e
sv

Artvin Gezi Rehberi

Artvin Gezi Rehberi

Artvin Gezi Rehberi

Karadeniz’e kıyısı olup, Gürcistan sınırında yer alan Artvin, dillere destan güzellikte birçok doğal ve tarihi değere ev sahipliği yapmaktadır. Yazın canlanan doğası ile güzelleşen Artvin’de, yeşil ve mavi eşliğinde eşsiz güzellikte bir ziyaret gerçekleştirebilir; kış sporlarına uygun bir coğrafyaya sahip olan bu şehri dilerseniz kış mevsiminde de keşfedebilirsiniz. Her türlü gezi planınıza uygun, ziyaret edebileceğiniz harika yerler bulunduruyor. Yayla, tabiat parkları, şelale, göl, kanyon gibi sayısız doğal güzellik içerisinde kaybolacak ve hiç olmadığı kadar huzurlu hissedeceksiniz. Eğer bir gezi düzenlemeyi düşünüyorsanız emin olun ki, şehre ve doğasına hayran kalacaksınız.

Artvin’de Gezilecek Yaylalar

Bir Karadeniz şehri olan Artvin elbette ilk olarak yaylaları ile öne çıkıyor. Sizler için ziyaret edebileceğiniz birkaç yaylayı şöyle sıralıyoruz;

Arsiyan Yaylası
Arsiyan Yaylası

Sakinlik arayanların yeri, Arsiyan Yaylası.

Arsiyan Yaylası içerisinde büyük – küçük birçok göl bulunduruyor. Köy halkı tarafından bu göllere Peri Gölü, Dana Gölü gibi farklı isimler verilmiş. Adeta bir cennet manzarasını andıran bu yaylaya âşık olacaksınız. Mevsim fark etmeden yayla turizmine açık olan bu yerde dilediğiniz zaman doğayı doyasıya yaşayabilirsiniz. Özellikle sakinlik arayanlar için doğru bir adres. Ayrıca Arsiyan yaylasında kömür madeni ve tuz kayaları da bulunuyor.

Sahara Yaylası
Sahara Yaylası

Sahara Yaylası. Fotoğraf; Yunus Yavuz.

Kamp severlerin favori noktalarından biri olan bu yayla, festival dönemlerinin de sevilen durağı. Doğa aşıklarının bırakıp gitmek istemeyeceği bir güzelliğe sahip olan Sahara Yaylası’nı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

İntkor Yaylası

Ciro Şelalesi’ne ev sahipliği yapan İntkor Yaylası, aynı zamanda içerisinde birçok göl bulunduruyor. Görsel şölenin sizlere sunulduğu bu yaylaya hayran kalacaksınız.

Kafkasör Yaylası

Sık ziyaret edilen bu yayla hem yerel halkın, hem de misafirlerin gözde destinasyonu. Yayla aynı zamanda her yıl düzenlenen boğa güreşi festivaline de ev sahipliği yapıyor. Boğa yetiştiriciliğinin yaygın olduğu Artvin, bunu bir aktivite haline getirmiş durumda.

Beyazsu Yaylası

Borçka ilçesinde yer alır. Buraya gelip, buradan özel araçla ya da araç kiralayarak beyazsu yaylasına ulaşabilirsiniz. Ayrıca trekking severlerin de uğrak noktalarından biridir. Aynı zamanda pansiyon seçeneği ile konaklamaya müsait bir konum. Kış mevsiminde doğa sporu sevenleri ağırlarken, yaz mevsiminde yayla turları ile ziyaretçileri kendine çekmektedir.

Artvin’de Gezilecek Doğal Güzellikler

Artvin, bir Karadeniz şehri olmasının kazancı olarak yeşil ve mavinin buluştuğu sayısız doğal güzelliğe sahip. Sizler için gezip görmeniz gereken birkaç doğal güzelliğini ise şöyle sıralıyoruz;

Şırata Gölleri

Masal diyarlarından fırlamış olan bu yer sizleri kendine hayran bırakacak. Rengarenk çiçekler, eşsiz gölleri ile doğa içerisinde harika bir gün geçirin.

Yıldız Gölü

Yıldız Gölü güzel manzarasının üstüne buz gibi soğukluğu ile yaz günlerinde bile üşümenize sebep olabilir. Beyazsu yaylasına yaklaşık 2 saat kadar uzaklıktadır. Yürüyüş için uygun bir alana sahiptir. Borçka ilçesi, Efeler köyü içerisinde yer alır.

Cehennem Deresi Kanyonu
Cehennem Deresi Kanyonu

Artvin, Cehennem Deresi Kanyonu.

