e
sv

İsviçre Gezi Rehberi

230 Okunma
İsviçre Ulaşım
avatar

admin

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

İsviçre Gezi Rehberi:

İsviçre Gezi Rehberi: Dünya’nın en pahalı ülkelerinden bir tanesi olan İsviçre yani İsviçre Konfederasyonu federal otoritenin hâkim olduğu, doğal güzellikleri ile ziyaretçileri büyüleyen, lüks mağazaları ile her gün biraz daha fazla turist çeken bir ülkedir. Ülke Alpler, Jura Dağları ve İsviçre Platosu arasında yer almaktadır. İsviçre’nin komşuları kuzey sınırında Almanya, güneyinde İtalya, batısında Fransa ve doğusunda Avustralya ile Lihtenştayn ülkeleridir. Ülkenin yüzölçümü yaklaşık 41285 kilometredir. İsviçre nüfusu yaklaşık 8 buçuk milyon civarındadır.

İsviçre Gezi Rehberi

İsviçre Gezi Rehberi

Nüfusun büyük çoğunluğu büyük şehirlerde ve merkezi yerlerde bulunmaktadır. Ülkenin en yoğun şehirleri ve ekonomik merkezi Zürih ve Cenevre şehirleridir. İsviçre’de, 1815 yılından itibaren uluslararası bir savaş durumu olmamıştır. Ülke dış politikasında genellikle barışçı bir yol izlemektedir. Uluslararası ilişkilerde genellikle barış kurma girişimlerinde bulunulmaktadır. İsviçre, 26 kantondan oluşur. 2002 yılından sonra birleşmiş milletleri katılan ve birçok uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapmış bir ülkedir. Avrupa Birliğine üye değildir, fakat Schengen Bölgesi içerisinde yer alır.

Avrupa Birliği:

İsviçre Kızılhaç’ın doğduğu ülke olarak da bilinmektedir. Avrupa Serbest Ticaret Birliği’nin kurucusu olan İsviçre birçok uluslararası organizasyonda aktif olarak bulunmaktadır. Dünya ülkeleri arasında yerli ürün bakımında en zengin ülkeler arasında yer alır. Ülkenin yaşam kalitesi oldukça yüksektir. Özellikle Zürih ve Cenevre dünyadaki yaşam kalitesi üst sıralardaki bölgeler arasında yer alır. Ülkede yetişkin bir birey yüksek düzeyde malvarlığına sahiptir. Ekonomik yönden gelişmiş olan İsviçre, dünya ekonomisi sıralamasında 36. sıradadır. Satın alma gücü en yüksek ülkelerden olan İsviçre ekonomik açıdan refah içerisindedir.

Ülke, Almanca, Fransızca, İtalyanca ve Romence olmak üzere dil ve kültür açısından 4 bölgeye ayrılmıştır. Ülkenin büyük bir çoğunluğu Almanca konuşur. Ülkede var olan dil ayrılığı yerel dillerde farklı adlarla söylenmesine sebep olmuştur. Ülkenin madeni paraların da ve pullarında da Latince kullanılır. İsviçre Konfederasyonu geleneksel kurulma tarihi 1 Ağustos 1921 olarak kabul edilmiştir.

İsviçre federal otoriteleri merkezi olan Bern ile beraber toplam 26 kantodan oluşur. Ülkenin önemli şehirleri Zürih, Basel, Cenevre ve Lozan’dır. İsviçre devlet olarak 1848 yılında kurulmuş ve o günden bugüne kadar varlığını sürdüren bir ülkedir.

Birleşmiş Milletler:

Orta ve Batı Avrupa arasında bulunan İsviçre, yüzölçümünden dolayı Birleşmiş Milletler tarafından tanınan ülkeler içinde 135. ülkedir. Genel olarak engebeli bir araziye sahip olan ülkede çok fazla dağlık alanı bulunur. Ülkenin orta ve Güney kısmında sıradağlar şeklinde bulunan Alpler ülke topraklarının %65’lik kısmını kaplamıştır. İsviçre de Alplerin çok yüksek doruklarında havza halinde bulunan buzul vadiler yer alır. Yüksek dağlardan oluşan ülkenin ekosistemi de çok farklıdır. Yüksek dağlara ayrılan vadilerin her birinde farklı ekolojiler görülür.

Bitki Örtüsü:

Ülkenin zengin bir bitki örtüsü bulunur. İsviçre’nin genel iklimi ılıman iklimdir. Yaz aylarında yağışlar görüldüğünde genel itibariyle sıcaklıkla ve nemlilik ile geçer. Kış aylarında yüksek noktalarda soğuk havalar etkisini hissettirir. Ülkede bazı dönemlerde hiç güneşli günlere rastlamayabilirsiniz. Ülkenin ortasından geçen büyük bir kısmını kaplayan Alplerin güney kısmında yağmur yağdığı dönemlerde, Kuzey kısmında sıcak rüzgârlar görülebilmektedir. Alpler ’in iç kısımlarında ise kuru bir hava mevcuttur. Ülkede yıl boyunca yağmur görülür. Ancak yaz aylarında bu yağmurlar daha az sıklıkla görülmektedir.

Ülkenin %23’ lük kısmını ormanlar oluşturur. Ormanlarda kozalaklı ağaçlar, meşe, kayın, kestane, ceviz gibi ağaçlar bulunmaktadır. Geniş ormanları bulunan ülkenin yüksek yamaçlarında dağ keçisi, tavşan, av kuşları da yaşar. Ülke yeraltı kaynakları bakımından zengin bir ülke değildir. Ancak ciddi derecede tuz yatakları bulunmaktadır.

