e
sv

Tayland Gezi Rehberi

Tayland Gezilecek Yerler
avatar

admin

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Tayland Gezi Rehberi:

Tayland Gezi Rehberi: Farklılıklar dünyası olarak bilinen Tayland’a dair her şeyi öğrenebileceğiniz yazımıza hoş geldiniz! Uzak Doğu denilince akla ilk gelen yerlerden birisi de hiç şüphesiz Tayland oluyor. Taraflı tarafsız herkesin hayran kaldığı eşsiz güzellikteki tropik adaları ve ihtişamlı Budist tapınakları ile beraber Uzak Doğu’nun cennetten farksız bu ülkesine gittiyseniz çok şanslısınız! Ancak, gitmediğiniz ve gitmeyi düşündüğünüz takdirde bu yazıyı okuyarak Tayland ile ilgili aklınızdaki tüm sorulara cevap bulabilirsiniz. Hadi başlayalım!

Tayland Gezi Rehberi

Tayland Gezi Rehberi

Tayland denilince akla ilk olarak Bangkok gelir. Bu şehir; Tayland’ın başkenti olmakla beraber aynı zamanda en kalabalık şehridir. Tayland’ın geçmişine bakıldığında 1238 yılında Budist krallığın bu ülkeye dair ilk yerleşim yeri olduğunu söylemek gerekir. Bunun yanı sıra, Tayland; birçok açıdan Uzak Doğu’nun en özel ülkesidir. Her şeyden önce, Avrupalılar ne kadar uğraşsalar da Tayland’ı sömürge haline getirememişlerdir. Yalnızca bu özelliği dahi Tayland’ın en özel Güneydoğu Asya ülkesi olmasını sağlamaktadır.

Tayland Ekonomisi:

Tayland Ekonomisi

Tayland Ekonomisi

Ekonomisi güçlü olan bir ülkedir. Halkın geçim kaynaklarının başında tarım gelmektedir. Ancak, ülkede bulunan zengin maden yatakları sayesinde birçok kişiye istihdam olanağı sağlanmaktadır. Bunun yanı sıra, turizm, Tayland’ın varlıklı bir ülke olmasını sağlayan temel etkenlerden birisidir. Her geçen yıl daha çok dışa açılan bir ülke olan Tayland; ihracat imkanlarını da genişletmektedir. GSMH açısından dünyanın en büyük 20. ekonomisi olmaya hak kazanan Tayland’ın gelişimi ilerleyen yıllarda da muhtemelen devam edecektir.

Tayland; güçlü ekonomisinin yanı sıra din ve kültür açısından da birçok topluluğun etkilerini taşımasından dolayı ayrı bir öneme sahiptir. Uzakdoğu Asya’nın farklı özelliklerini bünyesinde taşıyan Tayland; dini ve kültürel öğelerin bir arada olmasından dolayı dikkat çekmektedir. Çin başta olmak üzere Myanmar ve Hindistan’a dair tüm kültürel etkiler; Tayland içerisinde kendisine yer bulmaktadır. Tay kültürüne uyum sağlamak son derece kolaydır. Bu yüzden, Asya’nın farklı ülkelerinden birçok insan Tayland’da yaşamaktadır. Tayland’a gelmeyi düşünüyorsanız hayatınızın belki de en doğru kararlarından birini vermiş olacaksınız. Ülkede her kültüre karşı son derece hoşgörülü bir ortam vardır. LGBTİ+ bireylerin hakları korunmaktadır.

Tayland Kültüründen Bir Esinti:

Son olarak, Tayland’a geldiğiniz takdirde karşınıza çıkacak hem sizi şaşırtan hem de güldüren bir detaydan bahsetmeliyiz. Namaste olarak bilinen insanların birbiriyle selamlaşması ve birbirlerine saygı göstermesi bakımından önemli olan ritüelin çok benzeri olan Wai; Tayland kültüründe son derece önem taşımaktadır. Başka bir insanın kafasına dokunmamak gibi genel geçer bir kural; diğer Asya ülkelerinde olduğu gibi Tayland kültürü içerisinde de kendisine yer bulmaktadır. Tayland halkı; çok pozitif ve güleryüzlü bir halktır. Bilhassa turistlere karşı yardımsever olmakla beraber canayakın tavırlar sergilerler. Hatta, misafirperverlik konusunda en az Türkler kadar iyi olduklarını söylemek gerekir.

Tayland’a gelmek için gerçekten çok fazla sebebiniz var! Ülkenin mutfağına kesinlikle hayran kalacaksınız. Bunun yanı sıra, diğer Avrupa ülkelerinin aksine Türk lirasının bu ülkede değerli olduğunu göreceksiniz. Otuz güne kadar vize istememesi, gezilecek görülecek yerlerin sayısının çokluğu ve daha birçok sebepten dolayı Tayland’a gelmek için acele etmelisiniz!

Tayland Manzaraları

Tayland Manzaraları

Tayland Nerededir?

Tayland; dünyadaki yedi kıtanın en büyüğü olan Asya kıtasında bulunmaktadır. Hatta, Asya kıtasının güneydoğu kısmında yer almaktadır. Tayland; ana kara parçasının yanı sıra Andaman Denizi ile Tayland Körfezi’nde bulunan adalardan meydana gelmektedir. Myanmar, Kamboçya, Laos ve Malezya ile sınır komşusudur.

Türkiye’den Tayland’a gitmek istiyorsanız bunun için dokuz saatlik bir uçak yolculuğu yapmanız gerekir. Uçak yolculuğunun ertesinde ülkenin başkenti olan Bangkok’a ulaşma şansına erişirsiniz. Ancak, belirli bir noktada aktarmalı olarak bu ülkeye uçmayı düşünüyorsanız ortalama 12 saatlik yolculuğu göze almanız gerekir. Türkiye ve Tayland arasında dört saatlik bir saat farkı bulunmaktadır. Bir başka deyişle, Tayland; Türkiye’deki yerel saate kıyasla dört saat daha ileridedir.

Tayland’da Konuşulan Diller:

Tayland’da Konuşulan Diller

Tayland’da Konuşulan Diller

Tayland; tipik bir Asya ülkesi olarak son derece içine kapalı bir ülkedir. Ülkede resmi olarak Tayca konuşulmaktadır. Tay- Kaday dil ailesine mensup olan Tayca; aynı zamanda dünya üzerinde yalnızca Tayland’ın resmi dili olarak konuşulmaktadır. Bu noktada, bu dilin öğrenilmesinin son derece zor olduğunu eklemek gerekir.

Tayland dili oldukça karmaşık bir dildir. Öğrenmek için ciddi çaba göstermek gerekir. Bir turist olarak Tayland’a gitmeyi düşünüyorsanız bu dili öğrenme adına birkaç kalıbı muhakkak kullanmalısınız. Tayca bilen bir turist olarak Tayland’a gittiğiniz takdirde insanların bu dili bilmenizi büyük bir şaşkınlıkla karşıladığını göreceksiniz. Bu dili bilmenin en azından kısa vadede size çok faydası olabilir. Her şeyden önce, daha az kazıklanma vakasıyla karşılaşırsınız. Bunun yanı sıra, ülkede birçok mekana girerken bu dile ait kalıpları kullandığınız takdirde kapılar size sonuna kadar açılacaktır. Bu yüzden, isterseniz kursa giderek isterseniz akıllı telefonlara özgü birtakım uygulamalar sayesinde bu dili öğrenebilirsiniz. En azından derdinizi anlatacak kadar Tayca konuşmanız size birçok avantaj sağlayacaktır.

Tayland nüfusunun en az %95’i bu dili konuşmaktadır. Bunun yanı sıra, birçok Tayland şehrinde yöre halkının orta ve iyi seviyede İngilizce konuştuğunu söylemek gerekir. Tüm bunlara ek olarak, ülke tarafından Çince başta olmak üzere Laoca, Malayca, Khmerce dilleri tanınmaktadır. Ülkede birçok kabile dilinin varlığı keşfedilmiştir. Sonuç olarak, bir turist iseniz Tayland diline ait belirli kalıpları öğrenerek bu ülkeye gitmelisiniz. Gelişmişlik seviyesi az olan şehirlerde İngilizce konuştuğunuz takdirde birtakım sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

Tayland Dini İnançları:

Tayland Dini İnançları

Tayland Dini İnançları

Tayland’ın resmi bir dini bulunmamaktadır. Ancak, ülkede belki de yüzyıllardan bu yana Budizm inancı yaygındır. Halkın çok büyük çoğunluğu Budist olarak bilinmektedir. Bunun yanı sıra, Hinduizm başta olmak üzere Taoizm, İslam ve Hristiyanlık gibi farklı dine mensup insanlar da yer almaktadır. Tayland ile ilgili çok ilginç bir detay bulunmaktadır. Ülkenin anayasasında Tayland hükümdarının Budist olması gerektiğine dair bir açıklama vardır. Ülkede bulunan ve turistler tarafından sürekli olarak ziyaret edilen Budist tapınakları; Tayland halkının geçmişini en iyi yansıtan örneklerin başında gelmektedir.

Tayland nüfusunun ortalama %95’lik kısmının Budist olduğunu ifade etmek gerekir. Ancak, ülkede inanç özgürlüğünün olmasından dolayı birçok din ve inanç iç içe geçmiştir. Budizm, Hinduizm, Animizm ve Konfüçyanizm olmak üzere dini inanışların ülkede kendisine yer bulduğunu söylemek gerekir. Ülkenin geriye kalan %5’lik kısmı ise İslam inancına sahiptir. Müslümanlar; genel olarak ülkenin güneyinde yaşarlar. Buna ek olarak, Tayland’da ülkenin çok az bir kısmı Hristiyanlık ve Sihizm &Hinduizm dinine mensup olarak dikkat çekmektedir.

