e
sv

Sukhothai Gezi Rehberi

Wat Mahathat Tapınağı
avatar

admin

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Sukhothai Gezi Rehberi:

Sukhothai Gezi Rehberi: Görülmeye değer başka bir Tayland şehri ile karşınızdayız. Tayland’ın Budist tapınaklarıyla ünlü olan bu şehrinde görülmesi gereken birçok yapı bulunmaktadır. Başkent Bangkok’un 400 km kuzeyinde bulunan Sukhothai; geçmiş dönemlerde Siam İmparatorluğu’na başkentlik yapmıştır. 13.yy’dan itibaren varlığını devam ettiren Sukhothai’nin sahip olduğu yapılar; Unesco Dünya Mirasları Listesi’nde bulunmaktadır. Şehirdeki tarihi park içerisinde bulunan bu yapıları görmek için belirli bir giriş ücreti ödemeniz gerekir.

Sukhothai Gezi Rehberi

Sukhothai Gezi Rehberi

Sukhothai Gezilecek Yerler:

Bu şehrin; Tayland geçmişini merak edenler için mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Hem Tayland kültürü hem de Budizm hakkında birçok şey öğrenebileceğiniz yapılar burada bulunmaktadır. Sukhothai; yıl içerisinde düzenlenen festivalleriyle de beğeni toplamaktadır. Loi Krathong festivallerine denk gelirseniz mutlaka katılmalısınız. Diğer Tayland şehir ve adalarında olduğu gibi burada da görmeniz gereken tapınaklar yer almaktadır. Bu tapınakların başında Wat Mahathat ilk sırada gelmektedir. 13.yy’da inşa edilen bu yapının dışında ise oldukça büyük bir Buda heykeli yer almaktadır. Bu heykel sayesinde şehrin eski yerleşim yerinin dini merkezi olduğu tahmin edilmektedir.

Wat Mahathat Tapınağı

Wat Mahathat Tapınağı

Sukhothai’de mutlaka görülmesi gereken bir diğer tapınak ise çevresinde birçok fil heykelinin bulunduğu Trapang So Tapınağı olarak dikkat çekmektedir. Buna ek olarak, 2.yy’dan kaldığına inanılan Phra Pai Luang Tapınağı ise taraflı tarafsız herkesin hayran kaldığı muhteşem oymaları sayesinde beğeni toplamaktadır. Wat Si Chum Tapınağı’nda bulunan yaklaşık 15m boyundaki Buda heykelinin de görülmesi gerektiğini söyleyebiliriz. Wat Sa Si; Sukhothai’nin önemli tapınaklarından birisidir. Yapay bir göletin ortasına inşa edilmesinden dolayı önem taşımaktadır. Diğer tapınaklarda olduğu gibi bu tapınağın girişinde de Buda heykeli bulunmaktadır.

Sukhothai’nin önemli yerlerinden bahsettikten sonra bu şehre nasıl gidileceğini de söyleyelim. Başkent Bangkok üzerinden bu şehre gelmek istiyorsanız havayolunu veya karayolunu kullanabilirsiniz. Ancak, otobüsle gelmek ortalama yedi saat sürmektedir. Buna ek olarak, Bangkok’un havalimanlarından birisi olan Suvarnabhumi’den bu şehre düzenli olarak uçak seferleri düzenlenmektedir. Hem otobüs hem de uçak fiyatları uygun olmakla beraber seyahat planınızı yaparken mesafeleri göz önüne almalısınız. Yine, şehir içinde de mekanlar arasında belirgin mesafeler yer almaktadır.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Sukhothai Gezi Rehberi