İsviçre tam anlamıyla bir hukuk devletidir. Mahkemeler hükümetten ve parlamentodan bağımsız olarak işlevini yerine getirir. Avrupa ülkesine üye olmayan İsviçre’de Avrupa Birliği hukukunun etkisi yoktur. Ülke kendi hukuk sistemini kendi korumaktadır. İsviçre anayasası federal yüksek mahkeme tarafından denetlenir.

Turist Tercihi:

Ülkemizden her yıl birçok kişi turistik nedenlerle İsviçre’ye seyahat etmektedir. Turistik nedenlerle seyahat için gidenler genellikle kayak için gider. Ülkeyi turistik nedenlerle seyahat edecek kişilerin yağışların az olduğu Eylül ve Ekim aylarında tercih etmeleri daha doğru olacaktır. Türkiye’den İsviçre’ye seyahat edecek kişiler için İstanbul ve Ankara’dan direkt veya aktarmalı olarak uçuşlar bulunur. Türkiye Cumhuriyeti Hava Yolları’na ait birçok havayolu firması İsviçre’ye belirli tarihlerde uçuşlar düzenler.

Sırt Çantası Seçimi Nasıl Yapılır ?

İsviçre, kültürel olarak komşularından etkilenmiş fakat kendine özgü de bir kültür de oluşturmuştur. Ülkenin kendine has kültürü bulunmaktadır. Ülkede yaklaşık dört dil kullanıldığından farklı kültürler de bir arada rahatlıkla yaşayabilmektedir. Fransa’ya yakın kısmında Fransızca, Almanya yakın kısmında ise Almanca konuşulduğunda farklı bir dil kültürü oluşmuştur. İsviçre’de vergi oranlarına düşük olması birçok yabancı kişinin İsviçre’de yaşamasını sağlamıştır. Aynı şekilde İsviçreliler ise kısıtlı olanaklardan dolayı başka ülkelere yerleşmiştir. Yaşam kalitesi ve alım gücü açısından dünya ülkeleri arasında üst sıralarda bulunan İsviçre, aynı zamanda oldukça pahalı bir ülkedir.

ilgili içerik Rusya Gezi Rehberi

İklimi:

İsviçre, iklim olarak yer yer farklılık gösterir. Genel itibariyle soğuk havanın hakimi olduğu ülkede yaz ayları yağmurlu ve nemli geçer. Yağmurların yağması ile birlikte yaz aylarında yüksek oranda nem görülmektedir. Kış aylarına bakıldığında ise hava daha kuru geçer. Bazı kış günlerinde güneşe hiç rastlamadığınız dönemler olur. Ülkenin yüksek bölgelerinde yağışlı hava koşulları çok fazla görülmektedir. Sonbahar ayları genel olarak kurak geçer. Ülkede Alp dağlarından dolayı ikliminde mevsimsel farklılıklar yaşanır. Ülkenin hassas ve değişken bir iklimi bulunmaktadır.

İsviçre Nerededir?

İsviçre yani İsviçre Konfederasyonu Avrupa Kıtası’nda yer alır. Ülkenin denize kıyısı yoktur. İsviçre; Alpler, İsviçre Platosu ve Jura Dağları arasında yer almaktadır. İsviçre’nin çok eski geçmişe dayalı bir tarihi bulunur.

En eski yerleşim yerlerinden birisi olan İsviçre Roma döneminde yaşayan en önemli kabilelerden biri olan Helvetler kökeninden oluşur. Ülkenin geçmiş tarihine bakıldığında en eski tarım yerleşiminin milattan önce 5300 yıllarda olduğu ortaya çıkmıştır. İsviçre’nin kökenini oluşturan Helvetler uzun zamanlar Roma’ya bağlı bir eyalet konumunda varlığını sürdürmüştür. İsviçre, tarihi boyunca sürekli barışçıl bir politika izlemiştir. Birinci ve İkinci Dünya savaşlarında katılmayan İsviçre günümüzde birçok kurum ve kuruluşa ev sahipliği yapmaktadır.

İsviçre Avrupa birliğine üye olmayan ancak schengen vizesi kapsamında yer alan bir ülkedir. Ülkemizde İsviçre’ye gitmek isteyen kişilerin schengen vizesi almaları gerekir. Türkiye ile İsviçre arasındaki ulusal ve ticari ilişkilerin devamlılığı için vize başvurusunda bulunan kişiler ülkenin talep ettiği prosedürleri ve kuralları yerine getirdikten sonra İsviçre’ye seyahat edebilirler. Avrupa Kıtası’nda yer alan İsviçre 41285 kilometrelik bir yüzölçümüne sahiptir. Ülkenin batı kısmında Fransa, güney kısmında İtalya, kuzey bölümünde Almanya ve doğu tarafında Avustralya ve Lihtenştayn yer almaktadır.

Alp’lere Ulaşım:

İsviçre Ulaşım

İsviçre Gezi Rehberi: İsviçre Ulaşım

Ülkenin topraklarının büyük bir kısmı Alplerden oluşmuştur. İsviçre’ye gitmek isteyen kişiler için Türkiye’den İsviçre’ye belirli aralıklarda havayolu uçuşları gerçekleştirilir. Türkiye ile İsviçre arası hava yolu seyahatleri ortalama 3 saat sürür. Türkiye’den İsviçre’nin Zürih, Cenevre ve Basel şehirlerine uçuşlar düzenlenmektedir. Farklı Avrupa ülkelerinden İsviçre’ye trenle, otobüsle veya uçakla seyahat etmek mümkündür. Ülkemizden İsviçre’ye gidecek kişiler için aktarmalı veya direkt olarak uçuşlar düzenlenmektedir.

