e
sv

Laponya Gezi Rehberi

Laponya Safari
avatar

admin

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Laponya Gezi Rehberi:

Laponya Gezi Rehberi: Kuzey Avrupa ülkesi Finlandiya’nın en kuzeyinde bulunan bir bölgedir Laponya. Özellikle dünyaca üne sahip pek çok doğal olayın yaşandığı noktadır. Bölge Kuzey Kutbu Dairesi içerisinde yer alıyor. Bu yüzden özellikle kışla özdeşlemiştir. Herkesin içini ısıtan pek çok özel unsuru burada görebilmek mümkündür. Aynı zamanda noel ile özdeşleşen ren geyikleri; görsellikleri ve yaşam sistemleriyle kendisine hayran bırakan husky köpek ırkı ve tabii ki yarattığı görseliyle eşsiz bir deneyim sunan kuzey ışıkları bu bölgede görülmektedir. Bu özellikleriyle masaldan çıkmış bir yer izlenimi sunmaktadır Laponya. Finlandiya gezisi sırasında mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor.

Laponya Gezi Rehberi

Laponya Gezi Rehberi

Kutup bölgesine çok yakın olmasından dolayı aralık ayından nisan ayı başlarına kadar hava sıcaklığı bölgede -40 dereceyi bulmaktadır. Sürekli yoğun bir kar yağışı hakimdir. Bahar aylarında sıcaklıklar en fazla 10 dereceye, yazın ise en fazla 20 dereceye kadar çıkıyor. Bu yüzden son derece soğuk bir iklim yapısına sahiptir Laponya. Gezilecek yerler listesindeki mekanlarda genellikle bu tema üzerine kuruludur. Doğal güzellikleri ile kendisine hayran bırakan Laponya görülmesi gereken yerler arasında çok fazla seçenek bulunmaktadır. Saariselka Sport Resort, Pallas-Yllastunturi National Park ve Sauna Gondola gibi pek çok görülmesi gereken yere sahiptir.

Laponya Gezilecek Yerler:

Aurora Borealis:

Aurora Borealis

Aurora Borealis

İsmi bu şekilde söylendiğinde pek bir şey uyandırmamaktadır. Aslında Laponya’ya özgü olan ve herkesin bildiği ve merak ettiği Kuzey Işıkları’dır. Güneşin gönderdiği yüklü parçacıkların dünya atmosferine girmesi neticesinde meydana gelen bir tür ışık şölenidir. Bu muhteşem görüntüler bile Laponya gezisi yapmak için başlı başına yeterli bir sebep olarak görülebilmektedir. Karanlık ve açık bir gökyüzünde, bazen kısa bazen de uzun süreler bekleyerek, bu muhteşem doğa olayına çıplak gözle şahit olabilirsiniz. Bölgede bekleyişi daha sıcak bir ortamda yapmak isteyenler için bölge atmosferiyle uyumlu cam iglo otelleri kullanabilirsiniz.

Santa Claus Village:

Santa Claus Village (Noel Baba Kasabası)

Santa Claus Village (Noel Baba Kasabası)

Finlandiya’nın Rovaniemi Bölgesi’nde bulunmakta ve Noel Baba Kasabası olarak isimlendirilmektedir. Mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisidir. Bölgede bulunan birbirinden eşsiz eserlerin bulunduğu hediyelik eşya dükkanından alacağınız eşyaları, bölgedeki posta ofisinden sevdiklerinize göndererek, unutulmaz ve sıra dışı hediyeler verebilirsiniz. Ayrıca içerisinde bulunan birbirinden renkli aktivite alanları ile eğlence parkı da mutlaka görülmelidir. Özellikle akşamları açılan gece aydınlatmaları; yerde sürekli karın ve yemyeşil ağaçların bulunduğu bir ortamda, muhteşem bir gökyüzü manzarası izleme fırsatı da sunmaktadır.

Gece Yarısı Güneşi:

Laponya, Kuzey Kutup Dairesi içerisinde yer alan yerleşim birimidir. Bundan dolayı Lapland Bölgesi’nde yaz aylarında her zaman gündüzdür. Bu özelliği de bölgede yaz aylarında gece yarısı saatlerinde oturup, güneşi izleme gibi son derece alışılmışın dışında bir aktivitede bulunabilmenize olanak veriyor. Bölgede bulunan Sodankyla ise bu aktivite için en etkili noktalardan birisidir. Doğanın mucizelerine ve muhteşemliğine sizi bir kez daha hayran bıraktıracak bu muazzam olayı izleyebilirsiniz. Ayrıca Haziran ayında düzenlenen “Geceyarısı Güneşi Film Festivali” kapsamında yayınlanan filmleri unutmayın. Özellikle bu etkinlikle, son derece sıra dışı gecelerinize daha fazla renk katabilirsiniz.

Laponya Safari:

Laponya Safari

Laponya Safari

Safari kavramını sizin için tümüyle değiştirecek bir aktivitedir. Afrika Kıtası’nın sıcak atmosferinde özel arazi araçlarıyla yaptığınız safariyi dünyanın bu en kuzeyindeki yerleşim alanında ren geyikleri, kar motorları ve husky köpeklerle yapabilirsiniz. Özellikle bölgede bulunan karla kaplı ormanları içerisinde bu üç seçenekten birisini kullanarak, safari yapabilirsiniz. Muhteşem bir sessizlik içerisinde, kar ve ağaçların, tamamen açık gökyüzüyle harmanlayarak size sunduğu muhteşem doğayı asla bırakmak istemeyeceksiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Laponya Gezi Rehberi