarak da bilinen yol tutması, dalga, türbülans ya da virajlı herhangi bir yolda bile kendini gösterebiliyor.

Araç Tutması Sebebi ve Belirtileri Nelerdir ?

Araç Tutması Nedir ?

Araç Tutması Nedir ?

Hareket hastalığının en önemli belirtileri, mide bulantısı, kusma, baş dönmesi, baş ağrısı, iyi hissetmeme gibi pek çok farklı şekilde gözlemlenebiliyor. Bu belirtiler genelde hareket kesildiği andan itibaren geçmeye başlıyor. Sabit bir zemine basıp, temiz havada derin nefes almak bu süreci hızlandırıyor.

Araç tutmasının sebebi aslında vücudun denge sistemiyle yakından ilişkili. Hatta iç kulak, gözler ve duyu organlarının bir arada çalıştığı denge sisteminde bazen çelişikili sinyaller alınabiliyor. Özellikle beyne giden bu sinyaller de dengenin kaybolmasına neden oluyor. Araç içerisinde hareket ederken, kimi zaman bu duyu organlarından bazıları herhangi bir hareket algılayamadığı için araç tutması kendini göstermeye başlayabiliyor.

Bunun en güzel örneğiyse, yolda kitap okurken bu durumu yaşayanların daha sık olması. Çünkü bu anlarda iç kulak hareketi algılarken, gözler kitaba odaklandığı için bir hareket hissetmeyerek karşı sinyal yayıyor. Bu da baş dönesi ya da mide bulantısına neden oluyor. Yalnızca ulaşım araçlarında kendini göstermeyen hareket hastalığı, lunaparklar, oyunlar veya simülatörlerde de ortaya çıkabiliyor. Burada da yukarıdaki örneğin tam tersi olarak, gözler hareketi algılarken iç kulak hareketi algılayamayabiliyor.

Araç Tutmasını Önleyecek Öneriler ?

Araç Tutmasını Önleyecek Öneriler ? Araç Tutması Sebebi ve Belirtileri Nelerdir ?

Tutmasını Önleyecek Öneriler ? Araç Tutması Sebebi ve Belirtileri Nelerdir ?

Hareket hastalığının pek çok farklı tedavisi bulunuyor. Bunların başında hareketi tamamen durdurmak bulunuyor. Ancak tabii ki bu her zaman mümkün olan bir durum değil. Bu gibi durumlarda doktor kontrolünde önerilen ilaçları kullanmak rahatlamayı sağlayabiliyor. Temiz hava almak, imkan yoksa aracın içindeki havalandırmalardan yararlanmak gerekiyor. Araç kiralama yaptığınızda aracın içinin benzin kokup kokmadığına dikkat edin.

Başı geriye doğru yasladıktan sonra gözleri tek bir sabit noktaya odaklayarak tüm hareketlerden soyutlanmaya çalışmak da oldukça önemli. Son olarak, gazlı içecekler yol tutmasını engellemede işe yarayabiliyor. Fakat eğer birkaç yudumdan sonra iyi gelmediği hissedilirse devam etmemekte fayda var. Karbonatlı içecekler, kuru ve tuzlu yiyecekler de mideyi yatıştırmaya oldukça yardımcı oluyor.

Tüm bunlara rağmen, eğer durumunuzda bir düzelme olmuyorsa, ciddi anlamda bir doktora gözükmek gerekebiliyor. Bazen göz bozukluklarından ya da iç kulaktaki bir sorundan da kaynaklanabilen bu hastalığın genelde üzerinde durulmadan geçiliyor. Yolculukların bir işkenceye dönüşmesini engellemek için, küçük de olsa detayların üzerinde durmakta fayda var.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Araç Tutması Nedir? Araç Tutmasını Önleyecek Öneriler ?