Ülkemizden İsviçre’ye seyahat edecek kişilerin konaklamaları için ülkede pek çok otel ve konaklama yeri bulunmaktadır. Ülkenin her yerinde lüks ve konforlu oteller mevcuttur. Bunun yansıra kişilerin bütçelerine uygun şekilde de konaklama yerleri bulunmaktadır.

İsviçre’de Konuşulan Diller:

İsviçre’de diğer ülkelerde olduğu gibi yalnızca tek bir resmi dil bulunmamaktadır. Ülkede Almanca, Fransızca, İtalyanca ve Romence olmak üzere 4 resmi dili konuşulur. Bu dillerin her biri farklı bölgelerde konuşulmaktadır. Ülkenin Fransa’ya yakın olan kısmında Fransızca, Almanya’ya yakın kısmında Almanca dili konuşulur. Hatta deyim yerindeyse İsviçre Almancası ülke nüfusunun yüzde 63’ü tarafından konuşulmaktadır. Ancak bir dilin birbirinden farklı çok fazla lehçesi olması ülkeye gidenler için zorlayıcı olabilir. İsviçre Almancasını kullanan konuşmacılar Dialekt, Mundart veya Dütsch diye adlandırılırlar. Standart bir Almanca konuşan kişiler farklı lehçelerde konuşan Vitra halkı ile konuşması bazen zorlayıcı olabilir. Ancak yazışmalarda kitaplarda ve gazetelerde resmi ve standart Almanca kullanılmaktadır. Bu da Almanca bilen kişilerin İsviçre seyahatlerinde işlerine kolaylaştıracaktır. İsviçre Almancası çok fazla Fransızca ifade ile birleşmiştir. Bu nedenle İsviçre’de Almanca ile ilgili çeşitli lehçeler bulunmaktadır.

İsviçre Fransızcası:

Ülkede konuşulan diğer bir diğeri ise İsviçre Fransızcasıdır. İsviçre Fransızcası genellikle ülkenin Batı kısmında konuşulmaktadır. Cenevre Vaud, Jura ve Neuchatel bölgelerinde konuşulan dildir. İsviçre Fransızcasının en güzel avantajı Fransa’da konuşulan Fransızca ile arasında pek fazla farkının bulunmamasıdır. Çok az farklılık görülse de hemen hemen birbiri ile aynıdır. Standart bir Fransızca bilen kişiler İsviçre seyahatlerinde Fransızca konuşan kişilerle iletişim de zorluk yaşamazlar. İsviçre’ye giden kişilerin Fransızca bilmesi ülkenin Lozan ve Cenevre gibi popüler illerinde Fransızca konuşulması açısından oldukça avantajlıdır.

İsviçre’de konuşulan diğer bir resmi dil İtalyancadır. İsviçre İtalyancası, ülkenin Güney kesiminde konuşulan bir dildir. İsviçre İtalyancası, Almanca ve Fransızca’dan etkilenmiş bir dildir. Standart düzeyde İtalyanca bilen kişilerin, İsviçre İtalyancası konuşması ve anlaması pek mümkün değildir.

Yine ülkede konuşulan dillerden birisi Romence’dir. Ülkede, 37000 kişi Romence dilini konuşur. İsviçre’de en az konuşulan dil olmasına rağmen tarihi olarak daha eski bir dildir. Romence bir roman dilidir. İsviçre dışında Romence pek fazla kullanılan bir dil değildir. İsviçre’de 4 resmi dil bulunmasına rağmen birçok kişi İngilizceyi’de bilmektedir. İsviçre’de İngilizce bilen kişi sayısı oldukça yüksektir. İsviçreli seyahatlerinizde İngilizce bilmeniz ülkede zorluk yaşamadan seyahat etmenizi sağlayacaktır.

İsviçre’de Dinî İnanç:

İsviçre Dini İnanç

İsviçre Gezi Rehberi: İsviçre Dini İnanç

İsviçre dünyanın ve Avrupa’nın en gelişmiş ülkelerinden birisidir. Özgürlükler ülkesi İsviçre’de insanların dini inançlarını serbestçe yaşamaları mümkündür. Her zaman barışçı bir politika izleyen İsviçre din bakımından da halkına dinlerini özgürce yaşama hakkı sağlar. İsviçre’de yaşayan halkın büyük bir kısmı dini inançlarını yaşayan kişilerden oluşur. Ülke son derece dini değerlerine sahip ve saygılı bir nüfusu vardır. İsviçre Katolik ve Protestan bölgelere ayrılmıştır.

Ülkede Hıristiyanlık, daha baskın ve devleti gelişimi üzerinde daha fazla etkiye sahiptir. İsviçre; din ve devlet işleri birbirinden ayrı tutulan laik bir ülkedir. Aynı şekilde devlet de herhangi bir dinin savunuculuğunu veya propagandasını yapmakla yükümlü değildir. Ülkenin büyük bir kısmı kendisini inanan ve görüşlerini yaşayan olarak görür.

Ülkede Mezhepler:

Paskalya, Noel Virgin’in vasiyeti gibi bayramlar büyük bir coşkuyla kutlanır. Ülkede Katolik ve Protestan sayısı birbirine çok yakındır. Bern, Cenevre bölgelerinde halkın büyük bir çoğunluğu genellikle Protestanlığa bağlıdır. Ticino’nun bölgesinde ise Katolik inancı daha yaygındır. Özgürlüklerin ülkesi İsviçre’de bu iki dine mensup kişiler artık barış içerisinde yaşarlar. Ülkede bu iki inanca ait uyuşmazlıklar ve kavgalar yaşanmamaktadır. Geçmiş tarihlerde yaşanan bu iki inancın çatışmaları günümüzde etkisini tamamen yitirmiştir. Bunun yanı sıra ülkede Müslüman, Hindu ve Budist Yahudi dinini yaşayan kişiler de bulunmaktadır.

