e
sv

Danimarka Gezi Rehberi

Danimarka Gezi Rehberi
avatar

admin

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Danimarka Gezi Rehberi:

Danimarka Gezi Rehberi: Avrupa’nın kuzeyinde bulunan krallıklardan birisi olan Danimarka’yı gezmeden önce bilmeniz gereken her şeye dair kapsamlı bilgilerin yer aldığı yazımızı inceleyebilirsiniz! İskandinavya denilince ilk akla gelen yerlerin en başında tabii ki Danimarka yer alıyor. Muhteşem doğası, binlerce yıllık tarihi ve modern çağa ulaşana kadar toplum olarak etkileşimde yer aldıkları ve bulundukları konumla önemli bir Avrupa ülkesi olan Danimarka, kıtanın en güçlü ülkeleri arasında bulunuyor. Avrupa’nın kuzeyinde eşsiz coğrafik özellikleri ile dikkat çekmektedir. Danimarka ile ilgili tarihi, iklimi, mutfak kültürü ve tabii ki gezilecek yerleri ile ilgili yazımızda her sorunuz için yanıt bulabileceksiniz. Gelin birlikte İskandinav ülkesi Danimarka’yı en baştan keşfedelim!

Danimarka denilince dünyanın neresinde olursanız olun ilk akla gelen şey Kopenhag olmaktadır. Kopenhag, Danimarka’nın başkenti olmasının dışında ülkenin en kalabalık ve en gelişmiş kentidir. Ülkenin denizcilik ve yanı sıra deniz ticareti alanlarındaki başarısının temellerini oluşturan en önemli şehirlerinden birisidir. Danimarka’nın tarihi 700’lü yıllara kadar uzanmaktadır.

Danimarka ile özdeşlemiş ve simgesi haline gelmiş olan Viking toplumuna özgü her şey, bölgedeki ilk yerleşimcilerin Vikingler olmasından gelmektedir. Danimarka tarihini 700’lü yıllara kadar taşıyan bölgedeki ilk yerleşim gerçekleştiren toplum Viking’lerdir. Bu geçmişleri dolayısı ile de bugün bildiğimiz Avrupa’nın şekillenişinde doğrudan etkileri olmuştur. İzleri İstanbul’a kadar uzanan ve tüm Avrupa kıtası tarihini etkileyen, medeniyetlerin bitişini, varoluşunu sağlayan Vikingler, bugünkü Danimarka’nın temellerini oluşturmaktadır. Böyle ihtişamlı ve etkileyici bir tarihe sahip olan günümüz Danimarka’sının tüm şehirlerinde bunun izlerini de görebilmek mümkündür. Dolayısıyla Danimarka sadece doğal güzellikleri ve doğa olaylarıyla sınırlı kalmayan kültürel ve tarihi zenginlikleri sanatla da pekiştiren köklü yapıya sahip bir ülkedir.

Danimarka Ekonomisi:

Danimarka; ekonomi açısından Avrupa’nın ve hatta dünyanın en güçlü ülkelerinde birisidir. Özellikle toplumsal refah seviyesinin en yüksek olduğu ülkelerin en başında gelmektedir. Vatandaşlarının işsizlik maaşı başta olmak üzere pek çok önemli maaş ve destek alabildiği bir ekonomik sisteme sahiptir. Bu durumda toplum refahının en yüksek olduğu ülke konumunda yer almasına neden olmaktadır. Danimarka ekonomisi için enflasyon, cari açık vb. halkın ekonomisini olumsuz şekilde etkileyecek herhangi olumsuz bir faktör söz konusu değildir. Hatta ülke ekonomisinde her yıl cari fazlası dahi yakalanabilmektedir. Bu denli güçlü temeller üzerine kurulu olan Danimarka’da ekonomi denizcilik, silah sanayi ve tabii ki turizm üzerine kurguludur. Özellikle gelişmiş sanayisi ile dünyanın en önemli silah satıcılarından birisi olan Danimarka, sanayinin diğer kategorilerinde de Avrupa’nın önde gelen ülkeleri arasında yer almaktadır.

