e
sv

Yurt Dışı Yüksek Lisans Nasıl Yapılır?

Yurt Dışı Yüksek Lisans Nasıl Yapılır?
avatar

admin

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yurt Dışı Yüksek Lisans Nasıl Yapılır?

Yurt Dışı Yüksek Lisans Nasıl Yapılır: Yurt Dışı Yüksek Lisans, kişinin üniversitede eğitimini aldığı konuda uzmanlaşmasıdır. Kişi, yüksek lisans eğitimini tamamladıktan sonra, uzmanlaşmış olduğunu bir tez sunarak kanıtlar. Teziniz kabul edildikten sonra uzman ünvanını alabilirsiniz.

Günümüz koşulları göz önüne alındığında sadece üniversiteden mezun olmak yetmiyor. İyi bir kariyer hayatı isteyenlerin hemen hemen çoğu yüksek lisansa başvurmaktadır. Özellikle de uluslararası firmalarda çalışmak isteyen kişiler için yüksek lisans bir seçenekten çok zorunluluk haline gelebiliyor. Yurtdışında yüksek lisans yapmak ise paha biçilemez bir avantaj olmaktadır. Yurtdışında eğitimini tamamladığınızda hem diliniz gelişmiş oluyor hem de özgeçmişiniz için kaliteli bir ekleme yapmış oluyorsunuz.

<yoastmark class=

Hangi Ülkelerde Yurt Dışı Yüksek Lisans Yapılabilir?

<yoastmark class=

Çin, İspanya, Almanya, Kanada, Avustralya, İngiltere ve Hollanda gibi birçok ülkede yüksek lisans eğitimi alabilirsiniz. Özellikle ülkemizden yurt dışında yüksek lisans yapmak için en çok tercih edilen bölümler arasında mühendislik, sağlık ve bilgi teknolojileri yer alıyor. İngiltere ise ülke olarak en çok tercih edilen yüksek lisans yeridir. Nedeni ise eğitimin 1 yıl sürmesidir. Bu yüzden çok tercih edilmektedir.

Son zamanlarda da yüksek lisansa yabancı öğrencilerin katılımı oldukça arttı. Nedeninin hem dil geliştirmek hem de bazı ülkelerin eğitim sonrası iş sağlaması olduğunu diyebiliriz. Özellikle de İngiltere ve Avustralya öğrencilerine çalışma izni sağlamasıyla tercih ediliyor.

Kanada gibi bazı ülkelerin üniversitelerinde YÖK denkliği bulunmuyor. Bu yüzden sizden ayrıca başka sınavlar istenebilir. Zor durumda kalmamak için yüksek lisans yapacağınız okulun denkliği var mı kontrol etmelisiniz. Master yani yüksek lisans eğitimi İngilizce dilinde veriliyor. Genellikle de 1,5-2 yıl sürüyor.

Yurt Dışı Yüksek Lisans Yapmak için Şartlar:

 • Yüksek lisans başvurusu yapabilmek için üniversite mezunu ya da son sınıf öğrencisi olmanız,
 • Not ortalamanızın en az 2.20 olması,
 • 2 tane akademik referansınızın olması,
 • Özgeçmişiniz,
 • Master yapacağınız bölümün dilini bildiğinizi belirten bir belge,
 • Niyet mektubu,
 • İşyeri referans mektubunun olması gerekiyor.

Yurt Dışı Yüksek Lisans Nasıl Yapılır?

Kısacası ilk olarak hangi ülkeye gitmek istediğinize karar verin. Özellikle kafanızda bir üniversite varsa o üniversitenin internet adresinden başvuru tarihlerine bakın. Bazı üniversiteler yıl boyu öğrenci kabul ederken bazıları da belirli tarihler arasında öğrenci kabulü yapıyor.

Gideceğiniz ülkeye ve üniversiteye karar verdikten sonra yüksek lisans ücretlerini kontrol etmelisiniz. Orada yaşayacağınız sürede hem yüksek lisans ödeyip hem de geçinebileceğiniz maddi durumunuz var mı emin olmalısınız.  Bunun yanında akademik başarıya sahipseniz burslara da başvuru yapabilirsiniz. Bazı üniversitelerin eğitim bursları da bulunmaktadır. Her şeyden emin olduktan sonra da gerekli şartları sağladığınızdan emin olup başvurunuzu yapabilirsiniz.

Yurt Dışı Yüksek Lisans Ücretleri:

Yurt Dışı Yüksek Lisans kariyerini ve özgeçmişiniz için mükemmel bir seçim olabilmektedir. Bunun yanında iş görüşmelerinde sizi ileriye taşıyacak bir fırsattır. Lakin yurt dışında yüksek lisans yapmak ücretsiz olarak sunulmuyor. Son olarak ülkeye ve bölümlere göre yüksek lisans ücretleri değişebiliyor.

İtalya: €1,000 – 3,500

Macaristan: €3,000-6,000

Polonya: €2,000-4,500

Hollanda: €9,000-15,000

İsveç: €10,000

Amerika: $15,000

Yurt Dışı Yüksek Lisans yapmak için fiyatlar bu şekildedir.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Yurt Dışı Yüksek Lisans Nasıl Yapılır?