e
sv

Oulu Gezi Rehberi

Oulu Gezi Rehberi
avatar

admin

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Oulu Gezi Rehberi:

Oulu Gezi Rehberi

Oulu Gezi Rehberi

Finlandiya’nın en büyük altıncı kenti konumunda bulunan Oulu şehri, Kuzey Finlandiya’da bulunmaktadır. Özellikle Finlandiya’nın teknolojideki en önemli güçleri bu şehirde bulunmaktadır. Nokia gibi uluslararası IT kuruluşlarının merkez ofislerinin dahi bulunduğu Avrupa’nın teknoloji merkezinde konumunda bulunur. Bununla birlikte yüksek teknoloji odaklı bir şehir formu sunan kentte, kablosuz internet tamamen ücretsiz olarak sunulmaktadır. Kentte bulunan Oulu Havalimanı sayesinde ulaşım pek çok Finlandiya şehrine göre çok daha kolaydır. Tüm bu özellikleri içerisinde hem doğasını koruyan hem de tarihinden gelen eşsiz mimarileriyle dikkat çeken yapılarını koruyan bir şehirdir. Kentin tüm bu güzelliklerini ve kendisine has yapısını görebilmenizi sağlayacak Oulu gezilecek yerler listesini sizler için derledik!

Oulu Gezilecek Yerler:

Oulu Taidemuseo:

Sanat Müzesi olarak bilinen bu müze, mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden birisidir. Özellikle yıl boyunca hemen 8 civarında geçici sergi etkinliği gerçekleştirilen bir müzedir. Bununla birlikte şehir merkezinde bulunduğundan kolayca ulaşım sağlanabilmektedir.

Tiedekeskus Tietomaa:

Tietomaa Bilim Merkezi olarak isimlendirilen bu mekan, Finlandiya’daki en eski bilim merkezi konumunda bulunuyor. Aktif olarak halen bilim çalışmalarının yürütüldüğü mekan içerisinde kente gelen turistlerin ziyaret edebilecekleri sergi alanları da sunulmaktadır. Bilim merkezinden çıkmış veya üzerinde çalışmaların yürütülmekte olduğu pek çok konuya ilişkin mutimedya içerikleri, fiziki objeler ve çeşitli konferanslar bulunmaktadır.

Oulu Linna:

Ouulu Kalesi olarak Türkçeye çevrilen mekan, Oulu’da bulunan en eski yapılardan birisidir. 18.yüzyılda barut patlaması sonucunda kaleden günümüzde çok fazla iz kaldığı söylenemez. Kalenin yerleşkesinin bulunduğu alan bu olay sonrasında bir park haline dönüştürülmüştür. Özellikle küçük kale kalıntılarının tarihi bir doku sağladığı muhteşem doğal atmosferiyle, keyifli zamanlar geçirebileceğiniz özel mekanlardan birisidir.

Oulu Kaupunginteatteri:

Oulu şehrinde bulunan en önemli kültürel ve sanatsal mekanlardan birisidir. Aktif olarak oyunların sergilendiği Oulu Şehri Tiyatrosu, birbirinden değerli oyunları ile ülkenin sanat yapısına ve tarihine de eşsiz bir temsil sağlıyor. Ancak tiyatroda sergilenen oyunların tamamı Fincedir.

Elokuvateatteri Plaza:

Türkçe karşılığı Plaza Sinema şeklinde olan bu mekan, içerisinde Finlandiya’nın en büyük sinema perdesini bulundurmaktadır. Özellikle devasa boyutlarıyla son derece sıra dışı bir film keyfi sunmaktadır. Sinemada yıl boyunca çok sayıda film, sinema kompleksinde bulunan 8 perdesinde yayınlanmaktadır. Filmler orijinal İngilizce dilinde yayınlanmaktadır. Ayrıca filmlerde Fince ve İsveççe altyazı seçenekleri de sunulmaktadır.

Rotuaari:

Oulu’nun en önemli ve en çok ziyaret edilen noktalarından birisi konumunda bulunan Routaari, bir yürüyüş yoludur. Bununla birlikte Türkçe’ye daha çok yaya caddesi olarak çevrilen Rotuaari, Fransızca’da bulunan “Trottoir” kelimesinden türetilmiştir. Havaların nispeten daha iyi olduğu yaz aylarında ve tercihe göre yıl boyunca hafta sonlarını kapsayacak şekilde canlı eğlence hayatına sahiptir. Özellikle Fin sosyal kültürünü doğrudan içinden görebilmenize fırsat sunmaktadır. Kısacası Fin eğlence anlayışıyla unutulmaz bir gezi gerçekleştirmek istiyorsanız, mutlaka ziyaret etmeniz gereken noktalardan birisidir. Yaz aylarında ise kiralık bisikletler ile bu caddede son derece keyifli bir gezi gerçekleştirebilirsiniz.

Oulu Yüzme Havuzları:

Bir Kuzey ülkesi olan Finlandiya’nın olimpik spor dallarındaki başarısının temellerin, Oulu şehrindeki gibi olimpik spor tesisleri oluşturuyor. Hatta Oulu bu konuda ülkedeki diğer şehirlerin başını çekiyor. Bunun yanında Finlandiya’da bulunan yüzme havuzlarının en büyüğü burada bulunmaktadır. Oulun Uimahalli olarak isimlendirilen bu tesis içerisinde sadece yüzme havuzları bulunmuyor. Ayrıca judo, jimnastik ve boks gibi farklı olimpik spor branşlarına ilişkin son derece zengin ve kaliteli etkinlikler bulunmaktadır.

Kauppahalli:

Özellikle Oulu’da bulunan en önemli ve en merkezi alışveriş noktalarından birisi konumunda bulunmaktadır. Bulunduğu binanın tarihi yüzlerce yıla uzanmaktadır. Bu açıdan hem dış hem de iç dizaynı ile kente gelenler için eşsiz bir deneyim sunmaktadır. Kısacası son derece zengin ve geniş bir yelpazede ürün çeşitliliğinin bulunduğu Oulu Market Hall, mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasında yer almaktadır.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Oulu Gezi Rehberi