Tayland Budizm İnanışı:

Budizm; Tayland’daki en yaygın inanış türü olarak dikkat çekmektedir. Nüfusun neredeyse tamamı bu dine bağlıdır. Ancak, Tayland sınırları içerisinde yaygın olan Budizm dininin Therevada koludur. Sri Lanka’dan Tayland’a uzanan bu dinin özellikleri biraz daha farklıdır.

Budizm dininin diğer kolu olan Mahayana’nın aksine Therevada’da yalnızca manastır hayatı yaşayanların nirvanaya ulaşacağına inanılmaktadır. Bunun yanı sıra, Wat adı verilen Budist tapınaklarının Tayland kültürü üzerinde son derece önemli bir etkisi bulunmaktadır. Bu tapınaklarda ibadet eden insanlar, aynı zamanda gönüllü olarak çalışarak topluma hizmet ederler. Bu sayede, sevap kazandıklarını düşünürler. Ülkede bilhassa erkek çocukların hayatlarının birkaç yılını Budist manastırlarında geçirmelerinin ailelerine çok büyük bir sevap olarak geri döneceğini inanırlar. Buna ek olarak, bazı çocuklar ise hayatlarının devamını bir keşiş olarak geçirmeyi denerler. Budist keşişler; her sabah ellerindeki taslarla evlerin kapısını çalarak yemek toplarlar. Kadınların Budist keşişlere dokunması yasaktır.

Tayland Budizm anlayışının farklı bir özelliği daha bulunmaktadır. İnsanlar; hem şimdiki hayatlarında daha çok paraya, iyi bir sağlığa ve güzel bir hayata sahip olmak hem de bir sonraki hayatlarında ayrıcalıklı biri olmak adına sürekli olarak sevap işlerler. Buna merit making adı verilmektedir.

Tayland Hinduizm İnanışı:

Tayland ve Hindistan’ın çok uzun yıllardan yana kültürel etkileşimde olmasının yanı sıra Budizm’in de Hindistan’da doğmuş olmasından mütevellit Hinduizm’in de Tayland’da önemli bir yeri bulunmaktadır. Ülke tarihinin önemli bir kısmını kaplayan Khmer İmparatorluğu’nun Budizm’den önce Hinduizm dinini benimsemiş olmasından dolayı bu din çok olmasa da bazı Taylandlılar tarafından kabul görmektedir.

Hinduizm inancına göre evren de dahil olmak üzere her şeyin sürekli olarak yok olduğuna ve ardından tekrar doğduğuna inanılmaktadır. İbadet etmek ve adak adamanın yanı sıra ölüleri yakmak ve kast sistemine sorgusuz sualsiz riayet etmek; Hinduizm dininin temel prensipleri arasında bulunmaktadır. Buna ek olarak, Hinduizm; çok tanrılı bir dindir. Ancak, Brahma, Shiva ve Vishnu; tek ve sonsuz mutlak güç olan Brahman’ın farklı özelliklerinin tek bir anlamda resmedilmesi olarak bilinmektedir.

Tayland Animizm İnanışı:

Tayland halkının Budizm’den önceki inanışı olan Animizm’in etkilerini bilhassa günlük hayatta görmek mümkündür. Günümüzde, animist adetler ve Budizm aynı anda yaşamaya devam etmektedir. Bu noktada, Tayland’da birçok şehrin önemli noktalarında Ruh Evleri bulunmaktadır. Kuş kulübesine benzeyen yapılar; evlerin üzerine kurulduğu arazide daha önceden yaşamış olan ruhlar için tesis edilmektedir. Ruhlar kadar hayaletler de Tayland kültüründe önemli bir yer tutmaktadır. Phi adı verilen hayaletler; hem iyi hem de kötü huylu olabilirler. Birçok Tay hayaletinin türbesine giden Taylandlılar buralarda adak adayarak istediklerinin gerçekleşmesini dilerler.

Tayland Tapınak Mimarisi:

Tayland Tapınak Mimarisi

Tayland Tapınak Mimarisi

Daha önce söylediğimiz gibi Budist keşişlerin Tayland kültüründe son derece önemli bir yeri bulunmaktadır. Bu noktada, Budist keşişlerin yaşadığı tapınak kompleksi son derece ünlüdür. Wat adı verilen yerlerde Budist keşişler yaşamaktadır. Wat dışında Chedi, Prang, Ubosot, Mondop, Viharn, Ho Trai gibi mekanlar; Tayland tapınak mimarisi adına önem taşımaktadır. Ayrıca, tapınaklara ait birçok obje bulunmaktadır. Bu objelerin bir kısmı tanrısal varlık şeklinde resmedilmiştir.

Tayland Kısa Tarihi:

Tayland Kısa Tarihi

Tayland Kısa Tarihi

Tayland’ın geçmişi oldukça eskiye dayanmaktadır. Yapılan araştırmalarda 40 bin yıl öncesine dayanan mağara ve çizimler bulunmuştur. Türkiye için Osmanlı İmparatorluğu nasıl önemliyse Tayland için de Khmer İmparatorluğu bir o kadar önem taşımaktadır. Çünkü, günümüz Tayland kültürü ve inançlarının temeli bu imparatorluğun hüküm sürdüğü yıllarda atılmıştır. Hem Tayland’a hem de komşu ülkelere yüzyıllar boyunca hükmeden Khmer İmparatorluğu’nun Tayland açısından önemi son derece fazladır. Bunun yanı sıra, ülkenin Hindistan’a yakın olmasından dolayı Khmer İmparatorluğu’nun sosyokültürel açıdan etkilenmesini sağlamıştır. Bu sebeplerden dolayı, Tayland coğrafyasında Budizm yayılmıştır.

Khmer Devleti’nin 15.yy’a doğru zayıflamasıyla beraber Tayland toprakları üzerinde Lanna, Lan Xang, Ayutthaya gibi devletler kurulmuştur. Bu devletlerden bazıları prenslik olmakla beraber aralarındaki rekabetten dolayı birtakım savaşlar yaşanmıştır. Sonuç olarak, Ayutthaya Krallığı; diğer devletleri geride bırakarak topraklara hakim olmuştur. Aynı zamanda, bu dönemlerde coğrafi keşifler yapılmıştır. Asya topraklarına gelen Portekizliler, Hollandalılar ve İngilizler ile bu sebepten dolayı ilişkiler kurulmaya başlanmıştır. Tayland; sömürgeleşmemesini sağlayacak türden bir denge politikası izlemiştir.

Avrupalı devletlerle kurulan bu güzel ilişkinin meyvelerini halen daha yiyen Tayland; 1917 yılında Birinci Dünya Savaşı’na katılmıştır. Galip devletler arasına adını yazdıran ülke; 1939 yılında isim değişikliğine uğramıştır. O tarihe kadar Siyam olarak bilinen Tayland’ın adı günümüzdeki halini almıştır. Ancak, Tayland; 1900’lü yıllarda kendi iç sorunlarıyla mücadele etmiştir. İkinci Dünya Savaşı’ndan başlayarak 20.yy sonlarına kadar devam eden süreçte askeri müdahaleler yüzünden hem ülke yönetimi hem de yerel halk olumsuz etkilenmiştir. Tayland; anayasal monarşi ile yönetilmektedir. Ülkede kralın görevi ve yetkisi; anayasa ile kısıtlanmıştır.

Tayland’a Ne Zaman Gidilir?

Tayland’a Ne Zaman Gidilir?

Tayland’a Ne Zaman Gidilir?

Bu ülkeye gitmeyi düşünüyorsanız her şeyden önce tüm gezinizi en güzel şekilde geçirebileceğiniz bir zamanda orada olmalısınız. Çünkü, Tayland; bilhassa Avrupa ülkelerine kıyasla farklı bir iklime sahiptir. Akdeniz ikliminin hakim olduğu bir ülkeden Tayland’a gidiyorsanız bu ülkenin iklim koşulları sizi zorlayacaktır. Kötü hava şartları yüzünden tüm geziniz bir kabusa dönüşebilir. Peki, Tayland’a ne zaman gidilmeli?

Tayland; tropikal iklimin hüküm sürdüğü bir coğrafyada kuruludur. Bu noktada, ülkedeki hava durumu, muson yağmurlarına göre şekillenmektedir. Ülkede bilhassa Kasım ve Mart ayları arasında muson yağışlarına rastlanmamaktadır. Bu dönemde, hava sıcaklıkları da diğer aylara göre daha düşüktür. Bu yüzden, başkent Bangkok olmak üzere ülkenin geri kalanını ziyaret etmek istiyorsanız tercihiniz Kasım ve Mart ayları arası olmalıdır. Ülkede Haziran ile Ekim ayları arasında muson yağmurlarına rastlanmaktadır. Bu dönemde, bilhassa öğleden sonraları sağanak yağışlar görülmektedir. Ayrıca, bu aylar arasında ülkenin birçok adasına ulaşım sağlanmamaktadır. Sonuç olarak, Tayland’a gitmeyi düşünüyorsanız sıcak dönem olarak bilinen Haziran ila Ekim aylarını tercih etmemeniz gerektiğini söyleyebiliriz. Çünkü, bu dönemde ülkedeki hava şartları sizi zorlayacaktır. Plan yaparken daha esnek olmalısınız.

