e
sv

Safranbolu Gezilecek Yerler

Cinci Hanı
avatar

admin

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Safranbolu Gezilecek Yerler:

Safranbolu Gezilecek Yerler: Karabük’te bulunan Safranbolu ilçesi, tarihiği ve turistik değerleriyle ön plana çıkmaktadır. Dolayısıyla Safranbolu Gezilecek Yerler listesi de Safranbolu’ya gittiğinizde önemlidir. Eski adıyla Zafranbolu olarakta bilinmektedir. Bu tarihi kent Osmanlı mimarisinin çarpıcı ve en gözde çalışmalarına ev sahipliği yapıyor. Sadece evleri değil tarihiyle de görenleri hayrete düşürecek güzellikte eserlere ve değerlere sahip bir ilçe. Gelenekleri, görenekleri, kültürü, tarihi ve yöresel lezzetleri ile bambaşka bir şehirde gezmeye hazır olun.

Safranbolu’ya Ne Zaman Gidilir?

Safranbolu gezisi planlıyorsanız şunu bilmeniz gerekir. Kış aylarında hava oldukça soğuktur. Yoğun bir kar yağışı altında kalır. Yaz aylarında da havalar sıcak olur. Ayrıca yaz mevsiminde yoğun bir turist ve ziyaretçi akınına uğradığı için oldukça kalabalıktır. Bu yüzden kenti gezmek için en iyi zaman ilkbahar ve sonbahar mevsimleridir.

Safranbolu’ya Nasıl Gidilir?

Safranbolu’ya kara yolu ve hava yolu ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Kastamonu Havalimanı ve Ankara Esenboğa Havalimanı kente en yakın havalimanlarıdır. En yakını 136 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Safranbolu’yu gezmek için imkanınız varsa kendi aracınızla yoksa da araç kiralayarak gelmelisiniz.

Gezi Ajandası:

Safranbolu Evleri:

Safranbolu Evleri: Evleri ile UNESCO tarafından 17.12.1994 yılında kültür mirasları listesine girmiştir..

Safranbolu Evleri: Evleri ile UNESCO tarafından 17.12.1994 yılında kültür mirasları listesine girmiştir..

Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan Safranbolu Evleri, yüzyıllık bir tarihe sahiplik yapıyor. Kentin tam merkezinde 18. yüzyıldan kalma 2 binden fazla geleneksel Türk evi bulunmaktadır. Aynı zamanda bu bölge Safranbolu’nun sembolü haline gelmiştir. Bu evleri gidip mutlaka görmelisiniz. Evlerin temel özellikleri arasında klasik Türk ailelerinin ki gibi geniş aileler için yapılmış olmasıdır. Eski zamanlarda erkek çocuk evlenince ayrı eve çıkmaz, eşiyle ve ailesiyle birlikte yaşarmış. Evlerin alt katı da hayvanlar ve eşyalar için ayrılırmış.

Adres: Atatürk, Safranbolu/Karabük
Konum için tıklayınız.

Kaymakamlar Müze Evi:

Kaymakamlar Müze Evi: Mülkiyeti Kültür Bakanlığına'aittir. Tarihi yaşatmak amacıyla müzeye çevrilmiştir..

Kaymakamlar Müze Evi: Mülkiyeti Kültür Bakanlığına’aittir. Tarihi yaşatmak amacıyla müzeye çevrilmiştir.. Fotoğraf: ® melodyben

Eski dönemlerden kalma yani 18. yüzyıldan bugüne kadar ki Türk yaşantısını bu müzede görebilirsiniz. Bu sayede kültürünüzü, geçmişinizi ve yaşama biçimlerini daha iyi öğrenebilirsiniz. 1981 yılında açılan müze evi, zaman içerisinde restorasyondan geçerek günümüzdeki haline getirilmiştir.

Adres: Çeşme, Hıdırlık Ykş. Sk. No:2, Safranbolu/Karabük
Giriş Ücreti: 3 TL
Ziyaret Saatleri: 09.00-17.30
Konum için tıklayınız.

Yörük Köyü:

Yörük Köyü: Köyden bir iç mekân.. Safranbolu Gezilecek Yerler..

Yörük Köyü: Köyden bir iç mekân.. Fotoğraf: ® I Harsten

Türkmen köylerinden birisi olan Yörük Köyü’ne mutlaka uğramalı ve oranın eski sakinlerinin anlattıklarını dinlemelisiniz. Kısacası sizlere en güzel biçinde şehri ve kültürünü anlatacaktır. Son olarak eski zamanlardan bugüne kadar yaşam tarzını değiştirmeyen köyü Safranbolu gezilecek yerler listenize eklemeyi unutmayınız.

Adres: Yörük/Safranbolu/Karabük
Konum için tıklayınız.

Kristal Teras:

Kristal Teras: Büyüleyici bir cam teras, özellikle eşsiz Kanyon manzaralarını izlemek için birebirdir.. Safranbolu Gezilecek Yerler..

Kristal Teras: Büyüleyici bir cam teras, özellikle eşsiz Kanyon manzaralarını izlemek için birebirdir..

Muhteşem bir manzaraya şahitlik etmek istiyorsanız burası tam size göre. Özellikle buradan mükemmel kanyonun görüntüsünü izleyebilirsiniz. Aynı zamanda kayaların arasından fışkıran yeşillikler adeta tablodan çıkmışcasına bir görüntü oluşturuyor. İsterseniz kanyonun atında at gezisi de yapabilirsiniz.

Adres: İncekaya Cd., Tokatlı/Safranbolu/Karabük
Giriş Ücreti: 5 TL
Konum için tıklayınız.

Cinci Hanı:

Cinci Hanı. Safranbolu Gezilecek Yerler..

Cinci Hanı

1645 yılında yaptırılan Cinci Hanı şehrin tam merkezinde bulunmaktadır. Lakin kim tarafından yaptırıldığı tam olarak bilinmiyor. 19. yüzyılda kervansaray olarak kullanılan handa günümüzde cafe, otel ve restoran bulunmaktadır.

Adres: Çeşme, Cinci Han Sk. No:10, Safranbolu/Karabük
Telefon: 0370 712 06 90
Konum için tıklayınız.

Yazıköy Su Değirmeni:

200 yıllık bir değirmen.  ® Yasin ERDEM/KARABÜK-İHA

Yazıköy’de bulunan su değirmeni yaklaşık 200 yıllıktır. O zamandan beridir de aksamadan çalışmaya devam ediyor. Halen aktif şekilde kullanılan değirmenden un, salep ve elektrik elde ediliyor. Değirmenin ayırt edici özellikleri arasında ise soğuk ürün çıkarmasıdır. Kısacası bu güzergahı Safranbolu gezilecek yerler listenize eklemeyi unutmayın.

Adres: Yazıköy Mağara Deresi, Düzce Kanyonu, Safranbolu, Karabük
Telefon: (0370) 743 21 50

 

 

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Safranbolu Gezilecek Yerler