e
sv

Ankara Gezi Rehberi

Anıtkabir, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kurucusu başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün anıt mezarını da barındıran komplekstir..
avatar

admin

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Ankara Gezi Rehberi:

Ankara Gezi Rehberi: Ankara gezilerinizde Ankara Gezi Rehberi sizlere oldukça yardımcı olacak. Ülkemizin başkenti ve ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün anıtının bulunduğu şehirdir. Başka bir deyişle sert havası ve kendine has özellikleriyle bambaşka bir şehirdir. Ankara’yı tamamen gezmek istiyorsanız en az beş güne ihtiyacınız var demektir. Özellikle yalnızca Anıtkabir için yarım gününüzü ayırmalısınız.

Ankara, Türkiye’nin başkentidir. Kısacası 1920 yılında beri bu görevini sürdürüyor. Aynı zamanda ülkenin en büyük ikinci şehridir. Bununla birlikte Anadolu’nun merkezinde yer alır ve tarih boyunca yerleşim merkezi olmuştur. Lidyalılardan Selçuklulara, Perslerden Osmanlı’ya kadar pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Günümüzde de Türkiye Cumhuriyeti’nin toprağıdır. 5 milyondan fazla nüfusu olan Ankara, en kalabalık şehirlerden de biridir.

Ankara’da Gezilecek Yerler:

Anıtkabir:

Anıtkabir, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kurucusu başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün anıt mezarını da barındıran komplekstir..

Anıtkabir, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün anıt mezarını da barındıran komplekstir..

Her Türk’ün mutlaka ziyaret etmesi gereken yerdir. Modern Türkiye’nin, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün naaşının bulunduğu yapıdır. 1953 yılında halka açılan Anıtkabir ücretsizdir. Yerli ve yabancı olan herkes ziyaret edebilmektedir. Anıtkabir’de bir mezar daha bulunur, lakin bu da Atatürk’ün silah arkadaşı ve cumhurbaşkanı İsmet İnönü’ye aittir. Anıtkabir yalnızca bir anıt mezar değildir, aynı zamanda ulusal egemenliğin ve milli iradenin ifade şeklidir. Anıtkabir ziyaretiniz sırasında, Kurtuluş Müzesi’ni de gezebilirsiniz. Özellikle içerisinde yer alan anı defterine duygu ve düşüncelerinizi yazabilirsiniz. Son olarak gün içerisinde nöbet değişimine denk gelirseniz, tüyleri diken diken eden muhteşem Türk askerlerini izleme imkanı bulabilirsiniz.

ilgili içerik Salt Galata

Atatürk, 1938 yılında vefat ettiğinde halk bir boşluğa düşer. Çünkü kimse onun öleceğine inanmak istemez. Mezarına dair bir vasiyet olmayınca da, ülkenin merkezi ve başkenti olan Ankara’ya karar verilir. Bir anıt mezar inşasına başlanır ve Atatürk Etnografya Müzesi’nden Anıtkabir’e getirilir.

Adres: Akdeniz Caddesi, No:31,Çankaya
Ziyaret Saatleri: 09.00-17.00
Web Sitesi: https://www.anitkabir.com.tr/
Konum için tıklayınız.

Akköprü, Ankara:

Akköprü Ankara

Akköprü Ankara

Selçuklulardan Ankara’ya kalmış bir hediye olduğunu söyleyebiliriz. 1222 yılında dönemin hükümdarı Alaaddin Keykubat tarafından yaptırılmıştır. Aynı zamanda dönemin önemli ticaret noktalarından da biriydi.

Adres: Zübeyde Hanım, Akköprü, Altındağ/Ankara
Konum için tıklayınız.

Augustus Tapınağı:

Ankara Gezi Rehberi. Augustus Tapınağı: M.Ö. 25 veya 20 yılları arasında inşa edilmiş önemli bir tapınaktır. Hacı Bayram Camisi'nin hemen yan tarafında yer alır. Tapınak, Ankara'nın Altındağ ilçesindedir..

Augustus Tapınağı: M.Ö. 25 veya 20 yılları arasında inşa edilmiş önemli bir tapınaktır. Son olarak Hacı Bayram Camisi’nin hemen yan tarafında yer alır. Tapınak, Ankara’nın Altındağ ilçesindedir..

Augustus Tapınağı binlerce yıllık bir geçmişe sahiptir. Altındağ ilçesinde yer alır. Frig tanrılarına adanmış bir tapınaktır. Başka bir deyişle tapınak büyük oranda zarar görse de, gözle görülebilir bazı bölümleri halen ayaktadır.