Tayland Mevsimleri:

Tayland Mevsimleri

Tayland Mevsimleri

Tayland’a ne zaman gidilir diye düşünenler için ülkenin mevsimleri hakkında bilgi vermeliyiz. Türkiye’deki mevsimlerin ilkbahar, sonbahar, kış ve yaz olarak dört gruba ayrıldığını biliyoruz. Fakat, Tayland’daki mevsimler ise serin, sıcak ve yağışlı olarak üçe ayrılmaktadır. Serin mevsim; ülkedeki Kasım ve Şubat ayları arasındaki dönemi kapsamaktadır. Bu dönemde, havanın ılık olmasının yanı sıra yağışın az ve nemin de düşük olduğunu söyleyebiliriz. Tayland’ı ziyaret etmek isteyen turistler için en uygun dönem serin mevsimdir. Ülkede turizm sezonunun en hareketli günleri bu dönemde yaşanmaktadır. Bu yüzden, bu dönemdeki, otel, uçak ve tur ücretlerinin yüksek olduğunu ifade etmek gerekir. Diğer dönemlerde indirimler olsa dahi turistlerin Tayland’a gelmek için tercih ettikleri dönem serin mevsim olmaktadır.

Sıcak mevsim ise Mart ila Haziran ayları arasındadır. Tayland’da sıcak mevsim gerçekten de oldukça bunaltıcı ve nemli şekilde gerçekleşmektedir. Sıcaklık değerlerinin bu mevsimde 40C’yi aşmasına rastlanmaktadır. Ancak, ülkenin kuzeyindeki yüksek kesimlerin sıcaklığı daha düşüktür. Temmuz ila Ekim ayları arasındaki döneme ise yağışlı mevsim adı verilmektedir. Bu dönemde tahmin edildiği gibi muson yağmurları etkili olmaktadır. Bilhassa Ağustos ve Kasım aylarında yağışlar son derece yoğundur. Birçok şehirde can kayıplarına yol açan su baskınları meydana gelmektedir. Zannedilenin aksine Tayland’ı sıcak mevsimde de ziyaret edebilirsiniz. Tayland Körfezi’ndeki Samui Takımadaları; Ekim ayına kadar az yağış olmasından mütevellit seyahat için uygun nitelikler taşımaktadır. Tayland’da yağışlı mevsimde nehir ve şelalelerin dolu olmasından mütevellit indirimli uçak ve otel bulma imkanı fazladır.

Tayland’a Nasıl Gidilir?

Tayland; neredeyse her ülkeden olduğu gibi yıl içerisinde Türkiye’den de birçok kişiyi ağırlamaktadır. Binlerce turistin hayali olan Tayland’a gitmek zannedildiğinden daha kolaydır. Tayland’a nasıl gideceğinizi öğrenmek istiyorsanız yazımızın bu kısmını okumaya devam etmelisiniz.

Türkiye’den Tayland’a yıl içerisinde birçok uçuş düzenlenmektedir. Bangkok’a yapılan doğrudan ve düzenli seferler sayesinde insanlar kendilerini bir anda Tayland’da bulabilirler. Türkiye’den Bangkok’a yapılan uçuşlar; ülkenin en popüler ve işlek havalimanı olan Suvarnabhumi Uluslararası Havaalanı’na yapılmaktadır. Daha önceden de söylediğimiz gibi yalnızca dokuz saatte Türkiye’den Tayland’a gitmek mümkündür. Ancak, aktarmalı uçuş tercih ettiyseniz bu sürenin 12 saate kadar çıkmasına karşı hazırlıklı olmalısınız. Buna ek olarak, benim vaktim çok ama bütçem az diyorsanız aktarma süresiyle beraber 18 saate kadar uzanan uçuşları tercih edebilirsiniz.

Tayland’a Ulaşım Seçenekleri:

Tayland’a havayoluyla gitmek isteyebilirsiniz. Ancak, Türkiye’den Tayland’a uzanan havayolu ulaşımında ciddi uçak bileti parası talep edilmektedir. Bir başka deyişle, Türkiye’den direkt olarak Tayland’a gidebilmek için hatrı sayılır bir miktarı gözden çıkarmanız gerekir. Fakat, alternatif bir yöntem olarak Türk havayolu şirketlerinin yerine Ortadoğu ülkelerine ait olan havayolu firmalarının kampanyalarını takip edebilirsiniz. Bilhassa Katar Havayolları’nın yapmış olduğu kampanyalar ve indirimler sayesinde Türk havayollarına kıyasla neredeyse yarı yarıya fiyatlarla bilet alma şansına erişebilirsiniz. Bunun yanı sıra, ucuz uçak bileti bulmak adına arama yapmalısınız. Bilhassa gideceğiniz tarih önceden belliyse uçak biletinizi daha erken alarak avantajlı bir fiyat ödemiş olursunuz. 2021 itibariyle ortalama 2 bin 800 TL’den İstanbul Bangkok arası uçak bileti alabilirsiniz. Ancak, bu fiyatların ilerleyen dönemlerde daha da artacağını söylemek gerekir.

Tayland’a gitmek için en uygun mevsimin serin dönem olduğunu ifade etmiştik. Kasım ila Şubat ayları arasını kapsayan bu dönemde Tayland’a gelmek isteyen çok sayıda kişi olduğu uçak bileti fiyatları da daha yüksek olacaktır. Fakat, Eylül ayında Tayland’a gitmeyi planlıyorsanız en uygun uçak biletlerini bu dönemde bulabilirsiniz. Ancak, Eylül ayı; Tayland için muson yağmurlarının yaşandığı bir dönem olarak bilinmektedir. Bu yüzden, sırf ucuz uçak bileti bulmak adına seyahatinizi riske atmamalısınız.

Tayland’a Uygun Ulaşım Seçenekleri:

Tayland’a Ulaşım Seçenekleri

Tayland’a Ulaşım Seçenekleri

Daha uygun uçak bileti bulmak istiyorsanız aktarmanın olduğu türden seyahatleri tercih etmelisiniz. Örneğin, Katar, Dubai ve Bahreyn gibi ülkelerden yapacağınız aktarmalar sırasında bu ülkeleri de gezme şansına sahip olabilirsiniz. Bilhassa Katar Havayolları; uzun aktarmalarda ücretsiz olarak Doha şehir turu sunmaktadır. Ancak, Dubai üzerinden aktarma yapmak istiyorsanız ve bu süre içerisinde ülkeyi gezmek gibi bir hedefiniz varsa e-vize almanız gerekmektedir. Buna ek olarak, Tayland’a ABD, İngiltere ve Kanada üzerinden aktarmalı olarak uçmayı düşünüyorsanız transit vize almanız şarttır.

Tayland’da daha yakın olan bölge ülkelerinden gelmeyi düşünüyorsanız uygun fiyatlı havayolu firmalarına göz atmalısınız. Bilhassa Singapur, Endonezya, Malezya ve Myanmar gibi ülkelerden gelmeyi tercih ettiğiniz takdirde Air Asia, Tiger Lion Air gibi firmaların uçak biletlerine göz atmalısınız. 100 dolara dahi uçak bileti bulabilirsiniz. Fakat, bu gibi durumlarda, uçak biletine bagaj parası dahil olmamaktadır. Bu hususa çok dikkat etmelisiniz.

İstediğiniz takdirde Tayland’a otobüsle de gidebilirsiniz. Bilhassa Tayland’a komşu olan Laos ve Kamboçya gibi ülkelerden Tayland’a otobüsle ulaşmanız mümkündür. Daha öncesinde bu ülkelerin otobüs firmalarının sitelerini incelemelisiniz. Ayrıca, Tayland ulaşımı hakkında aklınızda bulunan tüm soruları cevaplayacak ülkeye ait bazı siteler bulunmaktadır. Bu tür sitelerden herhangi bir güvenlik sorunu yaşamadan kredi kartıyla otobüs ya da uçak bileti satın alabilirsiniz.

Tayland İklimi ve Hava Durumu:

Tayland İklimi ve Hava Durumu

Tayland İklimi ve Hava Durumu

Tayland’ın tropikal bir iklimi bulunmaktadır. Sıcaklık değerleri yıl boyunca ortalama 30° civarındadır. Ülkenin aynı zamanda oldukça nemli bir havası bulunmaktadır. Tayland iklimi ile ilgili bir diğer detay ise muson yağmurlarıdır. Bu yüzden, yağmurların olmadığı Kasım ve Şubat ayları arası dönemde bu ülkeye gitmek doğru bir karar olacaktır. Bu aylar arasında nem oranı düşük olduğu için havanın fazla bunaltıcı olmadığını söylemeliyiz. Tayland ikliminde genel olarak muson yağmurları etkili olmaktadır. Hint Okyanusu’ndan başlayan rüzgarlar Himalayalar’a kadar esmektedir. Sonuç olarak, Haziran ayından başlayan ve Ekim ayına kadar devam eden muson yağmurları meydana gelmektedir. Ülkede en çok yağış ise Ağustos ve Eylül aylarında görülmektedir.

Tayland iklimi demişken muson yağmurlarına ayrı bir parantez açmak gerekir. Bu yağmurlar genellikle kısa sürelidir. Ancak, yoğun bir şekilde yağmalarından dolayı ciddi bir etki yaratırlar. Muson yağmurlarının etkili olduğu dönemde ülkenin en büyük turizm mekanları olarak bilinen Tayland adalarına ulaşım ciddi anlamda durmaktadır. Ülkede Kasım ve Mart ayları arasında daha serin ve kuru bir hava söz konusu olmaktadır. Yılbaşının da bu döneme denk gelmesinden dolayı Tayland; bu dönemde dünyanın her yerinden çok ciddi bir ziyaretçi akınına uğramaktadır. Nisan ila Mayıs ayları ise ülkedeki kuru dönemlerden bir diğeridir. Sıcaklıklar; bu dönemde ciddi anlamda artmaya başlamaktadır. Bilhassa bu dönemdeki sıcaklıkların 40°’ye kadar ulaştığını söylemek gerekir.

