e
sv

Aalborg Gezi Rehberi

Aalborg Gezi Rehberi
avatar

admin

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Aalborg Gezi Rehberi:

Aalborg Gezi Rehberi: Danimarka’nın mutlaka gezilmesi gereken şehirler i arasında bulunan Aalborg, özellikle tiyatroları, operaları ve müzeleri ile eşsiz bir Danimarka şehridir. Bu açıdan Danimarka’da Aalborg gezilecek yerler listesi oldukça geniştir. Bununla birlikte Danimarka’nın “Kuzey Jutland” bölgesi içerisinde yer almakta olan bir eğitim ve sanayi şehri olan kentin tarihi ise oldukça eskilere dayanmaktadır. Aynı zamanda şehrin 700 yıllarına kadar uzanmakta olan bir yerleşim tarihi bulunmaktadır. Bu köklü tarihinin izlerini şehrin her noktasında dinamik bir şekilde görmek mümkündür. Aalborg, Danimarka’nın “Limfjord Fiyordu” üzerinde bulunan en dar boğazı olması nedeni ile çok eski tarihlerden beri çok önemli bir liman kenti konumunda bulunmaktadır. Özellikle kentte bulunan binaların önemli bir kısmının ahşap evlerden oluşması ve Gotik mimari stildeki dini yapıları ile eşsiz eserleri bünyesinde barındırmaktadır. Gelin birlikte Danimarka’nın bu eşsiz şehri Aalborg’un gezilecek yerler listesini birlikte keşfedelim!

Aalborg Gezi Rehberi

Aalborg Gezi Rehberi

Aalborg Gezilecek Yerler:

Utzon Center:

700 metrekarelik bir alana sahip olan bu merkez son derece ihtişamlı mimarilere sahip olan nehir kıyısındaki bir merkezdir. Bunun yanında gümüş bir çatıya sahip olan yapının kentin her yerindenden görülebilmesi mümkündür. Bina içerisinde özellikle tasarım ve mimari alanlarına ilişkin sergiler, konferanslar ve atölye çalışmaları gerçekleştirilmektedir. Bu etkinliklerin gerçekleştirildiği merkez adını ise Danimarkalı meşhur bir mimardan almaktadır.

Kunsten Müzesi:

Kunsten Müzesi

Kunsten Müzesi

Mimar Alvar Aalto tarafından inşa edilen bu bina tamamen mermerden oluşmaktadır. Günümüzde “Aalborg Modern ve Çağdaş Sanat Müzesi” ya da “Kunsten Museum of Modern Art Aalborg” isminde faaliyet göstermektedir. Özellikle son derece zengin koleksiyonu ile eşsiz bir müze gezisi deneyimi sunmaktadır.

Aalborg Hayvanat Bahçesi:

 

Aalborg Hayvanat Bahçesi

Aalborg Hayvanat Bahçesi

Aalborg şehrinde bulunan en popüler yerlerden birisi Aalborg Hayvanat Bahçesi’dir. 12 bini aşkın hayvan türüne ev sahipliği yapmaktadır. Kentin güneybatısında bulunan hayvanat bahçesine toplu taşıma ile kolay bir şekilde ulaşılabilmektedir. Son derece geniş arazi içerisinde hayvan çeşitliliğine ek olarak; aynı zamanda zengin bir bitki faunası da bulunmaktadır.

Budolfi Katedrali:

Danimarka’nın “Lim Fiyordu” üzerinde tam ortada bulunan Katedrali, 12.yüzyılda inşa edilmiştir. Katedral, “Jutland Merkezi” olarak kabul edilmektedir. Katedralin inşası Gotik mimari stildedir. Son derece dikkat çekici çanları her saat başı çalınmaktadır. Katedral içerisindeki vaftiz kısmında siyah ve beyaz renklerde devasa mermerler kullanılmıştır. Bununla birlikte katedralin tavanında ise birbirinden etkileyici ve eşsiz güzelliklere sahip olan fresklere yer verilmiştir. Katedral, ayrıca Danimarka’da bulunan en eski dini yapılar arasında bulunmaktadır.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Aalborg Gezi Rehberi