e
sv

Bursa’da Gezmeniz Gereken 10 Muhteşem Yer

Bursa'da Gezmeniz Gereken 10 Muhteşem Yer

Bursa’da Gezmeniz Gereken 10 Muhteşem Yer

Bursa’yı Tanıyalım

Bursa,  Marmara Bölgesinde bulunan Türkiye’nin 4. büyük şehridir. Osmanlı Devletine başkentlik yapmıştır. Günümüze önemli bir  sanayi ve ticaret kentidir. Tarihte de önemli bir ticaret şehri olup, ipek ve dokuma ticaretinin merkeziydi. Bursa el değmemiş doğası ve zengin tarihi ile dikkatleri çeken, tam anlamıyla muhteşem bir şehir. Ziyaretçileri mest eden, ziyaret ettiğinizde, asla pişmanlık yaşamayacağınız bir kent… Bir şehir düşünün ki, el değmemiş birçok doğa harikası yerleri, bunun yanında Türk, Roma, Bizans kültürlerini yansıtan bir çok tarihi eser yan yana. Bu tarz özellikleri içinde barındıran sizce kaç tane şehir vardır ? Türkiye’de ya da dünya da. Bizce pek azdır. Ülkemizin her geçen gün parlayan ve yükselen yıldızı Bursa’yı ziyaret etmelisiniz. Hani derler ya ölmeden önce ziyaret edilecek yerler arasında. Ziyaret etmediyseniz acele edin.

Bursa’da Kaç Gün Kalmalıyım ?

Bursa’yı gezmek için iki ya da üç gün de rahatlıkla size yetecektir. Ayrıca iyi bir planlama size zaman kazandıracaktır. Görmek  istediğiniz yerleri mutlaka önceden belirleyin. Tabi ziyaret sırasında size yardımcı olacak şeyleri unutmayalım.

Öncelikle şehirde bir dostunuz varsa bir sıfır öndesiniz. Hem konaklamayı bedavaya getirebilir, hem de şehri daha çabuk gezebilirsiniz. Peki başka ne lazım ? Olmazsa olmazlardan biri de müze kart. Bu kart sayesinde birçok yeri ücretsiz gezebilir, hem de  tasarruf yapmış olursunuz. Çünkü tarihi yerlerin bir kısmı ücretli ve  ücretleri de oldukça yüksek. Yoksa hemen müze kartı başvurusu yapın. Çıkması biraz zaman alabiliyor.

Şehri Gezmek İçin Hangi Mevsim İdealdir ? Nasıl Gidebilirim ?

Tabi önce gezmek için siz uygun olmalısınız, yılın her mevsimi gezmek için uygun. Fakat bize kalırsa size dost tavsiyesi; Bursa’yı yazın  gezmeyin. Yazları çok sıcak oluyor. Hemen öyle korkmayın. Bursa, Adana yada Antalya gibi yazları kavurmuyor tabii. Ulaşmak şehre çok kolay, her vakit Bursa’ya giden otobüs bulabilirsiniz. İstanbul’a giden birçok otobüs Bursa’ya da uğruyor. Aynı zamanda daha hızlı ulaşmak için bir havaalanı var. Ayrıca Havaalanı Yenişehir’de. Yenişehir Bursa’ya 30 dakika mesafede bulunan şirin bir ilçe…

Peki Ne Yeriz Bursa’da ? Neyi Meşhur Bursa’nın ?

Bursa’nın mutfağı oldukça geniş, yemekleri çok seviliyor. Tabii Bursa deyince ilk önce İskender kebabı akla gelir. Peki nerede yemelisiniz ? Ulu cami civarında kebap salonu fazlaca var. Daha doğrusu kapalı çarşıda zaten yan yana sayılırlar. Ama en meşhuru Mavi Dükkan diyebiliriz. Bunun dışında; Bursa’nın cantık (pide), cevizli lokum, kestane şekeri, taş fırında yapılan köy ekmeği, hepsi birbirinden lezzetli ve güzeller. Gezerken bu lezzetleri doya doya tatmayı unutmayın.