Kuzey Tayland:

Bu bölgede kesin bir yağmur sezonu bulunmamaktadır. Yağışlar ise genel olarak kısa sürmektedir. Ancak, Ağustos ila Ekim ayları arasında yağışlar artmaktadır. Kuzey Tayland coğrafyasında en sıcak aylar Nisan ve Mayıs olarak bilinmektedir. Bu dönemde, sıcaklıklar, 34-35 dereceye kadar çıkmaktadır.

Bangkok ve Orta Tayland:

Bu bölgenin yıl içerisindeki ortalama sıcaklığı 30° olarak bilinmektedir. Mayıs ila Ekim ayları arasında sıklıkla yağmur yağmaktadır. Ancak, yağışlar, bilhassa öğleden sonra azalmaktadır. Parçalı bulutlu bir gökyüzünün hakim olduğu Bangkok ve Orta Tayland’da 40 dereceyi bulan sıcaklıkların etkisinin azalması adına bahsettiğimiz yağışlara ihtiyaç duyulmaktadır.

Güney Tayland:

Tayland coğrafyasının belki de en garip bölgesidir. Çünkü, bu bölgedeki iklim, kendi içerisinde dahi farklılık göstermektedir. Örneğin, Tayland’ın diğer bölgelerine kıyasla buradaki yağmur sezonu daha uzun sürmektedir. Fakat, yağmur sezonunda oldukça güneşli günler veya havanın güneşli olduğu zamanlarda bir anda yağmur yağmasına rastlayabilirsiniz. Bu yüzden, Güney Tayland’ın iklimini doğu ve batı olarak incelemek gerekir.

Güneybatı Tayland:

Bu bölgede Aralık ila Nisan ayları arasındaki dönemde yağış miktarı daha azdır. Ancak, bu bölgede dahi iki farklı yağmur dönemi bulunmaktadır. Muson dönemi Mayıs ayında başlamaktadır. Haziran ayının ortasına kadar devam etmektedir. Güneybatı Tayland’da bu dönemde önce yağmur yağmasına ardından da havanın bir anda güneş açmasına rastlanmaktadır. Bu durum, Güneybatı Tayland seyahat hayali kuruyorsanız sizi bir miktar düşündürebilir. Ağustos ayının ortalarında ise bu bölgedeki esas Muson dönemi başlamaktadır. Bu dönem; Ekim ayına kadar devam etmektedir. Bu bağlamda, Ağustos ila Ekim arasındaki dönem, ülkeyi ziyaret etmek için pek uygun değildir. Bölgede, Kasım ayından sonra güneşli günlerin sayısı artmaya başlamaktadır.

Güneydoğu Tayland:

Ülkenin güneyinde ve Phuket Adası’ndan yalnızca 250 km uzakta olan bu bölgede yılın en güneşli dönemi yaz ayları olarak bilinmektedir. Bu dönemdeki sıcaklıklar 40 dereceyi geçmektedir. Bilhassa, Nisan ve Mayıs aylarında yılın en sıcak günleri yaşanmaktadır. Daha serin bir zamanda ziyaret etmeliyim diyorsanız Ocak ve Şubat ayları tam size göre! Haziran ve Eylül arası dönem ise tahmin edebileceğiniz gibi tropik yağmurların olduğu bir dönemdir. Ancak, Musonların en şiddetli halinin olduğu dönem ise Kasım ayı olarak dikkat çekmektedir. Kasım dışında Ekim ve Aralık aylarının da son derece yağışlı olduğunu söyleyebiliriz. Aralık ayının ortasından itibaren ise bölgedeki güneşli günlerin sayısı artmaktadır.

Sonuç olarak, Tayland’a gelmeyi düşünüyorsanız tatil planlarınızı kesinlikle mevsimlere göre yapmalısınız. Aksi takdirde, bilhassa Muson yağmurları, seyahatinizi kabusa çevirebilir!

Tayland Yemek Kültürü:

Tayland Yemek Kültürü

Tayland Yemek Kültürü

Ülke; doğal güzellikleri, tarihi yapıları, içten ve samimi halkının yanı sıra yemek kültürü itibariyle de muhakkak görülmesi gereken bir ülkedir. Ancak, Taylandlıların yemek alışkanlıkları; Avrupa ülkelerine ve hatta komşu ülkelerine kıyasla bir hayli farklıdır. Bunun yanı sıra, ülke insanların gerçekten de çok farklı alışkanlıkları bulunuyor. Her şeyden önce, Tayland evlerinde mutfak bulunmuyor. Dış mekanlarda pişirilen yemekler evlere getiriliyor. Bunun yanı sıra, yemek yapmak, birçok ailenin geçim kaynağı olarak biliniyor. Taylandlılar; günlük olarak ihtiyaçlarından biraz daha fazla yemek pişiriyorlar. Kalan yemekleri ise küçük kaplar ve torbalara koyarak yolda geçenlere satıyorlar.

Türkiye’de olsa bu yemekleri kimsenin almayacağını düşünebilirsiniz. Ancak, Tayland için durum biraz daha farklı! Çünkü, bu ülkede, dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi üç öğün yemek yeme gibi alışkanlık yoktur. Aynı zamanda, günün belirli saatlerinde yemek yemek gibi bir adetleri de bulunmaz. Ülkede modern yaşamın kurallarına göre yaşayanlar da bulunuyor. Fakat, Tayland halkı; ne zaman acıkırlarsa o anda ve yerde yemek yemeyi tercih ediyorlar. Ülke insanının küçük öğünler halinde yemek yemesi son derece normal bir durum! Bu yüzden, ülkenin her yerinde yemek pişiren ve satan insanlara rastlamak mümkündür. Birçok Tayland’lı vatandaş; diğer ülkelerdeki insanların günün belirli saatlerinde bir düzen içerisinde yemek yemesine çok şaşırırlar.

Tayland Yemeklerinin Genel Özellikleri:

Tayland Yemeklerinin Genel Özellikleri

Tayland Yemeklerinin Genel Özellikleri

Ülkenin yemekleri; genellikle Hint ve Çin yemeklerine oldukça benziyor. Hindistan ve Çin kültüründen etkilenen Tayland; bu etkiyi yemek kültürüne de taşımış durumdadır. Tayland’lılar; Asya ülkelerinde yaygın olduğu gibi çubukla yemek yemeyi tercih ediyorlar. Fakat, yine de Tayland’ın kuzeyi haricinde insanlar yemek yerken çatal ve kaşık kullanmayı seçiyorlar. Tayland’lılar ile ilgili olarak çok şaşıracağınız başka bir bilgi daha var! Bu insanlar, çorba içerken iki farklı kaşık kullanıyorlar. İlk kaşık ile çorbanın suyunu ve içindekileri karıştırarak çorbayı içmek için hazır hale getiriyorlar. İkinci kaşık ile de çorbayı içmeye başlıyorlar.

Tayland mutfağının en belirgin özelliği ise acı, tatlı ve ekşiyi aynı anda kullanmalarıdır. Hindistan’lılar kadar olmasa da acıyı ve baharatı seviyorlar. Kendilerine özgü birçok sosları bulunmaktadır. En popüler olanları ise yeşil köri ve kırmızı köridir. Bunun yanı sıra, her yemekte bol baharat ve sarımsak kullanıyorlar. Ayrıca, yemeklerin yanında taze sarımsak yediklerini de ifade etmek gerekir. Tayland mutfağında otların yeri de bir başkadır. Birçok otun çok tatsız olduğunu söylemeliyiz. Ancak, ıspanak türünde olanlarının tadı sevilmektedir. Kurutulmuş mantarların yanı sıra küçük cherry domatesleri, dilimlenen lahanalar, taze fasulyeler ve baharatlı taze otlar çok fazla tercih edilmektedir.

Tayland mutfağında ağırlıklı olarak tavuk ve kaz eti yenilmektedir. Ülkenin neredeyse her yerinde kurutulmuş deniz ürünleri görmek mümkündür. Bu bağlamda, karides, Tayland’ın belki de en popüler yemeğidir. Pilav, salata ve çorbalarda karides kullanılmaktadır. Tom Yam; ülkenin en meşhur baharatlı çorbası olmakla beraber içerisinde karides bulunmaktadır. Ancak, tatlı konusunda Tayland’ın çok başarılı olmadığını söylemek gerekir. Ülkede çok fazla tropikal meyve bulunmasından dolayı insanların tercihi meyve yönünde olmaktadır. Son olarak, bilhassa turistler için ülkenin birçok yerinde farklı lezzetler yapılıp sunulmaktadır. Muzlu pancake’lerin arasında nutella sürülüp satılmaktadır. Buna ek olarak, sıkma portakal suları, neredeyse her köşe başında satılır. Son olarak, ülkede Hindistan cevizi suyu içmenin de son derece popüler olduğunu söylemek gerekir.

Tayland Yemeği Tavsiyeleri:

Tayland Yemeği Tavsiyeleri

Tayland Yemeği Tavsiyeleri

Tayland’a gitmeyi düşünüyorsanız neleri yemenize dair aşağıdaki tavsiyeleri okumalısınız.