Not: Tapınağa giriş ücretsizdir.
Adres: Hacı Bayram Mh., Altındağ, Ankara
Ziyaret Saatleri: 09.00-19.00
Konum için tıklayınız.

Ankara’da Alışveriş Yapılabilecek Yerler:

Atakule:

Ankara Gezi Rehberi. Atakule, döner restoranlı kulesi ile nam yapmış ve merhum Turgut Özal tarafından açılışı gerçekleştirilmiş alışveriş merkezidir..

Atakule, döner restoranlı kulesi ile nam yapmış ve merhum Turgut Özal tarafından açılışı gerçekleştirilmiş alışveriş merkezidir..

Ankara’nın ilk alışveriş merkezi Atakule, Turgut Özal tarafından açılmıştır. 1989 tarihinde açılarak Türkiye’nin ikinci alışveriş merkezi olmuştur. Aynı zamanda adı da bir yarışma düzenlenerek halk tarafından belirlenmiştir. Özellikle dikkat çeken tasarımı ve mimarisi ile önemli turistik mekanlardan birisidir. Son olarak içerisinde yer alan seyir terasına 10 TL karşılığında çıkabilirsiniz.

Adres: Çankaya Mahallesi, Çankaya Caddesi, Ankara

Konum için tıklayınız.

Anatolium AVM:

Anatolium AVM - Ankara

Anatolium AVM – Ankara

Ankara’nın Mamak ilçesinde yer alır. Her yerden alışveriş merkezine kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Alışveriş merkezi hem mağazaları hem de eğlence yerleri ile 7’den 70’e herkesin ilgisini çekiyor. Ayrıca hafta sonları çocuklar için eğlenebilecekleri etkinlikler ile de meşhurdur.

Adres: Akşemsettin Mahallesi, 2308. Sokak, No: 1/B, Mamak

Konum için tıklayınız.

Antares:

Antares - Ankara

Antares – Ankara

2008 yılında açılan alışveriş merkezi aynı zamanda bir yaşam alanıdır. İçerisinde 200’den fazla mağazanın haricinde, bowling salonu, oyun üniteleri, sinemalar ve restoranlar yer alıyor. Ayrıca oldukça büyük otoparka sahip olması da sizi büyük bir dertten kurtarıyor.

Adres: Halil Sezai Erkut Caddesi, Afra Sokak, Ayvalı

Konum için tıklayınız.

Ankara’da En iyi Koru ve Parklar:

Mogan Gölü, Ankara:

Ankara Gezi Rehberi. Mogan Gölü, Ankara: Türkiye'de ilan edilen 15 korunmalı bölgeden biri ilan edilen, Gölbaşı ilçesi Ankara ilinde bulunan bir set gölüdür..

Mogan Gölü, Ankara: Türkiye’de ilan edilen 15 korunmalı bölgeden biri ilan edilen, Gölbaşı ilçesi Ankara ilinde bulunan bir set gölüdür..

Ankara gezi rehberi ve tavsiyeleri içinde mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisi. Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde yer alan Mogan Gölü, muhteşem bir manzaraya sahiplik yapıyor. Burada özel mangal alanları, piknik masaları, at çiftliği ve kahvaltı yerleri bulunuyor. Sabah erkenden buraya gelerek eşsiz manzara karşısında, leziz bir kahvaltı keyfi yapabilirsiniz.

Adres: Gölbaşı, Ankara

Konum için tıklayınız.

Soğuksu Milli Parkı, Ankara:

Soğuksu Milli Parkı, Ankara ili Kızılcahamam ilçesinde bulunan bir milli parktır..

Soğuksu Milli Parkı, Ankara ili Kızılcahamam ilçesinde bulunan bir milli parktır..

Kızılcahamam’da bulunan Soğuksu Milli Parkı, doğal hayat denilince akla ilk gelen yerler arasında bulunuyor. Şehir merkezine de 78 km uzaklıkta bulunuyor. İçerisinde sıcak ve soğuk kaplıcaların yanı sıra oldukça yeşillik geniş alanlar mevcut. Buranın başka bir dikkat çekici özelliği bulunuyor. Onun da Atatürk Çamı olduğunu söyleyebiliriz. Atatürk bu çamın altında oturup çay içmiştir. Bu bölgeyi de akciğer olarak sıfatlandırmıştır.

Adres: Soğuksu Caddesi, No:64, Kızılcahamam

Konum için tıklayınız.

Altın Park, Ankara:

Altınpark - Ankara. Ankara Gezi Rehberi..