Bursa’da Nereleri Gezmeliyiz ?

Bursa’da gezilecek yerler o kadar çok ki, hepsini anlatmak çok uzun sürer. Bu yüzden sizler için Bursa’nın olmazsa olmazları, mutlaka gideceğiniz on yeri derledik. Şimdi bu yerler hakkında kısa bilgiler vereceğiz.

1 – ULU CAMİ

Bursa'da Gezilecek 10 Muhteşem Yer

Bursa, Ulu Cami. Fotoğraf Bursa Valiliği.

Ulu Cami, Yıldırım Beyazıt tarafından yapılmış, 1399 yılında tamamlanmıştır. Ulu Cami’de ilk göze çarpan, caminin kubbeleridir. Camide 20 tane  kubbe vardır. Yıldırım Beyazıt’ın “20 Cami yaptıracağım” demesi üzerine dönemin alimleri bunun yerine, “20 kubbeli bir cami yapın” demiş ve Ulu Cami inşa edilmiştir.

Bursa'da Gezmeniz Gereken 10 Muhteşem Yer

Bursa, Ulu Cami. Fotoğraf; Bursa Valiliği.

Diğer dikkat çeken özelliği ise, cami duvarında 200 tane hat levhası vardır. Ayrıca Ulu Caminin içinde muhteşem bir şadırvan var. Yazın burada abdest alanlar serinleyip cami içinde dinlenme olanağı buluyor. Tüm Osmanlı camilerinde görülen özellik cami avlusundaki çınar ağacı, hem camileri güzelleştirmiş, hem de yıldırım düşmelerini önlemek amacıyla paratoner görevi üstlenmiştir. Ulu Cami, Osmanlı kuruluş döneminin muhteşem bir eseridir. Anlatılarak bitmez. Ulu Cami’yi yakından görmezseniz, Bursa’yı gezdim demeyin. 🙂

2 – KAPALIÇARŞI (BEDESTENLER)

Bursa Kapalıçarşı

Bursa, Kapalıçarşı. Fotoğraf Bursa Valiliği.

Kapalı çarşı, Osmanlı mimarisinin önemli bir örneği ve Bursa’ya Osmanlı’dan kalan güzel bir miras…  Şehir şimdi olduğu gibi, tarihte de önemli bir ticaret merkeziydi. Dolayısıyla da Kapalıçarşı Bursa’nın merkezi sayılır. Kapalıçarşı’da farklı alanlarda, alışveriş için birçok mağaza var. Osmanlı Devleti zamanında kapalı çarşıya çeşitli isimler vermiştir. Çarşılar, hala bu isimler ile anılıyor.  Kuyumcular Çarşısı, Bakırcılar Çarşısı, Koza Hanı, Sipahi Çarşısı, Tavuk Pazarı Çarşısı gibi… Bursa’da insanlar düğün sezonunda, tüm ihtiyaçlarını buradan karşılar. Bu çarşıda yok yok.  Ayrıca çarşıyı önemli kılan, tarihi dokunun bozulmamış olması. Günümüzde de bu doku hassasiyetle korunuyor. Ayrıca Çarşıda alışveriş yaparken, Bursa’nın yöresel yemeklerinin tadına bakabilirsiniz.

3- TOPHANE SAAT KULESİ

Bursa'da Gezmeniz Gereken 10 Muhteşem Yer

Bursa’da Gezmeniz Gereken 10 Muhteşem Yer. Tophane Saat Kulesi.

Bursa’yı  kuşbakışı görmek istiyorsanız, Tophaneye çıkacaksınız. Bursa ayaklarınızın altında, enfes bir görüntü karşınızda duruyor. Dürbünle şehri seyredebiliyorsunuz. Tabii küçük bir ücret karşılığında… Yeşil Bursa’nın tarihini yazan, Bursa’yı Osmanlıya  kazandıran Orhan Bey ve babası Osman Bey’in, türbeleri de burada. Ne yazık ki tüm şehirlerimiz gibi Bursa’da zamana yenilmiş, yeşil Bursa’nın büyük oranda yeşilliği tahrip edilmiş. Ayrıca Tophane’de tarihi bir saat kulesi de var.

