e
sv

Çadır Kurmanın Zorlukları

Çadır kurarken dikkat edilmesi gerekenler
avatar

admin

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Çadır Kurmanın Zorlukları:

Çadır Kurmanın Zorlukları: Çadır ve kamp, günümüzde özellikle genç neslin tercihleri arasındadır. Ayrıca her geçen gün bu alışkanlık, yerini yeni katılımcılara bırakarak hızla büyümeye devam etmektedir. Bu kampa yönelik ilginin artmasında sosyal medyanın üstlendiği görev yadsınamaz. Eskiden insanlar için yolculuk bir araç olurken günümüzde yolda olmak amaç olarak algılanır hale gelmiştir. Bu tatil seçiminde tercih edilen bölgeler genellikle doğal güzelliği ön planda, ulaşım açısından fazla zorluk göstermeyen yerlerdir. Kamp yapan insanları iki gruba ayırabiliriz.

Çadır Kurmanın Zorlukları

Çadır kurmanın zorlukları seçilen yerin yüzey yapısı, ne kadar güneş alıp almadığı vb. pek çok konuyla ilişkilendirilebilmektedir.

Birincisi otostop ile seyahat edip gitmek istediği yere giden insanlar, ikincisi ise kendi araçları ile kamp yapmayı tercih eden doğaseverler. Bu iki grup temel eşyalarını yanında bulundurma konusunda sınırlı olsa da, otostop ile seyahat edenlerin yanına alması gereken eşyalarda seçici olması ve fazla yer kaplamayan araç gereçleri tercih etmesi önemlidir. Sırt çantasını bu gereken özveri ile dolduran gezginlerin belki de en dikkat etmesi gereken konu çadır seçimidir. Ülkemizde yurt dışına göre daha az markaların bulunması çadır ve ekipman seçimimizde daha seçici davranmamızı gerektirir.

Çadır Seçiminde Gereken Önemli Hususlar:

Çadır seçiminde dikkat edilmesi gereken konuların en başında çadırı hangi mevsimlerde kullanacağınız konusudur. Sıcağı seven gece üşümek gibi korkuları olan arkadaşlarımızın çadıra değil tulum seçiminde dikkat etmesi gerekmektedir. Çadır alırken havalandırmasına dikkat etmek ayrıca önemlidir. Çünkü yeteri kadar havalandırması olmayan çadırlarda, içerisinin havasız kalması gibi; sıcak yaz günlerinde terleme gibi olumsuz sonuçlar doğurabilecek sebepler çıkabilir. Çadır seçerken fazla yer kaplamaması önemlidir. Yine çadırın kolay katlanabilmesi önemli özelliklerden birisidir. Özellikle buna otostop ile seyahat edenlerin dikkat etmesi önemlidir. Bir diğer konu çadırın kurulumunun nasıl olduğudur.

Çadır kurmak, zahmetleri olan bir iştir. Belli aşamaları izleyerek çadırı istenilen bölgeye kurmak mümkündür. Özellikle gideceği yere gece varanlar için çadırın kurulumu zor olur. Çadırınız geceleri karanlık olacağı için çadır kurulumunda yardımcı olabilecek ışıklı gereçler ve kafa lambası gereklidir. Çadırınız kurulurken, kurulacağı zeminin taşlardan temizlenmiş olması önem arz etmektedir. Çadır, sabah uyanıldığında güneşten etkilenmemek için ağaca fazla yakın olmamak şartıyla ağacın gölgesine kurulmalıdır. Çadırı kurduktan sonra hava şartlarının durumuna göre çadırın sağlamlaştırılması yapılmalıdır. Ateşi yakarken çadıra fazla yakın olmamasına dikkat etmelisiniz. Açık arazide yakılarak etrafı taşlarla çevrilmelidir.

Çadır kurarken dikkat edilmesi gerekenler

Çadır kurarken ateşin çadırdan belli bir uzaklıkta olmasına dikkat edin.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Çadır Kurmanın Zorlukları