Ardanuç ilçesinin 25. kilometresinde yer alır. Amerika’da yer alan Grand Canyon’dan sonra dünyanın en büyük ikinci kanyonu olma özelliğini taşıyan bu yer, ülkemiz için de oldukça değerli. Buraya gitmek için patikalardan ve zor yollardan geçmeniz gerekecektir. Bu sebeple bu duruma göre hazırlıklı olmanızda fayda var.

Otingo Kaplıcası

Borçka’nın neredeyse 300 yıllık şifa kaynağı olan bu kaplıca çok ünlü. Hemen hemen bütün turistlerin uğrak noktası oluyor. Birçok fiziksel ve psikolojik rahatsızlığa; özellikle halsizlik ve romatizmaya iyi gelmesi ile biliniyor. Bu kaplıcayı ziyaret ederken yalnızca eğlenmeyecek; iyileşeceksiniz. Ayrıca kaplıca da konaklama tesisi de mevcut. Konum için tıklayabilirsiniz.

Marsis Dağı
Artvin Gezi Rehberi

Artvin Gezi Rehberi, Marsis Dağı.

Doğa severler için uçsuz bucaksız bir gezi rotası bulunan bu dağ, aynı zamanda kampçıların sevdiği destinasyonlardan biridir. Kaçkar Dağları Milli Parkı sınırları içerisinde yer alır. Ayrıca Dünya Doğayı Koruma Vakfınca, dünyanın korunması öncelikli 100 bölgesinden biri olarak gösterilmiştir. Dağın eteklerinde Sakura, Sırt, Horhat, Arpaçayır, Çamlık, Meşe ve Çatak yaylaları bulunuyor. Sis çökmesi durumunda her bölgede farklı bir manzara ile karşılaşmanız, siz de ayrıca bir hayranlık uyandıracak.

Karçal Dağları
Artvin Gezi Rehberi

Artvin Gezi Rehberi, Karçal dağı etekleri.

Bazı yerlerde ismi Karaçal olarak geçmektedir. Dünya Doğayı Koruma Vakfı’nın belirlediği 200 Ekolojik Bölge içerisinde yer alan bu yer, nefes kesen atmosferi ve manzarası ile sizleri adeta büyüleyecek. İçerisinde buzul ve buzul göllerinin bulunduğu bu alan, trekkingcilerin de ayrıca gözdesi durumunda.

Artvin’de Gezilecek Şelaleler

Artvin’in her biri doğa harikası olan şelalelerini ayrı bir başlıkta anlatmak gerek. Bu şelaleleri ziyaret etmek sizleri adeta psikolojik olarak yenileyecek güce ve güzelliğe sahip. Huzur veren manzaralar sunan, gezip görmeniz gereken birkaç şelaleyi şu şekilde sıralıyoruz;

Murgul Delikli Kaya Şelalesi
Delikli Kaya Şelalesi

Delikli Kaya Şelalesi. Fotoğraf; Serhat Bozkurt.

Murgul ilçesinin Başköy köyünde yer alır. Yalnızca Artvinlilerin değil, şehir dışından bile gelip ziyaret edenleri ağırlıyor ! Şelalenin sesi ve delik bir kayanın ortasından dökülen şelalenin manzarasına hayran kalacaksınız. Ayrıca kamp yapmak için de oldukça uygun bir yer.

Maral Şelalesi

Borçka ilçesindedir. Artvin’in en gözde şelalelerinden biri olan bu yer, etrafını saran yeşillikler ile masalsı bir manzara ortaya çıkarıyor. Etrafını ladin ve kayın ağaçları örtmüştür. Bu sebeple herkesin çokça merak ettiği tam bir doğa harikasıdır. Ayrıca Maral şelalesi, Türkiye’nin ilk biyosfer rezervi ilan edilmiştir.

Suatan Şelalesi

Şavşat ilçesi, Aşağı Koyunlu köyü içerisinde olan doğa harikası bir şelale. Aynı zamanda derin bir tarihe sahip olan bu yer, şelalesinin güzelliği ile de ön plana çıkıyor.

Mençuna Şelalesi
Artvin Gezi Rehberi

Artvin Gezi Rehberi, Mençuna Şelalesi.

Mençuna Şelalesi, eşsiz güzellikte bir manzaraya sahip olmasının yanı sıra, aynı zamanda Karadeniz’in en büyük şelalelerinden birisidir. Arhavi ilçesindedir. Arhavi ilçesine geldiğiniz zaman Mençuna şelalesi tabelalarını takip ederek şelaleye varabilirsiniz.

