e
sv

Rize Gezi Rehberi

Pokut Yaylası

Türkiye’nin en gözde şehirlerinden Rize, Doğu Karadeniz bölgesinde yer alır. İklimi sebebi ile oldukça yağış alan bir bölgedir. Bu sebeple hemen her mevsim yağışların size sürpriz yapacağını göz önüne alarak tatilinizi planlamalısınız. Elbette yaz ayları sıcak ve nemli geçtiği için daha rahat bir gezi gerçekleştirmeniz mümkün. Başta yaylaları olmak üzere; doğal güzellikleri, tarihi yerleri, yöresel değerleri ile ülkemiz için oldukça önemli bir şehir olan Rize’ye doğa severler kesinlikle âşık olacak. Yemyeşil ormanların çevrenizi sarmaladığı, mavi gökyüzünün tertemiz havası ve eşsiz manzaraları ile sizleri kendine hayran bırakacak. Hazırladığımız Rize Gezi Rehberi yazımız sayesinde gezip görmeniz, ziyaret etmeniz gereken yerleri not alabilir; seyahatinizi daha da kolaylaştırabilirsiniz.

Rize’ye Ulaşım

Şehir dışından gelenler için en alternatifli ve hızlı ulaşım uçak. Bunun için öncelikle Trabzon havalimanına varabilir; oradan Havaş servisleri, taksi ya da özel araç kiralayarak Rize’ye ulaşım sağlayabilirsiniz.

Rize’de Ne Yenir ?

Rize, güzel yeşili ve temiz havası kadar, tadı damağınızda kalacak yöresel lezzetleriyle de ön planda. Özellikle gittiğiniz her işletmede muhlamanın tadına bakabilirsiniz. Bunun yanında karalahana yanında mısır ekmeği, hamsili pilav, hamsi çığırtması ve pepeçura tatlısı da yöresel lezzetlerden. Tabii laz tatlısını da unutmayalım ve elbette ki çay. Ayrıca Çayeli ilçesi Lale Lokantası‘na da mutlaka uğrayın. Meşhur kuru fasulye ve sütlacına bizzat kefiliz. 🙂

Rize’de Gezilecek Yaylalar

Karadeniz demek yayla kültürü demek. Rize demek eşsiz güzellikte engin yaylalar demek. Bu sebeple sizler için tertemiz atmosferde kendinizi bulacağınız birkaç yaylayı sıralıyoruz;

Çağrankaya Yaylası

Rize’nin İkizdere ilçesinde yer alır. 3200 metre yüksekliktedir. Özellikle bulutların sizleri karşılayacağı bu yayla, sizlere gökyüzündeymiş gibi hissettirecek. Hele ki sis çöktüğünde muhteşem bir manzara bulacaksınız. Ayrıca her sene düzenlenen Çağrankaya Yayla Şenlikleri ile keyfinizi katlayabilir; doğa içerisinde eğlenme şansını yakalayabilirsiniz. Yaylaya Çayeli, İkizdere, Küçükçayır ve Güneysu yolundan ulaşabilirsiniz.

Çağrankaya Yaylası

Çağrankaya Yaylası. Fotoğraf; Rize Valiliği Arşivi.

Pokut Yaylası

Bu yayla adını Ermenicede “rüzgârlı vadi” anlamına gelen “pokut” kelimesinden alır. Aynı zamanda hem yerli, hem de yabancı turistlerin gözde yeridir. Hiç bozulmamış doğası ile sizlere eşsiz bir atmosfer sunarken; aynı zamanda ahşap yayla evlerinde konaklama seçeneğini de sunar. Çamlıhemşin ilçesine 15 kilometre mesafededir.

Pokut Yaylası

Rize Gezi Rehberi, Pokut Yaylası.

Gito Yaylası

Çamlıhemşin ilçesinin Çat vadisindedir. Burayı gezmek için en uygun zaman bahar aylarıdır. Genelde sisli bir havası oluyor. Bulutlu manzarası, temiz havası ve eşsiz güzellikteki manzarası ile sizleri büyüleyecek; adeta bırakıp gitmek istemeyeceksiniz. Kamp yapmak için de oldukça uygun.

Anzer Yaylası
Rize Gezi Rehberi

Anzer Yaylası. Fotoğraf; Rize Valiliği Arşivi.