Danimarka Kültür Yapısı:

Danimarka Gezi Rehberi

Danimarka Gezi Rehberi

Güçlü ekonomisinin yanı sıra Danimarka; kültürü ve toplumsal yaşayışı ile de Avrupa’nın en önemli ülkelerinden birisi konumunda bulunmaktadır. Bugünkü Avrupa kültür ve toplum yaşamının şekillenmesinde doğrudan pay sahibidir. Dolayısı ile Viking döneminden başlayarak, Avrupa kültürü denilen olgunun şekillenişi üzerinde her zaman rol üstlenmiştir. Bununla birlikte Danimarka tam manasıyla bir Hristiyan ülkesidir. Anayasal monarşi sistemi ile yönetilmekte olan Avrupa ülkelerinden birisi olan Danimarka’da Hristiyanlık ve dolayısı ile kiliseler çok önemli bir etkiye sahiptir. Modern dünya koşullarında halen kral veya kraliçenin yönetimi altında yaşayan bir topluma en somut örneklerden birisidir. Danimarka, 1973 yılında Avrupa Birliği üyesi de olmuştur. Danimarka’da Hristiyanlık, “Lutheryan” mezhebi odağındadır.

Danimarka gezisi sırasında karşınıza Viking temalı tarihi eser, sanat eseri ve toplumsal yaşam gelenekleri çıkacaktır. Özellikle ABD ve Avrupa sineması ile propagandasının yapıldığı çok sayıda film ve yanı sıra oyunlar nedeniyle Viking toplumu neredeyse bizim için yabancı gelmemektedir. İşte Danimarka’ya gittiğinizde hem bunları görecek hem de bunlardan daha fazlasını yaşayacaksınız. Dolayısıyla bu sizi kesinlikle şaşırtmasın. Danimarka toplumu İskandinav ülkeleri için belirtilen soğuk insan tipolojisi için en uygun ülkelerden birisidir. Toplumun aile anlayışı, sosyal yaşamları bizden çok ama çok farklıdır.

Kuzey Avrupa’nın dillere desten soğuk atmosferinin oluşturduğu muhteşem doğal güzellikleri, Viking tarihi, müzik ve resim gibi sanatların doğuşu ve merkezi konumunda bulunan şehirleri ile Danimarka’ya gitmek için çok fazla neden oluşturabilirsiniz. Danimarka mutfağı ise ağırlıklı İskandinav kültürünün etkilerini taşıyan, daha güneyindeki Avrupa ülkelerinde kısmi ama keskin farklılıklar içeren bir yapıya sahiptir. Bu muhteşem İskandinav ülkesi Danimarka’ya, Türkiye’den gitmek istediğinizde ya Danimarka Vizesi almanız ya da Schengen Vizesi almanız gerekmektedir.

Danimarka Nerededir?

Danimarka denilince ilk akla gelen İskandinav ve Viking olguları az çok nerede olduğuna dair bir şeylerin kafada canlanmasında etkili olabiliyor. Peki tam manasıyla Danimarka nerededir sorusunun yanıtı nasıldır? Danimarka Avrupa Kıtası’nın kuzeyinde yer alan ülkelerden birisidir. Ülkenin büyük bir kısmı “Jylland Yarımadası” üzerinde bulunmaktadır. Bir adalar ülkesi olan Danimarka’nın başkenti de ülkedeki en büyük ada olan “Sjaelland” isimli ada üzerinde kuruludur. Hem başkenti hem de doğal olarak ülkeyi İsveç’ten ayıran “Sont Boğazı”da bu adada bulunmaktadır. “Fyn”, “Loland”, “Falster”, “Langeland” adaları ve yanı sıra “Baltık Denizi” adalarından “Bornholm” adaları da Danimarka sınırları içerisinde yer almaktadır. Danimarka, güney kısmında Almanya ile kara komşusudur. Doğusunda ise İsveç bulunmaktadır.

Danimarka Nerededir?

Danimarka Nerededir?