İsviçre’de Hristiyanlık eski Roma dönemine kadar uzanır. Hıristiyan kiliselerine bağlılık ülkede 20. yüzyılın sonlarına doğru görülmüştür. İsviçre’de yaşayan Müslüman Türkler de bulunmaktadır.

İsviçre Tarihî:

Demokrasinin ve barışın ülkesi İsviçre devlet olarak 1848 yılından beri varlığını sürdürür. İsviçre Federal Anayasası kabul edildikten sonra ülke varlığını kanıtlamıştır. Bugünkü devletinin temelini oluşturan yapı 13. yüz yılın sonlarına doğru oluşmuştur. İsviçre tarihi olarak çok geçmiş bir tarihe sahiptir. Ülkenin geçmişi milattan önce 5300 yıllarına kadar dayanır. Yapılan çalışmalarda ve kazılarda ülkenin tarihinin çok eski yıllara dayandığı ortaya çıkmıştır. İsviçre bölgesine en önemli kabilelerden birisi olan Helvetler, yerleşmiştir. Helvetler, İsviçre’de uzun yıllar tek bir eyalette varlığını sürdürmüştür.

4. Yüzyıldan itibaren İsviçre bölgesinin bir kısmı Burganya Krallığı’na aitti. Ancak daha sonra 5. yüzyılda Almanlar, İsviçre’nin önce İsviçre platosuna daha sonra da Akga dillerine doğru yerleşmiştir. Ülke geçmiş zamanlarda birçok medeniyete ve uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. İsviçre toprakları, geçmişten günümüze kadar birçok devletin hâkimiyeti altında kalmıştır.

İsviçre tarihi için önemli olaylardan birisi, 1798 yılında yaşanan Fransız Devrimi’dir. Fransız Devrimi kuvvetleri ülkeyi işgal ederek ülkeyi hâkimiyeti altına almıştır. İsviçre yapılan bu baskılar ile Fransa’nın hâkimiyeti altındaki bir ülkeye dönüştü. Bu durumu kabul etmeyen halk sürekli ayaklanmalar çıkardı. Ancak yapılan bu ayaklanmalar da bir türlü başarıya ulaşılamadı. Ülkede sık sık kanlı biten ayaklanmalar görülmüştür. Daha sonra İsviçre toprakları, Avustralya ve Rusya gibi başka devletler tarafından da işgal edilmiştir.

İsviçre’de 1848 yılında Katolik ve Protestan pantolonları arasında bir savaş çıkmıştır. Ülkede çıkan bu iç savaş yaklaşık bir aydan az sürdü. Ülkede onlarca kişi hayatını kaybettiği bu savaş, ülkede yaşanan son silahlı çatışma olarak tarihe geçmiştir.

İsviçre’ye Ne Zaman Gidilir?

Avrupa Kıtası’nda yer alan İsviçre ülkesine her yıl binlerce kişi kayak sporu yapmak için gitmektedir İsviçre’de Alper’de, kayak sezonu döneminde farklı ülkelerden birçok kişi kayak etkinliği faaliyetlerine katılarak eğlenirler. Özellikle ülkeye kayak yapmak için ocak ve şubat aylarında tercih edilmesi en uygun dönemlerdir. Bunun dışında kültürel faaliyetler için yapılacak seyahatlerde ise yağışların minimum seviyede olduğu özellikle sonbahar aylarında gidilmesi uygundur.

Eylül ve Ekim aylarında İsviçre yapılacak kültürel bir seyahat için en ideal dönem olarak tavsiye edilmektedir. Sosyal, kültürel etkinlikler bakımında neredeyse her hafta sonu birçok faaliyetin yapıldığı İsviçre ülkesinde, etkinliğin türüne göre farklı eğlencelere katılım mümkündür. Hemen hemen her hafta sonu kutlama, parti, festival, fuar gibi etkinlikler yapılmaktadır. Yapılan kutlamalar ve etkinlikler bazen belli bir bölgeyi kapsayabildiği gibi; etkinliğin türüne göre kapsamlı etkinliklere de sıklıkla rastlanmaktadır.

Bu yüzden etkinliğin türüne ve tarihine bakarak; hangi bölgede hangi tür etkinliklerin yapıldığı göz önünde bulundurularak eğlencelere katılmak mümkündür. 2 Ocak’ta Harder Potschete maskeli yürüyüşü yapılmaktadır. Ocak ayının son haftalarında uluslararası Balon Festivali düzenlenir ve kızak yarışları ise Ocak ve Mart ayları arasında Alper’de düzenlenmektedir.

Schengen ülkesi olan İsviçre’de yaşayan halk yaşam kalitesi ve hayat standartları yüksek olduğundan, özellikle eğlence sektöründeki etkinliklerde çok fazladır. İsviçre’ye seyahat planlayanlar, tercih ettikleri aktiviteye göre seyahat planları yapmaları ve etkinliklerin düzenlendiği dönemlere göre seyahat etmeleri daha uygun olacaktır.

İsviçre’ye Nasıl Gidilir?

Batı Avrupa ülkesi olan ve 41285 kilometrekarelik yüzölçümüne sahip İsviçre, ülkesinde yaşam standartları ve hayat kalitesi bakımından gelişmiş ülke olarak dünya ülkeleri içerisinde en üst sıralardadır. Özellikle ülkenin konum bakımından Alpler’in eteklerinde yer alması sebebiyle, doğal güzellik bakımından zengin ve ilgi çekici yerleri ile her yıl onbinlerce insana ev sahipliği yapan ülke konumundadır.