Anzer balı ile ünlü olan bu yayla aynı zamanda birbirinden güzel rengarenk çiçeklere ev sahipliği yapıyor. Ayrıca endemik türde sayısız çiçeğin yetiştiği, ülkemiz için de oldukça değerli bir yer. Konaklama imkanınızın bulunduğu bu yaylada kalarak eşsiz bir yayla hayatı deneyimleyebilirsiniz.

Ayder Yaylası
Rize Gezi Rehberi

Rize Gezi Rehberi, Ayder Yaylası. Fotoğraf; Rize Valiliği Arşivi.

Rize’nin en popüler yaylası olan Ayder Yaylası; kaplıcası, balı, gür ormanı ile çok ama çok seviliyor. Otellerin bile yer aldığı bu yaylada birçok konaklama imkânınız bulunuyor. Doğal güzelliğinden bugüne dek hiçbir şey kaybetmemiş olan Ayder Yaylası Rize’nin en sevilen konumlarından biri.

Rize’de Gezilecek Şelale ve Göller

Rize sadece yeşil yayla ve ormanları ile değil; mavi şelale ve gölleri ile de öne çıkıyor.

Palovit Şelalesi

Çamlıhemşin, Kaçkar Dağları Milli Parkı içerisinde yer alır. Gür ormanıyla birlikte harika bir manzara ortaya çıkarıyor. Civarları mesire ve kamp alanı olan bu şelaleyi ziyaret ederek hoş bir gün geçirmeniz garanti. Konum için tıklayabilirsiniz.

Rize Gezi Rehberi

Rize Gezi Rehberi, Palovit Şelalesi

Gelin Tülü Şelalesi

İsmini tül duvak gibi bir beyazlıkta akan suyundan almıştır. Aynı zamanda ülkemizin en yüksek şelalelerinden biridir. Kaynağı Kavron deresidir ve yaklaşık 15 metre yükseklikten akar. Rize’nin Çamlıhemşin ilçesi, Ayder Yaylası’ndadır. Konum için tıklayabilirsiniz.

Bulut Şelalesi

Bir diğer adı, kaynağı Tar deresi olduğundan, Tar Deresi Şelalesidir. Yaklaşık 250 metre yükseklikten dört kademe şeklinde düşer. Bulut şelalesi, türlü ağaçların bulunduğu etrafını saran ormanı ile adeta bir görsel şölen yaşatıyor. Çamlıhemşin ilçesindedir.

Rize Gezi Rehberi

Bulut Şelalesi

Çarkıruba Şelalesi

1656 m yükseklikten akan bu şelaleyi ziyaret ettiğinizde nefes kesen bir manzara ile karşılaşacaksınız.

Ambarlı Gölü (Balıklı Göl)

Özellikle doğa sporları tutkunlarının ve kamp severlerin ziyaret etmeyi ihmal etmediği bu gölü görünce siz de hayran kalacaksınız.

Yedigöller

Yedi krater gölünden oluşan Yedigöller çadır kurmaya ve kamp yapmaya çok elverişlidir. Ayrıca manzarası ve temiz havası ile sizlere huzur verecek.

Rize’de Gezilecek Park ve Doğal Alanlar

Yeşilin dört bir yanını sardığı Rize’de gideceğiniz her yerde sizleri eşsiz manzaralar bekliyor olacak. Rize’de ziyaret edebileceğiniz birkaç park ve eşsiz güzellikteki yeşil alanlar ise şu şekilde;

Kaçkar Dağları Milli Parkı

Dünya Doğayı Koruma Vakfı’nın (WWF) koruma altına alınması gereken bir bölge olarak gösterdiği bu milli park, Rize turizminde ön plana çıkan bir yerdir. İçerisinde barındırdığı 100’e yakın buzul göl, dere, akarsu, endemik bitki türleri ve daha fazlası ile ziyaretçilerini etkilemeyi başarıyor.

Çayeli Haremtepe Çay Bahçesi
Rize Gezi Rehberi

Haremtepe Çay Bahçesi.

Çay reklamlarında karşınıza çıkan o ünlü çay bahçesi işte burası ! Çayeli ilçesi, Haremtepe köyünde yer alır. Taze çayın kokusu ve yeşilliğin oluşturduğu mükemmel manzarası ile mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri.

