e
sv

Aarhus Gezi Rehberi

Aarhus Gezi Rehberi
avatar

admin

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Aarhus Gezi Rehberi:

Aarhus Gezi Rehberi: Danimarka’nın en büyük ve en kalabalık ikinci şehri konumunda bulunan Aarhus, bir liman şehridir. Danimarka’nın “Yülen Yarımadası” üzerinde bulunan şehir, düz, verimli ve ormanlık bir yapıya sahiptir. Bu sayede doğal güzelliklerini günümüzde de korumayı başaran son derece yeşil ve eşsiz doğal manzaralara sahip bir şehirdir. Bununla birlikte 2015 yılında Avrupa Kültür Başkenti olarak seçilen Aarhus gezilecek yerler çok sayıdadır. Özellikle Danimarka’nın eğitim merkezlerinden birisi olarak da kabul edilmektedir. Gelin birlikte Aarhus gezilecek yerler listesini inceleyerek, keyifli ve kaliteli bir rota hazırlayalım!

Aarhus Gezi Rehberi

Aarhus Gezi Rehberi

Aarhus Gezilecek Yerler:

The Old Town:

Aarhus’ta bulunan en antik ve en tarihi mekanların başında The Old Town geliyor. Başka bir deyişle 70’ten fazla tarihi binanın bulunduğu bu eski şehir, dar caddeleri ve Arnavut kaldırımları ile 16.yüzyıl ile 20.yüzyıl arasındaki Danimarka’yı birebir şekilde görebilmenize olanak sağlamaktadır. Eski şehirde bulunan “Bisiklet Müzesi” mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır.

Aarhus Katedrali:

Kentte bulunan Aarhus Katedrali, 12.yüzyılda yapılan dönemin çağdaş mimarideki yapılarından birisidir. “Aziz Clement” adına ithaf edilmiş olan katedral özellikle yeşil ve kahve tonları ile göz alıcı Romanesk bir mimari stil görselliği sunmaktadır. Yapımından kısa bir süre bugünde ayakta olan kulesi inşa edilmiştir. 16.yüzyılda kapsamlı bir restorasyondan geçerek, bugünkü halini almıştır. Pazar günleri gerçekleştirilen ayin nedeni ile ziyaret edilemeyen katedral, diğer günler ziyaret edilebilmektedir.

Moesgaard Museum:

Moesgaard Museum

Moesgaard Museum

Son derece geniş bir yeşilliğin tam ortasında bulunan müze, arkeoloji ve etnografi müzesi olarak faaliyet göstermektedir. Şehrin biraz dışında bulunan “Hojberg” bölgesinde yer almaktadır. 50 bini aşkın tarihi objenin sergilendiği müze, özellikle dünyanın her yerinden sanat tutkunu, tarihçi ve yanı sıra turistlerin uğrak noktası konumunda bulunmaktadır. Bunun yanında müze içerisinde Viking dönemine ait olan eserleri görebilmekte mümkündür. Son olarak, müze her gün 10.00 ile 17.00 saatleri arasında yetişkinler 140 DKK, öğrenciler 110 DKK giriş ücreti ile ziyaret edebilmektedir.

Aarhus Belediye Sarayı:

Aarhus’un “Radhaus Plasden Caddesi” üzerinde yer alan Belediye Sarayı 1941 yılında inşa edilmiştir. Özellikle “City Hall” olarak da isimlendirilen yapının 60 metre yüksekliği bulunmaktadır. Bundan dolayı Aarhus şehrine yönelik büyüleyici bir panorama sunmaktadır. “Konsey Odası”, “Civic Hall”, “Evlilik Odaları” yapıda mutlaka görülmesi gerekmektedir. Bununla birlikte binayı ziyaret etmek tamamen ücretsizdir.

Aarhus Botanik Bahçesi:

Aarhus Botanik Bahçesi

Aarhus Botanik Bahçesi

Danimarka’nın tüm şehirlerindeki Aarhus’ta da bir botanik bahçesi bulunmaktadır. Bununla birlikte 53 dönümlük arazi üzerine kurulu olan botanik bahçesi 1875 yılından beri faaliyet göstermektedir. Özellikle yılın her döneminde muhteşem bir görsellik ve atmosfer sunan botanik bahçesi, kente gelen turistlerin uğrak noktaları arasında yer almaktadır. Aarhus Botanik Bahçesi tamamen ücretsiz olarak hizmet vermektedir. Pazartesi ile Cuma günleri 09.00 ile 16.00 saatlerinde, Cumartesi ve Pazar günleri ise 10.00 ile 17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Viking Museum:

Avrupa kıtasındaki en etkili ve en büyük Viking Müzesidir. Küçük bir yeraltı müzesi olarak faaliyet gösteren müze 1960 yılında hizmete açılmıştır. Özellikle Viking toplumuna ait eşyaların ve iskeletlerin oluşturduğu zengin koleksiyonlara sahiptir. “Moesgard Museum” ve “Aarhus Belediyesi” tarafından finanse edilen müzeye giriş tamamen ücretsizdir. Aynı zamanda Pazartesi ile Cuma günleri arasında 10.15 ile 16.00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir.

Women’s Museum:

Danimarka’nın tarihindeki kadınların geçmişini anlatan bir müzedir. “Kvinde Museet” olarak da isimlendirilen müze 1982 yılında hizmete başlamıştır. Müzenin bulunduğu bina ise 1857 yılına kadar “Aarhus Belediye Sarayı” olarak faaliyet göstermiştir. Aynı zamanda Danimarka devleti tarafından finansal destek sağlanan müzede yıl boyunca çeşitli etkinliklerde gerçekleştirilmektedir. Müzeye giriş ücretsiz olurken, pazartesi ile Cuma günleri 10.00 ile 17.00 saatleri arasında, cumartesi ve Pazar günleri ise 10.00 ile 16.00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir.

Tivoli Friheden:

Kentte bulunan en önemli eğlence merkezlerinden birisi konumunda bulunmaktadır. 2 kilometrekarelik bir alana yayılmış 40’ı aşkın eğlence seçeneğinin bulunduğu eğlence parkı, 1903 yılında piknik alanı olarak düzenlenmiştir. İçerisinde göl bölümü de bulunan parka giriş ücretlidir.

Aros Aarhus Kunstmuseum:

Aros Aarhus Kunstmuseum

Aros Aarhus Kunstmuseum

Kentteki en eski müze olma özelliğine sahip olan Aros Aargus Kunstmuseum, 1859 yılında inşa edilmiştir. Kente gelen turistlerin en çok ziyaret ettiği mekanlardan birisi konumunda bulunuyor. Avrupa kıtasının farklı ülkelerinden olan sanatçıların eserlerine ilişkin zengin koleksiyonları bulunmaktadır. Ücretsiz olarak pazartesi ile Cuma günleri arasında 10.00 ile 17.00 saatlerinde, hafta sonu ise 10.00 ile 16.00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir.

Marselisborg Palace:

1967 yılından beri Kraliçe 2.Margrethe tarafından kullanılmaktadır. Yazlık saray olarak inşa edilmiştir. İçerisinde bir botanik bahçeye sahip olan saray, son derece etkileyici görünümüyle dikkat çekiyor. 1899 ile 1902 yılları arasında “Hack Kampmann” tarafından inşa edilmiştir. Tamamen ücretsiz olarak ziyaret edilebilmektedir. Ziyaret saatleri hafta boyu 10.00 ile 16.00 şeklindedir.

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Aarhus Gezi Rehberi