Turistlerin en çok tercih ettiği batı Avrupa ülkelerinde olan İsviçre’ye gidebilmek için genelde hava yolu ulaşımı tercih edilmektedir. Türkiye’den İsviçre’ye karşılıklı olarak; Zürih Kloten Havalimanı, Basel Mulhouse Havalimanı ve Cenevre Havalimanları’ndan uçuşlar gerçekleştirilir.

Ucuz Uçak Bileti Almak:

İstanbul ve İzmir illerinden İsviçre’ye direkt uçuşlar yapılmakta ve bu uçuşlar yaklaşık 3 saat sürmektedir. Diğer illerden ise aktarmalı olarak İsviçre’ye gidebilmek mümkündür. Uçuşların tarihi, günü ve saat planlamaları havayolu şirketine göre değişir. Yapılacak seyahatlerde hem uygun bilet bulmak hem de en kısa sürede İsviçre ulaşabilmek için havayolu şirketleri arasında gerekli araştırmalar yapılması uygun olacaktır. Bu tarz işlemleri internet üzerinden gerçekleştiren birçok uygulama ve web sayfası mevcuttur. Aynı zamanda daha önceden planlanan seyahatlerde, birkaç ay öncesinden bilet almak; uçak biletinin daha ucuza mal edilmesini sağlayacaktır.

İsviçre’de İklim ve Hava Durumu:

İsviçre İklimi

İsviçre Gezi Rehberi: İsviçre İklimi

Ülke genel olarak soğuk bir iklim yaşar. İsviçre’nin orta bölgesinde bulunan Alp Dağları’nın bazı bölgelerinde yaz aylarında bile soğuk havalar etkisini sürdürür. Dağlık bölgelerden oluşan ülkenin bu bölgelerinde soğuk hava sürekli etkisini göstermektedir. Ovalık bölgelerde ise hava sıcaklıkları daha yüksek seyirdedir. Yılın büyük çoğunluğunda yağış alan ülkenin, en fazla yağış alan bölgesi güney kısımlarıdır.

İsviçre’de, ülkemizde de olduğu gibi Yaylalara çıkıldıkça soğukluk ve yağış miktarı artış göstermektedir.  Merkezi şehirlerde de görülen soğuk ve yağışlı havalar, yılın önemli bir kısmında etkinlik göstermez.

Ülkede Hava Sıcaklıkları:

Nisan ayından sonra ülkede çiçekleri ve yeşillikleri görmeniz mümkündür. Ancak yine de, Nisan ayı serin ve geceleri oldukça soğuk geçen bir aydır. Gündüz sıcaklıklarının tam olarak kıvamını bulması mayıs ayı ortasını bulmaktadır. Ancak yaz aylarında dahi, geceleri oldukça serindir. Bu yüzden seyahat edecek kişilerin buna göre planlamalar yapması daha yerinde bir karar olacaktır.

Ülkede Sonbahar:

İsviçre Gezi Rehberi. İsviçre’de Sonbahar

İsviçre Gezi Rehberi: İsviçre’de Sonbahar

Sonbahar aylarında daha kuru bir hava görülmektedir. Ancak ülkenin büyük bir kısmını oluşturan Alper’de, kar yağışı Ekim aylarının sonlarına doğru başlar. Alp Dağları’nın yüksek noktaları sürekli olarak kar ile kaplıdır. Alp Dağları’nıN bazı bölgelerinde buz havzaları bulunmaktadır. Ülkede kış aylarında don olayları çok fazla görülmektedir. Kasım aylarında başlayan soğuklar nisan ayına kadar devam etmektedir.

Sonbaharın doğa ile bütünleşmiş harika tonlarını görmek için bu aylarda ülkeyi ziyaret etmekte iyi bir fikirdir. Özellikle ülkenin doğal güzelliklerini görmek için uzun ve kısa süreli yürüyüş etkinlikleri de düzenlenmektedir.

İsviçre Mutfağı:

İsviçre Gezi Rehberi. İsviçre Mutfağı

İsviçre Gezi Rehberi: İsviçre Mutfağı

Ülke mutfağı oldukça geniş ve lezzetlidir. Ülkenin birçok ülke ile sınır olması diğer ülkelerle arasında kültür alışverişi oluşmasını sağlamıştır. Ayrıca ülke genel olarak çok uluslu bir yapıya sahip olduğunda hem kültürel açıdan hem de mutfak açısından oldukça zengindir. İsviçre denilince akla hemen peynir ve çikolata gelir. Ülkedeki çikolata üretimi dünya ülkeleri arasında ilk sıradadır.

Üretimini gerçekleştirdiği çikolatalar, hem kaliteli hem de çok lezzetlidir. İsviçre’nin bitki örtüsü birçok ürünü yetiştirilmesini olanak sağladığı gibi büyük baş hayvancılığı da etkin hale getirmiştir. Büyükbaş hayvanlardan üretilen etin ve sütün lezzeti, bitki örtüsü ve besi kalitesinin üst seviyede olmasından benzersizdir.

İsviçre Peyniri:

İsviçre Peyniri

İsviçre Peyniri

İsviçre’de yüzlerce çeşit peynir türü imalatı yapılmaktadır. Peynir çeşitliliğini ve bolluğu yemek kültürüne de etki etmiştir. Birçok yemekte kullanılan peynirin yaklaşık 450 çeşidi bulunmaktadır. Ülkede tüm yemeklerde ve sunumlarda peynir görülmesi kaçınılmaz bir durum haline gelmiştir. İsviçre seyahatlerinizde et, balık, tavuk, sebze yemeklerinden oluşan geniş bir menü ile karşılaşırsınız. Büyükbaş hayvan üretiminin çok fazla olması nedeniyle et yemekleri çok fazladır. Et ve peynir ürünleri birleştirilerek çok farklı lezzetler oluşturulmaktadır. İsviçre’ye seyahat eden kişilerin tatması gereken lezzetler arasında fondü ilk sıralarda yer alır. Çatalın ucuna takılan ekmek parçalarının, eritilen peynire batırılması ile oluşan muhteşem bir lezzettir.

