e
sv

Trabzon Gezi Rehberi

Uzungöl

Trabzon Gezi Rehberi

Trabzon, Doğu Karadeniz Bölgesi‘nde yer alan ve aynı zamanda Türkiye’nin en kalabalık şehirlerinden biridir. Hem doğası, hem de kültürel çeşitliliğe ev sahipliği yapması nedeni ile de, en sevilen tatil rotaları arasındadır. Bu yöreye ait çok şey keşfedebilir ve tarihe dair bilgiler edinebilirsiniz. Ayrıca nereden seyahat etmiş olursanız olun, ev sıcaklığını bulacağınız Trabzon’un insanları da oldukça sevecen ve konuksever. Bu sebeple Trabzon’da keyifli bir gezi gerçekleştirmek son derece mümkün. Trabzonlu iseniz yerel halkın sıcaklığını ve misafirperverliğini muhtemelen biliyorsunuzdur; ancak ilk kez ziyaret edecek olan misafirler de inanın çok sevecek.

ilgili içerik Rize Gezi Rehberi

Trabzon; insanları, tarihi mekanları, doğal güzellikleri ve kendine özgü değerleri ile sizlere unutulmayacak bir gezi yaşama imkânı sağlıyor. Her şeyden önce yaylaları ile doğa gezilerini bir başka çıtaya taşıyan Trabzon’da tertemiz havayı içinize çekin. Aynı zamanda da Rum İmparatorluğu’na başkent olmuş bu önemli şehirde tarihi yerleri gezme şansını yakalayın. Genellikle ziyaretler yoğun olarak yaz sezonu gerçekleşiyor. Ancak siz hemen her mevsim, dilediğiniz zaman Trabzon’a gidebilirsiniz. Trabzon’da dört mevsimde değişen doğanın renkleri sizleri oldukça etkileyecek. Umuyoruz ki; hazırlamış olduğumuz Trabzon gezi rehberi sayesinde gezinize dair birçok bilgiyi kolaylıkla sağlayabilirsiniz. Ancak şunu da hatırlatmamız gerekir ki; Karadeniz ikliminin yaşandığı Trabzon’da hava koşuları genellikle yağmurlu oluyor. Bu sebeple siz de buna uygun şekilde bavul hazırlamalı ve yanınızda mutlaka şemsiye bulundurmalısınız. 🙂

Trabzon’a Ulaşım

Tabii ki en kolay ulaşım yolu uçak. Bulunduğunuz şehirden Trabzon Havalimanı’na uçuş sağlayarak Trabzon’a kolayca ulaşabiliyorsunuz. Havalimanından Havaş servisleri ya da taksi ile şehir merkezine varabiliyorsunuz. Ayrıca şehir içi minibüs hattı da mevcut. Ancak siz araç kiralama yaparak da şehir içi gezinizi yapabilirsiniz.

Trabzon’da Ne Yenir ?

Karadeniz mutfağının en leziz yemeklerine hakim olan Trabzon’da aç kalmanız hiç olası değil 🙂 Trabzon pidesi, kuymak, lahana çorbası ve mısır ekmeği en meşhur lezzetlerinden. Tabii Akçaabat köftesi ve laz böreğini de tatmayı unutmamalısınız.

Trabzon Gezi Rehberi

Trabzon’da Ne Yenir ? Kuymak.

Trabzon’da Gezilecek Yaylalar

Yayla denilince akla ilk gelen isimlerden biri olan Trabzon’da gezip görebileceğiniz sayısız güzel yer bulunuyor. İşte sizler için birkaç yayla önerisi;

Sultan Murat Yaylası

İsmini I. Sultan Murat’ın bir sefer dönüşü ordusu ile birlikte bu yaylada konaklamasından dolayı alan bu yer; her yıl düzenlenen birçok etkinliğe de ev sahipliği yapıyor. 23 Haziran Şehitleri Anma Günü ve 20 Ağustos Yayla Ortası Şenlikleri gibi etkinliklerin gerçekleştiği bu yayla oldukça aktif. Doğa içerisinde, eşsiz manzaraları ile seyre dalarken şenliğe katılabilir, gezinizin keyfini çıkarabilirsiniz. Çaykara ilçesine 25 kilometre uzaklıktadır. Ayrıca yayla da temel ihtiyaçların sağlanabileceği elektrik, su ve tuvalet gibi imkanlar da mevcuttur.

Sultan Murat Yaylası

Sultan Murat Yaylası. Fotoğraf; Trabzon Belediyesi.

Mavura Yaylası

Hiçbir konaklama tesisi seçeneğinin bulunmadığı mavura yaylası, genellikle kamp severlerin favori destinasyonu. Yayla mevsiminde bakkal ya da kasap gibi hizmetlerin sunulduğu bu yaylada keyifli bir kamp gerçekleştirebilirsiniz. Doğanın temiz havası zihninizi açacak ve içinizi huzur ile dolduracak. Hatta insan ve araç trafiğini hiç mi hiç özlemeyeceksiniz.