Altınpark – Ankara

Ankara’nın en büyük yerlerinden biri olduğunu söyleyebiliriz. Bölgenin yüzde 80’inden fazlasını yeşil alanlar ve göletler oluşturuyor. Oldukça hoş ve özelliklere sahip bir yerdir. İçerisinde de ek çok etkinliğin yapılabileceği bölgeler bulunduruyor.

Adres: Altınpark Caddesi, Aydınlıkevler, Altındağ

Konum için tıklayınız.

Çocuklarınız ile Ankara’da Gezilecek Yerler:

Harikalar Diyarı, Ankara:

Ankara Harikalar Diyarı, Avrupa'nın en büyük çocuk parklarından birisidir..

Ankara Harikalar Diyarı, Avrupa’nın en büyük çocuk parklarından birisidir..

Sincan’da bulunan eğlence parkıdır. Burası adeta bir masaldan fırlamış bir görünüm veriyor. Çocukların en sevdiği kahramanları parkın her bir köşesinde görme imkanına sahipsiniz. Özellikle de parkın ortasında bulunan dev Gülüver heykeli, onların dikkatini çekecektir. Burada tırtıl trenle gezebilirler ve masal kahramanları ile birlikte bol bol fotoğraf çektirebilirler.

Adres: Yunus Emre, Sincan/Ankara

Konum için tıklayınız.

Aqua Vega Akvaryum, Ankara:

Ankara Gezi Rehberi.. Aqua Vega Akvaryum, Ankara: Türkiye'nin en büyük tünel akvaryumu. Genel anlamda en büyük akvaryumu ise İstanbul Akvaryum'dur..

Aqua Vega Akvaryum, Ankara: Türkiye’nin en büyük tünel akvaryumu. Genel anlamda en büyük akvaryumu ise İstanbul Akvaryum’dur..

Hayvanlar çocukların ilgisini her zaman çekerek, onları yaramazlıktan uzaklaştırabiliyor. Ankara’da da gidebileceğiniz böyle bir yer bulunuyor. Aqua Vega, dev bir akvaryum olarak onları şaşırtabilir. Mamak ilçesinde yer alan akvaryum alışveriş merkezi görevini de üstleniyor.

Adres: Akşemsettin, Doğukent Bulvarı Nata Vega Outlet, Mamak/Ankara
Konum için tıklayınız.

Macera Adası, Ankara:

Macera Adası - Ankara

Macera Adası – Ankara

Kentpark Alışveriş Merkezi içerisinde bulunuyor. Bu oyun alanında 0-12 yaş arası çocuklarınızı getirebilirsiniz. Macera Adası’nda iki bölüm var. Bunlar Macera Denizi ve Macera Ormanı. Macera Denizi’ne 0-6 yaş yaş çucuklarınızı, Ormanı’na 6-12 yaş çocuklarınızı sokabiliyorsunuz. Aynı zamanda oyun makineleri de bulunmaktadır.

Adres: 1 Gazi Mevlana Bulvarı Ankamall Avm No:2, 06330 Yenimahalle/Ankara

Konum için tıklayınız.

Ankara’nın En İyi Eğlence Mekânları:

IF Performance Hall, Ankara:

IF Performance Hall, Ankara

IF Performance Hall, Ankara

İstanbul şubelerinden başka Ankara’da da şubesi bulunan IF Performance Hall, eğlence sektöründe önemli bir yer tutuyor. Buraya genellikle ünlü isimler, şarkıcılar geliyor. Siz de Ankara geziniz sırasında buraya mutlaka uğramalısınız. Hafta içerisinde birden fazla başarılı ismi konuk eden mekanda, müzik dinleyip ruhunuzu dinlendirirken bir şeyler içip demlenebilirsiniz.

Adres: Kavaklıdere Mh., Tunus Cd., No:14/A, Çankaya
Telefon: 0312 418 95 06

Konum için tıklayınız.

Tren Bar, Ankara:

İstanbulluların yakındığı bildiği Tren Bar tam gaz Ankara’da devam ediyor. Gençlerin gözdesi olduğunu söyleyebiliriz. Mekanın genişliği ve ferah oluşu ona ekstra avantaj sağlıyor.

Adres: 100. Yıl Mahallesi, Filistin Cadddesi, No:51, Çankaya

Konum için tıklayınız.

Shelter, Ankara:

Shelter, Ankara

Shelter, Ankara

Jazz müzik denilince akla ilk gelen yer Shelter’dır. Aynı zamanda konsept yapılan gecelere de katılma imkanınız bulunmaktadır.

Adres: Kavaklıdere Mahallesi, Bestekar Caddesi, No:38, Çankaya

Konum için tıklayınız.