Rösti yemeklerden önce ikram edilen patatesin fırınlanarak veya kızartılarak pişirildiği bir yemektir. İsviçre’de yemeklerin yanında farklı tatlarda ve lezzetlerde soslar da ikram edilmektedir. Ülkede çok fazla dana ve tavuk etinden imal edilen garnitürler de yemek ile birlikte servis edilmektedir. İsviçre’de sağlıklı beslenmeye dair de çok fazla yemek bulunmaktadır. Sağlıklı beslenme ile ilgili pek çok restoran ve mekan bulunabilir. Ülke genelinde son yıllarda sağlıklı beslenme ile ilgili çalışmalar yapılarak, özel menüler oluşturulmaktadır.

İsviçre konumundan dolayı Batı Avrupa kültürü ile iç içe geçmiş bir mutfağa sahiptir. İsviçre genel itibarıyla Avrupa mutfakları ile çok fazla benzerlik gösterir. Süt ürünlerinden üretilen peynirleri hem Avrupa, hem dünya mutfağında çok önemli bir yere sahiptir. Aynı zamanda en meşhur peynirleri gravyer ve emmental olarak bilinir.

İsviçre’de Gezilecek Yerler:

Yurt dışı gezileri için tercih edilen en güzel ülkelerden birisi de İsviçre’dir. Ülke doğal güzellikleri, tarihi yapısı ve mimari yapısı ile insanı büyüleyen yapılara sahiptir. İsviçre Almanya, Fransa ve İtalya gibi Schengen Bölgesi’nde yer alan ülkelerle sınır komşusudur. Yurtdışı seyahatlerinizde İsviçre’den sonra diğer ülkeleri de seyahat edebilirsiniz. İsviçre’de İtalyanca, Fransızca Romanca ve Almanca olmak üzere 4 dil kullanılmaktadır.

Farklı kültürlerle harmanlanan İsviçre hem kültürel açıdan hem de doğal güzellikleri ile muhteşem bir seyahat için en gözde yerlerdendir. İsviçre gecelerinizde ülkenin başkenti Bern’i tercih edecek kişiler için çok fazla tarihi ve turistik yapı bulunur. Bern halkının büyük bir kısmı Almanca konuşur. Şehir yeşillikleri ile tarihi yapılarıyla ve birbirinden güzel mekânlarıyla görülmesi gereken yerler arasındadır. İsviçre’de bulunan Alp Dağları’nın muhteşem manzarası için The Matterhon’u tercih edebilirsiniz.

İsviçre’nin Luzern şehrinde bulunan Şapel Köprüsü, İsviçre’de görülmesi gereken yerlerdendir. Bu köprü Reuss Nehri üzerinde bulunan ahşap ve muhteşem bir tasarıma sahiptir. İsviçre’ye giden kişilerin ziyaret etmesi gereken yerler arasında Zürih şehri de yer alır. Bu şehir, özellikle tarihi yapılarıyla göz alıcıdır. Şehir ilçesinde ve kıyı kenarında bulunan mimarilerde, ülkede görkemli bir hava estirir. Aynı zamanda İsviçre’de gezmek için müzeler, kiliseler restoranlar gibi pek çok yapı da bulunmaktadır. Bunun yanında sanat severler ve okumayı sevenler içinde pek çok aktivite alanı bulunmaktadır.

Eski Şehir:

İsviçre Gezi Rehberi. Eski Şehir - İsviçre

İsviçre Gezi Rehberi: Old Town – İsviçre

Eski Şehir(Bern) İsviçre’nin en önemli şehirlerinden Bern’de bulunmaktadır. Bunun yanında, 12. ile 15. yüzyıllar arasında inşa edilen tarihi mekânlar ve göz alıcı mimarilerle doludur. Üç tarafı Aare Nehri ile çevrili yeşillikleri ile ziyaretçilerini büyüleyen kent merkezi, yıllardır  mimari güzelliğini korumayı başarmış, içerisinde tarihi çeşme kilise ve saatler gibi yapıların bulunduğu eserleri barındırmaktadır.

Saat Kulesi:

İsviçre Gezi Rehberi. Saat Kulesi - İsviçre

İsviçre Gezi Rehberi: Saat Kulesi 

Saat kulesi İsviçre’nin Bern şehrinde gezilmesi gereken en eski yapılardan birisidir. Kule üzerindeki astronomik saat bulunmaktadır. Şehrin ilk yerleşim yeri olan 1150 ile 1256 yılına kadar kapı kalesi olarak kullanılmıştır. Çok uzun yıllar önce inşa edilmesine rağmen halen muhteşem güzelliğini korumaktadır. Özellikle kule üzerindeki ahşap süslemeler turistlerin ilgisini çekmektedir. Saat kulesi her saat başı çalar ve içerisindeki horoz dışarı çıkar. İsviçre seyahatlerinde görülmesi gereken yerler arasındadır.