4 – YEŞİL TÜRBE

Bursa'da Gezmeniz Gereken 10 Muhteşem Yer

Bursa, Yeşil Türbe. Fotoğraf; Bursa Valiliği.

Yıldırım Beyazıt oğlu, Çelebi Mehmet tarafından yaptırılmıştır. Osman Gazi’den sonra Osmanlı devletini ikinci kez kuran kişidir. Küçük bir bilgi; Osmanlı Devleti , Ankara Savaşı ile dağılma tehlikesi geçirmiş. Çelebi Mehmet, devleti toplayarak tekrardan kurmuştur. Aynı zamanda Yeşil Türbe ismini  türbeyi süsleyen çinilerden almıştır. Çinilerin rengi yeşildir. Ayrıca burada bir türbe bulunmakta olup, türbede Mehmet Çelebi’nin mezarı bulunmaktadır.

5 – AĞLAYAN ÇINAR, GÖLYAZI

Bursa'da Gezmeniz Gereken 10 Muhteşem Yer

Bursa’da Gezmeniz Gereken 10 Muhteşem Yer. Gölyazı.

Bursa’da gezerken huzur bulacağınız, doğa ile iç içe bir yer. Gölyazı Bursa’nın, Nilüfer İlçesine bağlı harika bir doğaya ve göle sahip, adeta cennetten bir köşe. Şirin gölde sandalla mini bir tur atabiliyorsunuz. Ağlayan Çınar, adını gövdesinden çıkan sudan alıyor. Efsaneye göre bir Türk genci ile Rum kızının küçük yaşlarda başlayan arkadaşlıkları, aşka dönüşür; sonra Türkler ile Rumların  arasına giren düşmanlık aşıkları sonsuza kadar ayırır… Bu sebeple bu Çınar yerli ve yabancı turistlerin akın akın ziyaret ettiği bir yer. Ayrıca buranın yöresel lezzetlerini mutlaka tatmanızı da öneririz.

6 – ULUDAĞ

Bursa'da Gezmeniz Gereken 10 Muhteşem Yer

Bursa’da Gezmeniz Gereken 10 Muhteşem Yer. Uludağ.

Uludağ Bursa’nın gezilmesi gereken önemli bir doğa harikası turistik bir dağı. Yerli ve yabancı turistlerin tatil için tercih ettiği, önemli bir kayak merkezi. Ayrıca Türkiye’de kış turizmi denince ilk olarak akla gelen yer. Ulaşım oldukça kolay, kendi aracınızla veya turlar vasıtasıyla rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Not; kışın kendi aracınızla giderken yolda kalabilirsiniz, tedbirli gidin. Uludağ’a gitmenin en güzeli yolu teleferik. Teleferikle seyahatinizi daha zevkli hale getirebilirsiniz.

7 – CUMALIKIZIK KÖYÜ

Bursa'da Gezmeniz Gereken 10 Muhteşem Yer

Bursa’da Gezmeniz Gereken 10 Muhteşem Yer. Cumalıkızık Köyü.

Osmanlı Devleti’nden günümüze ulaşmayı başarmış, ender yerlerden biri. Uludağ’ın eteklerinde kurulmuş bir köy. Tarihle doğa iç içe;  tarihi evlerin yanında muhteşem manzarası ile gönülleri fethediyor. Cumalıkızık’ın aynı zamanda yöresel lezzetleri de, başka bir harika… Serpme kahvaltısını deneyin, pişman olmazsınız. Ayrıca gittiğinizde kalacak yer sorunu da yok. Köyde küçük butik oteller ve konaklar var.

8 – EMİR  SULTAN CAMİİ VE KÜLLİYESİ

Bursa'da Gezmeniz Gereken 10 Muhteşem Yer

Emir Sultan Cami.