Sis Dağı Yaylası

Trabzon ve Giresun sınırlarında yer alan bu yayla, sisli görüntüsü ile sizlere adeta bulut üzerinde dolaşıyor hissi verecek. Her yıl düzenlenen Sis Dağı Şenlikleri’ne katılarak eğlenebilir; sevdiklerinizle birlikte oldukça iyi vakit geçirebilirsiniz. 1850 metre yükseklikte konumlanmış olan Sis Dağı Yaylası, sizlere adeta bir başka dünyadaymış gibi hissettirecek ve sisli manzarası ile büyüleyecek.

Sis Dağı Yaylası

Sis Dağı Yaylası

Hıdırnebi ve Kuruçam Yaylaları

Bu iki yayla birbirlerine 1 km mesafe uzaklıkta yer alıyor. Ayrıca konaklama seçeneği sunarak yayla keyfini doyasıya yaşama fırsatını sizlere sunuyor. Yayla mevsiminde pansiyonlarda konaklayarak doğa ile iç içe zaman geçireceğiniz enfes bir geziye çıkabilirsiniz. Ayrıca her mevsim ulaşımın rahatlıkla sağlanabildiği bu yaylalarda yapabileceğiniz birçok aktivite bulunuyor. Hıdırnebi Tepesi’nde seyir terası sayesinde uçsuz bucaksız bir manzarayı seyre dalabilir; her yıl düzenlenen 20 Temmuz Hıdırnebi Şenlikleri’ne katılarak eğlencenizi katlayabilirsiniz.

Hıdırnebi Yaylası

Trabzon Gezi Rehberi, Hıdırnebi Yaylası.

Uzungöl ve Karester Yaylası

Trabzon’un bir başka ün salmış yaylası olan Uzungöl, her mevsim güzelliğine güzellik katan doğası ve aktiviteleri ile çok sevilen bir destinasyon. Ayrıca Uzungöl’de yer alan Karester Yaylası, el değmemiş doğası ile sizlere tertemiz bir atmosfer sunuyor.

Uzungöl

Trabzon Gezi Rehberi, Uzungöl.

Trabzon’da Gezilecek Tarihi Yerler

Trabzon zengin tarihi sayesinde gezebileceğiniz birçok tarihi yere ev sahipliği yapıyor. İşte bu yerlerden bazılarını sıralıyoruz;

Trabzon Kalesi

Kalecik mahallesinde yer alır. Bizans döneminde kalma bu kale, şehir merkezinin en yüksek yerinde konumlanmıştır. Fatih Sultan Mehmet şehri fethettikten sonra inşa edilmiştir. Aynı zamanda içerisinde farklı dönemlere ait idari ve dini yapılar bulunur. Trabzon merkezden bineceğiniz Araklı otobüsleri ile Kalecik mahallesine ulaşmanız mümkündür.

Trabzon Gezi Rehberi

Trabzon Kalesi.

Kaymaklı (Amenapırgiç) Manastırı

Bir Ermeni kilisesi olan bu manastırın 1424 yılında inşa edildiği biliniyor. Zamanında manastırın içerisinde süt çeşmesi yer almasından dolaylı “Kaymaklı” adı ile de anılıyor. Boztepe’ de yer alır. Aynı zamanda çokça onarım görmüştür.

Vazelon (Yahya) Manastırı

Trabzon’un en eski manastırı olan bu yerin ne zaman inşa edildiğine dair kesin bir bilgi bulunmuyor. Aynı zamanda elle yazılmış birçok önemli kitabın da manastırda yer aldığı söyleniyor. Ayrıca harika freskleri ile göz alıcı bir hava sergiliyor. Kiremitli köyünde yer alır.

Peristera (Kuştul- Hızır İlyas) Manastırı

8. Yüzyıl ortalarında inşa edilmiş olan bu manastır, oldukça mistik bir havaya sahip. Aynı zamanda Sümela Manastırı kadar da ilgi çekicidir. 300 metre bir yüksekte bir kayanın üstünde kurulmuştur. Türkler tarafından Hızır- İlyas Manastırı adı verilmiştir. Ayrıca 1906 yılında yangın görmüş ve Abdülhamit tarafından onarılmıştır. Pek az bilinen bu yeri ilk keşfedenlerden olabilirsiniz.

Peristera Manastırı

Peristera (Kuştul- Hızır İlyas) Manastırı.