Danimarka’da Konuşulan Diller:

Danimarka’nın resmi dili Danca olarak kabul edilmiştir. “İskandinavca” olarak da isimlendirilen Danca, “Hint-Avrupa” altında bulunan “Kuzey Cermen Dil” ailesi olan bir dildir. Dünya genelinde 5.5 milyon düzeyinde insanın Danca konuştuğu bilinmektedir. Danca, tüm İskandinav dilleri gibi atası olan “Eski Norssup” dilinden ayrılmış bir dildir. Bununla birlikte Danimarka, resmi dili İngilizce olmamasına karşın toplum tarafından en yaygın şekilde İngilizce dili kullanımının söz konusu olduğu ülkedir. Yakın dil ailesinden olması ve tarih boyunca etkileşimin en üst seviyede olması Danimarka’da Almanca dilinin de yaygın kullanımı görülmektedir. Bunun dışında ülke de çok yaygın olmasa da Fransızca dili kullanımı gözlemlenmektedir.

Danimarka Dini İnançları:

Danimarka Anayasası’nda belirtildiği şekli ile Danimarka’nın resmi dini Hristiyanlıktır. Hristiyanlık toplum genelinde de son derece yaygın olarak inanılan dinlerin en başında gelmektedir. Yaklaşık olarak ülke nüfusunun 80% gibi bir kısmı Hristiyanlık inancına sahiptir. Ancak Danimarka’da Hristiyanlık “Lutheryan” mezhebi odağında bulunmaktadır. Ülkede Hristiyan nüfusun tamamına yakını “Danimarka Ulusal Kilisesi” olarak bilinen “Den Danske Folkekirke” üyesidir. Danimarka’da Müslüman nüfus ise toplumu 4% gibi dilimini oluşmaktadır. Bu açıdan Danimarka’daki en yaygın ikinci din olarak İslamiyet bulunmaktadır. Ülkedeki diğer dini gruplar ise nüfusun yalnızca 1% gibi bir kısmını oluşturmaktadır.

Danimarka Kısa Tarihi:

Danimarka tarihi ilk olarak 700’lü yıllara kadar uzanmaktadır. Kuzey Avrupa’yı oluşturan İskandinavya’da bulunan bugünkü Danimarka bölgesinde ilk yerleşimi gerçekleştiren kavimin Vikingler olduğu belirlenmiştir. 8.yüzyıl ile 11.yüzyıl aralığında Vikingler bu topraklara egemen olmuşlardır. Tarih boyunca savaşçı bir toplum olmaları ün salmış olan Vikingler, Avrupa kıtasının tamamına ve hatta ufak bir etkileşimle olsa da Bizans İmparatorluğu döneminde İstanbul’a kadar uzanmışlardır. Batısında “Büyük Britanya”, “İzlanda”, Grönland” ve “Kuzey Amerika” gibi ülkelere kadar ulaşarak, sömürgeler kurmuşlardır. Vikingler ayrıca doğularında “Karadeniz” ve “Hazar Denizi” kıyılarına kadar uzanan tüm yerleşim birimlerinde sömürgeler oluşturmuşlardır. Bu bölgede yaşayan toplumlar için “İskandinavyalı” şeklinde bir isimlendirmede bulunulmaktadır.

Danimarka ve Napolyon Savaşları:

Danimarka tarihi için önemli isimlerden birisi olan “İskandinavyalı 1.Harald”, Danimarka ve Norveç ülkelerini bir araya getirerek 980 yılında bir krallık kurmuştur. Bu dönemde Almanya’dan gelen misyonerlerin güçlü tesiri ile birlikte de Hristiyanlığı kabul eden “Mavi Diş Harald” lakaplı “1.Harald”, krallığın kuruluşunu sağlamıştır. 1363’de ise Danimarka Kralı “4.Valdemar” tarafından kızı “1.Margrete”, Norveç Kralı “6.Hakon” ile evlendirilmiştir. Bu şekilde her iki ülkenin tek bir bayrak altında birleştirilmesini sağlayacak aile bağı oluşturmuştur. 1397 yılında ise Norveç, İsveç, Danimarka ve Danimarka’ya ait olan sömürgeler tek bir çatı altında bir araya gelerek “Kalamar Birliği” isimli bir İskandinav İmparatorluğu” kurdu. Ancak Danimarka, 1521 yılında bu kurulan birlikten ayrılma kararı aldı. Özellikle Almanya’dan başlatılmış olan ve önderliğini “Martin Luther” tarafından yapılan “Protestan Reformu” etkisi altında fazlasıyla kalmıştır. Bu süreçte yaşanan gelişmelerin ardından 1821 yılında ise Danimarka ile Norveç birlikte hareket etmeye başladı. Ancak 19.yüzyılda başlayan “Napolyon Savaşları” ülkeyi fazlasıyla etkilemiştir.

