e
sv

Nemrut Dağı Gezi Rehberi

Nemrut Dağı Gezi Rehberi: UNESCO Dünya Mirası listesinde kendisine yer bulan, 2.150 metre yükseliğinde bir dağdır. Aynı zamanda Kommagene Krallığı'ndan kalan tarihi ve arkeolojik kalıntılara ev sahipliği yapmaktadır.
avatar

admin

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Nemrut Dağı Gezi Rehberi:

Nemrut Dağı Gezi Rehberi: Nemrut Dağı, Adıyaman’ın Kahta ilçesine bağlı olan bir köyde yer alıyor. Daha doğrusu köyün yakınlarında bulunmaktadır. 1988 yılında da Nemrut Dağı Milli Parkı olmuştur. Park içerisinde eski çağlardan kalan arkeolojik kalıntılar bulunuyor. Dağın en önemli özelliği de dev heykelleri, tümülüsü, köprüsü ve tepesidir.

Nemrut Dağı Gezi Rehberi: UNESCO Dünya Mirası listesinde kendisine yer bulan, 2.150 metre yükseliğinde bir dağdır. Aynı zamanda Kommagene Krallığı'ndan kalan tarihi ve arkeolojik kalıntılara ev sahipliği yapmaktadır.

Nemrut Dağı Gezi Rehberi: UNESCO Dünya Mirası listesinde kendisine yer bulan, 2.150 metre yükseliğinde bir dağdır. Aynı zamanda Kommagene Krallığı’ndan kalan tarihi ve arkeolojik kalıntılara ev sahipliği yapmaktadır.

Nemrut Dağı Efsanesi:

Nemrut Dağı bölgede olcukça ünlü bir yerdir. Hatta yalnızca bölgede değil tüm dünya üzerinde etkin bir tanınmışlığı vardır. İsmini Hz. İbrahim’i ateşe attıran hükümdardan alıyor. Nemrut Dağı’nın aynı zamanda oldukça popüler olmuş efsanesi bulunmaktadır. Akla en uygun geleni ise Kommagene Uygarlığı ile alâkalı olanıdır. M.Ö. 163 yıllarında o dönem yaşayan kral, tanrılara ve ejdadına saygısını göstermek için ülkesinin en yüksekte bulunan dağına heykel ve anıt mezar inşa ettiriyor. Heykelleri iki farklı şekilde yaptırtıyor; birisi güneşe selam verirken diğeri de batışını izliyor. Özellikle Nemrut Dağı ve çevresi Adıyaman şehrinde gün batımını izleyeceğiniz en güzel noktalardan birisidir.

Nemrut Dağı’nın Heykelleri:

Nemrut Dağı’nın Heykelleri

Nemrut Dağı’nın Heykelleri

O dönemlerde çok tanrılı dinler oldukça yaygındı. Özellikle dönemin kralları da tanrılara minnettarlığını göstermek isteyince, ortaya 10 metreye kadar ulaşan dev heykeller çıkmıştır. Her heykel farklı bir dini ve kültürü temsil etmektedir. Bu da kralın dinleri ve kültürleri birleştirmek için ne büyük çaba sarfettiğinin ispatıdır.

Bunca zamandır tarihe tanıklık eden bu devasa heykeller bulunduğu bölgeyi de dini bir merkez haline getirmiştir. Özellikle kireçtaşı’ndan yapılma heykeller Pers ve Yunan mitolojisinden esinlenerek yapılmıştır.

Nemrut Dağı Tümülüsü:

Milattan önce 1. yüzyılda inşa edilmiştir. 50 metre yüksekliğinde ve çapı da 150 metre civarındadır. Kral, burayı kendisi için inşa ettirmiştir. Tümülüsün en tepesi ise gün doğumunun ve batımının en güzel şekilde izlenilebileceği noktalardan biridir.

Nasıl Oluştu?

1987 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınan dağ, kuvaterner döneminde oluşmuştur. Daha sonrasında ise insan eliyle yapılan heykellerin evi olmuştur. Nemrut Dağı, aslında bir volkanik dağdır. Başka bir deyişle Türkiye’nin faaliyete geçebilecek en tehlikeli volkanik dağlarından birisidir. Son aktif hali ise, bazı kaynaklara göre 1411 senesinde gözlemlenmiştir.

Nerede?

Nemrut Dağı, Adıyaman’da bulunuyor. Adıyaman’ın Kahta ilçesinde bulunan Kayadibi Köyü, dağa en yakın konumdur. Dağın şehre uzaklığı da ortalama 87 kilometredir.

Nasıl Gidilir?

Ulaşmak için öncelikle Adıyaman’a gelmeniz gerekiyor. Otobüsle, uçakla ya da şahsi aracınızla kolay bir şekilde şehre ulaşabilirsiniz. Tek gelmek istemezseniz de tur otobüsleri ile birlikte keyifli bir yolculuk yapabilirsiniz.
Konum için tıklayınız.

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Nemrut Dağı Gezi Rehberi