Bern Tarih Müzesi:

Bern Tarih Müzesi

İsviçre Gezi Rehberi: Bern Tarih Müzesi

1894 yılında faaliyete açılan Bern tarih müzesi, ülkenin en büyük müzelerinden birisidir. Başka bir deyişle müze 15. ve 16. yüzyıl şatolarından ilham alınarak tasarlanmıştır. Müze içerisinde 500′ den fazla eşya sergilenmektedir. Müze içerisinde Asya, Amerika, Okyanusya ve Antik Mısır dönemine ait eserler de bulunmaktadır. İsviçre için tarihi ve mimari bakımdan oldukça önemli bu müze her yıl birçok yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir. İsviçre seyahatlerinizde Bern Tarih Müzesi’ni gezerek tarih öncesine ait muhteşem bir kültür yolculuğuna şahitlik edebilirsiniz.

ST Pierre Katedrali:

İsviçre Gezi Rehberi. Saint Pierre Katedrali İsviçre

İsviçre Gezi Rehberi: Saint Pierre Katedrali İsviçre

İsviçre’nin Cenevre şehrinde bulunan ST Pıerre Katedrali 1160 ile 1252 yılları arasında inşa edilmiştir. Bu mimari yapı süslemeleriyle, parlak mumu andıran avizeler, tapınaklar ve tarihi kalıntıları ile göz doldurucu bir güzelliğe sahiptir. Birçok yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilen bu yapı, ziyaretçilerine görsel bir şölen sunar.

Rousseau Adası:

İsviçre - Rousseau Adası

İsviçre Gezi Rehberi: İsviçre – Rousseau Adası

İsviçre’nin Cenevre şehrinde yer alan Rousseau Adası, görülmesi gereken yerler arasındadır. Adaya ulaşım için 300 metrelik bir yürüyüş yapılması gerekmektedir. Ada içerisinde bulunan gözetleme kulesi de ayrı bir tarihi ve mimari yapıya sahiptir.

Reform Müzesi:

İsviçre Reform Müzesi

İsviçre Gezi Rehberi: İsviçre Reform Müzesi

İsviçre’nin Cenevre şehrinde yer ala Reform Müzesi içerisinde özellikle kitap, el yazması, kişisel obje, heykel, mezar taşı gibi pek çok tarihi eser sergilenmektedir. Aynı zamanda 16. Yüzyıl dönemlerini kadar dayanan Reform Müzesi reform hareketlerinin başlangıcını temel alarak oluşturulmuştur. Kısacası İsviçre seyahatlerinizde görmeniz gereken tarihi bir yapıdır.

Lugano Gölü:

İsviçre Gezi Rehberi. Lugano Gölü

İsviçre Gezi Rehberi: Lugano Gölü

İsviçre tarihi ve mimari yapılarının yanı sıra doğa güzellikleri ile de öne çıkan bir ülkedir. Lugano Gölü su ile yeşilin birleştiği muhteşem bir güzelliktedir. Gölün etrafındaki restoranlar, turistik mekanlar, seyahatlerinizde güzel bir gün için en iyi tercihler arasında olacaktır.

Jet d’Eau:

Jet d’Eau

İsviçre Gezi Rehberi: Jet d’Eau

Jet d’Eau, Rhode Nehri ile Cenova gülünün birleştiği yere kurulan iki pompa yardımıyla suyun gökyüzüne çıkmasını sağlayan görsel bir şölendir. Özellikle saniyede 500 litre su 140 metre yüksekliğe çıkarılabilmektedir. Aynı zamanda gökyüzüne çıkan suyu şehri tüm bölgelerinde seyredebilirsiniz.

İsviçre’de Gece Hayatı:

İsviçre mimari yapısı doğal güzellikleri ile oldukça etkileyici bir ülkedir. Ülkede gündüzleri gezmek için yüzlerce kale, kilise, müze bulunmaktadır. Ayrıca birçok ünlü markanın mağazalarını İsviçre’de görmek mümkündür. Özellikle İsviçre’de çok fazla mağaza ve alışveriş merkezi bulunmaktadır. Aynı zamanda geçmişten günümüze kadar geniş bir kültüre sahip İsviçre turistik açıdan görülmesi gereken yerler arasındadır. Restoranları, kafeleri farklı lezzetleri ile turistlere yönelik hizmeti ile göz doldurur.

Gündüzleri sessizliğini koruyan ülkede gecenin başlaması ile birlikte eğlence mekânları dolmaya başlar. İsviçre’de arkadaşlarınızla sohbet edip eğlenmenize olanak sağlayacak çok fazla sayıda mekân bulunmaktadır. Özellikle kişilerin isteği doğrultusunda müzikli daha sesli ortamlar bulunurken, sessiz ve sakin mekânlarda mevcuttur. Bundan dolayı İsviçre’de gece hayatı sabah saatlerine kadar devam eder.

İsviçre Festivalleri:

İsviçre Gezi Rehberi. İsviçre Festivalleri

İsviçre Gezi Rehberi: İsviçre Festivalleri

Modern ve çağdaş İsviçre’de her yıl çok sayıda festival düzenlenmektedir. Bunun yanında İsviçre’de kişilerin dinlenmesi ve eğlenmesi için çok sayıda tatil seçeneği bulunmaktadır. Ülke için önemli olan günlerde kutlama yapılmaktadır. İsviçre’nin en önemli şehirlerinden birisi olan Zürih’te çok fazla festival ve konser düzenlenmektedir. Zürih’te sürekli olarak düzenlenen şarap fuarı veya festivalleri de oldukça ilgi çekmektedir.