Çorbalardan başlayalım:

Ülkenin kendine özgü iki farklı çorbası bulunmaktadır. Tom Yum ve Tom Kha olmak üzere sunulan bu çorbalar sayesinde harika bir lezzetin tadına bakabilirsiniz. Tom Yam Khung içerisinde genellikle karides ve deniz ürünleri kullanılmaktadır. Ancak, isteyenler için tavuklu veya vejetaryen olarak da hazırlanmaktadır. Bunun yanı sıra, bu çorbayı satın alırken acılı veya acısız isteyip istemediğiniz sorulmaktadır. Tayland acısı; diğer ülkelerin acısına kıyasla son derece yoğundur. Bu yüzden, gerçekten acı isteyip istemediğiniz noktasında emin olmalısınız. Tom Yam çorbasının Tayland’ın en meşhur yemeği olduğunu söyleyebiliriz. Buna ek olarak, Tom Kha olarak bilinen ve genellikle tavuklu olarak hazırlanan başka bir çorba çeşidi daha bulunmaktadır. Bu çorba; diğer çorbanın aksine acılı değildir. Yapılışı sırasında içerisine Hindistan cevizi sütü konulmaktadır. Türkiye’deki kremalı tavuk çorbasına benzediğini söyleyebiliriz.

Köriler:

Tayland mutfağının en çok dikkat çeken lezzetleri arasında bulunmaktadır. Ülkede birçok et yemeği baharatlı olarak hazırlanmaktadır. Tavuklu yeşil köri; ülkenin geleneksel lezzetleri arasında bulunmaktadır. Yeşil köri; buharda haşlanmış pirinçle beraber servis edilmektedir. Kırmızı köri de birçok yemekte kullanılmaktadır. Bilhassa karidesli kırmızı körinin çok lezzetli olduğunu ifade etmek gerekir.

Satay:

Tayland’ın en meşhur lezzetleri arasındadır. Türkçe anlamı ise çöp şiş olarak bilinmektedir. Tavuk, dana ve domuz etlerinin yanı sıra sosisler, parça balık, tavuk kanadı, kalamar ve karides gibi birçok çeşidi yapılmaktadır. Ancak, bir turist olarak hangi eti yediğinizi mutlaka sormalısınız. Tavuk ayağı, tavuk poposu ve domuz işkembesi gibi Türk insanına ters düşebilecek türden çöp şiş alternatiflerinden uzak durmalısınız. Tayland’da çöp şiş satılırken yanında kızartılmış pirinç de sunulmaktadır.

Salatalar ve Otlar:

Tayland mutfağının en dikkat çeken lezzetleri arasında bulunmaktadır. Tayland halkı çok fazla salata tüketmektedir. Bunun yanı sıra, taze veya kızartılmış ya da kavrulmuş otlar halkın en sevdiği yiyecekler arasında bulunmaktadır. Noodle salatası; ülke halkının favorileri arasındadır. Karidesli, yengeçli, ızgara tavuklu, deniz ürünlü salatalar hazırlanmaktadır. Bunun yanı sıra, Papaya salatası; en meşhur yiyecekler arasındadır. Taze yeşil papayanın ince ince doğranması, içerisine balık sosu, sarımsak, tuz, kavrulmuş yer fıstığı, limon suyu ve acı biber eklenmesiyle yapılan bu salatanın tadına taraflı tarafsız herkes hayran kalmaktadır. Sonuç olarak, otlarla aranız iyiyse Tayland mutfağı tam size göre!

Deniz Ürünleri:

Deniz ürünleri denildiği zaman akla direkt olarak Tayland mutfağı gelmektedir. Jumbo karides başta olmak üzere böcek, ıstakoz, mavi yengeç gibi deniz ürünleri; Tayland halkının favorileri arasındadır. Bunun yanı sıra, kızarmış kırmızı balık çeşitleri, kızarmış kalamar yumurtası, sübye ve kum midyeleri de alternatif deniz ürünleri arasında yer almaktadır. Tayland’ın her yerinde deniz ürünleri bulmak mümkündür. Bilhassa adalarda ve deniz kenarlarında çok uygun fiyatlı ve taze ürünler bulunabilir.

Thai Noodle:

Tayland denilince akla Thai noodle geldiğini söyleyebiliriz. Ancak, Çin noodle’larına kıyasla bol baharatlı olarak hazırlanmaktadır. Thai noodle; genel olarak çok acıdır. Ayrıca, yanında geleneksel Tayland soslarıyla beraber servis edilmektedir. Üzerine konulan kavrulmuş yer fıstığının da ekstra bir lezzet kattığını söyleyebiliriz.

Pirinç Yemekleri:

Tayland’lıların en çok tercih ettiği yiyecekler arasında bulunmaktadır. Klasik Asya vatandaşı gibi Tayland’lılar da pirinci her yerde kullanırlar. Bilhassa kavrulmuş pirinç şeklinde yaptıkları pilavları tüm Asya yemekleri arasında en iyilerden birisi olmasıyla dikkat çekmektedir. Kao Pad olarak bilinen bu pilavın içerisine yumurta kırılmaktadır. Ardından, tavuk, balık veya farklı deniz ürünleriyle beraber kavrulan pirinç; taze otlar ve sarımsakla beraber servis edilmektedir. Bu pilav; tıpkı diğer Thai yemekleri gibi acı soslarla ve üzerine konulan bir adet yağda kızartılmış yumurtayla servis edilmektedir. Tayland’a gittiğiniz takdirde ilk olarak pirinç yemeklerini denemelisiniz. Birçok ülke vatandaşının hayran kaldığı bu lezzet; her insanın damak tadına uygundur. Lezzetli olduğu kadar doyurucudur.

Daha önce de söylediğimiz gibi Tayland’da istediğiniz her an ve yerde yemek bulabilirsiniz. Ancak, turist olarak bu şehre gittiyseniz büyük ihtimalle otelde kalırsınız. Bu noktada, yemeklerinin lezzetiyle bilinen birkaç Tayland otelinden bahsetmeliyiz. Bangkok; birçok Avrupa ülkesi kadar olmasa da pahalı bir şehirdir. Ancak, uygun fiyatlı oteller de bulabilirsiniz. İlk olarak, The Continent Bangkok by Compass Hospitality’i tercihiniz olabilir. Bangkok’un en merkezi konumundaki otellerinden birisidir. İmkanları oldukça fazladır. Otel içerisinde Medinii Restaurant yer almaktadır. Burada Asya mutfağına dair birçok lezzeti tadabilirsiniz. Aynı zamanda, bu otelin karşısında yine çok seveceğiniz Grande Centre Point Hotel Terminal21 bulunmaktadır. Bu otel de oldukça kaliteli olmakla beraber yukarıda bahsettiğimiz tüm Tayland yemeklerini önünüze sunmaktadır.

Tayland’da tıpkı Türkiye’de olduğu gibi alışveriş merkezlerinde de yemek yiyebilirsiniz. Siam Paragon ve MBK alışveriş merkezlerine toplu taşımayla yalnızca beş dakikada ulaşabilirsiniz. Burada da birçok alışveriş merkezinde olduğu gibi yemek reyonu bulunmaktadır. Tayland yemeklerini yiyebileceğiniz gibi fast food tarzında yiyecekler de tüketebilirsiniz.

Tayland Yemek Fiyatları:

Tayland’a geldiyseniz bir turist olarak bütçenize uygun restoranlardan yemek yemeniz gerektiğini düşünmelisiniz. Tayland’da bilhassa Bangkok oldukça pahalı bir şehirdir. Ancak, genel olarak bu ülkenin fiyatlarıyla Avrupa ülkelerinin fiyatlarını bir tutmamak gerekir. Çünkü, Tayland; turistlere hitap eden daha ekonomik bir şehir olarak bilinmektedir. Tayland’da lüks restoranlara gitmeyi tercih ettiyseniz kişi başı ortalama 150 ila 400 Baht arası hesap ödersiniz. Daha önce de belirttiğimiz gibi sokak aralarında yemek satan çok fazla insan vardır. Tayland tatilinizi sokakta yemek yiyerek geçirmek istiyorsanız 50 ila 200 Baht arasında harcamanız olacaktır.

Ülkenin içecek fiyatları da aşırı yüksek değildir. Marketlerde yerel biralar 40 ila 80 Baht arasında satılmaktadır. Küçük boy su fiyatları 7-15 Baht olmakla beraber büyük boyları ise 13-30 Baht arasında farklılık göstermektedir. Tayland gece kulüplerine gitmeyi tercih ettiyseniz içecek fiyatlarının 150 ila 300 Baht arasında değiştiğini göreceksiniz. Sonuç olarak, tıpkı Türkiye’deki gibi lüks yaşamayı tercih ettiyseniz ödeyeceğiniz rakamlar da Türkiye’den farklı olmayacaktır. Ancak, uygun fiyatlı yerleri tercih ederseniz ve ara öğünleri sokakta yerseniz çok daha düşük maliyetli bir tatil yapmış olursunuz. İçki fiyatları da Türkiye’den çok farklı değildir.

Tayland’da yeme içme konusunda dikkat etmeniz gereken farklı bir unsur bulunuyor. Her ne kadar Hindistan ve Çin gibi ülkelere kıyasla daha hijyenik bir ülke olsa da şebeke sularından su içmeniz çok fazla tavsiye edilmez. Kendinizi garantiye almak adına kapalı sulardan içmeniz doğru olacaktır.

Tayland Ulaşım:

Tayland Ulaşım

Tayland Ulaşım

Bangkok’ta iki farklı havalimanı vardır. Birincisi Suvarnabhumi Uluslararası Havalimanı olmakla beraber diğeri ise Don Mueang Havalimanı olarak bilinmektedir. Kamboçya veya Vietnam üzerinden aktarma yaparak Tayland’a ulaşıyorsanız iniş yapacağınız havaalanı Suvarnabhumi Uluslararası Havalimanı olacaktır. Havalimanına geldikten sonra otobüs kullanarak şehir merkezlerine ulaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra, taksiler de havalimanı önünden sıklıkla hizmet sunmaktadır. Tayland taksi ücretleri; her ne kadar gideceğiniz yere göre değişse de Hindistan’da olduğu gibi sizi kazıklamaya çalışanlar veya Avrupa ülkelerindeki gibi ciddi fiyatlar söz konusu olmayacaktır. Bir başka deyişle, Tayland içi ulaşımda otobüs veya taksi kullanmak çok maliyetli değildir.