Danimarka Kısa Tarihi

Danimarka Kısa Tarihi

1801 yılında ise Birleşik Krallığa ait filo tarafından Danimarka’nın Kopenhag şehrine kuvvetli bir saldırı gerçekleştirilmiştir. Bu savaşta Napolyon’un yanında yer almayı tercih eden Danimarka, savaş sonunda Fransa’nın kaybetmesi ile kaybeden tarafta kalmıştır. Bu nedenle kazanan tarafta olan İsveç’e, elindeki Norveç’i vermek durumunda kalacağı “Kiel Antlaşması” için imza atmak durumunda kalmıştır. 20.yüzyıla gelindiğinde ise Viking döneminden uzanan sömürgelerinden “Karayipler” ABD tarafından satın alınmıştır.

Birinci Dünya Savaşı ve İkinci Dünya Savaşı’nda Danimarka:

Birinci Dünya Savaşı ve İkinci Dünya Savaşı sırasında tarafsız ülkelerden birisi olan Danimarka, İkinci Dünya Savaşı sırasında 9 Nisan 1940 tarihinde Nazi Almanya’sının işgaline uğramıştır. Bu sırada Birleşik Krallık tarafından da elindeki Faroe Adaları ile İzlanda işgal edilmiştir. 1944 yılında İzlanda Danimarka’dan bağımsızlığını almıştır. Danimarka Faroe Adaları’nı ise ancak 1948 yılında geri alabilmiştir. 1945 yılında Birleşmiş Miletler (BM) üyesi olan Danimarka 1949 yılında ise NATO kurucu üyelerinden birisi olmuştur. 1973 yılında ise Avrupa Birliği(AB) üyesi olan Danimarka, bazı konularda Avrupa’dan bağımsız şekilde hareket etmektedir. En somut örneklerden birisi de Danimarka, Avrupa Birliği’nde “Euro” para birimini resmi olarak kullanmayan ülkelerden olmasıdır. Danimarka’da “Danimarka Kronu” resmi para birimi olarak kullanılmaktadır.

Danimarka’ya Ne Zaman Gidilir?

Danimarka’ya ne zaman gidilir sorusuna dikkat etmeniz, ülkeye gittiğinizde hem keyfinize göre bir gezi gerçekleştirebilmenize hem de gezinizin rahatlığının en yüksek seviyede olmasını sağlayabilirsiniz. Danimarka, içerisinde yer aldığı İskandinavya bölgesinde bulunan diğer ülkelerden farklı bir iklim yapısına sahiptir. Ülke genelinde sıcaklıklar önemli farklılıklar göstermektedir. Özellikle bahar aylarında çok iyi olsa dahi Danimarka’da en ideal seyahat dönemi Haziran başı ile Ağustos ayı sonu arasındaki süreç olarak kabul edilmektedir. Özellikle sıcaklık derecesinin bu dönemde 26 derece seviyelerine kadar çıkması, son derece keyifli ve cıvıl cıvıl doğasıyla eşsiz bir gezi gerçekleştirilebilir.

Danimarka’ya Nasıl Gidilir?

Danimarka’ya Ne Zaman Gidilir?

Danimarka’ya Ne Zaman Gidilir?