Kızlar Manastırı

Boztepe’de yer almaktadır. 14. yüzyılda Pontus Rum Kralı Aleksios tarafından yaptırılmıştır. Ayrıca içerisinde çan kulesi, öğrenci odaları, çilehane ve hücreler bulunmaktadır. Aynı zamanda çeşitli portrelerin yer aldığı bu manastır; hem mimarisi, hem de konumu ile ilgileri üzerine çekiyor.

Trabzon Bedesten Çarşısı

Otantik bir havaya sahip olan bu çarşı şehir merkezinde yer alıyor ve aynı zamanda el yapımı, yöreye ait birçok ürün satılıyor. Sabah 10, akşam 11 arası ziyarette bulunabilirsiniz. Ayrıca içerisinde yöresel tatları tadabileceğiniz lokantalar da mevcut.

Trabzon Gezi Rehberi

Trabzon Bedesten Çarşısı

Trabzon’da Gezilecek Müzeler

Önemli bir geçmişe sahip olan Trabzon birçok tarihi değere sahip. Bunları yerinde ziyaret edebileceğiniz birkaç müze sıralıyoruz:

Sümela (Meryem Ana) Manastırı

Elbette ilk başta en bilinen ve sevilen Sümela Manastırı yer alıyor. Bu manastır bir zamanlar çok değerli bir inanç merkezi olmasının yanı sıra, harika bir doğa içerisinde konumlanmış olması sayesinde eşsiz bir manzaraya sahip.

Trabzon Gezi Rehberi

Sümela Manastırı. Fotoğraf; Aynur Bakoğlu.

Trabzon Ayasofya Müzesi

Zamanında Ayasofya Kilisesi olarak inşa edilmiş olan bu yapının, 1427 senesinden kalma bir çan kulesi bulunuyor. Aynı zamanda Fatih Sultan Mehmet’in Trabzon fethi ile camiye çevrilen Ayasofya Kilisesi’nin, oldukça derin anlamlara sahip süslemeleri bulunuyor. Konumu için ise tıklayabilirsiniz.

Trabzon Atatürk Köşkü

Atatürk’ün Trabzon ziyaretlerinde konakladığı bu köşk, daha sonra kız kardeşi Makbule Boysan’a kaldı. Sonrasında Atatürk Evi Müzesi olarak kullanılmaya başlayan bu köşk fazlası ile değerli; aynı zamanda mutlaka ziyaret edilmesi gereken önemli bir müzemiz. Ayrıca içerisinde Atatürk’e ait eşyalar ve o döneme ait mobilyalar bulunuyor. Konum için şöyle tıklayabilirsiniz.

Atatürk Köşkü

Atatürk Köşkü

Trabzon Şehir Müzesi

Trabzon’da yaşamış olan uygarlıklara dair bir sergi olan bu mekân bir etnografya müzesi. Geçmişin sosyal yaşamına dair çok şey öğreneceğiniz bir yer.

Trabzon’da Gezilecek Parklar ve Doğal Güzellikler

Trabzon görmeniz gereken sayısız doğal güzellik barındırıyor. Bununla birlikte meşhur parkları da çok sevilen Trabzon’da gezebileceğiniz birkaç yeri şöyle sıralıyoruz;

Balıklı Göl

Bu meşhur göl, alabalıklara ev sahipliği yapıyor. Ayrıca çevresi pikniğe elverişli olan bu konumda aynı zamanda göl bisikleti sürebilirsiniz. Hıdırnebi yaylasına çıkarken hemen yol üzerinde bulunmaktadır.

Balıklı Göl

Balıklı Göl

Altındere Vadisi Milli Parkı

Yayla patikası ve orman yolunda yeşilin en güzel tonları eşliğinde yürüyüş yapabileceğiniz bu milli park, hayatınızda görebileceğiniz en güzel manzaraları sizlere sunmaktadır. Maçka ilçesinde yer alır.

Aygır Gölü

Göl kıyısı pikniğe son derece elverişlidir. Ancak Haziran ve Ekim aylarında ziyaret edilmesi tavsiye ediliyor.

Çal Köy Mağarası

Trabzon’un bir başka popüler doğal güzelliği olan bu mağara, içerisindeki sarkıtları, dikitleri ve başka doğal figürleri ile oldukça ilgi çekiyor. Tahmini 8 milyon içinde oluştuğu biliniyor. Ayrıca Bizans gibi birçok medeniyete de ev sahipliği yapmıştır. Düzköy ilçesinde yer alır. Konum için tıklayabilirsiniz.

Trabzon Gezi Rehberi

Trabzon Gezi Rehberi, Çal Mağarası.

Görnek Tabiat Parkı

Kamp ya da yürüyüş gibi aktivitelerin gerçekleştirilebildiği bu parkta çok güzel doğa fotoğrafları çekeceksiniz. Aynı zamanda ladin, meşe ve kızılağaçların olduğu bu tabiat alanına hayran kalacaksınız.

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Trabzon Gezi Rehberi