Bangkok’tan Tayland’ın diğer şehirlerine gitmek istiyorsanız önünüzde birden çok alternatif yer alıyor. En az üç farklı ulaşım seçeneği sayesinde bir yerden bir yere rahatlıkla gidebilirsiniz. Kısıtlı vaktiniz varsa ve hızlı bir şekilde gitmek istiyorsanız uçak kullanmanız faydalı olacaktır. Tayland’ın havayolu ulaşımı son derece gelişmiştir. Şehirlerarası ulaşımda tercih edebileceğiniz birçok havayolu firması bulunmaktadır. THAI Airlines başta olmak üzere Bangkok Air, Air Asia, THAI Smile, Nok Air ve Tiger Lion Air gibi seçenekleriniz var! Tayland adalarına gitmeyi düşünüyorsanız uçak bileti dışında otobüs ve feribot biletini de Nok Air ve THAI Smile ile alabilirsiniz. Ancak, tıpkı Türkiye’de olduğu gibi Tayland için de erken rezervasyon yaptırmak son derece önemlidir. Buna ek olarak, şehirlerarası ulaşımda otobüs veya tren kullanabilirsiniz. Her ikisinin de fiyatları son derece uygundur. Son olarak, Bangkok’un iki havalimanı arasında seyahat etmeyi düşünüyorsanız iki havalimanı arası hizmet veren otobüslere binebilirsiniz.

Tayland Şehir İçi Ulaşım Alternatifleri:

Grabcar

Grabcar

Tayland’a geldiyseniz bilhassa Bangkok’ta ulaşım noktasında hiçbir sıkıntı yaşamayacaksınız. Bangkok şehir içi ulaşımında ağırlıklı olarak yerel otobüsler, taksi, metro, tuktuklar, skytrain ve UBER kullanılmaktadır. Ancak, Hindistan kadar olmasa da Tayland için de kazıklanma ihtimaliniz bulunmaktadır. Bilhassa taksi ve tuktuklarda kazıklanmamak adına çok sıkı pazarlık yapmalısınız. Bunun yanı sıra, gideceğiniz mesafenin size ne kadar mal olacağını önceden öğrenmek istiyorsanız UBER kullanarak hesaplama yapabilirsiniz. UBER haricinde Asya’nın UBER’i olarak bilinen GrabCar uygulaması ile de mesafe hesabı yapmanız mümkün! Buna ek olarak, ulaşım adına pek alışık olmadığınız tuktuk tercihinde bulunabilirsiniz. Ancak, tuktuk kullanırken gitmek istediğiniz yeri şoföre kesinlikle söylemeniz gerekir. Aksi takdirde, sizi pazarlık yapmak adına anlaşmalı olduğu dükkanlara götürebilir.

Tayland içi ulaşımda tercihiniz taksi ise taksiye biner binmez taksimetre açtırmalısınız. Aksi takdirde, turist olduğunuzu anlayan kötü niyetli bir taksicinin sizi kandırmasıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Metro ve Skytrain kullanmayı tercih ediyorsanız akıllı telefonunuza güncel haliyle Bangkok Raylı Sistem programlarından birini indirmelisiniz. Fakat, yerel halk otobüsleri ve bilhassa tuktuk; Tayland gezinizi renkli hale getirmek adına tercih etmeniz gereken ulaşım seçenekleri arasında bulunmaktadır.

Kuzey Tayland Ulaşım Alternatifleri:

Kuzey Tayland Ulaşım Alternatifleri

Kuzey Tayland Ulaşım Alternatifleri

Kuzey Tayland’a gitmek istiyorsanız birçok yer için geçerli olduğu gibi önünüzde üç farklı ulaşım seçeneği vardır. Bunlar tahmin edebileceğiniz gibi otobüs, uçak ve trendir. Buna ek olarak, her şehirden Chiang Mai’ye uçak bileti bulmanız mümkündür. Kuzey Tayland’a geldikten sonra şehir içi ulaşımda otobüs kullanmanızı tavsiye edebiliriz. Birçok şehir için özel olarak düzenlenen otobüs seferleri vardır. Bunun yanı sıra, günü birlik turlar ile de şehirlerarası seyahat edebilirsiniz. İstediğiniz takdirde kişisel olarak araç kiralamanız da mümkündür. Kuzey Tayland’a ulaştıktan sonra kaldığınız otel ile görüştükten sonra bütçenize uygun bir araç bulabilirsiniz. Hatta, birçok araç kiralama firması, kiralanan aracın yanında size şoför tahsis etmektedir.

Bangkok dışında Tayland’ın en önemli şehirlerinin başında gelen Pattaya’ya nasıl gidileceğini öğrenmek istemez misiniz? Pattaya’ya gitmek için ilk olarak Bangkok’a uçakla gelmeniz ardından özel araçlar veya otobüs ile bu şehre ulaşmanız gerekmektedir. Pattaya’da havaalanı bulunmaktadır. Fakat, Türkiye’den Pattaya’ya direkt uçuş olmadığı için ilk olarak Bangkok’a gelmeniz gerekir. Bangkok’un ardından karayolu ile rahatlıkla Pattaya’ya gelebilirsiniz. Bu noktada, önünüzde birçok alternatif bulunmaktadır. Bangkok havalimanının hemen önünden Pattaya’ya kalkan otobüsler vardır. Bunun yanı sıra, istediğiniz takdirde havalimanından şoförlü özel araç kiralayabilirsiniz. Bunun yanı sıra, Pattaya havalimanına geldiyseniz şehir merkezine geçmek için otobüs veya taksileri kullanmalısınız. Pattaya’da gezilecek birçok yer yakın mesafede bulunmaktadır. Bu yüzden, bütçenize ve tercihinize bağlı olarak tuktuk, taksi ve özel araç ile dilediğiniz yere gidebilirsiniz. Bu noktada, pazarlık yapmayı unutmamalısınız.

Phuket Adası Ulaşım:

Tayland denilince akla ilk gelen yerlerden birisi de Phuket olmaktadır. Phuket’te yalnızca bir havalimanı yer almaktadır. Phuket Uluslararası Havalimanı’na gelmek için istediğiniz takdirde Türkiye’den direkt uçuşları kullanabilirsiniz. Ancak, uçak biletlerinin fiyatı son derece pahalıdır. Bu noktada, daha uygun fiyatlı uçak bileti bulmak adına daha önce söylediğimiz gibi Ortadoğu ülkelerine ait havayolu firmalarını tercih edebilirsiniz. Birçok havayolu firması; aktarmalı olarak Phuket’e uçuşlar düzenlemektedir. Fakat, burada da Bangkok’a kıyasla daha pahalı uçak biletleri söz konusudur.

Phuket Adası’na gidebilmek için önünüzde bir alternatif daha bulunmaktadır. Bangkok’tan 12 saatlik uçak yolculuğu yaparak da Phuket’e ulaşabilirsiniz. Bir diğer seçenek ise Air Asia veya Nok Air gibi düşük ücretlerle ulaşım sağlayan yerel havayollarını tercih etmek olmalıdır.

Phuket Adası Ulaşım Alternatif Çözümler:

Yukarıdaki seçeneklerin bir tanesini seçerek Phuket Adası’na geldiğinizi düşünelim! Bu seferde, ada içerisinde ulaşımı nasıl sağlayacağınıza dair sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Ancak, sıkıntı yapmanıza gerek yok! Phuket’e indiğiniz zaman konaklayacağınız yere gelmek için önünüzde üç farklı ulaşım alternatifi olacaktır. Phuket’e gelen birçok turist; uygun konaklama yerlerinin bulunmasından dolayı Patong bölgesini tercih etmektedir. Minibüs ile Patong merkezine düzenli olarak otobüs seferleri düzenlenmektedir. Bunun yanı sıra, otobüs fiyatları da son derece uygundur. Ancak, istediğiniz takdirde taksi ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Fakat, yazıda daha önce söylediğimiz gibi turist olduğunuzu anlayacak ve sizi kazıklamaya çalışacak taksiciler olacaktır. Bu noktada, TaxiMeter isimli firmayla irtibat kurmalısınız. Bu firma; gideceğiniz yer için ne kadar ödeyeceğinizi size net bir şekilde aktaracaktır. Son olarak, Phuket Adası’na gelenler için limuzin adı verilen farklı bir araçla ulaşım sağlanmaktadır. Ancak, tahmin edebileceğiniz gibi oldukça pahalı bir ulaşım alternatifidir.

Phuket Adası’nda kaldığınız yere sorunsuz olarak ulaşmak istiyorsanız yerel otobüsleri tercih etmelisiniz. Ulaşım konusundaki en uygun çözüm kesinlikle yerel otobüslerdir. Ancak, vaktim az diyorsanız taksi tutmanızı tavsiye edebiliriz. Uzakdoğu’nun UBER’i olarak bilinen GrabCar uygulamasını kullandığınız takdirde kazıklanmaktan kurtulabilirsiniz. Bunun yanı sıra, Patong içerisinde ulaşım tuktuklar sayesinde sağlanmaktadır. Fakat, kısa mesafeler için dahi yüksek ücretler talep edilmektedir. Bu noktada, farklı bir ulaşım alternatifi olan mototaksileri kullanmalısınız. Bu araçlar ile gideceğiniz yere çok daha hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Buna ek olarak, ara sokaklardan gittikleri için daha az ücret ödersiniz. Mototaksi; bilhassa tuktuka kıyasla daha ekonomik bir seçenek olarak dikkat çekmektedir. Bu bağlamda, Phuket Adası’ndan farklı adalara ve yakın noktalara geçişiniz aslında çok kolaydır. Az vaktiniz varsa her ne kadar pahalı olsa da uçak kullanmanızı tavsiye ederiz.