Türkiye’den Danimarka’ya gitmek için kullanabileceğiniz en ideal ulaşım tabii havayolu ulaşımıdır. Danimarka’nın Avrupa’ nın kuzeyinde yer alıyor olmasına karşın demiryolu ve karayolu şeklindeki ulaşım seçenekleri ile de seyahat gerçekleştirilebilecek ülkeler arasında olduğunu unutmayın. Ancak havayolu ulaşımı hem hızlı hem de konforlu bir seyahat imkanı sunar. Türkiye’de havayolu şirketleri tarafından Danimarka’ya direkt uçuşlar gerçekleştirilmektedir. Kopenhag, Aarhus ve diğer pek çok şehri için İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya gibi büyük şehirlerden hem aktarmasız hem de aktarmalı uçak seferleri düzenlenmektedir. Bunun dışında otobüs veya tren ile de Danimarka’ya seyahat gerçekleştirilebilmektedir. Ancak bu Danimarka ulaşım seçeneklerinde Schengen Vizesi gerektiğini unutmamalısınız. İstanbul ve İzmir’den Danimarka’ya deniz yolu ile ulaşım gerçekleştirebilmenizde mümkündür.

Danimarka İklim ve Hava Durumu:

Danimarka, tüm İskandinavya ülkelerinden tamamen farklı bir iklim yapısına sahiptir. Kuzey Avrupa coğrafyasının özelliklerini belirli oranda taşımaktadır. Özellikle çok sert ve ağır soğuk hava koşulları Danimarka iklimi için söz konusu değildir. Diğer İskandinav ülkelerinden farklı olarak ılıman iklim etkisine sahiptir. Özellikle kış aylarının ılık iklim yapısında geçtiği Danimarka’da hava durumu grafikleri sıcaklık değerlerini 15 derece seviyelerine kadar düşürebilmektedir. Bununla birlikte Danimarka hava durumu yaz aylarının ise daha serin bir yapıda geçmesini sağlıyor. Özellikle ağustos ayında dahi ülkedeki tüm şehirler için ortalama sıcaklık değerleri 17.2 derece seviyelerindedir.

Danimarka’da Ne Yenir?

Danimarka’da Ne Yenir?

Danimarka’da Ne Yenir?

Her yönden olduğu gibi Danimarka’da mutfak kültürü de tam manasıyla bir İskandinav etkisine sahiptir. Danimarka mutfağı tıpkı diğer tüm İskandinavya ülkeleri gibi ağırlıklı olarak balık ve deniz ürünleri ile birlikte et ve patates gibi besin gruplarından oluşmaktadır. Ülke yemekleri, mevsimsel niteliklere sahiptir. Geleneksel Viking yemekleri de Danimarka yemek kültürünü en iyi yansıtan seçeneklerden birisi niteliğine sahiptir. Danimarka gezisi sırasında Danimarka’da ne yenir merak ediyorsanız, ülkenin geleneksel ve en meşhur lezzetlerinden oluşan yemek listemizi inceleyebilirsiniz!

Smørrebrød:

Deniz mahsullerinden oluşan bir mutfak geleneğine sahip olduğunun en iyi örneklerinden birisi de Smørrebrød’dır. Bu lezzet çavdar ekmeği üzerine ringa balığı, yılanbalığı veya somon balığı gibi farklı etlerin ilave edilmesi ile servis edilmektedir. Hatta üzerine üzüm veya zeytin ile küçük işlemeler gerçekleştirilebilmesi mümkündür. Ağırlıklı olarak atıştırmalık şeklinde tüketilmektedir.

Wienerbrød:

Danimarka’ya özgü tatlılardan birisi olan wienerbrod, bir tür çörektir. Çikolata başta olmak üzere pek çok farklı malzeme ile doldurulan iç kısmı lezzetli bir deneyim sunmaktadır. Özellikle de sabah kahvaltıları sırasında ve yanı sıra İngiltere’den gelen 5 çayı keyfi için atıştırmalık olarak tüketilmektedir.

Æbleflæsk:

Pastırma kullanılarak hazırlanan bu lezzet, püre haline getirilmiş elma dilimleri arasına pastırma dilimlerinin koyulması ile hazırlanmaktadır. Son derece sıra dışı lezzetleri bir araya getirerek, çok özel bir lezzet farkı ortaya çıkartıyor olması ile beraber Danimarka’da son derece yoğun ve sık bir şekilde tüketilmektedir.

Frikadeller:

İskandinavya ülkelerinin her birinin mutfak kültüründe kendisine yer bulmayı başarmıştır Frikadeller. Türkçe köfte anlamına gelmektedir. İskandinav ülkelerinden dünyaya yayılmış olduğu görüşü en yaygın teorilerin başında gelmektedir. Farklı etler kullanılarak hazırlanan köfteler, İskandinavya coğrafyasının etkisi ile daha özel bir lezzet deneyimi sunmaktadır.