Emir Sultan Türbesi, Bursa’nın Yıldırım ilçesinde yer almaktadır. Yüksek bir tepe üzerine, Emir Sultan Hazretleri dergahını kurmuş.  Burada halka İslam dinini anlatarak birçok insanın kalbini fethetmiştir. Emir Sultan Cami ve Türbesi, İstanbul’daki Eyüp Sultan Hazretlerinden sonra en fazla ziyaret edilen türbedir. Emir Sultan Hazretleri, Üç Osmanlı padişahı görmüştür. Bursa için önemli bir şahsiyettir. Şehrin manevi Sultanı olarak bilinir. Özellikle Ramazan ayında çok ziyaret edilir.

9 – MUDANYA

Bursa’nın denize kıyısı olan nadir ilçelerinden biridir. Aynı zamanda bir dönemin, önemli bir tarihi olayı burada gerçekleşmiştir. Mudanya Ateşkes Antlaşması, Kurtuluş Savaşı için ayrı bir öneme ve özelliğe sahiptir. Antlaşma adını bu ilçeden almıştır. Mudanya, hem Bursa’nın, hem de diğer çevresindeki illerin, kısa süreliğine tatil yapmak ve şehirden uzaklaşmak için tercih ettikleri en ideal yerlerinden biridir. Ayrıca İstanbul – Mudanya arası İDO ile sadece 1 saat 40 dakika. İstanbul’daki trafik düşünülürse süre olarak pekte uzun değil. Aynı zamanda Tatil için gezip görmeye değer birçok yeri de mevcut. Mudanya’da deniz ile doğa iç içe. Denize girmek isteyenler içinde güzel koyları var. Ancak deniz suyu biraz soğuktur, malum bir Ege ve Akdeniz değil burası… Stresten uzak, büyük şehrin karmaşasından sıkılanlar için, Mudanya’da tatil yenilenme ve arınma  fırsatı sunuyor.

10 – İZNİK

Bursa'da Gezmeniz Gereken 10 Muhteşem Yer

Bursa’da Gezmeniz Gereken 10 Muhteşem Yer. İznik.

İznik, mükemmel bir doğası, tarihi ve en önemlisi bozulmamış bir kent. Bu bile Bursa’yı gezmek isteyenler için kendi başına yeterli bir sebeptir. Aynı zamanda Anadolu Selçuklu ve Osmanlı Devletine başkentlik yapmıştır. Tarihin farklı renklerini bir arada buluşturan ve sokaklarında gezerken bunu soluyan, hisseden, yaşayan; canlı, enfes bir yer. Roma, Bizans ve Osmanlı, üç büyük kadim medeniyeti bağrında yoğuran, şiir gibi bir şehir. Enfes bir doğaya sahip, bir tarafta denizi andıran muhteşem ötesi, İznik Gölü. Göl kenarında, dinlenmek  için yapılmış mesire alanları, size dinlenme ve seyir zevki sunuyor. Ayrıca çayınızı yudumlarken gölün güzelliğini seyredebilirsiniz. Diğer tarafta zeytin ağaçları arasında sanki Akdeniz’de, Ege’de olduğunuz hissine varıyorsunuz. Özellikle doğa ve tarih tutkunları için vazgeçilmez bir kent. Ayrıca unutmadan; Ayasofya Kilisesi (Ayasofya Cami) bu kentte ziyaret edilmesi gereken önemli bir eserler arasında.

Sevgili seyahat tutkunları, sizlere Bursa’da gezilecek yerleri kısmi olarak tanıtmış olduk. Bursa sadece anlattıklarımızla sınırlı değil. Daha birçok gezilecek, görülecek yerleri var. Dolayısıyla siz, Bursa’yı gezmeyi kafanıza koyun. Sevgiyle ve sağlıkla kalın. 🙂

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Bursa’da Gezmeniz Gereken 10 Muhteşem Yer