Bu festivaller genellikle mayıs ayı başlarında yapılmaktadır. Ülkenin en önemli festivallerinden caz festivali her yıl Cenevre Gölü’nde yapılmaktadır. Dünyanın birçok noktasında en iyi müzisyenler caz festivali için ülkeye gelir. Caz Festivali’nin düzenlendiği dönemlerde tüm şehir festivalin etkisi altındadır. Parklarda, restoranlarda her yerde müziğin tadını çıkarabilirsiniz. Bunun yanı sıra klasik müzik sevenler için ise Verbier’ de düzenlenen festivaller oldukça ilgi çekmektedir. Bu festivalde de dünyanın en iyi müzik grupları müzik performanslarıyla katılımcıları kendisine hayran bırakırlar.

Eğlenmeyi ve sanatı çok seven İsviçre’de çok sayıda karnavalda düzenlenmektedir. Yapılan karnavallar tüm şehri etkisi altına alır. Bütün halkın eşlik ettiği festivaller sonrası muhteşem bir karnaval başlar. Karnavalda şehrin her yerinde davul çalınır. Karnaval sonrasında çocuklar içinde düzenlenen festivaller de vardır.

İsviçre’de Eğitim:

İsviçre’de Eğitim

İsviçre Gezi Rehberi: İsviçre’de Eğitim

İsviçre’de Almanca, Fransızca, İtalyanca ve Almanca olmak üzere 4 dil kullanılmaktadır. Ülke dört bölgeye ayrıldığında eğitim sistemi okuldan okula farklılık göstermektedir. Ülkede ilkokul 4 ile 6 yıl arasında değişir. İsviçre’de öğrencilerin eğitim alacağı çeşitlilik ve seçenek fazladır. İsviçre’de ilkokullarda genelde teorik dersler ve dil anlamında dersler verilmektedir. Lise eğitiminde ise kademeli bir eğitim sistemi görülür. Üniversite sınavını her lise kendi okulunda gerçekleştirir. Liselerde öğrenciler teknik ve uygulamalı derslere katılmaktadır.

Öğrencilerin lise döneminde seçecekleri meslek bölümü daha önceden belirlenmiştir. İsviçre genel anlamıyla eğitime önem veren bir toplumdur. Eğitimini tamamlayan öğrenciler 3 ile 5 yıl arasında değişen üniversite eğitimi görür. İsviçre’de okullar uygulamalı dersleri çok fazla önem verirler. Öğrencilerin meslek gruplarına göre 3 ila 4 yıl mesleki eğitim almaları gerekir.

Aynı zamanda İsviçre’de her çocuğun ücretsiz bir yıl anaokuluna gitme hakkı bulunmaktadır. Bazı bölgelerde bu eğitim yılı 2 yıl da olabilmektedir. Ülkede anaokulunun mecburi olmamasının yanı sıra; çocukların okula uyum sağlaması için tüm ebeveynler genellikle çocuklarını anaokuluna gönderirler. Ayrıca ülkedeki zorunlu eğitim yılı 9 senedir.

İsviçre’de Sağlık:

Ülke sağlık alanında da oldukça gelişmiştir. Özellikle insan yaşamına ve kalitesini özen gösteren ülkede çok fazla hastane bulunmaktadır.  İsviçre’de halk, ücretsiz bir şekilde sağlık hizmeti almaktadır. Bunun için sigorta zorunluluğu şartı aranmaz.

İsviçre Türkiye Dış Temsilcilikleri:

BERN BÜYÜKELÇİLİĞİ:

Adres: LOMBACHWEG 33 3006 BERNE
Telefon: SANTRAL: 00 41 31 359 70 70
Faks: 00 41 31 352 88 19
botschaft.bern@mfa.gov.tr
http://bern.be.mfa.gov.tr
Görev Bölgesi: İSVİÇRE, LİECHTENSTEİN

CENEVRE BAŞKONSOLOSLUĞU:

Adres: ICC 20, ROUTE DE PRE-BOIS, CASE POSTALE 1901 1215 GENEVE
15/SUISSE
Telefon: + 41 22 710 93 60
Faks: 00 41 22 710 93 61
consulat.geneve@mfa.gov.tr
http://cenevre.bk.mfa.gov.tr
Görev Bölgesi: Cenevre, Fribourg, Neuchatel, Valais ve Vaud kantonları

ZÜRİH BAŞKONSOLOSLUĞU:

Adres: WEINBERGSTRASSE 65 8006 ZÜRICH/SCHWEIZ
Telefon: 00 41 44 368 29 00 (6 hat)
Faks: 00 41 44 368 29 19
konsulat.zurich@mfa.gov.tr
http://zurih.bk.mfa.gov.tr
Görev Bölgesi: Zürich, luzern, Schwyz, Glarus, Zug, Basel-Stadt, Basel-Land,
Schaffhausen, Appenzell-Innerhoden, appenzell-Ausserrhoden, St.Gallen,
Graubünden, Argau, Thurgau Kantonları ve Liechtenstein Prensliği

B.M.CENEVRE OFİSİ D.T.:

Adres: 28 B CHEMIN DU PETIT-SACONNEX 1209 GENEVE/SUISSE Posta
Adresi: Mission Permanente de Turquie Case Postale 271 1211 Geneve 19
SUISSE
Telefon: 00 41-22 918 50 80
Faks: 00 41-22 734 08 59
tr-delegation.unog@mfa.gov.tr
http://cenevreofisi.dt.mfa.gov.tr
Görev Bölgesi: Birleşmiş Milletler Cenevre Ofisi ve İsviçre’deki diğer
uluslararası kuruluşlar

D.T.Ö. DT:

Adres: BATIMENT-ICC-ROUTE DE PRE-BOIS 20 CP 1837 1215 GENEVE 15
SUISSE
Telefon: 00 41-22 791 70 10
Faks: 00 41-22 791 70 20

tr-delegation.wto@mfa.gov.tr

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

İsviçre Gezi Rehberi