Flæskesteg:

Danimarka’ya özgü olan ve en geleneksel lezzetlerinden birisi olan Flæskesteg, domuz eti ile üretilmektedir. Bir tür güveç yemeği olan bu lezzette domuz eti kullanılmıştır. Tatmak açısından bazı hassasiyetlere neden olabileceği bir gerçektir. Domuz etinden hazırlanan güveç ince dilimler halinde kesilmiş domuz etinin tütsülenerek fırında kızartılması sayesinde hazırlanabilmektedir.

Pølse:

Avrupa’da hemen hemen her ülkede karşılaşabileceğiniz yemek çeşitlerinden birisi konumunda bulunmaktadır. Çünkü Pølse, tam olarak bir sosis türüdür. Normal boyutlarına göre daha büyük bir uzunluğa sahiptir bu Danimarka sosisi. Farklı etlerin çeşitli baharatlar ile harmanlanması ile elde edilebilmektedir. Daha önce tatmadığınız bir sosis deneyimini sunacağından ise asla şüpheniz olmasın.

Mørbradbøffer:

Son derece zengin malzemeler ile hazırlanmakta olan bir tür Danimarka yemeğidir. Mørbradbøffer içerisinde soğan, sarımsak, patates, mantar, pastırma ve bonfile et ile birlikte tüm bunları tamamlayıcı olarak hardal yaygın şekilde kullanılmaktadır. İçerisine isteğe göre farklı besinlerin ilave edilerek, tüketilebilmesi de mümkündür. Son derece lezzetli görüntüsüyle bile karnınıza doyurabilecek bir Danimarka yemeğidir.

Danimarka Gezilecek Yerler:

Danimarka Gezilecek Yerler

Danimarka Gezilecek Yerler

İskandinavya ülkesi Danimarka’nın tarihi, ulaşım alternatifleri ve mutfak kültürü ile ilgili hazırladığımız içeriğin en ilgi çekici aşamasına geldik! Özellikle Avrupa’nın en kuzey ülkelerinden olan Danimarka’nın görülmesi gereken yerleri içeren kapsamlı listemiz sayesinde Danimarka gezinizi çok daha renkli ve çok daha heyecanlı hale getirebilirsiniz. Danimarka gezilecek yerler listemizde bulunan tüm şehirleri, tarihi mekanları ve doğal mekanları mutlaka ziyaret etmelisiniz. Dünya üzerinde görülmeden ölmemeniz gereken çok sayıdaki mekan, Danimarka’da bulunuyor. Danimarka, dünyanın kuzey kesiminin kendisine has tüm doğal güzelliklerini başarılı bir şekilde koruyan ülkeler arasında yer almaktadır. Mutlaka ziyaret etmeniz gereken ülkeler içinde kendisine yer bulmaktadır. Özellikle Avrupa’nın en farklı ve en sıra dışı ülkelerinden birisi konumunda bulunmaktadır Danimarka. Doğal güzellikleri ve doğa olayları kadar başta Avrupa olmak üzere tüm dünyaya etkileyen tarihi vardır. Kültürü ile tam bir çeşitlilikler ülkesi konumunda yer almaktadır.

Danimarka tam tamına 443 adaya sahiptir. Bu adalardan oluşan coğrafik özelliklerinin getirmiş olduğu hem iklimsel hem doğal atmosferi sizi büyülemeyi başarıyor. 5 farklı idari bölgeden oluşan Danimarka’da bu bölgeler 98 belediyeye ayrılmaktadır. Danimarka gezilecek yerler arasında önde gelen büyük şehirleri listenin ilk sıralarında kendisine yer bulmaktadır. Özellikle Danimarka’nın başkenti Kopenhag kendisine has dokusu ile ülkede mutlaka görülmesi gereken bir şehirdir. Başkent Kopenhag dışında; Aarhus, Esberjg, Aalborg, Kolding, Horsens, Randers, Vejle ve Roskilde gibi şehirlerde; hem tarihi mekanları hem de doğal güzellikleri ile mutlaka ziyaret edilmesi gereken şehirleri arasında bulunmaktadır. İskandinav ülkesi Danimarka’da görülmesi gereken şehirleri içeren linklere aşağıdan ulaşabilirsiniz.