Tayland Adaları Ulaşımı:

Tayland Adaları Ulaşımı

Tayland Adaları Ulaşımı

Tayland’a gelen birçok kişinin görmek istediği yerler arasında Tayland Adaları bulunmaktadır. Ülkenin turizm açısından en önemli yerleri arasında bulunan Tayland Adaları’na gitmek istiyorsanız önünüzde birden çok alternatif bulunuyor. Her şeyden önce, Tayland’da bulunan bazı adalara uçak seferleri düzenlenmektedir. Ancak, uçak seferlerinin pahalı olduğunu düşünenler için farklı ulaşım alternatifleri de bulunmaktadır. Otobüs – feribot veya uçak- feribot gibi seçenekler ile daha ekonomik bir şekilde ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Tayland’da bulunan birçok adaya ulaşım bu kombinasyonlar ile sağlanmaktadır. Samui Adası ise bu konuda istisna olma özelliğine sahiptir. Bu noktada, Tayland adalarına ulaşımın nasıl olacağına yakından bakalım!

Phi Phi Adası Ulaşım:

Bilhassa Phuket adasına yakın olmasından dolayı tercih edilmektedir. Bu adaya Phuket veya Krabi üzerinden ulaşabilirsiniz. Bunun için istediğiniz takdirde kendi aracınızla ya da kiraladığınız araçla gitmeyi tercih edebilirsiniz. Ayrıca, Phi Phi adasına günübirlik turlar düzenlenmektedir. Kendi imkanlarınızla gitmeyi düşünüyorsanız alternatif olarak feribot ile ulaşımı deneyebilirsiniz. Phuket, Krabi, Ko Lanta, Ao Nang ve Railay bölgelerinden düzenlenen feribotlar ile ulaşım gerçekleştirebilirsiniz. Ancak, feribot arayışında iseniz detaylı bir araştırma yapmanız gerekir. Kendiniz görüşerek ve pazarlık yaparak feribot bulduğunuz takdirde bu seçeneği çok daha ucuza getirebilirsiniz.

Phangan ve Tao Adaları Ulaşım:

Samui Adası’na yakın olmasından dolayı tercih edilen Phangan ve Tao Adaları’na ise birçok farklı şekilde ulaşım gerçekleştirebilirsiniz. Bangkok, Phuket, Krabi veya Chiang Mai gibi yerlerden direkt olarak düzenlenen uçuşlar sayesinde bu adalara en kısa sürede ulaşabilirsiniz. THAI ve Bangkok havayollarının bu adalar için neredeyse her gün düzenlemiş olduğu seferler yer almaktadır. Phangan ve Tao adalarına istediğiniz takdirde feribotla da gidebilirsiniz. Ayrıca, Nok Air, Ferry Samui, Thai Smile Airlines gibi firmaların sitelerinden bu adalara nasıl gidebileceğinize dair bilgi alabilirsiniz. Direkt feribot haricinde feribot ve otobüs, feribot, otobüs ve uçak gibi seçenekleriniz bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, adalara geldikten sonra ada içerisindeki ulaşımı nasıl sağlayacağınız da önem taşımaktadır. Samui havalimanından indikten sonra paylaşımlı minibüs kullanarak Chaweng bölgesindeki otelinize ulaşabilirsiniz.

Tayland adalarında kısa ve hızlı bir şekilde ulaşım gerçekleştirmek istiyorsanız motor kiralamayı tercih edebilirsiniz. Her yere gitmek için tek tek otobüs kullanmak yerine motor kiraladığınız takdirde ciddi anlamda avantaj elde edebilirsiniz. Bunun yanı sıra, gideceğiniz mesafeye göre 50 ila 200 baht arasında ücretler ile ulaşım gerçekleştirebilirsiniz.

Lipe ve Lanta Adası Ulaşım:

Son olarak, Lipe ve Lanta Adası’na nasıl gideceğiniz hakkında bilgi vermeliyiz. Lipe Adası; Tayland’ın en güneyinde, Malezya’ya yakın bir konumda bulunmaktadır. Bu sayede, bu adaya hem Tayland hem de Malezya üzerinden ulaşabilirsiniz. Adaya gitmek için Tayland üzerinden uçak, feribot ve otobüs kombinesi yapabilirsiniz. Lipe Adası’na yakın olan birçok feribot bulunmaktadır. Bu feribotlar hakkında bilgi almak için internette araştırma yapmalısınız. Lanta Adası ise Krabi bölgesinde yer almaktadır. Bangkok üzerinden bu adaya gelmek istiyorsanız ilk olarak Krabi’ye gelmelisiniz. Ardından, minibüs kullanarak bu adaya geçebilirsiniz. Ayrıca, istediğiniz takdirde feribot, otobüs ya da uçak seçeneklerini kullanabilirsiniz. Ulaşım seçenekleri hakkında bilgi almak için Nok Air, Thai Smile Airlines ve Phuket Ferry’nin internet sitelerine bakabilirsiniz.

Tayland; gerçekten de birçok kişinin hayran kaldığı son derece güzel bir ülkedir. Onlarca adası bulunmaktadır. Bu adaların hepsine gitmek pek mümkün değildir. Bu yüzden, kendinize belirli bir rota belirledikten sonra hareket etmeniz doğru olacaktır. Ayrıca, Ocak ve Şubat aylarında gittiğiniz takdirde muson yağmurlarına yakalanmadan istediğiniz gibi feribot seyahatleri yapabilirsiniz.

Tayland Gezilecek Yerler:

Tayland Gezilecek Yerler

Tayland Gezilecek Yerler

Yazımızın en çok merak ettiğiniz kısmına geldik! Buraya kadar Tayland ile ilgili olarak aklınızda bazı fikirlerin oluştuğunu biliyoruz. Nerede ne yapmanız gerektiğine dair birtakım şeyler öğrenseniz de bu ülkede nereleri gezmeniz noktasında bir rehbere ihtiyacınız olacak! O halde başlayalım!

Tayland; daha önce de söylediğimiz gibi Budist tapınakları ile tanınan bir ülkedir. Asya kıtasının belki de en merak edilen ülkesi olan Tayland’a her yıl dünyanın farklı yerlerinden binlerce insan gelmektedir. Başkent Bangkok en gelişmiş şehir olmakla beraber cennetin dünyadaki tasviri olan Phuket, eşsiz güzellikteki Pattaya, Ayutthaya, Chiang Mai, Sukhothai, Krabi, Satun gibi şehirlerin de mutlaka görülmesi gerektiğini söyleyebiliriz. Tayland’ın mutlaka görülmesi gereken lokasyonlarının listesine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

 • Phuket
 • Pattaya
 • Ayutthaya
 • Chiang Mai
 • Sukhothai
 • Krabi
ilgili içerik Krabi Gezi Rehberi
 • Satun
ilgili içerik Satun Gezi Rehberi

Tayland Ulusal Parkları:

Tayland gezilecek yerlerden bahsederken ülkede bulunan ulusal parklara ayrı bir paragrafta değinmek gerekir. Ang Thong milli parkı başta olmak üzere Pai, Khao Yai Milli Parkı, Phetchaburi, Mae Hong Son, Phimai, Khao Sok Milli Parkı, Phraya Nakhon Mağarası ve Khao Sam Roi Yot Ulusal Parkı vaktiniz varsa ve ulaşım konusunda herhangi bir sıkıntı çekmiyorsanız muhakkak görmeniz gereken yerler arasında bulunmaktadır.

 • Koh Samui
 • Hua Hin
 • Chiang Rai
 • Chumphon
 • Trat
 • Trang
 • Surat Thani
 • Ranong
 • Phi Phi Adası
 • Phangan Adası
 • Lopburi
 • Koh Tao

Tayland Gece Hayatı:

Tayland Gece Hayatı

Tayland Gece Hayatı

Gece hayatı; belki de görüp görebileceğiniz en çılgın gece hayatlarının başında gelmektedir. Avrupa ülkelerinden tutun da Güney Amerika ülkelerine kadar birçok yerde Tayland’da olduğu gibi aktif bir gece hayatı bulamazsınız. Bilhassa Bangkok, Pattaya ve Phuket gece hayatı; bu alanda dünyanın en iyi on seçeneği arasına girmektedir. Ancak, 18 yaşından küçükler için bu gece hayatının riskli tarafları da bulunmaktadır. Tayland gece kulüpleri, gogo barlar ve sahil partilerinin biraz sakıncalı noktaları da yer almaktadır.

Tayland’ın her bölgesinde son derece aktif, renkli ve eğlenceli bir gece hayatı bulunmaktadır. Gece kulüpleri kadar canlı müzik performanslarının da önemli bir yerinin olduğunu söylemeliyiz. Fakat, erkek ve kadınlara yönelik bazı taciz olayları ile gündeme gelen Tayland gece hayatında dikkat etmeniz gereken bazı hususlar da bulunuyor. Peki, Tayland gece hayatı, gerçekten de çok mu çılgın? Hadi öğrenmeye başlayalım!

Tayland gece hayatında kulüpler, gogo barlar ve publar önemli bir yer tutmaktadır. Bunun yanı sıra, ülkenin tehlikeli şeyler turizmi olarak bilindiğini de eklemeliyiz. Ancak, birtakım tehlikeli şeylere dünyanın her yerinde rastlayabilirsiniz. Tayland’a çapkınlık yapmak için gidiyorsanız sizlere Bangkok’ta bulunan Nana Plaza’yı veya Pattaya şehrini tavsiye edebiliriz.