Ciro Şelalesi

Yusufeli ilçesi, Özgüven köyündedir. Popüler trekking rotalarından biri olan bu yer, Kaçkar Dağları Milli Parkı’nda konumlanmıştır. Dolayısıyla doğa içerisinde keyifli ve eğlenceli bir gün sizleri bekliyor olacak. Özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında burayı ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca ciro şelalesi, Artvin’in en yüksekten akan, Türkiye’nin de en uzun şelalelerinden biridir .

Artvin’de Gezilmesi Gereken Yerler

Artvin turizmi genel olarak doğal güzellikleri üzerine kurulu. Sıralanan yaylalar, şelaleler ve çeşitli doğal güzellikler dışında ziyaret edebileceğiniz tarihi ve önemli mekân önerileri bu başlık altında bulunuyor!

Hopa Kültür Evi
Hopa Kültür Evi

Hopa Kültür Evi

Müze olarak hizmet veren Hopa Kültür Evi, 20. yüzyılın başlarında inşa edilmiştir. Hopa ilçesinde yer alan bu müze içerisinde iki bini aşkın kitap bulunduruyor. Artvin için önemli bir tarihi yer.

Cam Teras
Artvin Gezi Rehberi

Hattila Vadisi Cam Teras.

Hatila Vadisi Milli Parkı’nda yer alan cam teras, ziyaretçilerin favori duraklarından. Aynı zamanda Türkiye’nin en yüksek cam terasıdır. Harika bir doğa manzarası sunuyor. 220 metre yükseklikte yer alan cam teras, sayısız ziyaretçinin de ilgi odağı.

Borçka Karagöl Tabiat Parkı
Borçka Karagöl

Artvin, Borçka Karagöl Tabiat Parkı. Fotoğraf; Serhat Bozkurt.

Bu tabiat parkı yeşilliği ve güzel manzarasının yanı sıra birçok endemik türe de ev sahipliği yapması ile ünlü. Borçka ilçesinde yer alan bu tabiat parkı, aynı zamanda ailelerin sevdiği ziyaret noktalarından biri.

Camili Gorgit Tabiat Koruma Alanı

Yine Borçka ilçesinde yer alan ve birçok endemik türe sahip çıkan bu tabiat koruma alanı çokça seviliyor. Doğada kafasını dinlemek isteyenlerin ziyaret edebileceği bu tabiat koruma alanı, “Yaşlı Orman” olarak da isimlendirilmiştir.

Altıparmak Tabiat Parkı

Yeşil manzaraları ile öne çıkan Artvin’in bir başka doğa harikası olan Altıparmak Tabiat Parkı, aynı zamanda içerisinde birçok tarihi eser bulundurmaktadır.

Atatepe
Atatepe

Artvin Gezi Rehberi, Atatepe.

Ülkemizdeki en büyük Atatürk heykelinin yer aldığı Atatepe, Artvin için önemli bir turistik noktadır. Ayrıca heykel 22 metre yüksekliğinde ve 50 ton ağırlığındadır. Atatürk’ün Afyon Kocatepe’de ki duruşunu simgeler. Aynı zamanda üç vadiyi gören, uçsuz bucaksız bir manzaraya sahip olan bu tepede, mutlaka siz de şehri izleyin.

Dolishane Kilisesi
Dolishane Kilisesi

Artvin Gezi Rehberi, Dolishane Kilisesi.

Hamamlı köyündedir. Aynı zamanda Hamamlı Kilisesi olarak bilinmektedir. 10. yüzyıl ortalarında Bagrat Kralı tarafından manastır olarak inşa edilmiş; bir dönem, bir bölümü cami olarak kullanılmıştır. Ancak günümüze kilise olarak ulaşmıştır. Artvin’de gezilecek tarihi yerlerin başında gelir ve ayrıca güzel bir manzaraya sahiptir.

Ortacalar Çifte Köprü (İkiz Köprü)
Artvin Gezi Rehberi

Artvin Gezi Rehberi, Ortacalar Çifte Köprü. Fotoğraf; Arhavi Belediyesi.

Arhavi ilçesi, Arılı ve Küçükköy yol ayrımındadır. Karadeniz mimarisinin bir örneği olan bu köprülerin 18. yüzyılda inşa edildiği düşünülüyor. Bir tarihe şahit olacağınız bu yeri mutlaka ziyaret etmeyi unutmayın.

Satlel Kalesi

Şavşat ilçesindedir. Bagrat Krallığı 9. yüzyılda inşa etmiş; daha sonra Osmanlı Devleti tarafından da kullanılmıştır. Dolayısıyla zengin bir tarihi geçmişe sahiptir. Ayrıca Evliya Çelebi’de Seyahatnamesinde Satlel Kalesi’nden bahsetmiştir. Günümüzde daha çok Şavşat Kalesi olarak bilinir.

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Artvin Gezi Rehberi