Jolly Joker, Ankara:

Ankara Gezi Rehberi.. Jolly Joker - Ankara: Pek çok ünlü ismin de konser verdiği eğlence mekânı, stresinizi çılgınca eğlenerek atmak için birebir..

Jolly Joker – Ankara: Pek çok ünlü ismin de konser verdiği eğlence mekânı, stresinizi çılgınca eğlenerek atmak için birebir..

Ankara’nın gece hayatının büyük bir bölümünü karşılıyor. Hatta Jolly Joker’de başarılı ve ünlü isimlerin konserlerine katılabilirsiniz. Aynı zamanda sabahın ilk ışıklarına kadar çılgınca dans edebilirsiniz.

Adres: Kavaklıdere Mahallesi, Kızılırmak Caddesi, No:14, Çankaya

Konum için tıklayınız.

Ankara’nın Neyi Meşhur ?

Ankara Simidi:

Ankara Simidi

Ankara Simidi. Fotoğraf: Simitçi Dünyası

Hakiki pekmezle birlikte yapılan Ankara Simidi’nin oldukça ünlü olduğunu söyleyebiliriz. Simidi gevrek ve bol susamlı olması vazgeçilmez kılmaktadır. Ankara’da yaşayanlar ve Ankaralılar için kahvaltının olmazsa olmazıdır. Siz de Ankara geziniz sırasında bir fırına uğrayıp, simidin tadına mutlaka bakmalısınız.

Ankara Tava:

Ankara-Tava. Ankara Gezi Rehberi..

Ankara-Tava

Ankara’da ne yenir dersek bu sorunun cevabı tabi ki Ankara Tava olacaktır. Tavanın yapılışı Ankara içinde bile değişse de onu vazgeçilmez kılan malzemeler kuzu eti ve pilavıdır. Bol vitaminli ve sağlıklı bu yemeği tadıp, yemek hakkında yorumlarınızı yazabilirsiniz.

Atatürk Orman Çiftliği Mamulleri:

Atatürk Orman Çiftliği Mamulleri

Atatürk Orman Çiftliği Mamulleri

Ankara’nın Neyi Meşhur dediğimizde aklımıza gelen bir diğer şeyde burasıdır. Atatürk’ün kurduğu çiftlik günümüzde yoğurt, süt, yumurta vb. gıdalara tüm Türkiye’ye dağıtıyor. Kaliteli ve organik olması sebebiyle de oldukça seviliyor. Özellikle de dondurmasının oldukça meşhur olduğunu söyleyebiliriz.

Ankara’ya Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan Ankara’ya otobüsle, uçakla ya da şahsi aracınızla gidebilirsiniz. Otobüsle İstanbul-Ankara arası yaklaşık olarak 5 saat sürüyor. 450 km uzaklıkta bulunan Ankara’ya uçakla da 57 dakika sürmektedir. Otogardan herhangi bir Ankara otobüsüne binebilir ya da herhangi bir havayolu firmasında bilet alarak ulaşımı sağlayabilirsiniz. Şahsi aracınızla gitmek isterseniz de Anadolu Otoyolu ya da D-140 yolu üzerinden Mudurnu güzergahını takip edebilirsiniz. Ancak en kolay ve en çok kullanılan yol Anadolu Otoyolu’dur. Sırasıyla Gebze, Sapanca, Hendek, Düzce ve Bolu’yu geçerek Ankara’ya ulaşabilirsiniz.

Artık Ankara’ya ulaşmak için Yüksek Hızlı Tren Hattı’nı kullanabilirsiniz. Pendik’ten binerek son durak Ankara’da inebilirsiniz. Üstelik günde 7 sefer yapan trenin seferleri 06.45’te başlayıp, 17.30’da bitiyor. Bu yöntemle yolculuk toplamda 3 saat 50 dakika sürüyor.

Ankara’da Konaklama:

Ankara geziniz sırasında kalacak yer arıyorsanız, özellikle şehir merkezinde yer alan bölgeleri tercih etmelisiniz. Kızılay, Ulus ve Çankaya gibi ilçeleri tercih edebilirsiniz. Kısacası Ankara’da nerede kalınır derseniz de Kızılay’da Kuğulu Park çevresinde kalınır. Hotel Ankatra ve Merkez Vilayetler Evi kalınacak en iyi yerlerdendir. Otelde kalmak istemezseniz de günlük ev kiralayabilirsiniz. Ancak fiyatlara bakıldığında otel kiralamak daha mantıklı bir seçenek olmaktadır.

Ankara Gezi Rehberi ve Tavsiyeler

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Ankara Gezi Rehberi