Gogo Barlar:

Müstehcen eğlence anlayışının bulunduğu yerler olarak dikkat çekmektedir. Tayland’lı kadınların çeşitli şovlar yaptığı mekanlardır. Striptiz Club tarzında olduklarını söyleyebiliriz. Buna ek olarak, Ladyboy olarak bilinen trans bireylerin yer aldığı eğlence mekânları da bulunmaktadır. Bu insanların çoğu yerin aksine Tayland coğrafyasında büyük saygı gördüğünü söylemeliyiz. Özel dans, müzik ve sanat ağırlıklı şovlar yaptıklarını söyleyebiliriz.

Dolunay dönemi:

Tayland’a gittiyseniz sahil bölgelerinde yapılan özel partilere katılmalısınız. Moonlight Party olarak bilinen bu organizasyonlar ile çok eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Bu tarz partilerin en iyileri Koh Phangan Adası’nda yapılmaktadır. İnternetten bu partilerin tarihlerini öğrenerek seyahat planlamanızı buna göre yapabilirsiniz.

Khao San Road:

Tayland gece hayatı için üç şehrin öne çıktığını söylemiştik. İlk olarak Bangkok’tan başlamalıyız. Melekler şehri olarak bilinen Bangkok’ta yerel halkın ve turistlerin uğrak noktası Khao San Road olmaktadır. Burası, her açıdan eğlence hayatının gözbebeğidir. Canlı müzik yayını yapan barların yanı sıra masaj salonları, alışveriş merkezleri, restoranlar ve sokak yemeği tezgahları olmak üzere farklı alternatifler bulunmaktadır. Bu caddede bilhassa gece 23.00’ten sonra eğlence başlamaktadır. Bangkok eğlence hayatının en önemli gece kulüpleri ise Sukhumwit bölgesinde yer almaktadır. Burada bulunan popüler mekanlar arasında Insanity, Levels Club&Lounge, Beam ve Glow bulunmaktadır. Buna ek olarak, Ce La Vi, Onyx, Route 66 gibi önemli gece kulüpleri de Bangkok gece hayatını şekillendirmektedir.

Pattaya Gece Hayatı:

Pattaya Gece Hayatı. Tayland Gezi Rehberi..

Tayland Gezi Rehberi: Pattaya Gece Hayatı

Tayland’ın en sakıncalı mekânlarını kapsamaktadır. Maalesef dünyanın çoğu yerinde suç olan eğlence anlayışına Pattaya’da sıklıkla rastlanmaktadır. Yasal olmayan birçok şeyin Pattaya’da yapıldığını söyleyebiliriz. Yine de Pattaya’daki eğlenmek isteyenler için Pattaya Walking Street üzerinde birbirinden güzel eğlence kulüpleri bulunmaktadır. Mixx Disco, Lima Lima ve Insomnia gibi güzel yerlerde isteyenler eğlenebilirler.

Phuket Gece Hayatı:

Tayland’ın en güzel eğlence mekanlarının olduğu farklı bir bölgesi olarak dikkat çekmektedir. Phuket’in Walking Street’i olarak bilinen Bangla Road üzerinde birçok bar, gece kulübü, striptiz bar, disco, gogo bar ve canlı müzik yapılan yer bulabilirsiniz. Phuket gece kulüpleri arasında Illusion, Tiger, White Room ve Seduction bulunmaktadır.

Tüm bunlara ek olarak, Tayland’ın parti adası olarak bilinen Koh Phangan adasında da en güzel şekilde eğlenebilirsiniz. Tayland gece hayatı çok pahalı değildir. Ancak, ülkede bilhassa turistleri kandırmaya yönelik olarak birçok faaliyet yapılmaktadır. Bu yüzden, herhangi bir yere girmeden veya bir şey satın almadan önce fiyat sormalısınız. İstediğiniz takdirde masaj yaptırabilirsiniz. Ayrıca, ladyboylar konusunda gerçekten çok dikkatli olmalısınız.

Tayland Festivalleri:

Tayland; gece hayatında olduğu kadar festivallerinde de son derece renkli görüntüler sunmaktadır. Yılın hemen hemen her döneminde bir festival bulmak mümkündür. Festival dışında önemli bir dinsel ayin gününe denk gelmek kaçınılmazdır. Gelin hep birlikte, Tayland festivallerini aylara göre değerlendirelim!

İlk olarak Ocak ayıyla başlamalıyız. Tahmin ettiğiniz gibi 1 Ocak tarihinde Yeni Yıl kutlanmaktadır. Bunun yanı sıra, Ocak ayının ikinci cumartesi gününde Çocuk Bayramı kutlanır. Ülkede Çinlilerin yoğun olarak yaşadığı Çin mahallelerinde Çin yeni yılı kutlanmaktadır.

Chiang Mai Çiçek Festivali:

Şubat ayında ise ilk olarak Chiang Mai Çiçek Festivali yapılmaktadır. Şubat ayının ilk hafta sonunda düzenlenmektedir. Buna ek olarak, 2017 yılından beri Jai Thep Festivali düzenlenir. Makha Bucha günü, Sevgililer günü, Pattaya Motosiklet Haftası ve Phuket Uluslararası Blues Festivali; Şubat ayının önemli festivalleri arasında bulunmaktadır.

Ulusal Tayland Fil Günü:

Mart ayında Ulusal Tayland Fil Günü başta olmak üzere Ulusal Muay Thai Günü, Pattaya Uluslararası Müzik Festivali düzenlenmektedir. Bilhassa müzik festivaline dünyanın her yerinden şarkıcı ve sanatçılar katılım göstermektedir.
Ülkede Nisan ayında da farklı festivaller düzenlenmektedir. Chakri günü başta olmak üzere Songkran Tayland Yeni Yılı Su Festivali, Phuket Motosiklet Haftası düzenlenir.

İşçi Bayramı:

Mayıs ayında ise ilk olarak 1 Mayıs tarihinde İşçi Bayramı kutlanmaktadır. Bunun yanı sıra, Royal Ploughing Seramonisi düzenlenmektedir. Bu etkinlik ile pirinç yetiştirme sezonunun başlaması kutlanmaktadır. Isaan Roket Festivali, Koh Samui Yat Yarışları, Visakha Bucha günü olmak üzere farklı önemli günler kutlanmaktadır.

Hua Hin Jazz Festivali:

Haziran ayında ise yalnızca Hua Hin Jazz Festivali düzenlenmektedir. Bu festivale dünyaca ünlü gruplar ve solistler katılmaktadır.

Asahna Bucha:

Temmuz ayında ilk olarak Asahna Bucha günü kutlanmaktadır. Ubon Ratchathani Mum Festivali’nin yanı sıra Phuket Yat Yarışları da Temmuz ayının etkinlikleri arasında bulunmaktadır.

Por Tor Festivali:

Ağustos ayında ise Por Tor Festivali düzenlenmektedir. Diğer ismi Aç Hayalet Festivali’dir. Adada bulunan Çin tapınaklarında düzenlenen bu festivalde birbirinden renkli görüntülere şahit olmak mümkündür.

Tayland Bayrak Günü:

Eylül ayında ise Tayland’lı vatandaşlar için son derece önemli olan Tayland Bayrak Günü kutlanmaktadır. Tayland halkı; hem bayraklarına hem de ülkelerine son derece önem verirler. Bu yüzden, her yıl 28 Eylül tarihinde bayrak günlerini kutlarlar.

Ekim Ayı Festivalleri:

Ekim ayında ise birçok festival ve özel gün kutlanmaktadır. Awk Phansa, Bufalo Yarışları Festivali, Vejetaryen Festivali, Chulalongkorn günü gibi önemli günler sırasıyla kutlanmaktadır. Bilhassa Vejetaryen Festivali’ne dünyanın birçok yerinden insanlar katılmaktadır. Tayland’ın birçok şehrinde kutlanan bu festivalin tarihi şehirlere göre farklılık göstermektedir.

Kasım Ayı Festivalleri:

Kasım ayında Loy Krathong Festivali, Yi Peng Fener Festivali, Lopburi Maymun Ziyafeti Şenliği gibi etkinlikler bulunmaktadır. Bilhassa Yi Peng Fener Festivali’nin Tayland’ın en güzel festivallerinin başında geldiğini söyleyebiliriz. İnsanlar, bu festival sırasında dileklerini dilerler. Buna ek olarak, Lopburi Maymun Ziyafeti Şenliği’nde zannettiğiniz gibi herhangi bir maymun yeme olayı söz konusu değildir. Bu festivalde yalnızca Lopburi’de yaşayan yüzlerce maymuna teşekkür edilmektedir.

Aralık Ayı Festivalleri:

Aralık ayında ise Anayasa günü düzenlenmektedir. Her yıl 10 Aralık tarihinde Tayland’da resmi tatil olmaktadır. Bu tarihte, anayasanın kabul edilmesi kutlanmaktadır.

Tayland Türkiye Dış Temsilcilikleri:

Adres: 61-1, Soi Chat San, Sutthisan Road, Huay Kwang, 10310
Bangkok – Tayland

Telefon: +66-2-355 54 86
+66-2-355 54 87

Faks: +66-2-274 72 61

embassy.bangkok@mfa.gov.tr

http://bangkok.be.mfa.gov.tr/

Uzun süren Tayland gezi rehberi yazımızın sonuna geldik. Bu yazı sayesinde güzel bir Tayland gezisi yapmanız dileğiyle!

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Tayland Gezi Rehberi