Akyamaç Şelalesi Tabiat Parkı

Bu tabiat parkı daha çok yeni keşfedilmiştir. Aynı zamanda doğasının güzelliğini ilk günkü gibi korumaktadır. Hemşin ilçesi içindedir. Doğa yürüyüşü, fotoğraf çekme ve piknik gibi bir çok aktiviteye imkan sunmaktadır.

Gürcüdüzü Mesire Alanı

İçerisinde yürüyüş parkuru, piknik alanları, çeşmeler, tarihi Rize evleri ve dinlenme alanlarını barındıran bir mesire alanıdır. Dolayısıyla yayla kültürünü de en güzel şekilde sergiler. Aynı zamanda kamp yapmak için de uygun bir ortam.

Çamlık Dinlenme Yeri

Güzel ve huzur dolu bir piknik günü için en ideal dinlenme yeri.

Arapdüzü Mesire Alanı
Rize Gezi Rehberi

Arapdüzü Mesire Alanı. Fotoğraf; Rize İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü.

Gözetleme kuleleri, taş köprüleri, yürüyüş parkuru ve daha fazlasını bulacağınız bu mesire alanında, yeşilin içerisinde keyifli bir gün geçirin. Güneysu ilçesine 15 kilometre mesafesinde ve kolaylıkla ulaşım sağlanabilecek bir yerdedir. Ayrıca yeme – içme, dinlenme ve lavabo gibi ihtiyaçlarınızı da kolaylıkla karşılayabilirsiniz.

Rize’de Gezilecek Tarihi Yerler

Yeşil ve gür doğasının yanı sıra Rize’de aynı zamanda bir tarih yatıyor.

Rize Kalesi

Şu anda turistik bir çay bahçesi olarak hizmet vermektedir. Ayrıca iç ve aşağı kale olmak üzere iki ayrı bölümden oluşmaktadır. Rize tarihi yerleri arasında önemli bir konuma sahip olan bu kaleyi siz de ziyaret edebilirsiniz. Oldukça mükemmel bir manzaraya sahiptir.

Zilkale

14. yüzyılda inşa edildiği düşünülen Zilkale, birinci derece arkeolojik sit alanı içerisinde yer alır. Ayrıca kalede keşfedilmiş olan iki el topu, Trabzon Müzesi’nde sergilenmektedir. Üç ayrı bölüm; iç kale, dış surlar ve orta surlardan oluşan Zilkale, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağıdır.

Kız Kalesi
Pazar Kız Kalesi

Pazar Kız Kalesi

Pazar ilçesinde, tarihi bir kaledir. Ne zaman inşa edildiğine dair net bir bilgi yoktur. Ancak 13 ya da 14. yüzyıllarda yapıldığı tahmin edilmektedir. Rivayetlere göre Cenovalı bir prenses için inşa edilen bu kale, birçok kaynakta “Kız Kulesi” olarak anılmaktadır.

Şimşirli Köyü Camii

Bu camii Lale motifleri ve ana malzemesinin kestane ağacı olduğu ahşap işçiliği ile öne çıkmaktadır. Ayrıca 1849 yılında Ahmet Usta tarafından inşa edildiği biliniyor.

İslampaşa Camii (Kurşunlu Camii)

Miladi 1571 yılında yapılmıştır. Kalem işi süslemeleri ile sevilen ve bilinen bu camii günümüzde halen ibadete açıktır. Rize – Merkez İslampaşa mahallesindedir.

Şenköy Camii

Bölgenin en eski camilerinden biridir. Ayrıca köy halkı tarafından 1900’lü yıllarda yaptırıldığı biliniyor.

Kıbledağı Dua Tepesi, Hacı Hafız Yusuf Yılmaz Camii

Karadeniz bölgesinin en yüksekte konumlanmış camisi olarak bilinmektedir. Aynı zamanda “Dua Tepesi” olarak anılan bu yer, her yıl sayısız misafir ağırlıyor.

Şeyh Camii

Taş işçiliği ve ahşap süslemeleri ile ilgi gören bu cami, Rize’nin değerli tarihi yerleri arasında yerini alıyor.

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Rize Gezi Rehberi