 • Kopenhag
 • Aalborg
 • Arhus

Danimarka Ulaşım:

Danimarka Ulaşım

Danimarka Ulaşım

Ülke, Türkiye’den kolay ulaşım sağlanabilmekte olan Avrupa kıtasının önemli devletlerinden birisidir. Özellikle havayolu ulaşımını kullanarak başkent Kopenhag ve hatta diğer şehirlere hızlı bir şekilde seyahat gerçekleştirilebilmektedir. Ayrıca Türkiye’den Danimarka’ya gitmek için demiryolu ve karayolu gibi ulaşım seçenekleri de kullanılabilmektedir. Ancak Avrupa Birliği üye ülkelerinden birisi olması nedeni ile Danimarka gibi doğal güzellikler ülkesini ziyaret etmek istiyorsanız; Danimarka vizesi veya Schengen vizesi sahibi olmanız gerektiğini unutmamalısınız. Bu yüzden en erken şekilde seyahatinizi gerçekleştirebilmek için en kısa sürede vize başvurunuzu tamamlamalısınız.

Danimarka Gece Hayatı:

Danimarka, tam bir İskandinav ülkesi olarak gece hayatı ile öne çıkan bir Avrupa ülkesidir. Özellikle toplum refah seviyesinin fazlasıyla yüksek olması, insanların eğlenceye olan taleplerini çok yüksek seviyeye çıkartmaktadır. Danimarkalıların bu yöndeki yoğun eğilimi ve kültürel şehirlerine gelen yoğun turist sayıları ile birlikte Danimarka gece hayatı oldukça hareketlidir. Bununla birlikte Danimarka’da gece hayatının merkezi pek çok konuda olduğu gibi tabii ki başkent Kopenhag’tır. Kentin her bir noktasında olsa da özellikle sahile ve limanına yakın noktalarda bulunan gece kulüpleri, barları ve kafeleri ile cıvıl cıvıl ve sabaha kadar devam eden bir enerji sunmaktadır. Bu nedenle sadece yerel halk tarafından değil; Avrupa ve hatta dünya genelinden de sadece Kopenhag gece hayatı için şehre gelen çok sayıda turist bulunmaktadır.

Danimarka Gece Hayatı

Danimarka Gece Hayatı

 • Culture Box: Başkent Kopenhag’da bulunan Culture Box, tam manasıyla bir elektronik müzik merkezi konumunda bulunmaktadır. Çok sayıda dünyaca ünlü sanatçı sahneye çıkmaktadır. Hem kaliteli atmosferi hem de eşsiz dekorasyonuyla doyasıya eğlenme fırsatı sunuyor. Mekan “Red Box” ve “Black Box” şeklinde iki bölüme sahiptir. Ayrıca “Zoo Bar” isimli kokteylleri dünyaca meşhurdur.
 • Rust: Hafta boyunca sadece Perşembe, Cuma ve Cumartesi günleri faaliyet gösteren bir gece kulübü olan Rust, kentteki ve hatta ülkedeki en iyi R&B temalı gece mekanlarından birisidir. Özellikle “The Jane” isimli elegan giyime sahip olan barmenleri ile ün salmıştır.
 • Panama CPH: Son derece modern ve şık bir iç dekorasyona sahip olduğundan muhteşem müzikler eşliğinde sabah saatlerine kadar eğlencenin hiç düşmediği bir mekandır.
 • Bakken KBH: Kentteki en popüler mekanlardan birisi olan Bakken KBH, özellikle yer altı temasına sahip iç dekorasyonunun yanı sıra kendisine has dizaynı ile tanınmaktadır.

