e
sv

Besni Gezilecek Yerler

Dikilitaş - Besni
avatar

admin

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Besni Gezilecek Yerler: Adıyaman şehrinin ünlü ilçelerinden birisi olan Besni, şehir merkezine 45 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Şehrin en gözde ilçelerinden biridir. Tarihi ve kültürel zenginliği ile ön plana çıkmaktadır. Adıyaman ilçesi Besni, gezilecek yerler listenizin en güzel seçeneklerinden birisi olabilir, bu nedenle sizler için Besni’de gezilecek yerler yazımızı hazırlamaya karar verdik. Keyif almanız dileğiyle..

Besni Gezilecek Yerler:

Dikilitaş, Adıyaman:

Dikilitaş - Besni. Besni Gezilecek Yerler..

Adıyaman ili Besni ilçesinde bulunan Dikilitaş, hâlâ fazla bilinmemektedir, kısacası tarih ve gezi severleri, en kısa sürede ziyaretine bekliyor.. Copyright: ® Muhammed Aktürk

Anıt mezar olarak Kommagene Krallığı döneminde inşa edilmiştir. 10 metre uzunluğundaki devasa sütunları mutlaka görmelisiniz. Üzerlerinde çeşitli motifler ve kabartmalar bulunuyor, özellikle aslan, erkek ve kadın motifleri ilginizi çekebilir.

Adres: 02302 Dikilitaş/Besni/Adıyaman
Konum için tıklayınız.

Kurşunlu Camii, Adıyaman:

Besni Kurşunlu Camii

Besni Camii, aynı zamanda Külhanönü Camii ve Hacı Zeyrek Ağa Camii olarakta anılmaktadır. Copyright: ® Erol Şaşmaz

Besni’nin en önemli tarihi ve dini eserleri arasında bulunmaktadır. Kurşunlu Camii, Besni Ören Yeri’nde yer alıyor. Arap mimarisinin hâkim olduğu camiinin kim tarafından ve ne zaman yaptırıldığı ise bilinmemektedir. Uzun yıllar ibadete açık olmayan camii, ancak 2005 yılında tekrardan ibadete açılmıştır.

Kızılin Köprüsü, Adıyaman:

Kızılin Köyü - Besni. Besni Gezilecek Yerler..

Adıyaman şehrinin gizli kalmış harikalarından Kızılin Köyü.. Copyright: ® Muhammed Aktürk

Besni’nin Kızılin köyünde yer alıyor. Roma dönemine ait olan Kızılin Köprüsü, Göksu Nehri üzerinde bulunuyor, lakin köprü büyük bir tahribata uğrasa da yeniden restore edilerek turizme kazandırılacak. Köprü maalesef köylüler tarafından köylerin bağlantısının kesilmesi için yıkılmıştır, ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi en kısa sürede inşasına başlanacaktır.

Adres: Kızılin Köyü, Besni, Adıyaman
Konum için tıklayınız.

Besni Kalesi, Adıyaman:

Besni Kalesi - Adıyaman

Geriye çok fazla bir şey kalmamışta olsa, Besni Kalesi..

İlçenin sembolü olan Besni Kalesi, merkeze 2 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır, bu yüzden ulaşımı kolay ve hatta yürüyüş mesafesindedir. Kalenin tarihi hakkında kesin ve net bilgiler bulunmuyor, fakat Memlükler tarafından inşa edildiği düşünülmektedir. Adıyaman’da gezilecek yerler listenize, Besni’yi dahil edebilirsiniz, çünkü gerçekten gezilmeye değer ilçe olduğunu, ziyaret ettiğinizde anlayacaksınız.

Adres: Erdemoğlu, 02300 Besni/Adıyaman
Konum için tıklayınız.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Besni Gezilecek Yerler