Danimarka Festivalleri:

İskandinav ülkesi Danimarka, Avrupa’nın en önemli eğlence merkezlerinden birisi konumunda bulunmaktadır. Bununla birlikte festivalleri son derece zengin kültürü ve köklü tarihi ile farklı temalarda düzenlenmektedir. Aynı zamanda eski ve yeni çok sayıda festivali bulunmaktadır. Tüm Avrupa Kıtası genelinde Danimarka festivalleri son derece yoğun şekilde talep görmektedir. Danimarka’da özellikle müzik üzerine gerçekleştirilen dünyaca ünlü festivaller vardır.  Bu festivaller, dünyanın her yerinden ağırlıklı olarak gençlerin ilgisini çekmektedir. Yoğun katılımların gerçekleştirildiği Danimarka festivalleri takvimine bakarak, bu muazzam ve unutulmaz eğlencenin yaşandığı festivallerin olduğu tarihlerde ülkede bulunabilme şansını yakalayabilirsiniz! Danimarka’da festivaller tüm şehirlere ve tüm yıla yayılıyor. Dolayısıyla hangi şehri ziyaret ederseniz edin ve yılın hangi zamanında ülkede bulunuyorsanız fark etmeksizin keyifli bir festivale denk gelme şansınız bulunmaktadır.

Danimarka Festivalleri

Danimarka Festivalleri

Kopenhag Caz Festivali:

Avrupa Kıtası’nın en ilgi çekici festivallerinden birisi olarak kabul edilmektedir. Özellikle caz müzik tarzının sadece bir noktada değil; Kopenhag gibi kültürel bir şehrin her sokağına ulaştığı bir müzik festivalidir. Festival boyunca kentin tüm sokaklarında birbirinden kaliteli; amatör veya profesyonel caz müzik sanatçıları tarafından icra edilen caz müzik resitallerine katılım gerçekleştirebilirsiniz. Festival her yıl temmuz ayı içerisinde yapılmaktadır.

Roskilde Rock Festivali:

Danimarka’da düzenlenmekte olan en önemli ve en büyük festivallerden birisidir. Başka bir deyişle 80 bini aşkın insanın katılım gerçekleştirdiği bir festivaldir. 170 farklı bölgeden dünyaca ünlü sanatçılar sahne performansları sergilemektedir. Kopenhag’ın Raskilda isimli bölgesinde gerçekleştirildiğinden bu isimle anılmaktadır. Her yıl Haziran ayının sonu ile temmuz ayının başında 1 hafta sürecek şekilde gerçekleştirilmektedir.

Arhus Festivali:

Arhus, ülkenin en büyük ve en gelişmiş ikinci şehri konumunda bulunmaktadır. Özellikle Arhus’ta düzenlenen ve şehrin adını alan festivaller uluslararası statüye sahiptir. Bunun yanında festival kapsamında; dans performansları, sahne ve müzik performansları, belgeseller, kültürel atölye çalışmaları ve yöresel lezzetler temasında son derece zengin çeşitlilikte etkinlikler düzenlenmektedir. Son olarak, kentin her noktasına yayılan festival etkinlik alanları ile doyasıya eğlence ve İskandinav kültürünü yakından tanıma fırsatı sunmaktadır.

Danimarka’da Bulunan Türkiye Dış Temsicilikleri:

Adres: Rosbaeksvej 15 2100 Kobenhavn Danmark
Telefon: Konsolosluk: 45 39 20 55 00
Büyükelçilik: 45 39 20 27 88
Faks: 45 39 20 10 17
Büyükelçilik (Embassy): 45 39 20 51 66
E-posta: embassy.copenhagen@mfa.gov.tr,
consulate.copenhagen@mfa.gov.tr
İnternet sitesi: http://kopenhag.be.mfa.gov.tr/
Çalışma Saatleri: Pazartesi – Cuma ( 09:00 – 17:30 )

KONSOLOSLUK ÇALIŞMA SAATLERİ: 09:00-13:00

İskandinavya’nın göz bebeği Danimarka gezisi yapacağınız zaman işinize yarayacak her konuda kapsamlı bilgileri içeren, Danimarka gezi rehberi yazımızın sonuna geldik. Sizde Danimarka’ya gitmek istediğinizde; neleri görmeniz, neleri yemeniz ve neler yapmanız gerektiği konusunda önceden bilgi sahibi olmanın avantajını eşsiz ve keyifli bir Danimarka gezi rotası ile yakalayabilirsiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Danimarka Gezi Rehberi